Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Dimenzije DVD knjižice?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
KOve



Joined: 27 Jan 2010
Posts: 7
Location: Zadar

PostPosted: 27.01.2010 13:52    Post subject: Dimenzije DVD knjižice? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moj prvi post pa usput pozdravljam sve forumaše te se nadam da ću i ja pomoći nekome, ali za sada meni treba pomoć (hitno) Shocked

Napravio sam podosta DVD omota, ali ovaj put trebam napraviti i knjižicu koja ide kao prilog u DVD kutiju (14mm). Googlao sam i googleao ali nisam našao kojih je dimenzija i u kojem programu ju je najbolje dizajnirati i pripremiti.

Svaki savjet, link i preporuka su dobrodošli!

Puno hvala!

Last edited by KOve on 27.01.2010 17:43; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 27.01.2010 14:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kupis takvu kutiju.izmjeris kaj tiide unutra... vidis prema im dimenzijama ak ti pase neka standardna dimenzija (A5, A6, B5, B6)...

dizajn i izrada ovisi o onom s cim baratas i znas raditi ali bilo bi pozeljno kombinacija indesign - ilustrator - corel - photoshop

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 27.01.2010 16:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
kupis takvu kutiju.izmjeris kaj tiide unutra... vidis prema im dimenzijama ak ti pase neka standardna dimenzija (A5, A6, B5, B6)...

dizajn i izrada ovisi o onom s cim baratas i znas raditi ali bilo bi pozeljno kombinacija indesign - ilustrator - corel - photoshop


Kako ti suncek kaže ali uzmi ilustrator ili corel, nema potrebe oboje, da ga krivo ne shvatiš!
Moji prijedlog ti je svakako indesign kao glavni soft, a ilustrator koristiš za kompliciranije vektorske motive dok photoshop za obradu rastera Wink
Back to top
View user's profile Send private message
KOve



Joined: 27 Jan 2010
Posts: 7
Location: Zadar

PostPosted: 27.01.2010 18:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Photoshop i Corel su programi u kojima znam raditi. Photoshop mi je tu praktičniji što se dizajna tiće, a Corel za u krivuljama radit...

Sad ne znam kako radit ovo za knjižicu. Da li svaku stranicu radim posebno? Ili radim dvi po dvi npr.: 1. i 8. pa 2. i 7.... I kako to šaljem u tiskaru, u kojem formatu?
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 27.01.2010 19:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radis stranu po stranu... za format i osobnosti fajla kontaktiras tiskaru, cini mi se da je to smislenije nego da po forumu pitas kako i iz cega koja tiskara tiska....koja

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
KOve



Joined: 27 Jan 2010
Posts: 7
Location: Zadar

PostPosted: 28.01.2010 07:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

OK, hvala Smile
Back to top
View user's profile Send private message
KOve



Joined: 27 Jan 2010
Posts: 7
Location: Zadar

PostPosted: 14.04.2010 23:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Još jedno pitanje, da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje. Sa searhom se nisam dobro snašao.

Za tisak kažu da mora biti 300 dpi, e sad kad se otvara novi file u photoshopu dpi se nudi u mjerama:
-pixel/cm
-px/inch

Koja mjera se koristi u tisku cm ili inch?
Hvala! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 15.04.2010 10:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nebitno jel cm ili in?. Ak je zhtjev 300 po in?u, to je cca 108 po cm.

Razno raznih templejta ima? na
http://www.sonydadc.com/opencms/opencms/sites/eu/en/Downloads/
________
herbalaire vaporizer

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:13; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 16.04.2010 10:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

KOve wrote:
Još jedno pitanje, da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje. Sa searhom se nisam dobro snašao.

Za tisak kažu da mora biti 300 dpi, e sad kad se otvara novi file u photoshopu dpi se nudi u mjerama:
-pixel/cm
-px/inch

Koja mjera se koristi u tisku cm ili inch?
Hvala! Smile


dpi = Dot Per Inch

U Corelu mozes napraviti sve (osim obrade slike. za to koristi Photoshop), od krivulja do teksta.
Odredi si format koji u Layout/Page setup podesi za sve stranice i radi ih jednu za drugom. Naravno, moras misliti na knjizni blok, tj ukupan broj stranica ti mora biti djeljiv sa 4. Kad si gotov, napravis Publish to pdf (u prepressu) s napustom i to ti je to...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
KOve



Joined: 27 Jan 2010
Posts: 7
Location: Zadar

PostPosted: 02.05.2010 23:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

wache wrote:
dpi = Dot Per Inch

U Corelu mozes napraviti sve (osim obrade slike. za to koristi Photoshop), od krivulja do teksta.
Odredi si format koji u Layout/Page setup podesi za sve stranice i radi ih jednu za drugom. Naravno, moras misliti na knjizni blok, tj ukupan broj stranica ti mora biti djeljiv sa 4. Kad si gotov, napravis Publish to pdf (u prepressu) s napustom i to ti je to...


Malo sa zakašnjenjem, ali puno puno puno se zahvaljujem na savjetima.
Ono pitanje za DPI mi je balin godine, znam što kratica znači, ali nikako se sjetiti. Komedija!

Puno hvala još jednom!

Edit:
Još jedno pitanje Question
Kad obradim sliku u PS u koji format da je stavim prije importa u Corel?
Back to top
View user's profile Send private message
oj!



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 24
Location: Zagreb

PostPosted: 03.05.2010 07:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sliku prebaci u CMYK, izreži na format , 300 dpi, spremi u TIF-u.
Back to top
View user's profile Send private message
KOve



Joined: 27 Jan 2010
Posts: 7
Location: Zadar

PostPosted: 03.05.2010 11:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala1 Super! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 04.05.2010 21:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

oj! wrote:
Sliku prebaci u CMYK, izre?i na format , 300 dpi, spremi u TIF-u.


Za?to u TIF?
________
Ipad guide

Last edited by tomislaw on 10.03.2011 14:35; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
oj!



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 24
Location: Zagreb

PostPosted: 05.05.2010 08:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:
oj! wrote:
Sliku prebaci u CMYK, izreži na format , 300 dpi, spremi u TIF-u.


Zašto u TIF?


Čovjek radi u Corelu, ima opciju TIF ili kvalitetno komprimiran JPEG.
Radim u Illustrator-u i ne znam kako se Corel ponaša u tiska sa PSD fajlom.

Ti ako imaš bolju opciju, napiši je.

Ja ću kod pripreme ostati na TIF-u jer me nikad nije iznevjerio.
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 05.05.2010 18:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

oj! wrote:
tomislaw wrote:
oj! wrote:
Sliku prebaci u CMYK, izre?i na format , 300 dpi, spremi u TIF-u.


Za?to u TIF?


?ovjek radi u Corelu, ima opciju TIF ili kvalitetno komprimiran JPEG.
Radim u Illustrator-u i ne znam kako se Corel pona?a u tiska sa PSD fajlom.

Ti ako ima? bolju opciju, napi?i je.

Ja ?u kod pripreme ostati na TIF-u jer me nikad nije iznevjerio.


OK, krivo postavih pitanje. Za?to ne jpeg?
________
Lexus ES

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
oj!



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 24
Location: Zagreb

PostPosted: 05.05.2010 20:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:
oj! wrote:
tomislaw wrote:
oj! wrote:
Sliku prebaci u CMYK, izreži na format , 300 dpi, spremi u TIF-u.


Zašto u TIF?


Čovjek radi u Corelu, ima opciju TIF ili kvalitetno komprimiran JPEG.
Radim u Illustrator-u i ne znam kako se Corel ponaša u tiska sa PSD fajlom.

Ti ako imaš bolju opciju, napiši je.

Ja ću kod pripreme ostati na TIF-u jer me nikad nije iznevjerio.


OK, krivo postavih pitanje. Zašto ne jpeg?


Uzmi sliku 10x15, jednu pretvori u kvalitetan JPEG drugu u TIF, napravi PS-file jedne i druge.
Sve to provuci kroz distiller i pogledaj veličinu PDF dokumenta.

Sad ja tebe pitam; zašto ne TIF?
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 05.05.2010 22:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

oj! wrote:
Uzmi sliku 10x15, jednu pretvori u kvalitetan JPEG drugu u TIF, napravi PS-file jedne i druge.
Sve to provuci kroz distiller i pogledaj veli?inu PDF dokumenta.

Sad ja tebe pitam; za?to ne TIF?


Pa sam si odgovorio, veli?ina, zato ne TIFF. Nema dugo je na grafi?kom fakultetu ra?eno, iako nije niti prvo niti zadnje, spektrofotometrijsko mjerenje ispisa (nekoliko tehnologija ispisa, buuble jet, sublimacija i offset) tiff-a i jpeg-a. Ve? du?e vremena evidentno je i bez spektrofotometrijskog mjerenja, ve? odokativnom metodom, da je tiff izgubio smisao kao output format nau?trb jpeg-a.
________
Toyota AE86 specifications

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
oj!



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 24
Location: Zagreb

PostPosted: 05.05.2010 23:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:
oj! wrote:
Uzmi sliku 10x15, jednu pretvori u kvalitetan JPEG drugu u TIF, napravi PS-file jedne i druge.
Sve to provuci kroz distiller i pogledaj veličinu PDF dokumenta.

Sad ja tebe pitam; zašto ne TIF?


Pa sam si odgovorio, veličina, zato ne TIFF. Nema dugo je na grafičkom fakultetu rađeno, iako nije niti prvo niti zadnje, spektrofotometrijsko mjerenje ispisa (nekoliko tehnologija ispisa, buuble jet, sublimacija i offset) tiff-a i jpeg-a. Već duže vremena evidentno je i bez spektrofotometrijskog mjerenja, već odokativnom metodom, da je tiff izgubio smisao kao output format nauštrb jpeg-a.


Nisi provjerio veličinu PDF-dokumenta izvučenog iz distiller-a. Oni su jednaki u output-u.
Još jednom ponavljam,provjeri pa ćemo onda o spektrofotometriji ako želiš.
Umjesto da si KOve-u dao neki suvisli odgovor i držao se teme, bespotrebno raspravljaš sa mnom. Ako se tebi više sviđa JPEG, stvar je tvog izbora.

Lijep pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 06.05.2010 01:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

oj! wrote:
Nisi provjerio veli?inu PDF-dokumenta izvu?enog iz distiller-a. Oni su jednaki u output-u.
Jo? jednom ponavljam,provjeri pa ?emo onda o spektrofotometriji ako ?eli?.
Umjesto da si KOve-u dao neki suvisli odgovor i dr?ao se teme, bespotrebno raspravlja? sa mnom. Ako se tebi vi?e svi?a JPEG, stvar je tvog izbora.

Lijep pozdrav!


Nemam ?ta provjeravat, podjednake su veli?ine, ona sitna razlika je posljedica nekoliko tagova razlike. PDF za slike poznaje svega dva na?ina spremanja, tagirane slike (tiff) i jpeg. U kona?nici ovisno o postavkama u Distileru ili aplikaciji iz koje radidi? export odabire? jel ima kompresiju ili ne, pa se sve skupa pretvori u jpg ili tif (koji pak i more biti ko multichanel/indeksirani ili cak ko jpg komprimirani).

Sad ponovo pitam, koji je point spremanja slika kao tiff ukoliko koristi? kompresiju pa ?e sve skupa biti ovak i onak spremljeno ko jpg. Odnosno, koji je point kori?tenja PDF-a koji ima tifove u sebi kad se to u tisku ne vidi? Jel to samo navika i njena inercija kak je i samo printanje u PS pa distilanje (barem kad pri?amo o Adobeovim proizvodima) ili postoji neki konkretan razlog? Ja sam poprilicno zadovoljan kad mi jpg u?para 20 do 50% prostora.
________
extreme vaporizer review

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 11.05.2010 10:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moze ga komotno spremiti kao jpg (zadrzi High quality). Dobit ces nesto manji file.

Kod prepressa (u Corelu) ionako mozes postaviti rezoluciju za pojedini profil...

Ne znam samo zasto vam je toliko bitno koliki je pdf file? To je priprema za tisak pa imala ona 10MB vise ili manje kakve ima veze? Jedino ako netko to misli slati mailom (Cisto sumnjam u ovom slucaju jer je rijec o DVD knjizici)...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
KOve



Joined: 27 Jan 2010
Posts: 7
Location: Zadar

PostPosted: 11.05.2010 18:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ekipa, puno vam hvala na pomoći. Čak i ovakva konstruktivna rasprava mi pomaže. Smile

Za DVD knjižicu nisam znao pa sam utrpao 300 px u cm (lol), ali nitko se nije žalio iz tiskare pa se nadam da sam sve dobro napravio. Smile
Booklet za CD sam već pristojnije napravio.

Eto, spasio me ovaj forum jer sam tri godine radio u maloj grafičkoj firmi gdje se više Corel tražio i krivulje. Priprema za tisak mi je novost, dosta stvari za Photoshop sam pokupio sa youtube tutoriala, ali vaša pomoć mi najviše znači. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 13.05.2010 08:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sve radim u Corelu (oduvijek). Jedino rastersku grafiku u PhotoShopu (ipak je on najjaci).

Za sve nepoznanice vezane uz corel uvijek se mozes obratiti i na Corel forum gdje mozes naci i dosta goodiesa, macroa i tutoriala...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group