Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
tisak knjige

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 05.01.2007 09:33    Post subject: tisak knjige Add user to your forum ignore list Reply with quote

uređujem dobrovoljno jednu knjižicu koja ima nekih 100-ak stranica u A5 formatu
možete li mi preporučiti neki dobar font za tekst?
sadržaj knjige priča na dijalektu o običajima moga kraja sa početka prošloga stoljeća. uz tekst idu stare skenirane fotografije... dakle voljela bih da i font ima/daje neki arhaični izgled ali da opet bude jako čitljiv.
onda - a5 format mi je nekako bezvezan za knjižicu, bilo bi mi draže nešto više kvadratno što bi omogućilo i da fotografije budu veće - postoje li tu neki standardni formati za tisak
... i ako mi možete preporučiti neki papir za unutra koji nije previše bijel
... i ako znate neku dobru tiskaru za ovako nešto (naklada 400-500 kom) - a ne bi škodilo da je u Rijeci

samo me to zanimalo rrrrrrrah
nadam se da ćete mi imati što za reći
pozz

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 05.01.2007 09:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

myriad (pro)
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 05.01.2007 10:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

klompa wrote:
myriad (pro)


jojo likes - moderno ali opet s dozom klasike

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 05.01.2007 10:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

minionpro ili legacyserif familija ak se mene pita....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 05.01.2007 10:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
minionpro ili legacyserif familija ak se mene pita....

minion je lijep ali me u mojim prvim pokušajima u indesignu toliko iživcirao kao defaultni font (jer ga povrh svega u tiskari nisu imali) da mi još uvijek kiselina u želudcu proradi kad se sjetim
legacy nemam...

dajte predložite format knjige - to mi je važnije da počnem prebacivati iz worda i indesign

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 05.01.2007 10:38    Post subject: Re: tisak knjige Add user to your forum ignore list Reply with quote

jojo wrote:
onda - a5 format mi je nekako bezvezan za knjižicu, bilo bi mi draže nešto više kvadratno što bi omogućilo i da fotografije budu veće - postoje li tu neki standardni formati za tisak
Možeš odabrati bilo koji format. Sa tehnološkog gledišta, onda ti se samo to da ima puno škarta od obrezivanja, ali ti kao naručitelj plaćaš količinski papir, boju i sate rada. Reci samo želiš li stojeći format, ležeći format ili da bude baš kvadrat?

jojo wrote:
... i ako mi možete preporučiti neki papir za unutra koji nije previše bijel
Manje bijel ili žućkasti? Obični ofsetni (hrapavi) papir ili kunstdruck (sjajni)? Koliko debel papir (gramatura papira)? To se sve lako odabere u tiskari kod pogađanja posla. Na tebi je da napraviš pripremu i specifikaciju (dizajn/prijelom knjige, točan format, hoćeš tvrdi ili meki uvez, vrstu uveza, jednobojni ili višebojni tisak itd....). Onda kad dođeš u tiskaru kažeš im na kakav papir želiš tisak....
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 05.01.2007 11:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

s formatom ću se malo poigrati. budući da teksta nema previše ne bi bilo loše da fotografije budu što veće. samo ne znam kako će izgledati tekst ako format bude kvadratni prema polegnutome. mislim da bi kvadrat bio zgodno rješenje
papir znači plaćam prvi veći standardni?

hvala svima na sugestijama. jojoyou...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 05.01.2007 12:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jojo wrote:
papir znači plaćam prvi veći standardni?
Ne. Tisak u pravilu ide iz A1 ili B1 formata, a papir plaćaš na kile. Iizračuna se potreban format i shodno tome (iz iz broja araka, površine aka i gramature) potrebna količina papira potrebnog za tisak koja se zaokruži naviše i naručuje se u kilogramima. A to će ti oni sve izračunati.... Inače, što je kvalitetniji papir to je u pravilu skuplji.

Inače, ako želiš što manje škarta i tisak iz B1 formata (70x100cm), onda bi ti najbolje bio format 23 x 16 cm

Pazi!!! Ako želiš stojeći format onda u specifikaciji pišeš 16 x 23 cm. Ako želiš ležeći format, onda pišeš 23x16 cm. I to im moraš još naglasiti je li okomit ili horizontalan format radi savijanja araka.

Ako će biti ležeći format onda će tisak vjerojatno ići iz B2 formata radi smjera papira, ali to niš ne mjenja na stvari jer je izračun isti...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group