Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Zlouporaba fotografije

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 17.08.2006 21:14    Post subject: Zlouporaba fotografije Add user to your forum ignore list Reply with quote

Siguran sam da je većina gledala "Predsjedničke laži", film u kojem Hoffman "režira" rat sa Albanijom kako bi se javnosti skrenula pažnja sa stvarnih problema.

Danas sam slijedio link na CNET News po imenu "Pictures that lie" jer me naslov zaintrigirao. Galerija od 19 slika prikazuje bezazlene, no zanimljive fotomanipulacije uz opis što je promijenjeno i zašto. Često su rezultati tih manipulacija upotrebljeni na naslovnicama časopisa; čak 3 fotografije su digitalna kompozicija tijela fotomodela i glave poznate osobe (kao Oprah). Očito su obični ljudi preružni da bi im se tijelo upotrebljavalo na naslovnicama časopisa Mad

Ovih 19 slika nisu, osim prve, ratnog karaktera i čin koji je nad njima izvršen nema neku pretjeranu 'težinu' s obzirom na ono što slijedi. Prvi komentar od čovjeka koji se naziva gcbrink govori kako je ovo patetičan pokušaj CNET-a da bi se javnosti skrenula pažnja sa puno težih prijestupa medija (Reuters specifično), također počinjenih fotografijom. Gcbrink zatim ostavlja link na "The Reuters Photo Scandal"; opširnu analizu i spekulacije oko 4 tipa fotografskih prijevara koje navodno počinjava Reuters, a sa kojih CNET navodno pokušava skrenuti pažnju.

Makar me ni najmanje ne zanima ratna tematika (iskreno nemam pojma što se dolje događa), fotografije, način na koji su objavljene i pripadni tekst, kao i manipulacije nastale iz njih su svakako zanimljive. Najviše su intrigantni "čovjek za zelenim šljemom", gorući Kuran, "pasija igračaka", Bejrutske ruševine i datumi asocirani uz slike, Libanonka koja "triput" jadikuje nad razrušenim domom, mladić sa zelenom kapom i kratkim hlačama koji je prvo spasilac, zatim "žrtva", te kola hitne pomoći "pogođena projektilom". Priče vezane uz njih pročitajte svakako.

Nakon ovoga svega možemo samo nagađati koliko je drugih dokumentarnih fotografija ili tekstova stvarno autentično. Nakon ovoga također možemo biti sigurni da je svjetska javnost ništa drugo nego masa toliko opsjednuta krvoprolićem i patnjom da mediji iskrivljavaju stvarnost (a katkad i izmišljaju i režiraju scene) da bi izgledala dovoljno potresno za naše bolesne potrebe (koje su davno nadjačale pojam bezazlene "informiranosti"). Druga teorija može biti da određeni ljudi žele da ove slike vide drugi određeni ljudi i da se rat zapravo vodi kroz propagandu i popularnost, a ne vatrenim oružjem. Treće, kako sumnja "mountain99", može biti da je cijela ova optužba Reutersa zapravo i sama jedna velika prijevara da se obesčasti taj medijski div. U svakom slučaju, laži i prijevare ostaju izvođene kroz "dokumentarnu" fotografiju, bilo za javnost, za "određene ljude" ili za potrebe medijskog ratovanja.

U svijetu u kojem je rat izrežiran za mase, u kojemu osobe sa naslovnica časopisa ne postoje i u kojemu dokumentarna fotografija nije autentična više zaista ne znam što da vjerujem i kakve da stavove imam.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 17.08.2006 21:33    Post subject: Re: Zlouporaba fotografije Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
U svijetu u kojem je rat izrežiran za mase, u kojemu osobe sa naslovnica časopisa ne postoje i u kojemu dokumentarna fotografija nije autentična više zaista ne znam što da vjerujem i kakve da stavove imam.

quote do bola.
mislim da je najbolje ne imati nikakve stavove o nekim stvarima.
bar se neces zajebat.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
esens



Joined: 08 Feb 2005
Posts: 207
Location: Split

PostPosted: 17.08.2006 21:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidjela sam prije par dana već sliku od koje je sve ovo poteklo (ona na kojoj je tako loše kloniran dim nad nekim gradom u libanonu da je i dijete to moglo prepoznat) i već tada se zgrozila činjenicom da je svako barem 15.-a objavljena dokumentaristička fotka manipulirana... što se tiče stavljanja glava poznatih na tijela modela, tog sam već bila svjesna, ti marketinški trikovi nisu nikakva topla voda, ali photoshopirati slike iz rata da se on doima još brutalnijim, e od toga mi se riga. ne znam kako netko uopće može imati obraza za radit takve stvari ko da nije dovoljno već ono što same slike u originalu pokazuju... neke vrijednosti su danas izgubljene a očito svi preferiraju novac povrh suosjećajnosti s onima koji pate, gube i voljene i domove, dok se isti kupaju u jacuzzijima s manekenkama i puše svoje kubanke. ma mrš svi oni

zbog ovakvih ekscesa dođe te sram što si fotograf..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 17.08.2006 22:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

x-files..
Back to top
View user's profile Send private message
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 18.08.2006 01:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ljudi ocito ne znate sta je rat,
u ratu nema lazi,jedna je vrhovna istina,
ta istina je da se gine,
ko voli nek izvoli,
demokratija je siroka,
na snazi je teorija zavjere,
sta je istina na kraju?
Back to top
View user's profile Send private message
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 18.08.2006 11:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Istina uvijek postoji
Izmišlja se samo laž.
Back to top
View user's profile Send private message
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 18.08.2006 12:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koji gad taj 'green helmet guy'! Baš sam nedavno vidio sliku s njim u Globusu i mislio kako su bolesni da stavljaju takvu sliku. I to preko cijele stranice. Odlični linkovi Suliene.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dead Man



Joined: 18 Jan 2006
Posts: 668
Location: Split

PostPosted: 18.08.2006 12:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

svaka čast na opširnoj analizi i korisnim inkovima

_________________
www.myspace.com/kadet
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
keder



Joined: 07 Feb 2005
Posts: 178
Location: Zagreb

PostPosted: 18.08.2006 17:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ubrzo nakon sto je nastala fotografija , vjerojatno je nastala i njena zloupotreba, nije to nista novo, manipuliralo se je fotkom i bez racunala u tamnim komorama.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Marinshe



Joined: 01 Jul 2006
Posts: 60
Location: Osijek

PostPosted: 24.08.2006 23:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ah to je samo jedna kap u moru. Redovno vidam (ili saznam za ) ukradene fotke, najcesci kradljivci su lokalne/regionalne novine. Znam da neki probisvijeti zalaze na hrphotocontest gdje ubiru fotkice koje im trebaju. Desava se da nekad i vidim neku fotku u galerijama koja mi se cini poznatom, i kad ono izvrtim film shvatim da sam je vidjela u nekoj reklami/web stranici/novinama... Crying or Very sad

_________________
web: http://www.marinshe.com // photo blog: http://marinshe.bloger.hr // dA: http://marinshe.deviantart.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 25.08.2006 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Suliene, dobra tema... Svaka cast...

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group