Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
priprema za tisak

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
~Shadow



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 16.03.2007 12:14    Post subject: priprema za tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, naci u ovom je stvar, radio sam projekt za jednu firmu, tocnije letke koji bi na ljeto trebali izac u prodavaonice DM-a. e, sad, problem je sto sam slucajno pri pocetku rada stavio 150dpi, iako bi trebao radit na 300dpi. pa sad pitanje glasi: jel mogu ja cijeli rad nekako convertirat u 300 dpi ili bas moram sve ispocetka? kad u PS-u prebacujem layere iz rada od 150dpi u rad od 300dpi veli da je moguca pojava oslabljenja kvalitete. vjerovat cu mu na rijec, ali ja na monitoru ne vidim razliku. teoretski bi mogo dat u print jedan komad da vidim na sta ce to licit, ali mi se to cini ko mlacenje slame jer pretpostavljam da ce kvaliteta bit losija. jer imate neke prijedloge..? ili savjete? rad je dosta kompliciran, tako da.. preferiro bi opciju da ne moram sve ispocetka radit Mr. Green

hvala unaprijed
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 16.03.2007 12:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je pa monitor ti je 72 dpi Smile kak ocekujes da vidis razliku izmedju 150 i 300 Smile
bdw vektorsku grafiku lako povecas na 300 dpi, ali sve kaj si radio u rasteru morat ces ovisi kak si sih radil, ispocetka mjenjati 1 po 1
Back to top
View user's profile Send private message
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 16.03.2007 12:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nisam siguran što točno pitaš - raster slika 10 x 10 cm @ 150 dpi ne može postati slika 10 x 10 cm na 300 dpi bez gubitka kvalitete... i to je to. naravno, ako si za nešto postavio 150 dpi a imaš dosta piksela, dakle recimo da ti neki print size pokazuje 20x20 cm 150 dpi a ti trebaš 10x10 cm @ 300 dpi, to je ok, ali 10x10 cm 150 dpi je beznadežno... potraži tu na forumu, bilo je topica o raznom resizeing softwaru koji navodno postiže bolje rezultate od PS-a, ne bih znao, nisam probao...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
~Shadow



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 16.03.2007 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fL/.\Sh wrote:
je pa monitor ti je 72 dpi Smile kak ocekujes da vidis razliku izmedju 150 i 300 Smile
bdw vektorsku grafiku lako povecas na 300 dpi, ali sve kaj si radio u rasteru morat ces ovisi kak si sih radil, ispocetka mjenjati 1 po 1


u principu i je vektorski rad, ima dijelova koji nisu, ali to su stockovi, pa se njih lako da sredit. mislis da se kod vektora nece osjetit tolko razlika?
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 16.03.2007 14:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako su nerasterizirani vektori, sve ok. promjeni rezu bez da povecas dokument, na image size prvo iskljuci pixel dimensions, pa ukucaj 300 dpi i onda opet ukljuci pixel dimensions i OK.
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 16.03.2007 14:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Photoshop je prije svega aplikacija za obradu fotografije, ne DTP. Da si letak radio npr. u InDesignu problem bi rješio doslovno u minuti. Vektorski objekti (AI, EPS, CDR...) te ne moraju zabrinjavati jer njihova kvaliteta ne ovisi o izlaznoj rezoluciji (opisuje ih PostScript). Rasterski (bitmap) elemeti imaju definiranu svoju rezoluciju koja je takava kakva jest i o njenoj promjeni (resamplanju) ovisi izlazna kvaliteta. Malo teorije:

- Pretpostavljam da si kreirao blank document u photoshopu, određenih dimenzija, rezolucije 150 dpi. Čim si dokumentu definirao rezoluciju, definirao si je i svim objektima unutar njega. Resamplanjem, tj promjenom rezolucije dokumenta, mijenjaš i rezoluciju objekata unutar njega. To u većini slučajeva nije problem ako rezoluciju "rušiš" s npr. 300 dpi na 150 dpi. Obrnuti slučaj je problem. Za tisak pretpostavljam ne daješ otvoreni file (PSD sa layerima) već flatani TIFF kojeg si kod exportirao u postavljenoj rezoluciji (150 dpi). Resamplanjem s rezolucije 150 dpi na 300 dpi dobit ćeš dvostruko više pixela/točaka u svom dokumentu no izgubit ćeš na kvaliteti. Razlog tome je što algoritam koji pokušava sve te extra pixele ugurati između postojećih. Rezultat je u većini slučajeva, zrnatost, veća mutnoća, uglavnom lošija kvaliteta.
Da rezimiram: da bi dobio zadovoljavajući rezultat, kreiraj novi PSD file, zadanih dimenzija (+napust/bleed) i kreni iznova. Sigurno većinu elemenata imaš u zasebnim fileovima u, nadam se dovoljno visokoj rezoluciji (min 300 dpi u tvom slučaju). Druga opcija je, iz postojećeg PSD dokumeta izbrišeš sve bitmap elemente koji nisu odgovarajuće rezolucije i ostaviš vektorske elemente koji su > ključna riječ: POLINKANI, resamplaš dokument na 300 dpi-a i ponovo smjestiš bitmape, exportaš u rezoluciji od 300 dpi i eto.

Slučaj drugi: da si letak radio u InDesignu stvar bi prošla mnogo bezbolnije. Sve elemente bi imao POLINKANE, a ne embedane. Svakog bi resamplao u Photoshopu na 300 dpi-a, refreshao bi linkove u InDesignu i stvar rješena. Treba napomenuti da pri kreiranju InDesign dokumenta nigdje nećeš definirati rezoluciju, već ćeš nju definirati tek kod exporta u PDF ili izrade PostScript filea.

Gornjom podugačkom pričicom sam u biti htio reći ovo: dobra organizacija projekta/dokumenta, u tvom slučaju letka, ubrzat će rješavanje problema u slučajevima poput tvog. Ukoliko je moguće, sve elemete drži u zasebnom folderu, linkaj ih, a ne embedaj u dokument. Izvoji na papir/txt dokument sve bitnije parametre: dimenzije, rezoluciju, napuste, color palete (ili definiraj swatcheve), pripremi fontove, jopoptione za print/distillanje its. Pomoći će tebi, a pomoći će i onome kome pripremu dostavljaš i mnogostruko će ubrzati rješavanje "problematičnih situacija" Smile
Back to top
View user's profile Send private message
~Shadow



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 17.03.2007 19:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thx svima, probat cu nes smislit pa vam javim kaj sam uspio skombinirat Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
~Shadow



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 18.03.2007 22:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e, da, jos samo jedno pitanje, vidio sam neke diskusije oko koristenja cmyk-rgb boja, pa sam da provjerim u kojim je bojama bolje radit? ili je zapravo potpuno svejedno? (to ako na kraju budem moro ispocetka radit, ovo sto sam radio sam radio u rgb-u) Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 18.03.2007 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

~Shadow wrote:
e, da, jos samo jedno pitanje, vidio sam neke diskusije oko koristenja cmyk-rgb boja, pa sam da provjerim u kojim je bojama bolje radit? ili je zapravo potpuno svejedno? (to ako na kraju budem moro ispocetka radit, ovo sto sam radio sam radio u rgb-u) Mr. Green



tisak ide uvijek u cmyk-u. teorije su razlicite oko toga u cem je bolje raditi, ali moras paziti na cinjenicu da, banalno receno, nemres sav spektar boja u RGB-u dobiti u CMYK-u... tak da te ne iznenadi kad radis konverziju da ce ti sve izgledati nekako tamnije, zagasitije....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
drdule



Joined: 04 Feb 2007
Posts: 22
Location: Srbija

PostPosted: 18.03.2007 23:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bolje je u startu odmah raditi u cmyku da bi imao potpunu kontrolu nad celim poslom, bas iz razloga koji ti je suncek rekao da se ne bi iznenadio kada budes na kraju video da to nije ono sto si napravio, a i da ti se ne bi desilo da na kraju kada pustis filmove da ti izadje samo tri boje bez crne, ako im das pdf a oni ne ukljuce za konverziju boje.

_________________
Posle svih ovih godina shvatam da sam i dalje na pocetku Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 19.03.2007 00:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
~Shadow wrote:
e, da, jos samo jedno pitanje, vidio sam neke diskusije oko koristenja cmyk-rgb boja, pa sam da provjerim u kojim je bojama bolje radit? ili je zapravo potpuno svejedno? (to ako na kraju budem moro ispocetka radit, ovo sto sam radio sam radio u rgb-u) Mr. Green



tisak ide uvijek u cmyk-u. teorije su razlicite oko toga u cem je bolje raditi, ali moras paziti na cinjenicu da, banalno receno, nemres sav spektar boja u RGB-u dobiti u CMYK-u... tak da te ne iznenadi kad radis konverziju da ce ti sve izgledati nekako tamnije, zagasitije....


Nema tu nikakve teorije...RGB > ekranski prikaz...CMYK > tisak Smile
Back to top
View user's profile Send private message
~Shadow



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 19.03.2007 12:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

okej, fala ljudi. opet odjava od mene, javim se ak me jos nes bu zaimalo Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
ivanna



Joined: 09 Apr 2006
Posts: 6
Location: kt<->zg

PostPosted: 30.05.2007 20:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pišem seminar na temu 'Grafička priprema' i najviše bi se trebala dotaknuti tehnološke pripreme rada (između ostalog - izrada montažnog arka , razl. pripreme za razl. strojeve..)
Znate li neku knjigu, web site koji bi mi mogao biti od koristi?

tnx!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aidevise



Joined: 30 Nov 2007
Posts: 128
Location: zg/smb

PostPosted: 05.12.2007 16:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najbolje bi ti bilo otic u neku tiskaru koja ima i studio za DTP i tam provest par dana pa vidit u praksi kak to izgleda
ovakve ti je stvari jako tesko naucit iz knjiga
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group