Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Časopis u InDesign-u

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 17.03.2005 08:11    Post subject: Časopis u InDesign-u Add user to your forum ignore list Reply with quote

... nedavno sam radila nekakav list u InDesignu, bilo je to prvi put da u njemu radim...
i ispalo je solidno samo su mi slova bila možda malo velika...
u biti to je više nekakav list nego časopis... tipa školski list
format tiska je stranica od a4

pitanja:
- postoje li jeka pravila u vezi postavljanja fontova i njihove veličine, ono ko kompozicija za fotografiju, ima li tako što za časopis... recimo da je osnovni font arial, na a4 formatu koja bi veličina fonta i postavke paragrafa bile ukusne za vidjet i praktične da čitaju i ljudi koji možda i ne vide baš najbolje...
- kako narihtat postavke kod pretvaranja u pdf za tisak?
- ima slika koje su slikane s aparatom od 2 do 4 MPixela, kako ih sredit da što bolje ispadnu, unutra su crno bijele?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 17.03.2005 08:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

-Velicinu fonta stavi po filingu, naravno ne premali, al inace imas dosta slobode osim ako nije casopis namjenjen starcima il nesto :).

-postavke za pdf stavi za pocetak press preset, (downsampling na 300 dpi-a za colour i grayscale) a ostale settingse oko marks itd. dogovori sa tiskarom. Inace sa tiskarom trebas uvjek komunicirat :). I obicno moras svaku stranicu posebno u svoj fajl eksportat u pdf, duplericu nekad obe u 1 fajl. Al i to sa tiskarom dogovori.

-fotke obicno minimalno namjestim velicinu da je adekvatna i curves. Ako si u zurbi za greyscale i cmyk je dobro u curves pomaknut donju tockicu malo desno (ocistit i pojacat bjelu) a gornju malo ljevo (pojacat i ocistit crnu). Dust & scratches filter je oke za skenove neceg uzasnog :)) al za 2 do 4 MP nebi trebalo
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 17.03.2005 10:27    Post subject: Re: Časopis u InDesign-u Add user to your forum ignore list Reply with quote

JOJO wrote:
- postoje li jeka pravila u vezi postavljanja fontova i njihove veličine, ono ko kompozicija za fotografiju, ima li tako što za časopis...

apsolutno. tipografija se razvija 500 i kusur godina, bilo bi logično da je netko došao do nečega egzaktnog

JOJO wrote:
recimo da je osnovni font arial, na a4 formatu koja bi veličina fonta i postavke paragrafa bile ukusne za vidjet i praktične da čitaju i ljudi koji možda i ne vide baš najbolje...

arial baš i nije idealno pismo za osnovni tekst (body) - za body se najčešće koriste serifna ili semi serifna pisma - koja naglašavaju horizontalnu linearnost sloga i time povećavaju čitkost... pored toga, tu je i faktor širine sloga, formata stranice, boje pisma...
ako te zanima tipografija - navrati do algoritma, oni znaju dosta često imat interesantnih knjiga o razvoju tipografije kroz povijest.

JOJO wrote:
- kako narihtat postavke kod pretvaranja u pdf za tisak?

zovi tiskaru. gotovo svaka tiskara ima različite zahtjeve, pa univerzalno rješenje ne postoji

JOJO wrote:
- ima slika koje su slikane s aparatom od 2 do 4 MPixela, kako ih sredit da što bolje ispadnu, unutra su crno bijele?

sve slike bi se prije tiska trebale ujednačeno obradit, a obrada fotografije je poprilično kompleksan posao, koji traži poznavanje fotografije i poznavanje tiska. možda da za prvu ruku prosurfaš webom i potražiš neki manual...? ili nađeš nekoga tko se time bavi, pa mu malo visiš iza leđa Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 19.03.2005 21:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U principu je velicina slova u paragrafu izmedju 12 i 14 pt. Mada tu nema pravila. Bitno ti je samo da kod manjih slova koristis neki font koji ima vece ascendere i descendere. To ti je, primjerice, ova crta na " d " sto se dize iznad trbuha slova. To pomaze pri citanju, jer oko prepoznaje oblike slogova i rijeci, prije nego procitas pojedinacna slova. Onda pazi da ti izmedju paragrafa, pa i unutar njih ima dovoljno bjelina, jer to cini tekst interesnatnijim, lakse se sazvace i opet, lakse cita. Arial i slicna bezserifna pisma imaju prilicno "naslovni" karakter, pa ih nemoj koristiti za body tekst. Pazi isto da ti oblik teksta odgovara layoutu stranice i uvijek uradi "justify" - natjeraj paragraf da se razvuce od pocetka do kraja, jer oni paragrafi koji su poravnati na lijevu ili desnu stranu izgledaju jaako amaterski.
Kod odredjivanja velicine naslova meni pomaze da poprilicno smanjim citavu stranu, negdje na trecinu ekrana i onda sagledam odnose paragraf - naslov ili velicinu slova na naslovnici. Takodjer mi pomaze i da zaskiljim. To bas i ne mogu objasniti.
Posebno vazno ti je da kod naslova pazis na kerning. A to znaci razmak izmedju svakog pojedinacnog slova. Fontovi obicno imaju kerning koji redovno treba popravljati. Tu mi jaaako pomaze da zaskiljim i sagledam rijec. Kerning je stvar zbog koje te profesionalci u sekundi mogu strpati u amatere. Kod kerninga moras gledati formu i antiformu pisma, odnosno njegov sam izgled ali i prostor koji se nalazi u i oko znaka. Ali to je sve jako opsirno, pa potrazi neku knjigu o tipografiji.
Aha. Slova od 14 pt se teze citaju nego slova od 12 pt. Belivit il ne. Ovo vrijedi za nekoga sa normalnim vidom, naravno:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 20.03.2005 11:47    Post subject: ... Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala vam svima, dali ste konstruktivne savjete, uglavnom sam se i u prvom proju toga držala... al uvijek može i bolje...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
EasyViber



Joined: 21 Sep 2004
Posts: 6
Location: Svuda pomalo

PostPosted: 08.08.2005 20:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

12 pt je jos uvijek preveliko... (ja uglavnom radim na 9.5 pt što je još uvijek dovoljno veliko za zdrave oči, stupci teksta ljepše izgledaju i lakše se i brže čita).
Arial je razvijan za prikaz na ekranu i nije najsretnije rješenje za tiskovine.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group