Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
PDF - otkrivanje greške

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
instruktor-39



Joined: 30 Apr 2007
Posts: 96

PostPosted: 04.05.2007 14:18    Post subject: PDF - otkrivanje greške Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ljudi jspricavam se sto non stop otvaram nove teme ali jednostavno nemam kog drugog pitati.

Pitanje je sljedeće:

Kad odradim neki posao, zanima me mogu li na neki način ustanoviti je li uradak korektan, odnosno ako nesto ne stima gdje ce mi to prijaviti, da li to mogu otkriti preko distilera ili kako ....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 04.05.2007 23:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ima puno dimenzija "nestimanja".

E sad ovisno koju zelis hvatati.

Ako te zanima jesi li tehnoloski predao dobar file razlicito je od cinjenice jesi li predao dobru pripremu.

Ja bih ti preporucio naslov "Getting it right in print".
http://www.amazon.co.uk/Getting-Right-Print-Pre-press-Designers/dp/1856694216

... ili / i "Production for graphic designers"
http://www.amazon.co.uk/Production-Graphic-Designers-Alan-Pipes/dp/1856694585/

Knjige su dosta jednostavne tako da ces ih moci bez problema shvatiti.
Ova druga je malo opsirnija (i bolja IMHO).

D

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
LizaLica



Joined: 18 Jul 2006
Posts: 4
Location: Vojvodina Vrsac

PostPosted: 05.05.2007 21:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Adobe Acrobat Professional meni sluzi za poslednju proveru pre odlaska u stampu. Sve mozes proveriti: separacije, spot boje, overprint, transparenciju... Ovisi sta zelis

_________________
OPUSTENO
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
instruktor-39



Joined: 30 Apr 2007
Posts: 96

PostPosted: 05.05.2007 22:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala na odgovoru.
bi li mogao malo detaljnije opisati kako sve to nevedeno provjeravas?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 06.05.2007 05:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

instruktor-39 wrote:
hvala na odgovoru.
bi li mogao malo detaljnije opisati kako sve to nevedeno provjeravas?


prvo moras imat acrobata, ne reader, vec acrobat. onda pod izbornikom tools imas grupu print production i tam imas sve alate za provjeru. imas jos i dodataka a acrobata s kojima mozes izvoditi cuda (pitstop, quite box, ...)

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 06.05.2007 15:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pomoći će i stvari poput:

http://www.enfocus.com/product.php?id=855
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 06.05.2007 19:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao što su ti već rekli, ima više "dimenzija" mogućih grešaka. Pošto je teško propratiti sve, navešću ono što znam i čega sam se setio. Provere se inače ponekad dosta razilkuju od fajl do fajla.
Prvo, vizuelna provera, da li su ti svi elementi na mestu, tu nema pomoći. Moraš ga vizuelno pregledati, i videti da li si složio sve tamo gde se i planirao. Za ovo ti je najbolje da odstampaš na štampaču, pošto je detalje lakše uočiti na papiru, nego na ekranu.
Drugo, treba da proveriš boje i overprintove. Savet, da ti u acrobat profesionalu stalno bude uključen overprint preview (advanced>print production u acrobatu 8 ). Isto u advanced>print production imaš output preview gde možeš kontrolisati separacije, uključivanjem i isključivanjem separacija, da bi npr proverio da li ti je tekst urađen iz 100 % crne (naravno ako si to hteo) i da vidiš da ti se nije provukla neka neželjena dodatna boja pored cmyk-a, što je čest slučaj kod početnika, koji koriste sve palete sa ponuđenim bojama iz programa, ne gledajući pritom da li su to cmyk boje ili spot (npr pantone). Zatim pored separacija imaš i color warnings (show overprinting) koji će ti određenom bojom označiti sva mesta gde ti je primenjen overprint. Jedna od čestih grešaka slučajne primene overprinta je, kad dizajner otkuca crna slova, zatim konvertuje slova u krive (većina programa crnom tekstu zadaju automatski overprint) pa naknadno oboji tekst u neku drugu boju. Ako ga kojim slučajem oboji u belu, iako ga vidi na ekranu, takav tekst će u štampi nestati (zato bar u acrobatu valja uvek držati uključen overprint preview). Nezgodno je i to što kada bi takvu stranu odštampao na običnom štampaču, slova bi se videla (štampači automatski isključuju overprint, jer ima ne treba), a u štampi ne bi. Simulatin profile bi stalno trebao biti onaj profil u kome radiš posao, npr euroscale coated FOGRA 27. show rich black pokazuje gde ti je upotrbljena "pojačana" crna boja. Razlika između obične i "pojačane" crne je što se obična koristi za teskt i sitne objekte, npr linije i obično valja da bude overprint (100% K), a pojačana ima u dosta velikom procentu ostalih boja, i služi kada treba da dobijemo velike površine dosta jake i tamne crne boje. Obična 100% K crna na većim površinama izgleda malo bledunjavo, tj kao tamno siva, pa se zato koristi i ova pojačana. Da postoji i indikator ukupnog procenta korišćenih boja, da se ne bi nrp desil da imaš crnu od 400 % (100% C, 100 % M, 100 % Y i 100 %K), zato što papir u mašini nemože da upije toliki nanos boje. Ako se dobro sećam za ofset štampu ne treba ići preko 340, a za xerox digitalnu znam da nemože više od 280 % boje.
Treće, u acrobatu postoji i preflight koji, u zavisnosti od odabrane opcije kontroliše više mogućih grešaka u fajlu i izbacuje report o tome. Nisam ga puno koristio, i ne snalazim se baš puno u njemu, ali može da završi posao. Za ovu namenu dosta je bolji gore pomenuti plug in za acrobat, enfocus pitstop (verzije 6.0 - 7.03) koji isto ima mogućnost provere i ispravke sitnijih grešaka. Zanimljivo što njegov report pokazuje dosta jasno sve bitne stavke u fajlu, npr da li su fontovi embedovani, koliko boja je u fajlu, koliko fotki, kojih su rezolucija, u kom su modu, itd. Zlata vredan plug in i koristan za brdo ispravki. Sa njim možeš menjati boje određenih objekata, dimenzije, debljinu linija, konvertovati fontove u krive, itd. Za krupnije greške ima ponuđene i gomile akcija za rešavanje problema, npr convert color to cmyk (ako u fajlu imaš nešto spot ili rgb) i još puno toga što sam i koristio i što nisam, jer je plug in baš preobiman sa mogućnostima.
I na kraju najbolji i najlakši način za proveru fajla je hard proof (probni otisak). Najbolje bi bilo da štamparija u kojoj planiraš štampati ima opremu za izradu probnog otiska i na taj način da vizuelno prekontrolišeš fajl, ili da odeš u firmu koja uslužno radi probne otiske prema standardnim profilima. Hard proof bi ako je dobro podešen trebalo da prikaže sve parametre štampe, kao što su boja, linijatura, itd. Znači najsličnije moguće sa štampom na ofsetu. Za vizuelnu kontrolu samo boje dovoljan je i soft proof, koji možeš dobiti štampom u fotošopu, ako imaš kalibrisan malo kvalitetniji ink jet i profil mašine na kojoj će se štampati posao, radi simulacije.
Sve ovo gore sam napisao bez ikakvog reda, i sigurno nepotpuno. Materija je opširnija i komplikovanija i ume dosta da se razlikuje od posla do posla. Nadam se da sam bar dao neki smer kako se i šta tu dešava.
Pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group