Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Veličina Indesign formata, pdf-a i kolicine fotografija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
she75



Joined: 13 Jan 2005
Posts: 5
Location: put putujem

PostPosted: 28.04.2005 19:56    Post subject: Veličina Indesign formata, pdf-a i kolicine fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto... pripremam fotomonografiju...
Imam jednu sumnju u ispravnost mog exportiranja u pdr iz Indesigna..
naime imam fotke u jendom dijelu knjige koje zajedno imaju oko 800 Mb... a kada to sve slozim, ubacim tekstove, priljepim mastere i slicno... pa onda eksportiram u pdf dokument je oko 170 Mb...
je li pdf toliko stisnuo fajl... ili je to vec Inedsign napravio... ???
sve je ovo proba prije nego odlucimo koju cemo tiskaru.. pa samo provejravamo hoce li sve moci na DVD...

hvala unaprijed...
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 28.04.2005 20:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

PDF je definitivno optimizirani format, sa svim potrebnim non destructive kompresijama.
još ako si u indesignu smanjivala slike ili ako ti je bila uključena opcija crop image data to frames dok radiš pdf, dokument bi trebao biti znatno lakši od originalnih fajlova.

zumiraj pdf na 300, 400 % u akrobatu i ako slike izgledaju normalno kvalitetno, onda bi trebalo biti sve uredu.
Back to top
View user's profile Send private message
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 28.04.2005 21:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa u prijelom si vjerojatno stavljala slike u nekom non-destructive formatu, ala TIFF (sa ili bez LZW kompresije?) ... enivej, ako si PDF eksportirala i sa naaaajblazom JPG kompresijom, velicina foto materijala ce ti se sigurno visestruko smanjiti, pa da ravno nije bilo nikakvog downsamplinga dpi-a..... a i to se moze lako namjestiti, recimo ja kad saljem emailom dokumente od po 16 strana, pune slika i grafike, exportam PDF sa low JPG kvalitetom i napravim downsampling na 60-72 dpi, i fajlovi imaju po 2-3 MB najvise...

PDF rula nadmocno. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 28.04.2005 23:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hmmm, ima puno caka u InDesignu, ja najvise za tisak volim koristiti print funkciju pa iden preko onog njihovo printera. Tamo se igram prvo sa samim postavkama printera gdje mu definiram da mi ne optimizira nista. Na taj nacin zadrzis sirovi format i full kvalitetu. Jos mu ubacim fontove i to super ide. Pretpostavljam da ides na offset, tako da nemas problema sa separacijama i onda to ne predstavlja neki problem.

Uglavnom, da ne pizdim puno, i ja sam njub sto se toga tice, provaj se igrat sa Print u Adobe PDF printeru i definiraj mu sve napredne postavke, vecina ce ti dobro se namistiti kada mu postavis da ides za Press, ali mu ja uvik ostavim slike nikako ne optimizira. Works like a charm evri tajm.

Respect

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
she75



Joined: 13 Jan 2005
Posts: 5
Location: put putujem

PostPosted: 30.04.2005 14:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala...
ma okej su fotke na 3oo%... sve su u tiff-u... samo sam se malo ''prepala'' kad sam vidjela da je on to fino olaksao... mogla bi se i ja sama prje mora baciti u pdf... Smile Smile

ipak, znatizelja me vuce na igranje s opcijama.. ako nesto UPROPASTIM javim da ne cinite isto...

hvala na razumjevanju...
Back to top
View user's profile Send private message
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 30.04.2005 19:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako oces mogu ti ja poslati moj .joboptions file pa mos vidit moje settingse, a uvik se mos vratiti na defaultni Very Happy

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
she75



Joined: 13 Jan 2005
Posts: 5
Location: put putujem

PostPosted: 05.05.2005 17:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajd pliz... malo bi proceprkala dok cekam zadnju lekturu...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group