Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
flash i velicina browsera

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 07.09.2006 21:33    Post subject: flash i velicina browsera Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zna li netko kako mogu flashu dobiti info o velicini browsera u kojem se flash nalazi...

Vidio sam mnogo flash sajtova u kojima raspored elemenata na stranici ovisi o velicini browsera i prilagodjava mu se. Na tu foru je astolitu napravio portofolio Mirjane Batinić: http://batinic.atrtuska.com/flash.htm.
Omogucavaju li to neke embedane klase unutar flasha ili se treba koristiti javom ili... kako vec... molio bi nekog tko zna objasnjenje ili link gdje se mogu informirati... probao sam googlati ali nisam uspio naci odgovor...

(ili astolitu, ako bi ti mogao objasniti kako si to napravio na sajtu od MB, bio bi ti zahvalan Smile
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 07.09.2006 21:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

rezolucija_y = System.capabilities.screenResolutionY
rezolucija_x = System.capabilities.screenResolutionX

to ti je scripta koja vidi rezoluciju, tj. širinu i visinu monitora...

isto tako imaš i scriptu koja vidi koliko je širina tvog flash filma unutar brauzera:

mojfilm_y = Stage.height
mojfilm_x = Stage.width

...i onda radiš što te volja...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 08.09.2006 00:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala, iako nije mi bas jasno kako samo pomocu Stage.widtha i heighta mogu smjestati elemente sadrzaja flasha u odnosu na velicinu browsera. Pretpostavljam da bi onda trebao nekako namjestiti Stage da mi se skejla sa browserom... i kako onda uspijem da mi se i elementi unutar moviea ne skejlaju.... i kako chekiram promjenu velicine browsera, s nekim listenerom ili provjeravam periodicno sa setInterval ili na onEnterFrame...

Volio bi zapravo malo podrobnije objasnjenje ako ti se da.... dotad budem probao kemijati sam

Canadian
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 08.09.2006 08:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znači, sa ovim varijablama koje sam ti dao čitaš postavke ili trenutnu poziciju i veličinu prozora brauzera.
možeš dodati još onEnterFrame kako bi ti se ove varijable mijenjale u realnom vremenu kada se npr. brauzer resajza, ili pak možeš definirati "slušače" koji će ti izvršavati neku funkciju u odnosu na veličinu brouzera ili flash filma kada se on resajza.
e sad, ono što ti želiš razmještati po ekranu moraš napraviti sam jer nitko od nas ne može predvidjeti što ćeš i kako staviti na stranici. možda na netu i postoji neki template koji bi ti mogao poslužiti, no sve ovisi od onoga što želiš.
ali stvar je vrlo jednostavna...
nakon što definiraš ove varijable za čitanje trenutnih postavki ekrana i brauzera, u odnosu na njihovu vrijednost definiraš vlastite skripte i njima vrlo lako razmještaš sadržaj po ekranu u kojoj veličini želiš...

sada nemam vremena, ali popodne ću ti napisati i jednostavan primjer...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 08.09.2006 14:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:
znači, sa ovim varijablama koje sam ti dao čitaš postavke ili trenutnu poziciju i veličinu prozora brauzera.
možeš dodati još onEnterFrame kako bi ti se ove varijable mijenjale u realnom vremenu kada se npr. brauzer resajza, ili pak možeš definirati "slušače" koji će ti izvršavati neku funkciju u odnosu na veličinu brouzera ili flash filma kada se on resajza.
e sad, ono što ti želiš razmještati po ekranu moraš napraviti sam jer nitko od nas ne može predvidjeti što ćeš i kako staviti na stranici. možda na netu i postoji neki template koji bi ti mogao poslužiti, no sve ovisi od onoga što želiš.
ali stvar je vrlo jednostavna...
nakon što definiraš ove varijable za čitanje trenutnih postavki ekrana i brauzera, u odnosu na njihovu vrijednost definiraš vlastite skripte i njima vrlo lako razmještaš sadržaj po ekranu u kojoj veličini želiš...

sada nemam vremena, ali popodne ću ti napisati i jednostavan primjer...


tnx ska, ali skuzio sam u medjuvremenu...
Ono sto mi nije bilo jasno je kako mogu iskorisiti Stage.width i height, kad sam krivo mislio da je njihova velicina fiksna, ili da ako namjestim da mi velicina Stagea nije fiksna mislio sam da mi se onda nuzno moraju skejlati i ostali elementi filma sto ne zelim. Sad sam skuzio da se Stage moze skejlati da odgovara velicini browsera a da sadrzaj pritom ne mijenja velicinu. To je uvjet da bi mogao iskoristiti Stage width i height kako si sugerirao. Znaci moram u html namjestiti da mi je flash 100%, a u flashu Stage.scaleMode na noScale i alignati Stage po zelji, i onda definiram neki onResize listener koji ce refreshati polozaj elemenata nakon risajzanja... probao sam i sve radi kako treba...

Zbunilo me bilo i sto se na astolituovoj stranici onaj desni element za skrolanje ne refresha trenutno kad se risajza browser nego to radi u nekom sporijem intervalu pa sam mislio da onda Stage.onResize nije ono sto mi treba jer bi on to valjda iskoristio na svojoj stranici. Ali kad definiram listener Stage.onResize mi se cini najlogicniji izbor za refreshanje, tako da mi nije jasno zasto on koristi setInterval kad mi se ne cini da je time dobio neki bolji efekt....
Back to top
View user's profile Send private message
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 08.09.2006 15:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dblchckd wrote:
Zbunilo me bilo i sto se na astolituovoj stranici onaj desni element za skrolanje ne refresha trenutno kad se risajza browser nego to radi u nekom sporijem intervalu pa sam mislio da onda Stage.onResize nije ono sto mi treba jer bi on to valjda iskoristio na svojoj stranici.


Ovo ti je vjerojatno radi frameratea. Ako ostavis defaultnih 12 onda ce se elementi vucarati onako isprekidano dok risajzas, a ako stavis 30+ ce sve biti smooth.
Back to top
View user's profile Send private message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 08.09.2006 16:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

corea wrote:
dblchckd wrote:
Zbunilo me bilo i sto se na astolituovoj stranici onaj desni element za skrolanje ne refresha trenutno kad se risajza browser nego to radi u nekom sporijem intervalu pa sam mislio da onda Stage.onResize nije ono sto mi treba jer bi on to valjda iskoristio na svojoj stranici.


Ovo ti je vjerojatno radi frameratea. Ako ostavis defaultnih 12 onda ce se elementi vucarati onako isprekidano dok risajzas, a ako stavis 30+ ce sve biti smooth.


Nije to do frameratea, jer ako koristis onResize onda se kod izvrsava na taj event i ne ovisi o framerateu odnosno o onEnterFrame eventu...

ja sam sebi napravio jedan probni i sve radi besprijekorno, tj. kada risajzam browser flash se refresha trenutno, nema nikakvog dileja bez obzira na framerate.... koristeci Stage.onResize naravno... a astolitu vjerujem refresha poziciju skrolera pomocu setIntervala a ne pomocu onResizea jer ne vidim otkud drugo dilej...
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 08.09.2006 17:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Još da se dragi prijatelj Astolitu javi pa da riješimo cijelu misteriju... Smile

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 08.09.2006 17:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

razvuci = function() {
pozadina._width = Stage.width;
pozadina._height = Stage.height;
myScroller._x = Math.floor(myScroller.xSlideTo(Stage.width - myScroller._width, 0.3, "easeoutexpo"));
}
stageListener = new Object();
stageListener.onResize = razvuci;
Stage.addListener(stageListener);
_root.onLoad = razvuci();

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 08.09.2006 19:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

astolitu wrote:
razvuci = function() {
pozadina._width = Stage.width;
pozadina._height = Stage.height;
myScroller._x = Math.floor(myScroller.xSlideTo(Stage.width - myScroller._width, 0.3, "easeoutexpo"));
}
stageListener = new Object();
stageListener.onResize = razvuci;
Stage.addListener(stageListener);
_root.onLoad = razvuci();


E pa sad je sve jasno... astolitu izgleda da ti ne radi sve kako si htio...
Vidim da koristis nekakvu svoju funkciju xSlideTo (nisi prikazao kako si je definirao) koja bi (sudeci po imenu barem) trebala postupno mjenjati skrolerov _x po pennerovoj funkciji u trajanju od 0.3 sekunde. Medjutim ja nemam dojam da skroler mjenja _x po nekakvoj slideTo funkciji, nego prije jumpTo Very Happy... naime ne desava se fini slajd kao sto bi ocekivao nego skroler nakon dileja samo "skoci" na target poziciju(Stage.width - myScroller._width).

Btw ta funkcija xSlideTo me podsjeca na funkcije iz Movieclip twening prototypes paketa ali ako koristis neki slican paket mislim da ovdje nisi dobro upotrijebio tu funkciju stavljajuci je s desna asignment operatora... ali to je samo pretpostavka jer, kao sto rekoh, nisi prikazao definiciju xSlideTo funkcije pa ne mogu znati gdje si pogrijesio....

Ja sam sebi napravio probni swf koji takodjer namjesta neki objekt u odnosu na velicinu browsera i to tako da postupno uslajda na zeljenu poziciju, i sve radi kako treba:

Code:
Stage.align = "LT";
Stage.scaleMode = "noScale";

function toCenter(){
   var targetX = Math.round((Stage.width/2 - this._width/2));
   var razlikaX = Math.floor((targetX - this._x)/6);
   this._x = this._x + razlikaX;
   
   var targetY = Math.round((Stage.height/2 - this._height/2));
   var razlikaY = Math.floor((targetY - this._y)/6);
   this._y = this._y + razlikaY;
   
   
   if (razlikaX == 0 && razlikaY == 0){delete this.onEnterFrame};
}

centralniObjekt_mc.onEnterFrame = toCenter;

var stageListener = new Object();
stageListener.onResize = function(){
   centralniObjekt_mc.onEnterFrame = toCenter;
}

Stage.addListener(stageListener);
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 09.09.2006 02:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radi sve kako treba radit, opusti se Very Happy

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 09.09.2006 03:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

astolitu wrote:
radi sve kako treba radit, opusti se Very Happy


Ja sam opusten Rolling Eyes
a ovaj tvoj red govori...
Code:
myScroller._x = Math.floor(myScroller.xSlideTo(Stage.width - myScroller._width, 0.3, "easeoutexpo"));
...da ne radi sve kako treba...
ali ako ti ne zelis o tome, postujem...
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 09.09.2006 10:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je zajeba san, krivo sam napisa, ispravit cu Smile

koristin mc_tween

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group