Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Otkup profesionalnih fotografija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Already Dead



Joined: 09 Jul 2004
Posts: 19
Location: ponekad Rijeka

PostPosted: 04.02.2007 17:34    Post subject: Otkup profesionalnih fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znam da svaki put kad se u novoj temi spomene novac, cijena ili Kn/EUR-i post zavrsi na "zdenkinom malom" i "ja bi to za 500 Kn..".
Ne zelim biti harsh, ali forum je pun postova sa mudrijanjima oko cijena, pa da nam svima ustedim vrijeme i bitove napomenuo bi da me vise zanimaju konkretna iskustva nego misljenja:

Imam priliku da mi velika hrvatska kompanija otkupi fotografije koji bi oni koristili u promotivne svrhe. U zapadnijim zemljama su cijene za to vise-manje definirane, i otprilike se zna da klijent fotografiju placa ovisno o namjeni i ucestalosti koristenja, odnosno tirazi ako ce se ista koristiti u tiskanim medijima. Otkup fotografije (znaci, dobiju je "zauvijek" i koriste je kad i kako hoce) je naravno najskuplja varijanta za klijenta.

E sad, ful bi volio bi da sam u krivu, ali cisto sumnjam da u Hr to tako ide. Zanima me da li je netko mozda imao iskustvo u suradnji sa Hr marketinskim agencijama ili firmama koje kupuju fotke, i koje su okvirne cijene i pravila igre?

Fotke su hi-res, studijske i ekskluzivno snimane za klijenta.

_________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 05.02.2007 14:49    Post subject: Re: Otkup profesionalnih fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Already Dead wrote:

E sad, ful bi volio bi da sam u krivu, ali cisto sumnjam da u Hr to tako ide. Zanima me da li je netko mozda imao iskustvo u suradnji sa Hr marketinskim agencijama ili firmama koje kupuju fotke, i koje su okvirne cijene i pravila igre?

Fotke su hi-res, studijske i ekskluzivno snimane za klijenta.


Ako su ekskluzivno snimane za klijenta, kako to da se prethodno nije dogovorio honorar?

Cijene uvijek ovise o situaciji, pogledaj malo po kojim ciframa idu prava na fotke u većim stock agencijama.

Inače, frendu 2 fotke uzeli za pozadine u Visti... 5 figures u USD Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 05.02.2007 15:09    Post subject: Re: Otkup profesionalnih fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Inače, frendu 2 fotke uzeli za pozadine u Visti... 5 figures u USD Smile


daj nam preview Very Happy

sto se tice fotki i prodaje... tesko je to odgovoriti. Ako su snimane studijski i za narucitelja onda ste valjda kalkulirali neku cijenu. Uvelike ovisi i jel to studijski sniman BMW ili salica za kavu, nije svejedno, a i ovisi o broju fotografija. Recimo znam da je ovaj fotograf http://www.thomas-kohnle.de/ za neke poslove tu u regiji uzimao oko cca 300-350€ po fotki na bazi 50tak komada...

p.s.
lost is coming...

_________________
www.printshop.hr - besplatne posjetnice
Back to top
View user's profile Send private message
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 05.02.2007 16:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znam da cijene studijskih fotki idu od 200€ do 700-1000€, ako su rađene specijalno za klijenta.

Ali sam kasnije naletio na princip razmisljanja prilikom formiranje cijena na stranicama ULUPUH-a.

Doduše priča se o ilustraciji, ali je stvar jako slicna, cak me iznenadilo kako se neke stvari dogovaraju u ugovorima. Možda ti pomogne da postaviš stav prema klijentima.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Already Dead



Joined: 09 Jul 2004
Posts: 19
Location: ponekad Rijeka

PostPosted: 09.02.2007 23:06    Post subject: Re: Otkup profesionalnih fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:

Ako su ekskluzivno snimane za klijenta, kako to da se prethodno nije dogovorio honorar?

Jer sam se ja ufuro tokom snimanja i te su fotke napravljene kolateralno, pored onih prethodno dogovorenih i vec placenih.

lekke wrote:

Inače, frendu 2 fotke uzeli za pozadine u Visti... 5 figures u USD Smile

Superdobro! Applause ... to je bas ohrabrujuce za chuti. Gdje ih je prezentirao, ako znas?

lekke wrote:

Cijene uvijek ovise o situaciji, pogledaj malo po kojim ciframa idu prava na fotke u većim stock agencijama.

Da, tako sam se u pocetku orijentirao i to vani funkicionira vise manje OK. Ali iako kod nas situacija ide polako nabolje, jos uvijek te vecina Hr klijenata pocnu gledati dignutih obrva kad im pocnes objasnjavat da je fotka skuplja ako je kupe "zauvijek" i koriste za reklame, ili jeftinija ako ce je koristiti samo jednom uz neki chlanak...
Ali kao sto kaze lijepa teta Seven of Nine: "We will adapt".

Hvala svo troje na korisnim i zanimljivim replajovima : )

_________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group