Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ICC Profili - zelim shvatiti
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 05.09.2004 14:18    Post subject: ICC Profili - zelim shvatiti Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da se svako malo pojavljuje pitanje profila pa rekoh da ja pokusam to malo razjasniti.



Profili se brinu da boje nekog predlozka na razlicitim uredjajim budu vizualno jednake. Znaci da boja koju je skener uhvatio jednaka je vizualno boji koju prikazuje profilirani monitor, printer ili cak offset tisak.

RGB i CMYK su relativni kolor koorinatni sustavi. To znaci da neka RGB boja reproducirana na jednom RGB uredjaju vrlo vjerojatno nece biti ista na nekom drugom RGB uredjaju (npr. na mom i tvom televizoru ili monitoru). Isto vrijedi i za CMYK i Hexachrome i CcMmYyK ili bilo koju drugu vrstu reprodukcije.
S druge strane Lab koordinatni sustav je apsolutan. To znaci da kad bi uredjaji (npr. monitori) mogli reproducirati koristeci Lab onda bi Lab boja kod mene izgledala isto i kod nekoga drugoga.

Profili (i Color Management sustavi) interno usporedjuju RGB ili CMYK boje s Lab bojama tj. Lab se koristi kao referentni sustav boja (on je mjera).

Zamislimo sljedece:
Osoba A ima stariji monitor koji je vec istrosen i boje na njemu su zagasitije.
Osoba B ima potpuno novi monitor koji puno jarkiji (svjetliji).
Kod nekalibriranih sistema monitor osobe B bi istu sliku prikazao puno jarkije nego monitor osobe A.
Na srecu obojica imaju imaju profilirane i kalibrirane monitore.
Ucita li se slika u Photoshop racunala A interno boje se prebacuju u Lab te se iz Laba prebacuju u monitor profil A.
Ucita li se slika u Photoshop racunala B interno boje se prebacuju u Lab te se iz Laba prebacuju u monitor profil B.
Svaki od profila A i B ima interno zapisanu sebi svojstvenu tabelu konverzija RGB – Lab koja odgovara bas tom monitoru. Na taj nacin imamo prakticki jednake boje na oba monitora.


Profile mozemo podijeliti u tri kategorije.
- input profili
- output profili
- working space profili

Input profili sadrze tabele konverzija boja RGB - Lab za ulazne uredjaje – skenere, kamere i slicno...

Output profili sadrze tabele konverzija boja Lab – CMYK ili Lab – RGB ili Lab – Hexachrome za izlazne uredjaje – printere, moniotre, projektore, film recordere i sl.
Kod pripreme za web output profil je sRGB.


Working space profili su sintetski profili i ne opisuju nikakve odredjene uredjaje. To su profili koji imaju dobro izbalansirane neutralne tonove te se oni koriste za obradu slika i rad na istima. Primjeri working space profila su Adobe RGB, sRGB, Colormatch RGB, Apple RGB, Bruce RGB itd...

Standardni workflow kod skeniranja, obrade i pripreme za tisak slika izgleda ovako:
Slika sa input profilom skenera se konvertirau working space profil gdje se i obradi te se onda konvertira u output profil izlaznog uredjaja npr. CYMK tiskarskog stroja.

Kod pripreme za offsetni tisak cesto se koristi vise profila s razlicitim CMYK formulacijama za iste boje jer znamo da u CMYKu jednu te istu boju mozemo dobiti s nekoliko kombinacija CMYK postotaka.

Nikako ne preporucam koristenje Euroscale seta profila koje dolaze s Adobe programima. Zasto? Primjerice Euroscale coated je profil koji ima vrlo specificne parametre tocnije Total Ink Limit u Euroscaleu je 360%. Taj izuzetno visoki setting odgovara otisku na coated papir vrlo visokokvalitetnih procesa kakve kod nas bas i ne srecemo (govorim iz pozamasnog iskustva). 360% tinte na jednom mjestu je takodjer i vrlo rizicna vrijednost. Moze vrlo lako doci do razmazivanja tinte na papiru. Dobra strana tako visoke vrijednosti je sto se mogu reproducirati suptilni tamni tonovi, ali sta to vrijedi kad rijetko tko kod nas moze otisnuti toliku kolicinu tinte na jednom mjestu.
Isto vrijedi i za Euroscale Uncoated i Newsprint.
Nadalje, nije dobro generalizirati i reci nekome da settira neki odredjeni profil za sve i nadati se da ce to dati neki prihvatljivi rezultat. Iz iskustva (citaj mjerenja) znam da je jedan broj tiskara blizi SWOP profilu.a drugi broj blizi nekakvom eurostandardu (ne euroscaleu), ali nikada se ne bih usudio nekome reci da koristi jedan profil.
Svaki uredjaj je sebi svojstven i cak dva tiskarska stroja isti model u istoj tiskari s istim bojama i istim settinzima proizvesti ce razlicitu impresiju istog predlozka.
Razlika izmedju tiskara varira od male do drasticne i jedan profil nikako ih nemoze pokriti. Razliku mozete vidjeti tako da ucitate neku CMYK sliku u Photoshop i onda odete na Assign Profile i assignate prvo Euroscale. Zatim odete ponovo na Assign profile i assignate SWOP.

Inace za kolorimetrijska mjerenja ne koristi se denzitometar vec kolorimetar ili jos bolje spektrofotometar. Vidio sam u nekoliko postova da se spominje mjerenja boja denzitometrom.

Inace kod izrade profila displaya koristi se pojam "Kalibriranje monitora" no u stvarnosti se to sastoji iz dva koraka kalibriranja monitora stelanjem Brightnessa, contrasta i temperature monitora i drugog koraka profiliranja (izrade ICC profila) gdje se modificiraju lookup tabele u grafickoj kartici. Samim time dobro bi bilo reci "profiliranje sustava prikaza" ali posto ovo zvuci Tudjmanovski boje je reci "Kalibracija monitora" Smile

Ak' nesto niste shvatili slobodno pitajte.

Ako bude isteresa, nastaviti cu pisati o profilima, rendering intentima i slicno.

Inace zasada to je jedini put da kod otiska dobijete ono sto i zelite tj. ono sto ste predali.


Doc o one
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 05.09.2004 14:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

samo ti pisi, ovo svima dobro dodje!

i...welcome on mi3 :)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 05.09.2004 14:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Samo da dodam dvije stvari:

&laquo i &raquo su navodnici koju su se pogubili kod pejstanja iz worda

"zelim shvatiti" u imenu threada ne znaci da ja zelim shvatiti vec kao sad ti koji citas to sam sebi kazes, eh


Doc
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 05.09.2004 14:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Please continue Smile

i dobrodošao.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 05.09.2004 14:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:

i...welcome on mi3 Smile


E, 'fala 'fala.


Very Happy

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 05.09.2004 14:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eo, izeditirani su navodnici...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 05.09.2004 14:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

btw, Newsprint se da dobro nastelat za dnevni tisak , ako se iskorigira (korigira se UCR krivulja i dot gain najcesce na 20%), ali i to ovisi o njihovim strojevima...sada uglavnom sami posalju kako da se za njihov tisak sve nastima, i grayscale i Newsprint CMYK

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
fakz



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 384
Location: Rijeka

PostPosted: 05.09.2004 15:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vrlo detaljno i vrlo vrlo korisno + na nasem Laughing Laughing
Welcome i opleti dalje Laughing Laughing

_________________
"It is through the hottest fires comes the hardest steel"
Conan the Barbarian
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 05.09.2004 18:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
btw, Newsprint se da dobro nastelat za dnevni tisak , ako se iskorigira (korigira se UCR krivulja i dot gain najcesce na 20%), ali i to ovisi o njihovim strojevima...sada uglavnom sami posalju kako da se za njihov tisak sve nastima, i grayscale i Newsprint CMYK


Cim pipnes nesto u Custom CMYK odmah iskljucis pravi profil i ukljucis Photoshopov profil koji ima neke minuse u odnosu na prave profile (npr. fali Perceptial RI). Ink colors tada postaje Eurostandard sto nije isto bojama koje se koriste u Euroscaleu.

BTW, hvala svima za dobrodoslicu Smile


Pa kaze...

Profil se izradjuje mjerenjem obojanih uzoraka (patcheva) mjernim uredjajem (spektrofotometrom ili kolorimetrom). Obicno uz sam mjerni uredjaj i softver dolaze i kalibracijske mete (fajlovi) koje imaju od 20 pa sve do preko 1000 uzoraka. Te mete ili isprintamo ili softver prikazuje na ekranu ovisno radimo li printer profil ili monitor profil.
Mjerni uredjaj mjeri patcheve i po zavrsetku softver za izradu profila usporedjuje izmjerene vrijednosti i u profil snima podatke o potrebnim kompenzacijama (npr. plava boja je na monitoru pomalo ljubicasta i tu se u profilu iz te plave skida crvena kako bi se uklonila ljubicastost - i tako za sve ostale boje).

1000 patcheva je sasvim dosta (cak i za nelinearne uredjaje) softveru da izradi formule za konverzije i preostalih boja koje nismo otisnuli. Pri odredjivanju formulacija boja koje nisu izmjerene prije izrade profila se koriste raznorazni algoritmi interpolacija i predvidjanja. Npr. kod kalibracije monitora mjeri se svega 20ak uzoraka iz cega softver predvidi i u profil zabiljezi kako ce se ponasati svih ostalih 16 milijuna boja koje 24 bitna kartica moze prikazati na ekranu.

Skup boja koje odredjeni uredjaj moze prikazati, ispisati, snimiti ili obuhvatiti zove se GAMUT. U pravilu skuplji uredjaji imaju veci gamut od jeftinijih i samim time skuplji monitori posebice skupi Sony, LaCie ili Barco CRT monitori imaju izuzetno velik gamut te prikazuju puno vise boja - puno veci spektar. Profesionalni digitalni foto aparati imaju veci gamut od idiota, a profi scanneri skeniraju puno veci spektar boja od jeftinih.
5,6, 7 i 8 bojni inkjet printeri imaju takodjer veliki gamut te se njima moze kvalitetno reproducirati.
No offsetni CYMK tisak ima izuzetno mali gamut u usporedbi s danasnjim modernim izlaznim jedinicama. Puno manji od vecine skenera, digitalnih fotoaparata, pa cak i high-end monitora.

Ali sta se onda dogadja sa bojama kod konverzije iz profila veceg gamuta u profil manjeg gamuta? Npr. uzmemo fotku gdje se vidi duboko plavo nebo fotografiranu profi digitalcem i zelimo ju reproducirati u offsetnom CMYKu koji je poznat po tome da ne moze reproducirati duboke ili onyx plave te da CMYK ima puno manji gamut od profi digitalnog fotica. Boje koje su kod konveerzije iz source profila u destination profil izvan gamuta destination profila zovu se "out of gamut" boje.

Tu u igru upadaju rendering intenti.
Rendering intnent definira na koji ce se nacin riesiti out of gamut boje.
Cetiri su standardna rendering intenta:
- relative colorimetric: kod ovog intenta sve boje koje se nalaze unutar manjeg gamuta ostaju tamo a sve one koje su izvan postaju vizualno najbliza unutar gamuta. Dobra strana kod ovog intenta je to sto sve boje koje obuhvacaju oba profila ostaju prakticki iste nakon konverzije a losa strana je to sto nekolicina slicnih boja mogu nakon konverzije postati jedna te ista.
- perceptual: ovdje boje izvan gamuta postaju najbliza boja unutar gamuta a sve ostale se proporcionalno pomicu. Dobra strana ovog intenta je to sto se nakon konverzije moze razaznati razlika izmedju svih tonova a losa strana je to sto je kod konverzije doslo do pomaka i kod onih boja koje su bile unutar destination gamuta.

Uvijek ova dva lose objasnim, a to je dosta bitno
Jel' itko ovo shvatio?

- Saturation: koristi se kad je potrebno sacuvati saturaciju a sama kolor egzaktna konverzija nije bitna (grafikoni i sl)
- absolute colorimetric: radi isto kao i relative colorimetric osim sto se white point destination profila ne mijenja kao kod relative konverzije. Rezultat je to da recimo nakon konverzje mozemo vidjeti i zutinu papira kod proofanja na ekranu ili nekom prooferu.

Photoshopov mode change funkcionira koristeci Relative Colorimetric. Do ostalih intenta se moze doci kroz Convert to Profile opciju u Photoshopu.
Uglavnom se koriste Relative i Perceptual intenti a izbor ovisi o samom uzorku koji se konvertira.

Za jedan te isti izlazni CMYK uredjaj radi se nekoliko izlaznih profila.
Zasto?
U prethodnom postu bilo je rijeci kako se u CMYKu do vizualno iste boje moze doci na vise nacina tj. razlicitim udjelima CMYKa moze se doci do iste boje. Npr. C10 M8 Y8 K0 moze dati vizualno istu boju kao i C8 M5 Y5 K8. Tako mozemo kreirati vise profila koji kroz razlicite postotke daju istu boju. Tu se uglavnom manipulira crnim (K) kanalom.
Uobicajeno je da se naprave dva profila. Jedan sa vrlo blagim crnim kanalom i jedan sa vrlo jakim crnim kanalom.
Npr. Imamo prvi profil koji kod separacije pocinje dodavati crnu boju tek nakon 50% rastera i to u vrlo blagoj krivulji. Na taj nacin imamo profil koji tonove uglavnom stvara iz CMY-a. Ovo je pogotovo dobro za slike portreta gdje zelimo sacuvati dojam ciste boje koze, jer ju crna (koje kod ovakvog profila ima tek u tragovima) cini prljavom.
Drugi profil radi se sa jakom crnom krivuljom tako da svaka boja koja je nesto tamnija i/ili neutralnija u sebi vec sadrzi crnu. Kod separacije s ovakvim profilom black plate uvijek je pun detalja i dosta je jak. Ovakav profil je posebno dobar za konverziju raznih crteza, grafova ili screenshota iz RGBa u CMYK jer su onda crne linije napravljene samo od crne separacije a ne iz cijelog CYMKa i nema straha da ce ukoliko dodje do pomaka pasera vidjeti se ostale separacije ispod crnih linija ili slova.
Da ponovim, oba profila dati ce istu boju nakon konverzije samo sto ce kod drugoga skoro svaka boja imati manje CMY-a i vise crne (K).

Sto se tice samog rada, sve korekcije pa cak i samo arhiviranje slika i materijala radite u RGBu po mogucnosti nekom RGB working space-u velikog gamuta poput Adobe RGB-a. To je dobro ciniti tako jer nikada neznate gdje ce jednog dana zavrsiti vase fotke ili radovi tj. za koju ce namjenu trebati. Dobro je takodjer fotke cuvati kao RGB slike do samog kraja preloma. Ukoliko se u zadnji cas promijeni tiskara u koju predajete materijale uvijek mozete lako ponovno ih separirati (konvertirati) u neki drugi profil.
RGB Working space je bolji od CMYKa za obradu tim vise jer jednake vrijednosti R, G i B-a uvijek daju neutralnu boju dok kod CMYKa to nikad nije slucaj.

TIP: uvijek embedd-ajte profile na svoje datoteke. Na taj nacin cete ih vi kasnije ili netko drugi moci na pravi nacin interpretirati kod otvaranja na svom racunalu.

U nastavku cu pisati o malo prakticnijim stvarima, tj. kako svu ovu teoriju primijeniti u stvarnom zivotu.
Biti ce jos i nesto teorije (o metamerima, tabelarnim vs. matricnim profilima, photoshop profilima i njihovim manama, itd...)


Ukoliko netko ima pitanja, a vjerojatno ima... pokusati cu odgovoriti.


Dr01

p.s. Poceo sam raditi i skupljati profile tiskara s kojima sam imao prilike raditi. Nazalost neke tiskare precesto mijenjaju parametre (novi dobavljac boja i sl.) tako da profil koji sam npr. radio prosli mjesec danas vrlo lako moze biti netocan.
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 05.09.2004 18:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zaboravih reci... hvala za navodnike.

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 05.09.2004 19:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uuuuuuuuuu........ocemo mi to u tutorijale prebacit, a?

BRAVO!!! :)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 05.09.2004 19:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ctrl-A
ctrl-C
ctrl-V
ctrl-S

bravo!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 05.09.2004 19:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ja sam sad za prvu ruku stavio sticky tak da uvijek bude na vrhu kad ce netko trebat.

bravo majstore, svaka cast :)

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 05.09.2004 20:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a što reći nego wow

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 05.09.2004 23:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Prva liga ko zelite da to postane tutorial. No ovakav tekst, vidi se da je pisan iz glave. Nema koncepta, didaktika steka, objasnjavanje je vise nego jadno u nekim trenucima.
Trebalo bi to opako srediti...

Recimo da je ovo najgrublji draft.

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 06.09.2004 08:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Applause
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 06.09.2004 09:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Prva liga ko zelite da to postane tutorial. No ovakav tekst, vidi se da je pisan iz glave. Nema koncepta, didaktika steka, objasnjavanje je vise nego jadno u nekim trenucima.
Trebalo bi to opako srediti...

Recimo da je ovo najgrublji draft.

Doc


Vidi šta smo sad skromni Laughing

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 06.09.2004 11:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maykemi to mislim

Treba neke dijelove bitno doraditi. Yebesh tutorial koji je djelomicno neshvatljiv.

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 06.09.2004 11:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tako je! Tutorijal treba biti potpuno neshvatljiv!! Cool

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 07.09.2004 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
Tako je! Tutorijal treba biti potpuno neshvatljiv!! Cool


Laughing Ako ti tako kazes ond evo:

Prije par mjeseci isao frend u ducan kupiti podne plocice za kupaonicu koje odgovaraju zidnima. Uzeo je pritom jednu zidnu plocicu za usporedbu. U ducanu je nasao plocice i bordure koje koje izvrsno odgovaraju njegovim zidnim plocicama. Boja je bila ista i u ducanu pod halogenkama i na dnevnom svjetlu. Otisao covjek na more, dao kljuceve starcima da mu majstori obave posao dok ga nema.
Kad je dosao nazad neugodno se iznenadio vidjevsi da mu plocica i bordura ne odgovara boji zidnih plocica. Posljedica je to metamerizma.
Metamerizam je pojava kod koje se dvije razlicite boje pod odredjenim osvjetljenjem cine kao jedna te ista. Ili mozemo reci jos da dvije iste boje pod nekim drugim osvjetljenjem postaju razlicite.
Takve boje zovu se metameri.
Kod izrade dizajna trebalo bi pripaziti na metamere. Danasnji dobro napravljeni profili u sebi vec izbjegavaju metamere. Primjerice kod izrade profila u high end softverima mozemo reci da ce se nasa priprema gledati pod dnevnim svjetlom te se u samom profilu izbjegavaju boje koje su pod dnevnim svjetlom metameri.
Izbjegavanje metamera je jos jedan argument koji ide u prilog radu u RGBu po pitanju obrade slika za tisak, ili cak izbora boja za nekakav design.


Kako to sve radi u photoshopu?
Umjesto da kažemo na koji način koje settinge treba namjestiti, radije ćemo objasniti što koja opcija radi. Na taj način naučiti ćemo sami namjestiti opcije i u nekakvim drugačijim uvjetima. Color Setings dialog se otvara u Photoshopu kroz menu Edit -> Color Settings. Trebalo bi odmah uključiti Advanced mode, kako bi se prikazale sve moguće opcije Color Settingsa.
Working spaces, su tzv. kolor profili koji se koriste za obradu slika. To bi trebali biti profili koji imaju dobro namještenu neutralnu komponentu. Neutralne boje na slici vrlo su bitne jer od njih mozak polazi kada promatramo sliku. Ako su na slici (bilo otisnutoj ili na ekranu) neutralne boje pogrešne, dojam je da je cijela slika pogrešna.
Krenimo prvo na RGB working space, budući da ćemo u njemu obavljati sve kolor korekcije.
AdobeRGB1998 je dobar izbor za korigiranje i snimanje slika. Ima izvrsnu neutralu, a dovoljno ima velik gamut tako da se u njemu mogu snimiti izvorne boje sa raznih uređaja. sRGBIEC61966 je Microsoftov i HPov pokušaj izrade prosječnog kolor profila sa prosječni monitor. Ukoliko Windowsi nemaju izabran monitor profil u Display optionsima (a većina ljudi to nema namješteno), Windowsi pretpostavljaju da se radi o slikama u sRGBu. Ovaj profil se koristi kod izrade za Web. Ako je on izabran kao working space, slike će izgledati isto u Photoshopu kao i u programima poput Dreamweavera.
"Monitor RGB - ime profila" pokazuje koji se trenutni monitor profil koristi. Monitor profil također se može izabrati kao working space, ali korisnost toga je vrlo upitna jer monitor profili u pravilu nemaju dobru neutralu i imaju manji gamut od tiska, čime sami sebe ograničavamo već u startu.
Load RGB i Save RGB omogućavaju učitavanje profila koji se ne nalazi na standardnom mjestu gdje su profili i snimljeni (pod WinXP to je ..Windows/System32/spool/driver/color/ folder)
Custom RGB omogućava samostalno definiranje RGB working space-a, no ovdje se nećemo baviti time.
Kod CMYK working space-a vidimo trenutno aktivni working space . Također možemo učitati vanjski profil koji se ne nalazi na nekoj drugoj lokaciji na disku (vidi iznad), te samim time nije na listi profila. Ukoliko nemamo separacijski profil od tiskare, možemo i sami napraviti separacijske settinge i snimiti ih kao ICC profil - Custom CMYK .
Inace profili napravljeni u Photoshopu nemaju perceptual rendering intent.

Custom CMYK dijalog na prvom mjestu nudi ime profila (ime profila trebalo bi biti opisno tipa: ime, datum, opis). Ink Options - Ink Colors koristimo za definiciju boja koje se koriste u tisku. Uz određene standardne settinge boja, mi možemo upisati i svoje, izmjerene Custom vrijednosti boja (vidi ispod). U pravilu ovaj pristup daje točnije rezultate od predefiniranih ink boja.
Dot Gain ili prirast točke je razlijevanje tinte po papiru, izraženo u postotku. Primjerice, ako u tisak predamo 50% raster, zbog razlijevanja boje na papiru prilikom tiska i upijanja te boje u papir, 50% raster vrlo lako može u tisku biti tamniji i gušći, bliže npr. 70%. Photoshop pri izradi separacije može kompenzirati dot gain, tako da kod separacije odmah oduzme zadanu dot gain vrijednost i time kompenzira za dot gain koji će se dogoditi u tisku. Dot Gain: Standard XY%, je u biti dot gain na 50% rastera i vrijedi za sve separacijske boje jednako. U stvarnosti se neke separacije više 'razlijevaju / prirastaju' od drugih, pa je bolje koristiti Curves umjesto Standard, još bolje ukoliko posjedujemo podatke za Dot Gain svake separacije posebno.
Separation Options
Separation Options: GCR - Gray Component Replacement / UCR - Under Color Removal
Najjednostavnije rečeno, kod GCRa, crna boja se koristi samo u neutralnim i tamnim dijelovima slike, dok kod UCRa crna separacija ide puno 'dublje' u obojani dio slike.
Black Generation kod GCRa namješta krivulju crne separacije. Light je dobar setting za većinu slika jer ako se koristi neki 'teži' black generation, dobivamo crni raster čak i u srednjim i svijetlim tonovima boja što može dati dojam da su boje 'prljave'.
Black Ink Limit postavlja najvišu vrijednost K (black) komponente, tj. s koliko posto crne će se separirati najtamnija točka. Primjerice, kod settinga 100%, crna boja 0R 0G 0B će se separirati kao 100%K + odgovarajuće CMY vrijednosti unutar zadanog Total Ink Limita.
Total Ink Limit je maksimalni dozvoljeni ukupni zbroj postotaka separacija. Cyan % + Magenta % + Yellow % + blacK % nikad ne smiju biti veći od zadanog Total Ink Limita. Ovo je jedna od prednosti korekcije slika u RGBu. Ako papir ne može podnijeti Total Ink Limit veći od 260% ovdje ga unesemo i kod separacije Photoshop pazi da se taj postotak ne prekorači. U protivnom bi količina tinte ako je veća od Total Ink Limita mogla uzrokovati veliko razlijevanje boja pa čak i raspadanje papira (npr. novinskog) zbog prevelike količine (nanosa) boje. Kod korekcije slika u CMYKu vrlo je lagano prekoračiti Total Ink Limit, a Photoshop skoro nikako ne upozorava da se to dogodilo.
UCA amount dodaje CMY boje u tamne neutralne tonove (sjene) i time se dobiva veće zacrnjenje u neutralnim tamnim tonovima.
Ink Colors - Custom je definicija boje separacija. U nekim tiskovnim procesima otisnute boje su drugačije od standardnih. Na to utječu razni faktori, od boje podloge (papira) pa sve do kiselosti vode koja se koristi u boji. Najbolje je tražiti od tiskare zadane vrijednosti (C, M, Y, MY, CY, CM, CMY, K i W - boja papira) i to za 100% raster tih boja. Tiskare u pravilu posjeduju Spektrofotometre i mogu izmjeriti i dati te vrijednosti, najčešće u Lab koordinatnom sustavu. Boje podloga, tj. papira mogu varirati od žućkastih do ekstremno bijelih (zavisno koliko je izbjeljivača dodano prilikom proizvodnje papira). Boja papira također utječe na boje otisnutih separacija te ih može izmijeniti. Zato je radi točnosti potrebno izmjeriti vrijednosti (C, M, Y, K, CM, CY, MY, CMY i K baš na papiru na kojem će se na kraju i tiskati).
Color Management Policies bi trebalo postaviti na Preserve Embedded Profiles kako bi se prilikom učitavanja slike učitao i sam profil ugrađen u sliku. Ukoliko se profil u slici razlikuje od Working Space-a, Photoshop će to javiti i ponuditi konverziju ili rad u color spaceu koji je ugrađen (embedded) u sliku. Najčešće se slika konvertira u working space. Da bi to stvarno bilo tako, treba uključiti Profile Missmatches: Ask when opening i Ask when pasting. U cijelom postupku trebalo bi pripaziti da bude čim manje konverzija jer se kod svake konverzije iz profila u profil gubi određeni dio podataka (out of gamut boja a time i detalja sa slike).
Uključen Missing Profiles: Ask when opening nam javlja kod otvaranja slike ako ta slika nema ugrađeni profil. Nudi nam se i opcija da Assign-amo, tj. dodamo profil slici što se u pravilu svodi na nagađanje color space-a u kojem je slika snimljena. Bitno je pogoditi točan ili što bliži profil, napraviti korekcije i onda konvertirati sliku u output profil.
Conversion options nudi izbor Engine-a. Engine je program koji radi konverziju iz profila u profil. Adobe (ACE) se pokazuje puno boljim (točnijim) od ostalih. Kod Windowsa možemo birati i "Windows ICM" (tj. Linocolor CMM) a kod Mac-a ColorSync koji onda koristi engine koji je izabran u ColorSyncu.
Use black point compensation, pazi da se crna točka source profila pomakne u crnu točku destination profila.
Use dither 8-bit/channel images je korisna opcija koja dodaje dither noise kod konverzije 8 bitnih slika iz profila u profil, i time prikriva neželjenu posterizaciju. Kod rada sa 16 bitnim slikama taj problem je puno slabije izražen (ili ga čak i nema ponekad) tako da je ova opcija usmjerena prvenstveno na konverziju 8-bitnih slika.
Desaturate Monitor Colors By može se koristiti da se kompenzira blještavilo (emisija svjetlosti) iz monitora. Pošto monitor emitira svjetlost (a papir reflektira) boje na monitoru često izgledaju saturiranije o kontrastnije nego u tisku. Ova opcija se u pravilu ostavlja isključenom, ali ako baš smatrate da je bolji prikaz sa uključenom, treba je uključiti i upisati postotak.
Blend RGB Colors Using Gamma - OFF


Doc
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 07.09.2004 16:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dio ovog zadnjeg teksta je djelomicni recycle jednog mog starijeg teksta na ovu temu.

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 07.09.2004 17:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo gore zlata vrijedi :)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 07.09.2004 17:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Doc, jel se smije znati što si po struci i cime se bavis?

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 07.09.2004 17:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zavrsio sam Ekonomski fakultet u Zagrebu smjer financije.
Sada radim organizaciju proizvodnje u jednom izdavackom poduzecu u Zagrebu.

Ovo sto ovdje pisem je kakti nekakvo znanje koje se spontano nakupilo (+ interes da naucim) uz posao koji radim.

Zasto pitas?

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 07.09.2004 18:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Zavrsio sam Ekonomski fakultet u Zagrebu smjer financije.
Sada radim organizaciju proizvodnje u jednom izdavackom poduzecu u Zagrebu.

Ovo sto ovdje pisem je kakti nekakvo znanje koje se spontano nakupilo (+ interes da naucim) uz posao koji radim.

Zasto pitas?

Doc


Ma pitam tek tako. pp je bila da si grafičar nekakav. Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group