Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Slike u pozadini

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 03.01.2009 16:04    Post subject: Slike u pozadini Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da je postojao jedan slican topic, ali ga ne mogu naci - dakle, zelim da mi u pozadini bude slika (pri vrhu), a dolje da ide recimo siva nijansa koliko je sajt 'height' vec. Nesto ovako:


Ako netko ima kakav link sa malo detaljnijim objasnjenjima ili pak netko zna objasniti kako to napraviti (i kako ce se to ponasati na razlicitim rezolucijama, tj. kako to optimizirati da je na vecini rezolucija ok prikaz). Hvala Smile
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
KAMI



Joined: 14 Oct 2006
Posts: 100

PostPosted: 03.01.2009 16:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znači u body staviš sliku i boju koju želiš da ti se nastavlja, a u nekom od grafičkih programa napraviš prijelaz ove slike u boju tako da se na rubovima ne vidi prijelaz bez obzira na to koju korisnik rezoluciju koristi.

CSS

body {
background:#ccc url(img/slika.gif);
}
Back to top
View user's profile Send private message
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 03.01.2009 17:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ucinio sam tak Smile Ali sada se slika ponavlja, hmm...

edit: da, no repeat Smile
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 03.01.2009 17:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.w3schools.com/css/css_background.asp

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
KAMI



Joined: 14 Oct 2006
Posts: 100

PostPosted: 03.01.2009 18:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zaboravih

body {
background: #ccc url(img/slika.gif) no-repeat;
}
Back to top
View user's profile Send private message
dr_Hate



Joined: 28 Aug 2007
Posts: 168
Location: Rijeka

PostPosted: 03.01.2009 18:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a ako zelis centrirati tu sliku dodas uz no-repeat i center top Wink

_________________
imam domenu |stajduhar.org|
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group