Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pitanje vezano uz ALU

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Crtanje, slikanje, itd.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
miljenko



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 21

PostPosted: 24.05.2006 12:54    Post subject: Pitanje vezano uz ALU Add user to your forum ignore list Reply with quote

Čini mi se da sam čitao kako za jedan dio prijemnog za ALU je potrebno donijeti 30 radova u crtežu i boji (mislim za smjerove akademski slikar, slikar-grafičar, animacija i novi mediji i sl.).

Uglavnom, na ovom postu bih htio pitati one koji su se uspjeli upisat da postaju radove koje su tom prilikom priložili (ne moraju sve, bar neki). Neka i oni koji nisu postaju radove s kojima nisu uspjeli se upisat. Također neka mi netko odgovori na pitanje jesu li ti radovi najvažniji dio prijemnog, odnosno kolika je njihova važnost u odnosu na druge dijelove prijemnog. Question
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 24.05.2006 16:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

za slikarstvo ti treba najvise 20 radova a za ostale 30. Mapa ti nije najvazniji dio prijemnog. Iako se prijemni nesto promjenio otkad sam ja isao ('99) mapa je ostala eliminatorni dio prijemnog. Sada uz mapu imas jos dan dva crtanja na akademiji nakon kojih se biraju oni koji prolaze dalje u drugi krug. U drugog krugu opet crtas na akademiji, mislim da je cetiri dana, i na osnovu tih radova ces proci ili ne. Pogledaj malo stranice od akademije. A bilo bi dobro da preije prijemnog odes do akademije i zamolis nekog od profesora da ti malo pogleda radove i pomogne ti pri odabiru. Probaj se konzultirati s vise njih, od svakog ces cuti nesto korisno. I sa studentima starijih godina takodjer. Siguran sam da ce ti svi izaci u susret. Nazalost nemam nijedan rad pri ruci sad da ti posaljem. Svakako odi na akademiju po konzultacije i malo pogledaj kako drugi crtaju... sretno
Back to top
View user's profile Send private message
miljenko



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 21

PostPosted: 25.05.2006 08:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dblchckd wrote:
za slikarstvo ti treba najvise 20 radova a za ostale 30. ....


Hvala na korisnom i informativnom postu. Možeš mi i ti poslati svoj mail pa da se, ako si voljan, vidimo, pa da mi daš neki savjet. Zapravo, postat ću ti neke crteže čiji su mi scanovi pri ruci, pa da možeš odmah pogledat. Moj mail je tatooineATstar-wars.net.

Par real-life crteža:







Ovo je strip u olovci još uvijek na kojem radim. Neke od ovih stranica sam postao i na ovom forumu u WIP. Nisu baš novi scanovi, neke od ovih crteža sam prepravio nakon što sam dobio kritike na www.conceptart.org forumu.














Old West...


Dvije neuredne studije u olovci prema foto-referenci:



Par fantasyja (negdje akrilne, negdje vodene + ink)





Eto, to su tradicionalno napravljeni crteži svi. Imam još crteža i žvrljotina, al nisam još stigao skenirat.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 25.05.2006 09:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidi se da iamaš potencijala... par savjeta

pokušaj napraviti par crteža nekih detalja, recimo ruke, lišće, neke kompozicije itd. Ostavi se malo ove stripovske manire i probaj raditi što čišće i preciznije, više ala stari majstori ...

Trebat će ti par takvih crteža u mapi, a i vježba je za strpljenje - malo si upao u ovu maniru možda ...

ako iskopam negdje svoje stare radove postam ...

što se prijemnog tiče, u ta tri dana skužiš otprilike di si, kad pogledaš malo kako drugi rade ... al mislim da imaš dobre šanse ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
miljenko



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 21

PostPosted: 25.05.2006 09:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Grzzi, hvala na savjetu, znam na što misliš, imam i neke studije šake i ruke, no nisam ih skenirao. E to me upravo zanima. Dakle u mapi treba biti 20 ili 30 radova, no pretpostavljam da to trebaju biti GOTOVI radovi, zar ne? Upravo bih volio vidjeti što to znači "gotov" rad, posebice u pogledu kompozicije (npr, treba li se kompletno pozadina napravit, ili je centralni objekt u foregroundu dovoljan, itd.). Zatim, zanima me me u vezi radova u boji: je li važno raditi u različitim tehnikama, ili je dovoljno držati se one u kojoj si najbolji, itd...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 25.05.2006 09:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da nije toliko bitno da je cijela kompozicija završena, npr na prijemnom ja nisam uspio završiti niti jedan crtež i mislio sam da je to loše, rev+cimo skica mi je bila gotova, a od sjenčenja jedva sam osjenčao možda pola ruke i dio noge...ostala ekipa je sve uglavnom završila i šetkala jer su bili gotovi ... ispostavilo se da sam bio 2. po rezultatima na praktičnom dijelu ...

dakle bitno je da je dio slike, portreta, studije itd završen ili skoro završen, da se vidi kako bi to trebalo izgledati, a bitnije je da je linijski crtež ispravan, omjeri i kompozicija ...

slikarske tehnike uopće nisam ni imao u mapi ... ne kažem da nije loše imati ... jednostavno onda nisam radio s bojama nešto... al ako ideš baš na slikarstvo mislim da je poželjno ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
miljenko



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 21

PostPosted: 25.05.2006 11:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Grzzy, dakle poželjno je da ti radovi budu napravljeni po modelu u prirodi, ne iz glave ili prema fotografiji, zar ne?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 25.05.2006 12:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

definitivno je bolje za tebe da crtaš malo po modelima iz prirode ... što ne znači da modeli iz glave ili po fotkama nisu dobrodošli ... al polazište ti je uvijek ako je moguće priroda, pravi model, predmet itd ...

naravno da je dobro prostudirati pa kopirati i tuđe radove za praksu stila i tehnike drugih ...


G.
Back to top
View user's profile Send private message
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 05.06.2007 12:51    Post subject: Trening, trening i samo trening Add user to your forum ignore list Reply with quote

Važno je svaki dan crtati i to posebno model glave. Jako je važno precizno uhvatiti sve veličine, proporcije, kosine, krivulje i to znati dobro smjestiti u format, a to se postiže samo vježbom. Ja bi ti preporučio da počneš s jednostavnijim predmetima, mjeriš i prenosiš dio po dio dok ne dobiješ preciznu presliku u veličinama i odnosima objekta promatranja. Posveti otprilike 3/4 vremena gledajući i mjereći a 1/4 crtajući. Probaj štopati vrijeme koliko ti je potrebno da nacrtaš studiju glave u prirodnoj veličini, kreni s recimo 10 sati, dakle dva tjedna svaki dan po dva sata na istoj glavi pa to postepeno smanjuj dok ne dođeš do 3 sata po glavi koliko će ti dati na prijemnom ispitu. Aktove probaj isto tako crtati po promatranju, uključi se u neku grupu, recimo na primijenjenoj školi, ALU (u dogovoru s profesorom akta), na dizajnu. Plati modela s frendovima, poveži se s još nekim tko se sprema na prijemni, vježbajte zajedno, itd. Moraš biti revan, ponizan prema toj struci, al siguran u sebe i mora se pokazati da si veliki radnik osim talenta. Onda imaš velike šanse. Imaj u vidu da neki od ovih profesora već dvadesetak godina procjenjuju kandidate i da nema muljanja.
I također, slažem se s ranije napisanim, nemoj pokazivati ove stripove, oni nisu izdavačka kuća za stripove i iustracije već vrlo rigorozna umjetnička škola koja obućava studente u zanatskom smislu pretežno da budu likovniu umjetnici, a ako ćeš ti nakon toga ili van nastaver crtati stripove, to je tvoja osobna stvar koja se njih ne tiče niti će ih, vjeruj mi, impresionirati. Sretno.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
miljenko



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 21

PostPosted: 05.06.2007 18:02    Post subject: Re: Trening, trening i samo trening Add user to your forum ignore list Reply with quote

skomdra wrote:
Važno je svaki dan crtati i to posebno model glave. Jako je važno precizno uhvatiti sve veličine, proporcije, kosine, krivulje i to znati dobro smjestiti u format, a to se postiže samo vježbom. Ja bi ti preporučio da počneš s jednostavnijim predmetima, mjeriš i prenosiš dio po dio dok ne dobiješ preciznu presliku u veličinama i odnosima objekta promatranja. Posveti otprilike 3/4 vremena gledajući i mjereći a 1/4 crtajući. Probaj štopati vrijeme koliko ti je potrebno da nacrtaš studiju glave u prirodnoj veličini, kreni s recimo 10 sati, dakle dva tjedna svaki dan po dva sata na istoj glavi pa to postepeno smanjuj dok ne dođeš do 3 sata po glavi koliko će ti dati na prijemnom ispitu. Aktove probaj isto tako crtati po promatranju, uključi se u neku grupu, recimo na primijenjenoj školi, ALU (u dogovoru s profesorom akta), na dizajnu. Plati modela s frendovima, poveži se s još nekim tko se sprema na prijemni, vježbajte zajedno, itd. Moraš biti revan, ponizan prema toj struci, al siguran u sebe i mora se pokazati da si veliki radnik osim talenta. Onda imaš velike šanse. Imaj u vidu da neki od ovih profesora već dvadesetak godina procjenjuju kandidate i da nema muljanja.
I također, slažem se s ranije napisanim, nemoj pokazivati ove stripove, oni nisu izdavačka kuća za stripove i iustracije već vrlo rigorozna umjetnička škola koja obućava studente u zanatskom smislu pretežno da budu likovniu umjetnici, a ako ćeš ti nakon toga ili van nastaver crtati stripove, to je tvoja osobna stvar koja se njih ne tiče niti će ih, vjeruj mi, impresionirati. Sretno.



Wow, rijetko poučan savjet. Zadnju godinu sam išao u Studio Tanay gdje smo radili akt, portret, kompoziciju, a i sam sam vježbao, tako da sam se usredotočio na klasične stvari. Volio bih se upisati na slikarstvo, jer tamo stvarno imaš priliku puno naučit, mislim svaki dan imaš slikanje, crtanje i crtanje akta uz to - i to sve četiri godine. Pa tu stvarno možeš postati vrhunski umjetnik. Razmišljao sam koji smjer uzeti, ali kad sam vidio koliko se crta na tom slikarstvu, odlučio sam se za taj smjer.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
teqnik



Joined: 01 Dec 2003
Posts: 22
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 05.06.2007 20:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Lijepo je to Skomdra napisao, pa rad, rad i samo rad. Ljudi koju su diplomirali na alu, nekoliko njih mi prica kako je to doba pripreme za njih bilo vrlo intenzivno, da su tada i najvise radili u zivotu.

Jedino se donekle ne slazem s tvrdnjom da ne stavljas stripove, ok mozda to vrijedi za Ilicu 80, ali ne bih se slozio da kandidat na odjelu animacije i novih medija stripove nema sta stavljat u mapu. Naime nitko nije tolko lud pa da pokusava komisiji prodati svoje stripove. Konkretno na samom prijemnom jedan dio se bazira na stripu.
Ali vidim, Miljenko odlucio si se za slikarstvo, pa nek ti je sa srecom.

A Skomdra bi mogao i neki strip nacrtat povremeno, no mozda je covjek zatrpan drugim obavezama u zivotu.

Enivej, zanimljiva tema o kojoj bi se dalo jos razvlaciti...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 06.06.2007 11:02    Post subject: Re: Trening, trening i samo trening Add user to your forum ignore list Reply with quote

miljenko wrote:

Razmišljao sam koji smjer uzeti, ali kad sam vidio koliko se crta na tom slikarstvu, odlučio sam se za taj smjer.

To ti je odlično razmišljanje i ja te u tome apsolutno podržavam. No za tebe bi bilo dobro da dođeš do nekog profesora, bukvalno mu pokucati na vrata ateliera. Pitaj Tanaya da ti probere radove u mapu, pitaj ga poslije zašto je to izabrao, razmišljaj o tome. Traži iskreno mišljenje i ne nasjedaj na pohvale. I u ostalom, ako se ne upišeš ove godine, uvijek ostaje iduća, iduća, pa iduća... Smile Upoznao sam neke koji su se upisali iz petog puta i danas su odlični slikari, ništa to ne znači. Igra malo i sreća, al nemoj se kockati. Rad rad i samo rad.
teqnik wrote:
A Skomdra bi mogao i neki strip nacrtat povremeno, no mozda je covjek zatrpan drugim obavezama u zivotu.

Stripove? Ja? Nikad Smile Možda u sljedećem životu Smile Makar, nikad se ne zna...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 06.06.2007 22:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

teqnik wrote:
ali ne bih se slozio da kandidat na odjelu animacije i novih medija stripove nema sta stavljat u mapu. [...] Konkretno na samom prijemnom jedan dio se bazira na stripu.

to sam baš htjela napisati kad sam vidjela skomdrin komentar Smile
ne znam kako na tom smjeru gledaju stilizirani crtež, jasno mi je da mora biti realističnih studija, ali ilustracije u stripovskoj/slikovničkoj maniri ne mogu biti na odmet, zar ne?

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
teqnik



Joined: 01 Dec 2003
Posts: 22
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 06.06.2007 23:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:

ne znam kako na tom smjeru gledaju stilizirani crtež, jasno mi je da mora biti realističnih studija, ali ilustracije u stripovskoj/slikovničkoj maniri ne mogu biti na odmet, zar ne?


daklem,. Što se animacije i novih medija tiče 100% sam siguran da stripove gledaju ozbiljnije plus i fotografije, uzmi u obzir da su na animaciji mlađi profesori. Uvijek ostaje da su aktovi i pogotovo portreti zakon (nenadjebivi), to će vjerojatno uvijek tako biti, ali ok je što se ipak malo modernizira sve to.
No opet ja samo pričam a sve ostaje na tebi, meni i tak dalje.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 07.06.2007 17:33    Post subject: animacija i novi mediji Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ok,
ajmo sad malo konkretnije.
Priloženi stripovi od kolege Miljenka daleko su od autorskog i kao takvi mogu samo svjedočiti o stupnju vještine iz skiciranja likova, scenografije, katridranja, vizualne naracije kao takve. Ono što ne vidim to je stil, eksperiment, igra s vizualnim elementima, razmišljanje kroz razne materijale, oblike, odnose. Ovdje vidim neki realističan strip u stilu na kojem bi još puno trebalo raditi, niti jedan crtež-slika nije gotov u zaokruženom smislu niti spreman za objavljivanje. Iz ovog se vidi fascinacija Star Wars serijalom no ne i potencijal za neka autorska ostvarenja.
Analiza po motivima
Kod čvrstih objekata vidi se dobar osjećaj za perspektivu, svjetlo/sjenu i relativno je dobra briga o detalju. Problemi nastaju kod mekanih objekata, posebice tkanina ili bilja koje se postavlja dosta "na pamet" odn. vidi se da se tu brzalo. Imam problema i s proporcijama likova, anatomski je na prvi pogled u redu, al onda se uočavaju neke nedosljednosti.
Sve to, još i gore govorili bi članovi komisije među sobom. Dakle, nel'chee, uz dužno poštovanje, stilizirani crtež je onaj koji je postao stiliziran dugim traženjem, isprobavanjem, eksperimentiranjem, pogledaj npr. tu radove od Hokusaia ili Muche, pa npr. Matisse-a ili Daumierra, da ne govorimo o Klee-u, Mirou ili Kandinskom ili ako hoćeš Pratt, Moebius, Herge, Groening ili Alex Toth. Dakle, ukoliko bi među priloženim radovima ugledali novog Kandinskog ili vrhunskog crtača ranga Maurović, Kordej ili Žeželj, onda da stripovi, a ako je to samo neka vježba, pogotovo prema tuđim idejama (primjerice George Lucas) onda ne.
I još samo za kraj, jedna crtica iz života. Listali smo mapu u dvorištu akademije mog kolege stripaša, ugledao sam bogatstvo odvaljenih nikad viđenih likova nažvrljanih debelim markerom po hamerima, listali smo plakat po plakat, kod četvrtog smo bili na podu od smjeha i nismo više mogli nastaviti. Stil koji bi hrvatsku animaciju obogatio za luđe stvari od Spužva boba, originalno, nikad viđeno. Nije se upisao. Članovi komisije bili su fascinirani drugim kandidatima koji "fenomenalno crtaju". Sad više niti ne razmišlja o animaciji. Pa ti vidi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
miljenko



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 21

PostPosted: 30.06.2007 19:05    Post subject: Re: animacija i novi mediji Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bok, skomdra i ekipa, jučer sam predao mapu. Nisam stavljao stripove, već ozbiljne radove, u boji, ugljenu ili olovci, te krokije. Masu sam ih postao na mom blogu, tako da možete steći dojam šta je sve tu. Malo sam gledao zgradu jučer dok sam čekao prijavu, stvarno mi se sviđa tamo (Ilica 85), vrlo kreativan prostor, malo otkvačen, s velikim hodnicima, ateljeima, velikim prozorima tako da ulazi dosta dnevnog svjetla. Vjerujem da sam taj prostor nadahnjuje. Eto, šta je tu je, čeka me dosta rada na prijemnom, koji počinje sad u srijedu 4. srpnja. Držite mi fige. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 13.07.2007 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E, super je ovo sto si napravio,,nzae nam ti reci sto ce biti, mozda bude sve super mozda, tko zna. Al znas raditi, to se mora priznati. Ako se desi najgore, ne ocajavaj nego idi ponovo, isplati se u tvojem slucaju. Drzim fige!
I nevezano za to, al u pi...du mat...inu i firefox na mac os-u i ovaj forum, to je vec stvarno za pop...zdit
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 13.07.2007 15:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

skomdra wrote:
I nevezano za to, al u pi...du mat...inu i firefox na mac os-u i ovaj forum, to je vec stvarno za pop...zdit

Di zapinje? Ljudi tu po uredu koriste bez problema... sto konkretno steka? Sorry na upadu u topic.

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
miljenko



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 21

PostPosted: 21.07.2007 13:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Very Happy He he, uspio - četvrti!!! Puno hvala Skomdri, grzzom, teqniku i drugima s ovog threada na kojem sam mogao pročitati čitv niz iznimno korisnih savjeta bez kojih bi mi bilo jako teško upasti. Naime, vidio sam dosta vrlo talentiranih kolega među kandidatima, kojima je, eto, falilo malo taktičnosti, previše su se oslanjali na vlastitu kreativnost i stil, pri čemu su zapostavili one, možda malo dosadne, školske stvari koje se traže na prijemnom, glede forme, kompozicije, itd. - i nisu uspjeli. Kakva šteta. Interesantno je da mi mapa nije bila najjača strana kod bodovanja, jedino bih to izmijenio kada bih opet pristupao ispitu. Naime, u mapi na Slikarstvu, treba napraviti tek negdje oko 3-5 temeljitih studija, a ostatak treba sačinjavati u najvećoj mogućoj mjeri slobodni radovi, žvrljotine, skice i sve ono originalno što svjedoči o nečijem stilu i kreativnosti. Kod mene je, nažalost, bilo previše školskih radova, a kako sam tek u zadnja 4 tjedna odlučio da ću ići na Slikarstvo, a ne na Animaciju, slika je bilo nedovoljno. Dakle, shvatio sam da se kod radova za mapu treba u velikoj mjeri raspištoljiti i biti slobodan, ali na samom ispitu, bar u crtačkom dijelu, strogo studiozan. U drugom, odlučujućem dijelu ispita, slikanju, treba biti negdje na pola puta, i slobodan i studiozan. Eto, to je ono što sam shvatio o ispitnom procesu. U svakom slučaju to je jedno posebno iskustvo, ne samo crtanje, već i razgovor s profesorima tamo, vidi se kako stalno traže u tom moru kandidata ne nužno umijeće (ono se stječe na Akademiji, uostalom), već i perceptivnost, senzibilitet, žar za stvaranjem i promatranjem umjetničkih djela, itd.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mogibo



Joined: 26 Mar 2005
Posts: 174
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 21.07.2007 15:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

MAJSTOOOR!

Svaka cast Miljenko. Samo naprijed sada dalje. Ovo je veliki korak.

Applause
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 22.07.2007 14:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cestitam Miljenko, jako mi je drago zbog tebe Very Happy

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Crtanje, slikanje, itd. All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group