Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
pomoć oko putanje izmedju keyframe u flash cs4

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
predic



Joined: 19 Jul 2009
Posts: 36
Location: evropa

PostPosted: 19.07.2009 11:53    Post subject: pomoć oko putanje izmedju keyframe u flash cs4 Add user to your forum ignore list Reply with quote

zdravo,
ja sam nov, i na forumu i u Flashu. juče krenuh da učim Flash cs4 pomoću video tutorijala.
lekcije su OK, ali ponekad predavač koristi skraćenice sa tastaturi i ja ne kapiram kako je postigao efekat.
stvar je početnička, dakle, otvorim dokument i namestim 25 frejma u sekundi, i nacrtam loptu u dokumentu. odredim keyframe na 12tom frejmu, a cela animacija traje 25 frejmova, dakle, 1 sekundu. onda ubacim desnim klikom miša create motion tween, izmedju 1 i 12 frejma i opet izmedju 12 i 25tog. i naravno odredim gde lopta treba da bude kad dodje animacija do tog 12tog frejma. na 25 frejmu, loptica je na početku, odakle je i krenula da se kreće.

rezultat takvim mojih podešavanja je, kada testiram movie: animacija teče, loptica je u prvom frejmu na početku, onda se pojavi kasnije u poziciji na 12 i na kraju na 25 frejmu.
dakle, problem je da ne umem da napravim prikaz putanje loptice, dakle, kretanje izmedju tačaka, a ne samo da se pojavljuje ovde ili onde u odredjenim frejmovima odnosno tačkama.
moja loptica se dakle, ne kreće, ona skakuće od tačke do tačke. a ja želim da vidim pokret a ne skok. probao sam da smanjim brzinu sa 25 frejma u sekundi na 10 ali nije pomoglo, sve je ostalo isto, samo sporije ali nema pokazivanja kretanja loptice.

eto, nadam se da sam objasnio, na video snimku u lekciji, njemu se pojavljuju neke strelice u layeru, tamo gde je odredio motion tween, dakle izmedju 1 i 12 i izmedju 12 i 25 frejma. ja te strelice nemam i nemam pojma kako ih je napravio. ali stvar je da su lekcije u flash 8 valjda, a ja koristim cs4. pa ne znam da li zbog toga nemam strelice.

i imam još jedno pitanje, ako nije problem.
to je dakle, lekcija koja pokazuje animaciju u animaciji. kada završim pomenutu animaciju gore, uz vašu pomoć dakle, treba da nekako pretvorim ovih 25 frejmova u jedan frejm. pa da onda napravim još jednu animaciju: u kojoj se lopta kreće vodoravno.
tako je on napravio animaciju u animaciji, gde lopta skakuće plus se kreće vodoravno ali to se vidi samo na "test movie" jer je napravio dve animacije, jedna je valjda glavna a druga sporedna. dakle, meni tu nije bilo jasno, kako je pretvorio 25 frejma u jedan frejm, pa onda započeo drugu animaciju. jer koliko sam ja shvatio, ta animacija, a to je ona prva gde loptica skakuće, je pretvorena u 1 frejm. nisam skapirao kako je to uradio.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
predic



Joined: 19 Jul 2009
Posts: 36
Location: evropa

PostPosted: 19.07.2009 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

do sada sam uspeo da rešim jedino kako je uspeo da od 25 frejma ode u 1 frejm, jednostavno je kliknuo na Scene1 i ta osnovna animacija "lopta skace" je postala 1 frejm.
nisam uspeo da napravim pokrete loptice, a kamoli da ide dole gore plus da se kreće vodoravno. loptica mi se samo pojavljuje u odredjenim tačkama koje su odredjene pozicioniranjem kad napravim keyframe.

primetio sam takodje kad kursorom/mishem prevlačim po frejmovima, na novoj animaciji sa kvadratom, da mi čitavih 24 frejma objekat stoji u istom mestu i tek na 24 ga prebaci u poziciju na 25tom frejmu. zato meni objekti skaču sa tačke A u tačku B umesto da se vidi polako putanja kretanja. samo ja nemam pojma kako se to menja pa da bude ispravno? možda neka podešavanja u Flashu, možda prilikom pravljenja animacije... neću valjda morati za svaki frejm, 25 frejmova(!), da podešavam poziciju objekta?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ppepi



Joined: 20 Jul 2009
Posts: 1

PostPosted: 20.07.2009 08:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

flash razlikuje dvije vrste animacije: motion i shape. motion (koju ti koristis) je za vektorske objekte, a shape za rasterske. razliku mozes vidjeti obicnim klikom na objekt. kad kliknes na svoju lopticu po njoj ce se pojaviti male bijele tockice (to znaci da je rasterski objekt), a ako je vektorski onda ce biti samo tanki plavi rub.
razlog zbog kojeg ti se ne vrti animacija su te strelice na frameovima kojih nemas.
to mozes rijesiti tako da odes u svaki keyframe (unutar movie clipa tj. tvoje osnovne animacije gdje lopta skace) i svoju lopticu pretvoris u vektorski objekt. to se radi tako da kliknes na nju i grupiras (ctrl+G ili cmd+G za mac). kad to napravis trebale bi ti se pojaviti strelice na keyframeovima i kada prelazis kursorom preko tih frameova vidjet ces pomake loptice.
kad se vratis na scene1 trebao bi imati jedan frame u kojem vidis pocetni frame osnovne animacije. oznacis taj frame i stavis u tween "motion", pomaknes se 25 ili kolko vec frameova dalje i stavis keyframe. u tom frameu pomaknes lopticu lijevo ili desno. pogledas animaciju i to bi trebalo biti to.
Back to top
View user's profile Send private message
predic



Joined: 19 Jul 2009
Posts: 36
Location: evropa

PostPosted: 21.07.2009 16:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

upravo sam probao ali ne funkcionise.

nacrtao sam loptu, i ubacio je u biblioteku pomocu F8 i nazvao simbol: lopta. onda sam kliknuo na loptu i prtisinuo ctrl i G i grupisao objekat.
zatim sam napravio keyframe na 25 i na 12 frejmu. na 12tom sam odredio gde ce lopta da bude. i onda kad sam kliknuo mishem i probao da ubacim crate motion tween, dobio sam pop up prozor gde kaze:
the selected item cannot be tweened, you must convert this to a symbol in order to tween. do you want to convert and creat a tween?
naravno ja kazem YES i nema strelica na plavicastim leyerima. dakle, opet imam samo promenu pozicije lopte kada lopta dodje do 12 i 25 frejma. izmedju stoji na istom mestu. samim tim lopta skace umesto da se krece.
proverio sam svaki frejm i nigde na lopti nema tackica dakle lopta je vektorski objekat. takodje sam sad naknadno u prvom, 12tom i 25tom frejmu kliknuo na lopticu i pritisnuo ctrl i G i nista se nije promenilo na animaciji.

aaaaaaaaa, evo, kliknuo sam na Insert-Classic Tween i pojavile su se strelice. to sam uradio na svakom keyframe i to je to. i sad se lopta krece, ne skakuce.
ali da li to znaci da necu moci da koristim cs4 kakav jeste nego uvek da prebacim na classic tween? ok je i to, samo da naucim osnove, pa cu ja kasnije lako da se prilagodim. kad prodjem osnove na nasem jeziku, prebacicu se na lynda.com kurs. posto mi engleski nije toliko dobar u vezi PC termina, pa mi je bolje da prvo prodjem kurs na sopstvenom jeziku.
HVALA.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nemogirl



Joined: 27 Oct 2004
Posts: 386
Location: istra

PostPosted: 23.07.2009 07:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ppepi wrote:
flash razlikuje dvije vrste animacije: motion i shape. motion (koju ti koristis) je za vektorske objekte, a shape za rasterske. razliku mozes vidjeti obicnim klikom na objekt. kad kliknes na svoju lopticu po njoj ce se pojaviti male bijele tockice (to znaci da je rasterski objekt), a ako je vektorski onda ce biti samo tanki plavi rub.
razlog zbog kojeg ti se ne vrti animacija su te strelice na frameovima kojih nemas.
to mozes rijesiti tako da odes u svaki keyframe (unutar movie clipa tj. tvoje osnovne animacije gdje lopta skace) i svoju lopticu pretvoris u vektorski objekt. to se radi tako da kliknes na nju i grupiras (ctrl+G ili cmd+G za mac). kad to napravis trebale bi ti se pojaviti strelice na keyframeovima i kada prelazis kursorom preko tih frameova vidjet ces pomake loptice.
kad se vratis na scene1 trebao bi imati jedan frame u kojem vidis pocetni frame osnovne animacije. oznacis taj frame i stavis u tween "motion", pomaknes se 25 ili kolko vec frameova dalje i stavis keyframe. u tom frameu pomaknes lopticu lijevo ili desno. pogledas animaciju i to bi trebalo biti to.


jako puno krivih informacija!
rasterski objekt?? ajme...
male bijele tockice (koje apsolutno nemaju veze s rasterom) se pojave kad je objekt odaberen, znači kad se na njega klikne, a da je objekt vektorski i negrupiran. ako je objekt grupiran onda se pojavi plavi okvir. i on je i dalje vektor! ali onda ne možeš raditi shape tween s njim.
ako shape pretvoriš u symbol onda se pojavi plavi okvir i bijela točka s križićem u sredini.
malo proguglaj za te termine... što je to symbol u flashu i čemu služi pa će ti sve bit jasnije.
znači, shape tween možeš raditi sa vektorskih negrupiranim objektima (koji nisu ubačeni u symbol), npr. iz plavog kvadrata u crveni krug...
a motion tween - sam naziv ti kazuje, "motion", znači pomicanje po stage-u, i to sa svim ovjektima, bilo grupama bilo simbolima bilo slikama koje importiraš - znači ne moraju bit vektori.
Very Happy

pozdrav i happy flashing
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group