Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pitanja_PripremaOffset

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
boogie



Joined: 12 May 2008
Posts: 24
Location: Nasice/ZG

PostPosted: 23.09.2009 12:56    Post subject: Pitanja_PripremaOffset Add user to your forum ignore list Reply with quote

- radim 12-lisni kalendar za jednu ustanovu i zanima me slijedeće:

1. Tisak će biti na tamnom sivom papiru (otprilike kao 80%k). Svaki mjesec će imati piktogramčić dizajniran posebno za taj mjesec te "svoju" karakterističnu boju (hladniji mj.- hladnija boja, topliji - toplija). Pošto se radi samo o detalju u boji (piktogram + linija) pripremu sam radio u CMYK-u a ostatak kao 5. boja (srebro). Dakle, treba mi savjet nekoga tko ima iskustva u pripremi za tisak na tamnom papiru ali iz CMYKa a ne PANTONE i da li je to uopće preporučljivo..naime, ono što me najviše muči je kako zamiješati boje, tj. da li će mi boja s manjim udjelom boje (svjetlija nijansa) ispasti tamnija na tamnom papiru zbog gustoće rastera? Pazio sam nekako da mi zbroj udjela boja iz CMYKa bude što veći pa sada ne znam da li to ima veze i da li će mi boja biti vjernije otisnuta zbog toga?

2. Offsetni lak...kako i na kojem principu funkcionira dodavanje offsetnog laka? Taj tamni papir je zamišljen da bude kao karton, bez sjaja pa sam mislio preko jednog dijela (broj mjeseca ili detalj u boji) staviti lak zbog postizanja kontrasta. Pošto se zove Offsetni lak pretpostavljam da se nanosi pomoću offsetnog stroja no zanima me da li na bilo kojem stroju u bilo kojoj tiskari ili za to moram tražiti posebnu tiskaru i koja su ograničenja pošto sam vidio na nekim primjerima da taj lak ima tendenciju razlijevati se na nekim mjestima?

3. Molim da mi preporučite tiskaru u Zagrebu koja radi manje naklade (oko 300kom) ekskluzivnijih tiskanih materijala ako takva postoji. Cijena nije bitna a nakladu klijent ne želi povećavati zbog ekoloških i praktičnih razloga.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jeluska



Joined: 01 Feb 2006
Posts: 25

PostPosted: 24.09.2009 10:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. Ne bi nagađala, ne sjećam se da sam to ikad radila.

2. Ofsetni lak se nanosi kao posebna boja, tj. ako imaš pripremu u cmyku - lak ti je 5. boja. Ako već imaš 5. boju onda će ti lak biti 6.

3. Kerschoffset je naša tiskara kad radimo takve stvari. Lak smo koristili na dosta projekata - lijepo ispadne i na tamnoj i na svijetloj pozadini.
Back to top
View user's profile Send private message
boogie



Joined: 12 May 2008
Posts: 24
Location: Nasice/ZG

PostPosted: 24.09.2009 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

baš sam se jučer registrirao na Kerschoffset i poslao upitnik..valjda će stići odgovor uskoro..malo je bed što je naklada prilično mala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vex3006



Joined: 25 Aug 2009
Posts: 2

PostPosted: 24.09.2009 19:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

LP,

Imaš također jednu tiskaru u Novom Zagrebu.Zove se MEDIAPRINT-TISKARA HRASTIĆ.
Meni su odradili plakate vrlo kvalitetno i njih ti ne bedira da li je naklada 300 ili 300.000 kom.
Imaju sve B1 strojeve.

Vex3006
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 24.09.2009 23:33    Post subject: Re: Pitanja_PripremaOffset Add user to your forum ignore list Reply with quote

boogie wrote:
- radim 12-lisni kalendar za jednu ustanovu i zanima me slijede?e:

1. Tisak ?e biti na tamnom sivom papiru (otprilike kao 80%k). Svaki mjesec ?e imati piktogram?i? dizajniran posebno za taj mjesec te "svoju" karakteristi?nu boju (hladniji mj.- hladnija boja, topliji - toplija). Po?to se radi samo o detalju u boji (piktogram + linija) pripremu sam radio u CMYK-u a ostatak kao 5. boja (srebro). Dakle, treba mi savjet nekoga tko ima iskustva u pripremi za tisak na tamnom papiru ali iz CMYKa a ne PANTONE i da li je to uop?e preporu?ljivo..naime, ono ?to me najvi?e mu?i je kako zamije?ati boje, tj. da li ?e mi boja s manjim udjelom boje (svjetlija nijansa) ispasti tamnija na tamnom papiru zbog gusto?e rastera? Pazio sam nekako da mi zbroj udjela boja iz CMYKa bude ?to ve?i pa sada ne znam da li to ima veze i da li ?e mi boja biti vjernije otisnuta zbog toga?

2. Offsetni lak...kako i na kojem principu funkcionira dodavanje offsetnog laka? Taj tamni papir je zami?ljen da bude kao karton, bez sjaja pa sam mislio preko jednog dijela (broj mjeseca ili detalj u boji) staviti lak zbog postizanja kontrasta. Po?to se zove Offsetni lak pretpostavljam da se nanosi pomo?u offsetnog stroja no zanima me da li na bilo kojem stroju u bilo kojoj tiskari ili za to moram tra?iti posebnu tiskaru i koja su ograni?enja po?to sam vidio na nekim primjerima da taj lak ima tendenciju razlijevati se na nekim mjestima?

3. Molim da mi preporu?ite tiskaru u Zagrebu koja radi manje naklade (oko 300kom) ekskluzivnijih tiskanih materijala ako takva postoji. Cijena nije bitna a nakladu klijent ne ?eli pove?avati zbog ekolo?kih i prakti?nih razloga.


Kak vidim, dobio si odgovor na 2. i 3. pitanje, pa ?u odgovoriti na prvo, i pripomenut da se slazem s vec izne?enim odgovorom na tre?e pitanje. Kersch. Nije najjeftiniji, ali vrhunska usluga.

A odgovor na prvo pitanje.
1) Odradi to u Kerschu
2) Tra?i da ti naprave ICC profil za tra?ene uvjete tiska i bude? poprili?no dobro vidio kak bu to ispalo.
________
Dodge Ram 50 specifications

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:12; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
boogie



Joined: 12 May 2008
Posts: 24
Location: Nasice/ZG

PostPosted: 25.09.2009 13:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

puno hvala na odgovorima..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group