Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
promjena formata

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 23.05.2007 11:14    Post subject: promjena formata Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo problem: inportiram sav materijal u premiere ( DV 16 :9) i kad gledam na monitoru neki djelovi su sa crnom horizontalnom trakom na vrhu i na dnu a neki ne. Kamerman veli da je sve snimano u 16 : 9.. hmm.. ko tu koga?
dal sam nesto zaboravio ukljuciti u premieru da se rijesi problem ili moram ove kadrove koji su full screan obradjivati da im dodajem te dvije crte.
hvala
hitno mi je!...a rezultat mozete uskoro (oko vikenda) ocekivati na youtubeu.
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 23.05.2007 11:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vjerovatno nije sve 16:9

otvori taj sirovi materijal u nekom nekom playeru pa ce ti sve bit jasno, a mozes ic na propertise i vidit koja je velicnina za svaki posebno

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 23.05.2007 11:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

provjerit ću. a ako je tako sta mi preostaje? prvo mo razbijem nos, naravno Smile a onda se baciti na aftere??
Back to top
View user's profile Send private message
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 23.05.2007 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo sad sam provjerio! nekim kadrovima je pixel aspect ratio 1,422 a drugima 1, 067.
Kaj da radim da sve bude 16:9??? radim montažu u premieru 6.0. i jako mi je hitno!!
Back to top
View user's profile Send private message
high



Joined: 06 Mar 2006
Posts: 68
Location: Zagreb, Croatia

PostPosted: 26.05.2007 19:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako su ti neki kadrovi 16:9, a neki 4:3, predlazem da ti projekt bude na 4:3. kadrove koji su 16:9 scaleas na 75 %, a kadrove koji su 4:3 ostavis na 100%.kad eksportiras projekt. otvori novu sekvencu importiraj clip. i crop filter stavi na 12 - 13 %. gornji i donji.

ako zelis da clip bude 16: 9, onda radi sve u 16:9 setupu, ali racunaj s tim da ako to pustis na Televiziji, sve ce biti razvuceno.....Osim ako se gleda na 16:9 televizoru.

ALI TO SVE VRIJEDI ZA PREMIER PRO 2

Zaboga, zasto Premier 6?

_________________
cut it out
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 07.08.2007 13:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

za 100 i neš kn dobiš CS3 paket....komplet adobe familija.
plavi ogl.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group