Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
4d???

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dejoo



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 5
Location: Kutina

PostPosted: 19.03.2005 23:58    Post subject: 4d??? Add user to your forum ignore list Reply with quote

o čemu se tu radi?
Back to top
View user's profile Send private message
nightfly



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 360

PostPosted: 20.03.2005 00:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako ciljaš na dimenziju onda se (ako se ja ne varam) najčešće uzima vrijeme...
ako ciljaš na nešto drugo, onda sori Wink .

_________________
"pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 20.03.2005 00:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zadnjoj godini elektronicara, ako pricamo elektrotehnickoj skoli u Rijeci.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.03.2005 03:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nightfly wrote:
ako ciljaš na dimenziju onda se (ako se ja ne varam) najčešće uzima vrijeme...

ne najčešće, nego uvijek Wink vrijeme je još jedina prostorna dimenzija (nakon poznatih 3) koju je čovjek, eto, donekle definirao / spoznao

inače je strašno lako dokazivo da postoji beskonačno mnogo dimenzija, samo je tako nešto malo preapstraktna za onoga koji si sve pokušava vizualizirati u glavi a zaboravlja da se ne može sve nacrtati

ili misliš na cinemu4d, budući da postaš pod takav forum... to je program za 3d Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 20.03.2005 03:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

now ain't that cute. but it's wrong.
vrijeme nije 4. dimenzija. vrijeme je vrijeme.
4. dimenzija je hipotetska prostorna dimenzija koja se temelji na analogijama između 2D i 3D prostora.
hiperkocka, hiperkugla i ostala hipertijela vjerojatno su svima poznati pojmovi a označuju geometrijska tijela u 4D prostoru.
analogno slučaju da je presijek kugle i 2D prostora kružnica, presijek hiperkugle i 3D prostora jest - kugla.
postoje još mnoge zgodne analogije i teorije o 4D prostoru, ali zasad je bitno da znate da se tu ne radi o vremenu i da je vrijeme ustvari jedina zajednička stvar svim dimenzijama.

cu
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 20.03.2005 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
4. dimenzija je hipotetska prostorna dimenzija koja se temelji na analogijama između 2D i 3D prostora.


I ja sam čula dosta teorija o ovome. Vrijeme kao 4. dimenzija je jedna od manje logičnih varijanti. Ovo sto je stipsa pokušao predočiti je bliže pojmu 4D-a kako sam ga ja shvatila. Kao da naš 3d sustav staviš u jednu višu dimenziju , u biti više naših 3d sustava... To nam je i jedan od profesora na faxu pokušavao prikazat. Al ne znam baš kako objasnit. Al vrijeme ne bih uključila kao pravu varijantu na temu... [/quote]

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
nightfly



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 360

PostPosted: 20.03.2005 13:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo s vremenom nije nelogicno, ali je mutavo jer je vrijeme kao takvo ljudska izmisljotina. isto kao i boje i ostale gluposti... treba gledati iz objektivnog stajalista, a ne ljudskog... Very Happy

p.s.
ne pokusavajte to kod kuce. pregorit ce vam mozak. jer on ipak, najcesce, radi vizualno...

_________________
"pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 20.03.2005 13:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/math-flash.html
Back to top
View user's profile Send private message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 20.03.2005 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Zadnjoj godini elektronicara, ako pricamo elektrotehnickoj skoli u Rijeci.

ne elektronicara vec tehnicara za racunalstvo Wink
elektronicari su 4.e

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.03.2005 15:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stipsa wrote:
hiperkocka, hiperkugla i ostala hipertijela vjerojatno su svima poznati pojmovi a označuju geometrijska tijela u 4D prostoru.

ma daj -- tupo naklapanje burek-inženjera... napiši hypercube u google i naći ćeš 100+ sajtova na kojima redovno tzv. 'matematičari' pokušavaju crtežom predočiti nešto inače strašno trivijalno

svaki pravi matematičar bez problema rješava probleme u višedimenzionalnom ili beskonačnodimenzionalnom prostoru i ne dodaje stvarima SF prefikse kao u "hiperbomba", "supermoć" i "megazrake"... mislim iskreno to zvuči kao Power Rangers a ne smislena teorija

ako si čitao Wellsa on je sve lijepo objasnio u prvim paragrafima knjige... vrijeme = 4. prostorna dimenzija -- sve se stvari kreću bez prestanka (čak i kad stoje) u svim dimenzijama istovremeno -- nema povratka (povratak u prošlost je glupost) budući da kretanje nije reverzibilno, no putovanje u 'budućost' ne samo da je moguće nego ga japanci već i rade (kradu sekunde na maglevima)

prilično je teško shvatiti da je vrijeme zapravo prostor, ali kad čovjek počne gledati stvari malo objektivno (razmisli što to znači 'kretati se') shvati da između prostornih dimenzija i vremena nema neke razlike Confused

ni u trodimenzionalnom prostoru nema povratka... ako odeš od kuće i kasnije se vratiš natrag, nisi više na istom mjestu Smile možda se namještaj nije pomakao, ali svemir je doživio ogromnu preobrazbu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
nightfly



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 360

PostPosted: 20.03.2005 23:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel točka prem hiperteoriji jednodimenzionalna ili bezbrojdimenzionalna?
ili nuladimenzionalna?
ili prema bilo kojoj drugoj teoriji?

_________________
"pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 21.03.2005 00:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
svaki pravi matematičar bez problema rješava probleme u višedimenzionalnom ili beskonačnodimenzionalnom prostoru i ne dodaje stvarima SF prefikse kao u "hiperbomba", "supermoć" i "megazrake"... mislim iskreno to zvuči kao Power Rangers a ne smislena teorija


mislim da ga taj nacin shvacanja ne zanima (iako nije ni daleko od PowerRangersa Very Happy), to su notorne gluposti, isto kako matematicar jednostavno barata sa beskonacnosti - kita labudova...

Jedini argument tomu je sto ga nemozes predociti prostorno (recimo prostor sa 3+n dimenzionalnom bazom - lupio sam) -> pa su izmislili da se to zove (n+3)ta dimenzija. To je meni debilan nacin razmisljanja...

EDIT Kako sam ovo glupo objasnio, ni sam ne vjerujem - al nemam volje pojasnjavat...
(BTW - I ja sam dao linearnu - tak da kuzim kaj si mislio - @Sulien)
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 21.03.2005 00:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
emptyhead wrote:
Zadnjoj godini elektronicara, ako pricamo elektrotehnickoj skoli u Rijeci.

ne elektronicara vec tehnicara za racunalstvo Wink
elektronicari su 4.e


Skjuz maj frenc, al iz prve ruke znam da je 4e tehnicar za racunarstvo - osim ako to nisu mijenjali u zadnjih 6-7 godina Wink.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 21.03.2005 02:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tocka nema dimenzija, prema tome je nultodimenzionalna

ako si dao linearnu onda se nemamo sto napucavati... Smile beskonacnodimenzionalni prostor i vektori u njemu se i nalaze u nekim dodatnim zadacima, no nama to nisu dali
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sasac



Joined: 23 Jan 2004
Posts: 248
Location: Zagreb

PostPosted: 21.03.2005 10:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4. dimenzija je vrijeme. To pouzdano znam. I nije izmisljotina jer sve sto se moze mjeriti nije. Negdje u sjecanju mi zvoni da je danas poznato oko 13 priznatih dimenzija, nisam siguran. Za dimenziju mozes uzeti, recimo, masu.

Mnogi veliki znanstvenici su se (i jos se) krvili oko ovakvih stvari i svaki ima argument, stoga ne zelim ulaziti u debatu. Meni najzanimljivija teorija je tzv “zero point field theory” gdje je dimenzija zapravo brzina svjetlosti i svaki djelic svemira ima beskonacnu energiju. Pa cak i vakuum. To energetsko stanje se naziva “permeabilnost vakuuma” (k) koja je u nasem svijetu konstanta. Mislim da je formula “c=c/k”. Dakle, ako smanjis permeabilnost vakuuma, povecao si brzinu svjetlosti i time usao u drugu dimenziju. To vuce drastican niz posljedica gdje se potpuno mijenjaju zakoni fizike (kao i pri brzinama blizim c) i omogucuje put od tocke A do tocke B u puno manje vremena.

Ako koga zanima: Google>zero point field theory - toplo preporucam mazohisticnim ljubiteljima pregorenih neurona.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nightfly



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 360

PostPosted: 21.03.2005 20:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sta je onda hipervrijeme???

_________________
"pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 22.03.2005 18:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to ti je kad se igraš navečer i misliš da si se malo igrao i onda vidiš da vani već sviće
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Marvin



Joined: 22 Apr 2004
Posts: 72

PostPosted: 22.03.2005 22:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
stipsa wrote:
hiperkocka, hiperkugla i ostala hipertijela vjerojatno su svima poznati pojmovi a označuju geometrijska tijela u 4D prostoru.

ma daj -- tupo naklapanje burek-inženjera... napiši hypercube u google i naći ćeš 100+ sajtova na kojima redovno tzv. 'matematičari' pokušavaju crtežom predočiti nešto inače strašno trivijalno

ako si čitao Wellsa on je sve lijepo objasnio u prvim paragrafima knjige... vrijeme = 4. prostorna dimenzija -- sve se stvari kreću bez prestanka (čak i kad stoje) u svim dimenzijama istovremeno -- nema povratka (povratak u prošlost je glupost) budući da kretanje nije reverzibilno, no putovanje u 'budućost' ne samo da je moguće nego ga japanci već i rade (kradu sekunde na maglevima)

prilično je teško shvatiti da je vrijeme zapravo prostor, ali kad čovjek počne gledati stvari malo objektivno (razmisli što to znači 'kretati se') shvati da između prostornih dimenzija i vremena nema neke razlike Confused


Sulien wrote:
nightfly wrote:
ako ciljaš na dimenziju onda se (ako se ja ne varam) najčešće uzima vrijeme...

ne najčešće, nego uvijek Wink vrijeme je još jedina prostorna dimenzija (nakon poznatih 3) koju je čovjek, eto, donekle definirao / spoznao

inače je strašno lako dokazivo da postoji beskonačno mnogo dimenzija, samo je tako nešto malo preapstraktna za onoga koji si sve pokušava vizualizirati u glavi a zaboravlja da se ne može sve nacrtati


Ako nekoga zanima argumentacija slobodno postavi pitanja. Ne smatram da sam narocito kompetentan, ali cak i sa skromnim srednjoskolskim znanjem uocavam neke nedostatke.

Problemi:

1. oko crteza - Jako lako se dade hiperkocka nacrtati ako upotrijebis malo maste. Nije fizicki moguce prikazati ni duzina-visina-sirina kocku na duzina-sirina prostoru papira, pa koristimo projekciju i malo maste. Takve projekcije se koriste za pojasnjenje i ne vidim nista u njima vrijedno nekog nazivati "matematicarem".
2. dokazivost dimenzija - matematicki apsolutno prihvatljivo, ali ukoliko to mozes fizikalno dokazati, ja bih volio cuti argumente (zasto fizika? pa jer vec odmah nakon toga ide
3. Wells i fizika - pojam vrijeme-prostora nije u fizici ni najmanje intuitivan apriori.
a) filozofski dio problema - problem vremena i kretanja promisljaja covjek jos od davna, i ne cini mi se da ima konacan odgovor. "povratak" jednakopravno spada i u a) koliko i u b), koje je jedini aspekt koji promatras dalje.
b) fizikalni dio problema - dimenzionalnost i ustroj svemira - ,vidi 2.)

Uostalom, i a) i b) su nuzno komplementarni i povezani u pitanju "Sto znaci gledati objektivno?", sto olako koristis vec slijedeci redak.

Mijesas kruske i jabuke, kako ti vec odgovara i, ukratko, smatram da dajes jako manjkave teze, sa dozom arogancije.

(@ sasac, mozda pod 13 "priznatih" dimenzija mislis na strogo teoretske postavke "teorija svega" - http://en.wikipedia.org/wiki/Superstring
2. argument "nije izmisljotina jer sve sto se moze mjeriti nije" je pun rupa)
Back to top
View user's profile Send private message
nightfly



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 360

PostPosted: 22.03.2005 23:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
to ti je kad se igraš navečer i misliš da si se malo igrao i onda vidiš da vani već sviće


to bi prije bila relativnost vremena Wink
ma kad je to vrijeme mutavo samo po sebi...

_________________
"pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 24.03.2005 01:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:

ma daj -- tupo naklapanje burek-inženjera... napiši hypercube u google i naći ćeš 100+ sajtova na kojima redovno tzv. 'matematičari' pokušavaju crtežom predočiti nešto inače strašno trivijalno


Ja stvarno ne vidim u čemu je problem. Hiperkocka je potpuno legitiman i znanstveno prihvaćen naziv za tijelo u 4. dimenziji.
I stvarno ne znam što je tu trivijalno jer nitko ne može vizualizirati stvarnu hiperkocku koliko god napora uložio. Crteži koje vidiš običan su pokušaj rekonstrukcije koji su daleko od prave (iako hipotetske) stvari ali najbolji su dostupan prikaz kao crtež u 2 dimenzije i kao model u 3 dimenzije.

Kao što rekoh ranije... najlakši način shvaćanja 4. a zatim i viših dimenzija jest uporaba analogija iz već postojećih dimenzija.
Npr.
Kugla koja se kreće može teoretski kroz vrijeme presijeći 2D prostor. rezultat toga presijeka u 2D prostoru jest točka koja se pretvara u kružnicu čiji se radijus povećava do radijusa kugle, a potom smanjuje natrag u točku.
Analogno tome, hiperkugla teoretski može proći kroz 3D prostor. Rezultat toga prolaska bila bi točka iz koje nastaje kugla , čiji se radijus povećava do radijusa hiperkugle i potom se smanjuje natrag u točku.
Kao što vidiš, vrijeme je ovdje zajedničko svojstvo i za 2D i za 3D i za 4D prostor.

Još jedan primjer:
Hipotetski čovjek koji 'živi' u 2D prostoru nailazi na kružnicu... može dirati stijenke iste, ali mu je nezamislivo vidjeti ili dotaknuti prostor unutar kružnice, što je trivijalna stvar za čovjeka koji prebiva u 3D prostoru.
Analogno tome, čovjek u 3D prostoru može dodirivati samo stijenke kugle, dok bi čovjek iz 4. dimenzije bez problema posegao u 3. dimenziju i dotaknuo bilo koji atom kugle bez da ju uništi ili na bilo kakav način promijeni.

Iako su primjeri objašnjeni laički, predstavljaju logično objašnjenje 4. dimenzije i logičan temelj za objašnjenje ostalih hipotetskih prostornih dimenzija čiji je broj beskonačan.
Kada bi 4. dimenzija bilo vrijeme, kakva bi se relacija mogla uzeti za objašnjenje 5., 6. i ostalih dimenzija?

Što se tiče postojanja / nepostojanja viših dimenzija - po meni ne postoje.
Međutim, postoji zgodna priča koja kaže da ukoliko upotrijebimo ponovno analogiju, dolazimo do saznanja da za više dimenzije nikada niti ne možemo doznati, postojale one ili ne.
Naime, koliko god mi dirali kružnicu i 2D čovječuljka koji pokušava ući u nju, na 2D prostor to neće imati apsolutno nikakav utjecaj, niti će čovječuljak toga biti svjestan. Analogno - koliko nas god ljudi iz 4. dimenzije diraju, a pretpostavka je da nas mogu dirati i iznutra Very Happy, mi smo za njih isto ono što je 2d čovječuljak za nas, odnosno nismo niti možemo biti svjesni njihovih akcija.

Eto, ne da mi se dalje... možda malo kasnije Smile
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
lesser-



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 136
Location: New Reno

PostPosted: 24.03.2005 03:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

joj daj brijes

_________________
može.
Back to top
View user's profile Send private message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 24.03.2005 09:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
nel`chee wrote:
emptyhead wrote:
Zadnjoj godini elektronicara, ako pricamo elektrotehnickoj skoli u Rijeci.

ne elektronicara vec tehnicara za racunalstvo Wink
elektronicari su 4.e


Skjuz maj frenc, al iz prve ruke znam da je 4e tehnicar za racunarstvo - osim ako to nisu mijenjali u zadnjih 6-7 godina Wink.

6-7 godina??? biblijo... Laughing stosta se promijenilo odonda, znas... Razz
sada je A - opci smjer elektrotehnike, B - energetika, C - tele- i radiokomunikacije, D - racunalstvo i E - elektronika Smile

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group