Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Join the social music revolution

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Muzika
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 21.10.2005 14:08    Post subject: Join the social music revolution Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.last.fm/

info.ba wrote:
Mindreader muzičkoga uma

Male i naizgled jednostavne, straight-forward stvari koje život čine lakšim i ljepšim iskustvom, su nerijetko i one koje čovjeka najviše fasciniraju. Upravo to je slučaj sa Last.fm, servisom iza kojeg stoji jedna od najsvježijih ideja u posljednjih par godina, kada je muzika na Internetu u pitanju.

Radi se o servisu, uklopljenom u odlično i iznimno funkcionalno dizajniran sajt, koji bilježi sve što slušate u vašem omiljenom playeru i tako kreira vaš muzički profil. Ti podaci se onda koriste za hrpu stvari: servis će vam pronaći ljude sa sličnim muzičkim ukusom, ponuditi streaming kompilaciju muzike koja vam se sviđa, pa čak i preporučiti nove bendove koji bi vam se mogli dopasti.

Povezivanje sa prijateljima i u grupe ljudi sličnog ukusa se naravno takođe podrazumijeva. Profili su javno dostupni svima, tako da možete vidjet šta to vaši prijatelji slušaju u posljednje vrijeme, ali i surfati kroz profile potpunih neznanaca u potrazi za novim muzičkim idejama. Diskusije na forumima i na današnjem Internetu neizbježni blogovi se dakako podrazumijevaju.

Iako bi se tu moglo napisati još štošta, ne želim vas više zadržavati nabrajanjem featuresa, nego ću iskoristiti ovu zadnju rečenicu i nalijepiti još jedan finalni "must visit!" savjet: stvarno, volite li muziku, Last.fm je mjesto koje ne smijete zaobići.


uglavnom, skroz ok stvar. preporučujem "muzikoljupcima"

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 21.10.2005 15:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa da i to vidimo ...

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 21.10.2005 15:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fora Very Happy

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
lipeno



Joined: 03 Jun 2005
Posts: 100
Location: Zagreb

PostPosted: 21.10.2005 17:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

na prvi pogled... svidja mi se. /me likes to sto ne traze email za validaciju sto je rijetko vidjet u zadnje vrijeme. ispod jednostavnog i atraktivnog interfacea je zapravo vrlo kompleksan portal sa dosta opcija a i zavidnom user databazom. ko da reklamiram ... ma nije, nego me cudi da nisam vec prije nabasao na to. cya there, isti nick kao i ovdje -_-
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Muzika All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group