Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Freelancing

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Vj3k0



Joined: 12 Jul 2007
Posts: 185
Location: Zagreb

PostPosted: 14.04.2009 07:40    Post subject: Freelancing Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima.

Naime, bavim se već freelance izradom Flasha 3 godine, ali to je paralelno uz studij (FER). Do sada su se sve stvari rješavale preko studentskog ugovora. Na ljeto ću postat taj prvostupnik i ne mislim ići dalje, pa bih se htio samo posvetiti freelancingu.

E sad mene zanima kako to ide. Kakvi su ugovori za rad? Što je s mirovinskim, zdravstvenim i ostalim uplatama? Prijava poreza mi je koliko toliko jasna.

Ako netko može podijeliti svoja iskustva ili me negdje uputiti, bio bih beskrajno zahvalan.

_________________
Enthusiastic programmer - Zagreb
HaXe Journal | ilovecode.org | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 14.04.2009 07:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako imaš dovoljno klijenata, otvori obrt. Ako ne, dogovaraj se za bruto iznos, pa preko ugovora o djelu (dobiješ otprilike pola tog iznosa) s tim da država vraća preplaćene poreze (famozna prijava poreza i povrat istog). Ako imaš ambicije postati dizajner ili animator (za flash) upiši ALU ili studij dizajna. Previše ih je već školovanih na tržištu i osim ako nisi izuzetan talenat, teško da ćeš preživjeti bez dodatne škole. U tom slučaju pomažu i strukovne udruge, npr. HDFD ili ULUPUH. jer se preko njih ostvaruju još dodatne pogodnosti oko poreza i slično. U svakom slučaju, ciljaj na obrt, preporučam. Najbezbolnija i najčišća priča.
Za doprinose ne znam, ali znam da imaš pravo na zdrastveno kao nezaposlen ali moraš se prijaviti HZZO maksimalno 30 dana od isteka studentskih prava. Mene bi isto zanimalo da li ima neki alternativan način da si uplaćuješ mirovinsko. Ja ciljam na ZUH, ali do tada... Ako netko ima neku ideju, samo naprijed.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Vj3k0



Joined: 12 Jul 2007
Posts: 185
Location: Zagreb

PostPosted: 14.04.2009 08:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala na odgovoru, obožavam programirati i stvarno sam dobar u tome. Nisam neki koji će crtati, iako bi tu možda htio naučiti korisiti neke alate tipa Photoshop. Ali tečajevi su mi bezveze stvar, više sam za DIY. Tako sam naučio i Flash.

Imam par klijenata, ali ništa sad previše da bih se odmah mogao u obrt upustit.

_________________
Enthusiastic programmer - Zagreb
HaXe Journal | ilovecode.org | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group