Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
"Freelance" dizajn

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tony Clifton



Joined: 02 Feb 2006
Posts: 5

PostPosted: 04.02.2006 13:22    Post subject: "Freelance" dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bok svima! Zanimaju me vaša iskustva vezano uz freelancing (strano i domaće tržište)...može li se samo od toga živjeti? Kakva su vaša iskustva, savjeti i preporuke na tu temu?
Što mislite o stranicama tips Elance i sl.? Isplati li se prijava na njih? Hvala svima na odgovorima.... i'm da man
Back to top
View user's profile Send private message
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 05.02.2006 00:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovisi, trziste je ogromno, al je i konkurencija ogromna. Ak imas par stalnih privatnih klijenata koji traze tvoje usluge mjesecno i k tome placaju na vrijeme onda mozes, al u globalu bez nekih vecih projekata ne. Stalni job je ipak ziher lova koja stize svaki mjesec.
Ja osobno radim za jedan dizajn studio i k tome imam par privatnih klijenata koji znaju naruciti posao par puta mjesecno, a nekada niti jedan pa ti sve to varira od njihove potrebe za tvojim uslugama. Cuj probaj pa vidi Very Happy

Peace

_________________
Dont tell my mother I work in an advertising agency; she thinks I play the piano in a whorehouse.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 05.02.2006 10:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo, tocno kako kaze glow,,
ali mislim da je to interesantno dok si mlad, kasnije nikako nije preporucljivo, em zato, kojku god placu imao, dok si stalno zaposlen i radis negdje,, em zato jer imas lovu svaki mjesec, imas povlastice koje donosi stalan posao jebiga, od osiguranja do svega,, a sada, mozda se freelance vise isplati u kojim trenucima, al on i donosi neke nedostatke, a to su isto sto kaze glow, trazenje klijenata, uvijek moras imati koji projekt i slicnoa,, ono,,

ovi poslici su ok, ako imas posao pa imas vremena sa strane
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
strangelove



Joined: 11 Oct 2004
Posts: 112

PostPosted: 25.02.2006 16:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

yep, glow mudro zbori. osnovni job potrebno je imati jer na sve ostalo oslanjati se, loshe mozhe biti.

beaware of kvazidizajnerz. pljuc!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 01.03.2006 13:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

S tim da kad se uvuces u Freelancing nastanu sranja jer se desi to da odjednom dobijes hrpetinu posla, i onda tamanis to malo po malo, pa se trudis da sredis sve do roka, pa predas gotov proizvod taman na deadline, pa ti oni onda jos kazu da su se desile neke promjene, pa ti se taj rok pomakne, a od ponedjeljka si trebao nesto drugo radit pa ti se to dvoje pomjesa pa radis i jedno i drugo. Uglavnom najbitnije je kod freelancinga (kao i kod svakog posla naravno) organizacija. Ponekad jebiga moras neki posao propustit jer jednostavno ne stignes. Ja prosljedjujem dosta poslova koje mi se ili neda ili ne mogu napravit jer nemam vremena, no evo ti mojih 10 savjeta kod poslovanja:

01// Nikad nemoj zavrsit nesto tocno na deadline (dakle, zadnji dan), uvijek daj prije zbog eventualnih promjena (koje se uvijek dese),

02// Nikad nemoj dat prijedlog dizajna odmah slijedeci dan, ali opet nemoj to odugovlacit do prek-preksutra,

03// Uvijek imaj striktno poslovan nacin komunikacije sa klijentima, na kraju krajeva, nisu ti frendovi vec za njih radis i kada ih drzis na profesionalnoj distanci, nece ti se desit da te na kraju iskoristavaju, traze da nesto napravis besplatno i sl.,

04// Uvijek pokazi zube, pokazi im da si gazda u tom poslu i povjerit ce ti se,

05// Nemoj da ti klijent previse soli pamet, ti si taj koji mu mora rec kako nesto na tom layoutu mora bit (naravno, ako imas pojma koji k radis),

06// Uvijek imaj svoj book radova pri ruci, nikad ne znas kad ce ti netko uletit sa nekim poslom, ovako imas odmah referencu radova koje si radio,

07// Cist racun, duga ljubav - nikad nemoj varat klijente za novac, ako si ti fer prema njima, oni ce bit prema tebi,

08// Zaobilazi "kompenzacije" u velikom luku, ako ces kompenzirat, kompenziraj za nesto pametno ili ces imat doma hrpu stvari koje si uzeo pod racun a zapravo ih nikad neces ni koristit a kamoli pogledat, na kraju zavrse kao last-minute pokloni za rodjendane (been there done that),

09// Sve na papir, svaki drek koji se napravi za nekoga ide na papir, utroseno toliko i toliko sati, utroseno toliko znoja i krvi, po tome, imas tocnu dokumentaciju i ogled koliko si kaj radio i koliko ces to naplatit (tu ubrajam i odredjivanje cijene svojeg radnog sata) - da ti se ne desi da odes na razgovor i iz glave bubas cijenu,

10// Probaj razaznat prave klijente od obicnih pizdeka koji te oce pomust za dobar dizajn, a platit ti kikiriki ili nista, nemoj se dat uvuc u neki posao koji ima "SRANJE" napisano nevidljivim slovima po sebi. Ono sto je sad "in" je to da svaki seljak oce imat svoj "portal", posto nema kapitala da bi ga startao kako spada, vrbovat ce sve i svakoga samo da to krene, da bi na kraju skuzio da se u tome ne moze snac, i povukao se iz svega jer kc-a pojma nema o tome sto radi, to radi samo zato sto je to "in".

Za vise informacija, kupi moju knjigu.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 01.03.2006 16:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
Za vise informacija, kupi moju knjigu.

wtf? Smile

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 01.03.2006 17:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mile wrote:
Philatz wrote:
Za vise informacija, kupi moju knjigu.

wtf? Smile

http://tinyurl.com/syxtm
Back to top
View user's profile Send private message
agonyii



Joined: 02 Oct 2003
Posts: 153
Location: Croatia, Zagreb

PostPosted: 01.03.2006 18:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quot komentara jednog čitatelja na knjigu:

DON'T START LISTENING TO THESE TAPES if you don't have five hours to spend. Because once you start listening you just can't stop. It's the most fascinating, brilliant, interesting and catching speach I have ever heard. Dr McGraw is a BRILLIANT speaker. Seemingly without script he speaks for five hours without loosing track, without getting tired. His voice goes down in calm "caring mode", up in exiting "this is a biggie mode" and so on, and catches you so you just can't stop taking to your heart every word he says. I sure wish there were more recordings of this kind available.

Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 01.03.2006 18:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Lolično Very Happy

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackshtef
mi3.crew


Joined: 13 Sep 2003
Posts: 661

PostPosted: 01.03.2006 20:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

LOLCHINA @ miletov avatar Very Happy
TZAR!!1
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 01.03.2006 20:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo, ja sam godinama freelancer (doduše ne u dizajnu) i stvarno to ne preporučujem svakome - konačna bilanca je da radim bitno više no što bih radio na redovnom poslu, a za vrlo prosječnu paru.

zašto sam dakle i dalje freelance?
ah... pusti. razvih bolesnu ovisnost o kliznom radnom vremenu i imam odličan odnos s upravom Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 01.03.2006 21:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
mile wrote:
Philatz wrote:
Za vise informacija, kupi moju knjigu.

wtf? :)

http://tinyurl.com/syxtm


tzare!

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 01.03.2006 21:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
01// Nikad nemoj zavrsit nesto tocno na deadline (dakle, zadnji dan), uvijek daj prije zbog eventualnih promjena (koje se uvijek dese),

je pas im mater, i to uvijek one picajzlaste: a može ovo pixel lijevo, a ovo dva prsta dole .... grrrrr
Quote:

03// Uvijek imaj striktno poslovan nacin komunikacije sa klijentima, na kraju krajeva, nisu ti frendovi vec za njih radis i kada ih drzis na profesionalnoj distanci, nece ti se desit da te na kraju iskoristavaju, traze da nesto napravis besplatno i sl.,

Ovoga se čuvat (been there)! radila dizajn za tipa tu iz Rijeke, a kao OK smo si, na koncu me dva mjeseca navlačio za pare, i davao ih mic po mic .... Dobra škola

i: loooooooooooool za
dunga wrote:
mile wrote:
Philatz wrote:
Za vise informacija, kupi moju knjigu.

wtf? Smile

http://tinyurl.com/syxtm

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
Dead Man



Joined: 18 Jan 2006
Posts: 668
Location: Split

PostPosted: 01.03.2006 23:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nije dobro biti freelancer u Hr - stvari su ovdje poprilično nesređene... postoji nešto što se zove otprilike cijenik za dizajnerske usluge (kao nekakav standard kojega bi trebao poštivati i dizajner i naručitelj)... Ja ne bi sebe htio nazvati freelancerom, prije bi se nazvao surviverom (jašem od firme do firme po poslovima).

_________________
www.myspace.com/kadet
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 02.03.2006 11:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

McGraw Very Happy

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 11.03.2006 01:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nisam dugo cito forum - kaj da kazem LOL
dr. phil koji car, nego imam i ja jedan prijedlog uz gore navedene - bar ja tako radim.
dobije posao - pokusaj ga odmah raditi u print verziji i full kvaliteti, nemoj gubiti vrijeme na preview, jer ak das prijedlog u screen varijanti tesko da ces isti rezultat postici u konacnoj verziji - govorim iz iskustva. a i brze je, nazove te klijent:
KLIJENT: Ej kako napreduje posao?
JA: Super
KLIJENT:Svida mi se prijedog. Kad bi ga mogao doabiti da posaljem u tisak?
JA: Sto se mene tice odmah.
KLIJENT: Evo saljem city bike dostavu pa mi posaljite cd.
JA: Oke, nema frke - moj žiro znas?
KLIJENT: Da, sve sređeno.
Laughing Laughing Laughing

_________________
Dont tell my mother I work in an advertising agency; she thinks I play the piano in a whorehouse.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group