Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Upomoc... word>quark5

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gia



Joined: 17 Dec 2003
Posts: 11

PostPosted: 19.03.2004 18:45    Post subject: Upomoc... word>quark5 Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto, imam problem...
Prelamam neku knjigu u quarku, ali po prvi put u 5-ici... i sve mi se cini ok. ALI nakon 200-ak prelomljenih stranica skuzila sam da su mi neki tekstovi totalno pobrkani. Da pojasnim... radim na macu, ali naravno dobijem tekst sa pc u wordu i ja to fino prodem (translate) u mac linku plusu i stavim u quark, ali ono sto je prije bila fus nota 1 sada je 42, i sl.
...i jos da bi stvar bila zanimljivija u pojedinim tekstovima mi neke nase znakove jednostavno ne prikaze. Ne zamjeni ih nekim drugim nego ih jednostavno nema...
eto... i kad sam to sve skuzila uhvatila me depresija i tako posao ceka vec desetak dana...
ima li koja pametna i dobra dusica da mi pomogne? Smile
thanks..

Last edited by gia on 20.03.2004 18:15; edited 1 time in total

_________________
gia
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 19.03.2004 23:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

10 dana posao ceka ! :) trebala si prije pitat tu, sigurno bi neko do sad rjesio...

enivej, ne radim u kvarku al mislim da je greska u konverziji sa pc-a/worda... neznam sto si sve probala, al jesi negdje na pc-u exportala to il sejvala iz worda u neke druge formate pa onda probala na mek / kvark ... il kod nekog na pc kvarku 6 to otvorit i sejvat onda... to sve bubam bezveze al mozda je nesto takovo.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gia



Joined: 17 Dec 2003
Posts: 11

PostPosted: 20.03.2004 18:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma da ... morat cu malo isprobavati, ali mi se to cini gubljenje vremena... i do sada nisam imala takvih zavrzlama, no i istina je da sam u meduvremenu mijenjala komp. i sve svoje postavke i da nisam dugo radila sa quarkom i... da mi se ustvari to bas i ne da radititi... Wink

_________________
gia
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group