Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Ajde kreativci

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 30.06.2008 15:31    Post subject: Ajde kreativci Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jedno kreativno pitanje.. da ste snimali intervju sa dvije kamere od kojih je jedna portret i snima krupne kadrove lica dok je druga landscape na stativu široki kut... kako bi ih izmontirali?? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
mogibo



Joined: 26 Mar 2005
Posts: 174
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 30.06.2008 16:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ti si neki komedijas, ha? Cool

_________________
mogibo --- facebook
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 01.07.2008 10:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

onako kako ti se sviđa

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 01.07.2008 15:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mogibo wrote:
ti si neki komedijas, ha? Cool


jesam ali se sad ne zahebavam Wink
samo trazim ideje, meni je za sad pala ideja da ovu portretnu popunim u pozadini kopijom iste samo povečane do kraja i prebačene u c/b (sa par frameova zaostatka da malo da štih) Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dashiv



Joined: 30 Jun 2008
Posts: 15
Location: Novigrad

PostPosted: 01.07.2008 19:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ok, ne želim biti budala, pa eto

Ubaciš u premier ili vegas (ako si početnik moviemaker),
i jedan ubaciš u ''video 1'', a drugi u ''video 2'', poravnaš ih ako nisu počeli istovremeno snimati, probavaš dok ne naštimaš!!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 01.07.2008 19:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dashiv wrote:
Ok, ne želim biti budala, pa eto

Ubaciš u premier ili vegas (ako si početnik moviemaker),
i jedan ubaciš u ''video 1'', a drugi u ''video 2'', poravnaš ih ako nisu počeli istovremeno snimati, probavaš dok ne naštimaš!!!!


fakat ili sam se krivo izrazio ili me smatras za budalu.. pa to mi je jasno... ali daj si zamisli na telki... krupni kadar bude recimo full screen a kad prebacim na portretni kadar imat ce sastrane crne crte i falet ce pola ekrana... e kak da se to zakrpa na kreativan nacin... ja sam napisal gore koja mi ideja prva pada na pamet..
Back to top
View user's profile Send private message
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 01.07.2008 21:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Postavi primjer Very Happy

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 01.07.2008 21:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozadina: Gornja trećina zoomirane oči govornika, donje dvi usta. Možda neki slowmotion ili nešto blura. Sepia ili jednobojni "premaz" a'la greyscale.
Back to top
View user's profile Send private message
adam|bar



Joined: 28 Jun 2005
Posts: 155
Location: Zagreb

PostPosted: 01.07.2008 21:52    Post subject: Pod br.1... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zaboravio si navesti vazne informacije;

1. Kakvim je kamerama snimano, i u kojem formatu?
2. Za sto je namijenjena montaza? Gdje ce se prikazivati?

Ako se radi o profi HD opremi, zasto ne najjednostavnije moguce; portrait se rotira i cropa na landscape?

Ali, kvragu, zasto snimati kamerom u portrait modu!?
Cudno je sve to...

_________________
adam baričević online portfolio: http://www.adambar.com
Gettin there is half the fun. Being there is all of it.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 02.07.2008 14:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fun.ky wrote:
Postavi primjer Very Happy



Ovo je landscape kamera na stativu:



Ovo Je portret kamera iz ruke:



Very Happy

To je razlicito orijentirano pa treba na neki kreativan način čim atraktivnije, modernije, ljepše izmontirati.

Naravno da će se kadrovi izmjenjivati, samo problem mi je kad imam portretnu kameru što ima crne crte sastrane
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 02.07.2008 14:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zgodan model Laughing

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group