Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pomoć - Indesign - poravnanje stupaca

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
AlanFord



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 3
Location: Djakovo

PostPosted: 12.01.2006 14:28    Post subject: Pomoć - Indesign - poravnanje stupaca Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imam mali problemčić, pa ako netko ima neko dobro rješenje bio bih zahvalan.
Radi se o sljedećem. Radim neke lokalne novine (silom prilika), i patim se oko poravnavanja stupaca i redova u stupcima.
Znači ovako kad odredim frame s pet stupaca - poravnavanje (justify) radi dok ne ubacim koju sliku unutar frame-a. I onda ne mogu poravnati, recimo da doljni stupci i gornji budu poravnati.
Druga situacija koja mi manje odgovara je kad napravim stranicu sa pet ili šest stupaca i onda tekst putuje po stupcima u zasebnim tekstualnim frameovima. Tu imam problem da postavim da mi reci u stupcima budu međusobno poravnati.
Ne znam kako da podesim poravnanje po mreži (gridlines). Odnosno kako da stavim postavke za mrežu (ako je veličina fonta recimo 9.2 pt, a redni razmak 10.2).
Svaki savjet je dobrodošao. Smile

_________________
Znanja nikad dovoljno!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 12.01.2006 15:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

na paragraf paleti imaš gumbić align to baseline grid
ako naknadno trebaš text podignuti ili spustiti za manje od cijelog grida onda koristi baseline shift ,na character paleti
Back to top
View user's profile Send private message
dux_is



Joined: 01 Jun 2005
Posts: 43
Location: Zagreb

PostPosted: 12.01.2006 15:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

alo, pricamo o baseline grid linijama
nadi baseline grid u pref
upisi u increment pr. za 12 pt > 14.4 pt, ne samo 14.4 nego i pt (points)
kod definiranja paragrafa mozes odabrati da ti se lijepi ili ne na baseline
i imas poravnate kolumne, tekst, vodoravno

druga situacija koju si opisao ti je sigurnija za pocetak, odredi kolumne na stranici i pici
tekst frejmove po kolumnama
odredi recimo 12 kolumni sa 3 mm razmaka i imas opcije 3x4, 4x3, 2x6, 6x2 za sirinu kolumni aj bok.....


_______________________________
too old to rock and roll too young to die Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 12.01.2006 15:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e da, u edit preferences trebaš još definirati razmak između baseline gridova
upišeš vrijednost u brojci i nakon toga upišeš pt jer inače će po defoltu računat mm.
Back to top
View user's profile Send private message
AlanFord



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 3
Location: Djakovo

PostPosted: 12.01.2006 15:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kle upravo to me i pati što on pichi po defoltu, a tu nikako da pogodim prave vrijednosti za grid, obično mi je prevelik razmak između redova, pa tekst nalikuje tekstu u slikovnici, a ne u novinama.

_________________
Znanja nikad dovoljno!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 12.01.2006 16:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm... neznam sad jesi uspio ili nisi..

recimo imaš font 10 pt i leading 12 pt

odeš u edit>preferences>grids i nađeš kućicu koja se zove mislim increment i upišeš 12pt..
Back to top
View user's profile Send private message
AlanFord



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 3
Location: Djakovo

PostPosted: 12.01.2006 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bravo Kle. Tu smo. Ja sam bio na krivom tragu. Ja sam mijenjao postavke u Grids, umjesto u onom dijelu baseline grid, i nisam znao koliko da postavim taj Increments, a mjere su mi u milimetrima, sad kad sam stavio 10.5 pt (naglasak na pt), sad je sve sjelo upravo onako kako treba.
Još jednom - velka hvala Very Happy

_________________
Znanja nikad dovoljno!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 12.01.2006 16:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

no probs Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group