Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Problemi s transparencijama u indesignu/ilustratoru....

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 07.11.2007 20:03    Post subject: Problemi s transparencijama u indesignu/ilustratoru.... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zapravo, problemi prilikom izrade PDF-ova za tisak ili isprinta na printerima koji sadržavaju transparencije...
Davno naletih na taj problem, koji sam više manje uvijek izbjegavao, no potaknut temom

http://mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=12221

odlučih pokušat riješit ovu misteriju... pokušao sam sve i svašta, i došo do srži problema al ne i do riješenja. Pa pišem o tome ovdje, jer vjerojatno ima neko pametniji koji može rasvjetlit misteriju.Priča ide ovako...

na temelju rasprava koje sam čitao na sto strana problem stvara RIP ili postscript... Stoga, ako imate printer koji vam printa fleke zbog tih transparencija - nema vam pomoći /objašnjenje malko niže/. Ili probat nabavit nove drivere u nadi da će s njima biti bolje i kupit novi printer s odgovarajućim ripom...

ali, što s PDF-ovima koji idu u tisak? Tu je situacija dosta tricky, jer ako tisak ode kvragu zbog ovog - nahebo si bigtime...

O čem se navodno radi... transparencije koje se postave u indesignu/ilustratoru (blendings, shadow, feather itd...) ostaju kao takve i u pdf-u (live transparency)... Znači, sam pdf ne flata te transparencije nego čuva informacije o njima. I onda se desi da RIP nekog printera ne skuži kaj mu pdf "kaže" i jednostavno zmulja sve... Kao, riješenje je da se napravi PDF/X-1a ( to je starija verzija, Acrobat 4.0 iliti PDF3.0, jer u teoriji on ne podržava transparenciju nego sve flat-a) no, nakon hrpetine testova koje provodim, mogu vam reć da ni to ne fukcionira... Zapravo, ispis postane još s*ebaniji. Znači, u indesignu/ilustraturu si ne možeš pomoć (naravno, flattener nek bude na high)...

Mene više brine činjenica da trenutno imam katalog na xx strana koji je pun transparencija (što transparentnih gradienta, što smanjenih opacity-a što drop shadowa i outer glow-ova) koji će uskoro ić u ofset pa ne znam kaj će ispast od toga... U načelu, pdf izgleda fajn. Vidi se da ima nekih blesavih artefakata ali kad se zumira/odzumira ti artefakti nestaju. MEĐUTOA, ja ne znam što se TOČNO s tim pdf-om dešava kad ga dostavim tiskari i muči me problem da se ne naprave ploče s tim flekama... Rolling Eyes

E sad, iamm pitanjce za ljude koji su pametniji ili imaju više iskustva s tim...Stalno čitam/gledam časopise, ljudi u tim časopisima stalno koriste shadowe i sve te ostale pizdarijice kod preloma i sve ispadne okeu tisku. A ziher neko radi u nekom časopisu u pripremi ovdje pa reko da pitam...

Kakve su šanse da sve ovo prođe bezbolno? Znači, ako napravim običan kompozitni pdf (nisu korištene spotne boje, ni overprint nit išta) pomoću poscrpta iz indesigna (naravno, preko distilera, pressq) hoće li sve bit oke u ofsetu? Ili treba pazit na ovo/ono?
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 07.11.2007 23:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovak nabrzaka Surprised)

za output je dobra varijanta acrobat -> tool -> print production -> output preview pa vidis kaj ti se dogadja po separacijama...

drugo na http://www.studio-propaganda.com/creo/ imas job option za destiler.. istina stvara cca 2-3 puta veci pdf nego uobicajeni za tisak, ali prolazi kroz rip bez problema u 99.99% sklucajeva i mozes prek njega direkt iz indesigna radit pdf....

drugo u 99.9% slucajeva nemas problema s drop shadovima i inim gadarijama, no pitanje je kak radis izlaz van. jedno od rjesenja je da od tiskare dobijes ppd od njihovog rip-a pa da si ga instaliras i onda njega koristis kao printer... aki to ti je i ovisno koji rip imaju u tiskari - dal je nekaj iz doba noine arke ili je nekaj frisko ko ispod cekica....

drop shadove mozes preveslati da ih radis u corelu (bez flejma prosim lepo) te ga tamo odgrupiras od objekta i konvertiras u bitmapu

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 07.11.2007 23:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Distiller je definitivno najpouzdanije rjesenje, ali opet treba paziti. Tip koji radi u Etigrafu (firma za izradu filmova) mi je rekao da sve što eksportiram u PDF koristim Acrobat 5 (PDF 1.4). Kaže da je to PDF verzija koja pravilno renderira transparencije i ostale efekte.
Prva sljedeca verzija koja valja sa prozirnostima je Acrobat 8, ali je velika vjerojatnost da RIP nece znat prepoznat 8-icu, jer su RIPovi uglavnom stariji.
4-ka uglavnom puca, a 6-ica uvijek. Pripazite. 5 rulz.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 07.11.2007 23:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:

za output je dobra varijanta acrobat -> tool -> print production -> output preview pa vidis kaj ti se dogadja po separacijama...


ma sve je to cool... normalno da uvijek provjerim separacije i kažem, pdf je čist fajn... Ne brine me to, brine me što se događa s tim kad otiđe od mene i dođe nekom drugom u ruke... Sad

Quote:
drugo na http://www.studio-propaganda.com/creo/ imas job option za destiler.. istina stvara cca 2-3 puta veci pdf nego uobicajeni za tisak, ali prolazi kroz rip bez problema u 99.99% sklucajeva i mozes prek njega direkt iz indesigna radit pdf....


sad sam ja malko glup, al kaj taj "creo" daje neke nove opcije u distileru? Inačesi uvijek prilagodim setingse kak meni paše i ovisno za šta mi treba...

Quote:
drugo u 99.9% slucajeva nemas problema s drop shadovima i inim gadarijama, no pitanje je kak radis izlaz van. jedno od rjesenja je da od tiskare dobijes ppd od njihovog rip-a pa da si ga instaliras i onda njega koristis kao printer...


a ono... uvijek radim ps preko brisqua ili scitexa...

Quote:
drop shadove mozes preveslati da ih radis u corelu (bez flejma prosim lepo) te ga tamo odgrupiras od objekta i konvertiras u bitmapu


a gle, uvijek imam opciju napravit si pdf, rasterizirat strane u potošopu (jer tam izgledaju kak spada kad ih se rasterizira) i onda ih ubacit opet u dokument... al zbilja bi htio radit s transparencijama bez brige da ću poslije potrošit dva dana pripremajući nešto za tisak.. Sad

mislim da ću skemijat neku foru da lik u tiskri proba napravit ploče i otisnut... čist da vidimo kak izgleda... Rolling Eyes

Last edited by kres0000 on 08.11.2007 00:07; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 07.11.2007 23:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tubak wrote:
Distiller je definitivno najpouzdanije rjesenje, ali opet treba paziti. Tip koji radi u Etigrafu (firma za izradu filmova) mi je rekao da sve što eksportiram u PDF koristim Acrobat 5 (PDF 1.4). Kaže da je to PDF verzija koja pravilno renderira transparencije i ostale efekte.
Prva sljedeca verzija koja valja sa prozirnostima je Acrobat 8, ali je velika vjerojatnost da RIP nece znat prepoznat 8-icu, jer su RIPovi uglavnom stariji.
4-ka uglavnom puca, a 6-ica uvijek. Pripazite. 5 rulz.


ovo mi zvuči ko dobar info koji bi čak mogo bit i istinit... Very Happy vidim da je defolno distiler postavljen na Acrobat 5.0.. možda su i oni skužili da je 5ica zadnje kaj valja Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 08.11.2007 07:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="kres0000"]

Quote:
drugo na http://www.studio-propaganda.com/creo/ imas job option za destiler.. istina stvara cca 2-3 puta veci pdf nego uobicajeni za tisak, ali prolazi kroz rip bez problema u 99.99% sklucajeva i mozes prek njega direkt iz indesigna radit pdf....


imas nutra readme fajl pa ti sve pise kaj radi Surprised)

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 08.11.2007 07:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Acrobat 4 (PDF v1.3) - ne snima transparencije vec ih rasterizira u bitmapu
Acrobat 5 ili veći (PDF v1.4 ili veći) - snima transparencije baš kao vektorske transparencije

Prva opcija je sigurnija varijanta, ali raster je rezolucijski manje kvalitetan od vektora (osim ako mu ne velis da rasterizira na 1200 dpi ili vise sto stvara mega PDFove).

Druga opcija, tj. snimanje vektorskih transparencije, je kvalitetnija varijanta, no problem nastaje kada:
1. takav PDF naleti na RIP koji razumije PDFv1.3 ili nizi.
2. potenicjalno, kada taj PDF naleti na RIP koji ne koristi Adobeov PDF engine vec neki third party PDF engine koji mozda i nije napisan po standardu

Vecina tiskara ce ti reci da im pripremas PDF v1.3 jer su se negdje u proslosti opekli, kad se pojavio PDF koji "razumije" transparencije, a njihovi RIPovi to nisu kuzili, no sa velikim stupnjem sigurnosti ti mogu reci da koliko ja radim s tiskarama (to bi bile skoro sve one velike svih vrsta tiska) svi RIPovi koje koriste normalno hendlaju transparencije.

Kada radis PS (PostScript) file printajuci ga na neki printer tada si vec rasterizirao transparencije i onda kad to ufuras u Distiller dobio si, po pitanju transparencija, isto sto i snimanjem kao PDF v1.3
Kuzis?

Svakako, ako sumnjas neka da ti daju proof sa RIPa na pregled i potpis prije samog tiska.

Takodjer imaj na umu da najnoviji RIPovi kaskaju za PDF standardima barem jednu generaciju (ako je sad aktualana v1.8 pitanje je ima li na trzistu RIP koji to podrzava), a i pitanje je koliko cesto tiskare kupuju nove RIPove. Prateci amortizacijske stope softvera do sada bi vec svi "trebali imati" RIPove koji normalno podrzavaju transparencije u PDFu, no to u stvarnosti nije tako Wink

Ako pogledas onaj joboptions sa studio-propaganda vidjeti ces da snima PDF kao v1.3 i to je to sto ga cini "sigurnim" tj. isti flattena (rasterizira) transparencije.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 08.11.2007 13:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vjerojatno banaliziram i spominjem nešto što svi znaju:

tekst uvijek u posebnom layeru iznad efekata. izbjegavaju se većina problema vezanih uz transparency flattener bez obzira na njegove postavke.

šta se tiče ostalih stvari: convert to bitmap (rasterize) ktriticnih elemenata jos u Illustratoru me je spasilo u dosta situacija. Naravno, to vridijedino kod finalizacije outputa ili korektivnog slanja.
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 08.11.2007 14:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01>sve što veliš više manje znam i tak sam si i mislio, da ovisi o njihovom ripu (zato me to i zabrinjava) al nadao sam se da ima neko riješenje koje ja mogu izvest a ne da ovisim o tiskarskoj poduzetnosti u vezi updejtova tehnologija pa sam zato sve ovo pitao. A ništa, moram do tiska na temeljiti checkup... Jbga, bit će 5.0 (1.4) pa da vidimo... Confused

tnx na info-u... Smile

Quote:
šta se tiče ostalih stvari: convert to bitmap (rasterize) ktriticnih elemenata jos u Illustratoru me je spasilo u dosta situacija. Naravno, to vridijedino kod finalizacije outputa ili korektivnog slanja.


yep, samo što tog u indesignu nema... Sad
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 08.11.2007 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kres, neka ti daju da neki proof potpises pa ces na njemu vidjeti je li sve ok.
Naravno prije ih svakako pitaj, ali iz iskustva znam da ce tip ici s konzervativnijom brojkom (sto nije nuzno lose, ali je cesto nepotrebno).

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 08.11.2007 14:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Kres, neka ti daju da neki proof potpises pa ces na njemu vidjeti je li sve ok.


pa da... već vidim opet "a jel vam baš treba to?" Very Happy

ma već sam ja razradio taktiku kak provjerit jel ovo sve oke... Very Happy Napravti ću neki mali dokument, trakicu 200x15mm, nakrcat s transparencijma, napravit pripremu i dat liku nek ubaci u tisak nečeg drugog kaj će se tiskat... nek stavi na arak negdje di neće smetat Smile pa bumo vidli...
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 08.11.2007 14:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kres0000 wrote:
Dr01 wrote:
Kres, neka ti daju da neki proof potpises pa ces na njemu vidjeti je li sve ok.

pa da... već vidim opet "a jel vam baš treba to?" Very Happy


Reci mu da ti to upce ne treba... ako je spreman ponoviti tisak necega sto se raspalo.
To je sigurnosni mehanizam i tebi i njemu, kao i bilo koji ugovor.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 08.11.2007 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
ako je spreman ponoviti tisak necega sto se raspalo.


da, to je on rečenica di rasprava prestaje Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 08.11.2007 15:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To znaci da proof ipak treba, zar ne?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 08.11.2007 15:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

yup...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group