Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
O OVOME SE NE PRICA
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 04.08.2004 13:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
keye wrote:

pa sam ti je odgovorio... valjda je na krivom mjestu.


Da, al ovo mu je već drugo krivo mjesto Very Happy


a zna se dogodit Wink

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 04.08.2004 14:47    Post subject: Re: O OVOME SE NE PRICA Add user to your forum ignore list Reply with quote

mogibo wrote:
Nase institucije visokog obrazovanja (ne sve, ali dizajnerske, umjetnicke i akademske) su trenutno na niskoj razini. Zaostaju za svijetom kojih 20-ak godina.

S time se na slazem (quote stripe)

Mislim da nije u redu da se pljuje po faxu, stvar je u onome što ti očekuješ od njega...
Mislim da u svijetu nema ni jedne institucije u kojoj ce neko sjest pored tebe i govoriti: "...sad idi na FILE, pa NEW, pa ubaci statijaznam...", (mozda grijesim, a ako i ima, smatram to debilnim...)

Meni je fax mjesto gdje susrecem ljude koji su u "istim vodama", koji rade nesto (manje-vise) slicno kao i ja. Od profesora ocekujem da mi da materijale i/ili informaciju kako doci do materijala. Ako hocu nesto konkretno nauciti, mislim da to ne mogu na faxu. Mogu dobiti materijale, slesti kod kuce i raditi...

Ove godine, imali smo kolegij na kojem prof nije uopce govorio ono sto je trebao po programu. Vecina predavanja bila su vezana uz XML i CIP4 standarde. To su nove stvari (CIP4 mislim da jos nije sluzbeno ni definiran?), koje jos nisu mogle uci u program i udzbenike. E, sad... vecina je kolega vikalo kako je to sranje, kog ce nam to vraga i sl. stvarii, ali ja mislim da je to bilo sasvim u redu. Covjek se potrudio, dao nam 15-ak linkova, SVOJE primjere i SVOJE skripte, koje je sebi pisao dok je proucavao materijale. Nije nas NAUCIO nesto konkretno, ali nam je dao primjere i POKAZAO nacin na koji doci do informacija.

( jebote, mislim da nikad nisam napisao duzi post Very Happy

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 04.08.2004 15:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

n/a

Last edited by aikon on 10.05.2006 15:52; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 04.08.2004 16:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

=== censored ===

Last edited by edgar on 05.08.2004 00:00; edited 1 time in total

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 04.08.2004 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma sta ste poludili?? Shocked


Quote:
2 godine si bio na 1. godini FER-a s 2 polozena ispita? Pa i debil bi vise polozio u dvije godine.


evo edgar, s ovim se ne slazem, a to je tipicno razmisljanje koje me prati kad dodjem u hr.
moj muz je diplomirao matematiku tek sa 28 godina (skoro 10 godina faksa) a jedan je od najvech mozgova koje sam ikad upoznala. prve tri godine je dao samo jedan ispit.
u medjuvremenu je dobio znanje iz filozofije tako da je sada pravi epistemolog Laughing
(bez napomene da je onda odradio master iz teoretske informatike na ENS-u , najjacoj francuskoj skoli i nakon toga dobio stipendiju za doktorat kao najbolji strani student te godine)

i ja sam samo dosla na cetvrtu godinu faksa sa samo 5 ispita da bi onda stulila 26 ispita u zadnje tri godine.

ako netko ne daje ispite ne znaci odmah da sjedi kuci i buba pa nikako da prodje. neki ljudi imaju druge interese pa zapuste fax. a poslije kad se iskuliraju, vrate se knjizi i pocnu uciti. sve je stvar interesa i motivacije. Smile

mene jedino odusevljavaju ljudi koji vec sa 18 godina znaju sto hoce. onda je ziher da ce fax brzo odraditi, ali nismo svi takvi Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 04.08.2004 17:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gle keye. U pravu si. Ja evo studiram sad na prvoj. Na stranu ozljeda i tehnicki problemi, ali sam i ja mogao da sam ucio dat 1. godinu.

No nisam. Zato sto sam radio druge, po meni korisnije i pametnije stvari, i sad ne žalim zbog toga.
Učio sam samostalno stvari koje na nasme faksu nikad necu naucit i sad mi to koristi.

Evo ja sam tek pred 15 dana dao jednu matematiku. Nisam je nesto previse ucio vremenski, ali sam se (necu se preseravat) u kratkom vremenu potrudio i rijesio se toga da faks malo krene. Trenutno radim i skroz sam zadovoljan poslom. Faks mi kdo toga nece nista promijenit ali svejedno ga imam namjeru zavrsit.

Na miranovo studiranje sam reagirao jer je bio jako arogantan s izjavom dizanja studiranja u nebesa i (tipicno) svojim filozofiranjem, ma koliko mozda bio u pravu.
Osim toga zadnjih godinu dana njegova cura prica kako on uci doma Laughing Zato je bilo cudno.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 04.08.2004 17:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

REMOVED ... jer nema nikakve veze sa topicom.

Last edited by aikon on 04.08.2004 18:08; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Blabo



Joined: 01 Apr 2004
Posts: 17

PostPosted: 04.08.2004 17:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moze li netko od admina da opomene ovu dvojicu i da izbrise sve njihove postove u kojima se svadjaju jer upropastise jako dobru temu.
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 04.08.2004 17:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

=== CENSORED ===

Last edited by edgar on 05.08.2004 00:02; edited 1 time in total

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Blabo



Joined: 01 Apr 2004
Posts: 17

PostPosted: 04.08.2004 17:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:

Samo ti piši dalje. Baš mi je cool čitat te Razz
.


Meni nije kao ni ostalima ako se zelite svadjat idite u PM (private massages) Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 04.08.2004 17:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo nesto iz vlastitog iskustva :

Prije nekoliko mjeseci javio sam se na oglas jedne nase firme koja se bavi web dizajnom i pozvan sam na razgovor i testiranje. Posao kojim sam se prije bavio nije ni blizu web dizajna , to sam uredno napisao u upitniku , i nemam zavrsen fakultet . Po dolasku na razgovor ispunio sam uobicajene gluposti tipa sto ocekujem , da li sam za timski rad i sl.
E , nakon toga su oni mene fino posjeli za kompjuter , dali mi na papiru jedan projekat i rekli - slozi layout za sajt . Nakon cca pola sata covjek dodje do mene , pogleda sta sam napravio i kaze jel mozes sutra poceti raditi , ako ti je ok mozes ostati vec danas .
Dakle nije bitan fakultet nego ono sta si u stanju napraviti. Svaka cast svima sa zavrsenim faksom , ali moje misljenje je da iskustvo ide na prvo mjesto .
Btw , gore navedeni posao sam morao odbiti iz odredjenih osobnih razloga .
I jos nesto , moja zena je magistrirala MBA na ekonomskom faksu i nije da se bas sad svi trgaju za nju. Poslala je sigurno stotinjak molbi za posao i odgovori su uglavnom bili - zao nam je , trenutno nemamo potreba za takvim kvalifikacijama . Ali to je za neku drugu temu.
Back to top
View user's profile Send private message
Empyros 27



Joined: 23 Sep 2003
Posts: 245

PostPosted: 04.08.2004 17:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ala...umorili su me ovi vaši postovi... svađajte se priko ICQa il već čega...

ontopic Arrow
ja san upisa design na UMASu ... Anxious so..kamenujte me
ja poštujem tuđi odabir i mislim da i bez faxa možeš uspit kao designer.
al eto... ja ću ionako većinu stvari radit doma...tako da mi je fax(kako kaže keye)baza.
a diploma ....a nije na odmet jer danas autodidakti nisu baš na cijeni (ne kažem da je to pravedno al šta ćeš..)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 04.08.2004 17:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
Evo nesto iz vlastitog iskustva :

Prije nekoliko mjeseci javio sam se na oglas jedne nase firme koja se bavi web dizajnom i pozvan sam na razgovor i testiranje. Posao kojim sam se prije bavio nije ni blizu web dizajna , to sam uredno napisao u upitniku , i nemam zavrsen fakultet . Po dolasku na razgovor ispunio sam uobicajene gluposti tipa sto ocekujem , da li sam za timski rad i sl.
E , nakon toga su oni mene fino posjeli za kompjuter , dali mi na papiru jedan projekat i rekli - slozi layout za sajt . Nakon cca pola sata covjek dodje do mene , pogleda sta sam napravio i kaze jel mozes sutra poceti raditi , ako ti je ok mozes ostati vec danas .
Dakle nije bitan fakultet nego ono sta si u stanju napraviti. Svaka cast svima sa zavrsenim faksom , ali moje misljenje je da iskustvo ide na prvo mjesto .
Btw , gore navedeni posao sam morao odbiti iz odredjenih osobnih razloga .
I jos nesto , moja zena je magistrirala MBA na ekonomskom faksu i nije da se bas sad svi trgaju za nju. Poslala je sigurno stotinjak molbi za posao i odgovori su uglavnom bili - zao nam je , trenutno nemamo potreba za takvim kvalifikacijama . Ali to je za neku drugu temu.


Da! Upravo to je ono što se i kod nas probija sad.

A ovo pred kraj, hmm to ima par razloga: jedan je da se ljudi boje da ce im radnici s diplomom traziti prevelike place; a drugi koji sam nedavno vidio je npr ako je žena mlada, može imati diplomu kakvu hoces, moze imati znanje kakvo hoces, ali se poslodavci boje porodiljnog dopusta npr.
Nema šanse da će primiti curu koja bi mogla roditi, koja ima malu djecu ili koja jos nema ali planira\moguce je jer je u braku itd.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 04.08.2004 18:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nije problem u porodiljnom jer vec imamo dvije klinke i mislim da je
to sasvim dosta Laughing , nego je problem u tome sta se ljudi koji bi joj
bili nadredjeni boje njezine diplome jer su njihove , ako ih uopce imaju ,
sumnjive , a naravno da je problem i placa , pa nitko se ne skoluje cijeli
zivot da bi radio za kikiriki
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 04.08.2004 18:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
nije problem u porodiljnom jer vec imamo dvije klinke i mislim da je
to sasvim dosta Laughing , nego je problem u tome sta se ljudi koji bi joj
bili nadredjeni boje njezine diplome jer su njihove , ako ih uopce imaju ,
sumnjive , a naravno da je problem i placa , pa nitko se ne skoluje cijeli
zivot da bi radio za kikiriki


Da onda je to ovaj prvi problem. Seronjama se ne sviđa plaćati osobu s diplomom.
Nažalost to je tako.

A čuj.. dvije klinke, čim ih imate, znači da ti žena ne može biti 24\7 posvećena poslu i da može zatrebati bolovanje\godisnji zbog njih, a to je njima nedopustivo.

Cura koju znam je u Sony Ericssona dobila odbijanac jer ima 2 male curice Confused
No da smo na zapadu gdje poslodavci imaju subvencije za zapošljavanje trudnica, drugačije bi bilo. Daleko smo od Zapada još, ipak.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 04.08.2004 18:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

n/a

Last edited by aikon on 10.05.2006 15:52; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
mogibo
Guest





PostPosted: 04.08.2004 18:24    Post subject: Reply with quote

Drago mi je da ste se javili u velikom broju.
Koliko sam shvatio ipak je faks dobar kao jedna odredena baza koju kasnije mozes nadogradit radom. Ajd neka! Ipak je sranje da prihvatis cinjenicu da uzaludno studiras.
A to sto se tice da uzimaju ljude koji nemaju faks jer se boje da ce ovi trazit prevelike place, to je ful ful istina. Imao sam iskustvo na vlastitoj kozi.

BUDHA: Mislim da nije u redu da se pljuje po faxu, stvar je u onome što ti očekuješ od njega...
Mislim da u svijetu nema ni jedne institucije u kojoj ce neko sjest pored tebe i govoriti: "...sad idi na FILE, pa NEW, pa ubaci statijaznam...", (mozda grijesim, a ako i ima, smatram to debilnim...)

Meni je fax mjesto gdje susrecem ljude koji su u "istim vodama", koji rade nesto (manje-vise) slicno kao i ja. Od profesora ocekujem da mi da materijale i/ili informaciju kako doci do materijala. Ako hocu nesto konkretno nauciti, mislim da to ne mogu na faxu. Mogu dobiti materijale, slesti kod kuce i raditi...

E pa mislim Budha da si u krivu. Onda ne trebas ici na faks ako ti netko cetiri godine govori gdje mozes sta naci i kakav materijal. I da je to sto ti ocekujes od faksa. To mozes negdje drugdje - doma. Kod mene na faksu imamo po programu osam vjezbi u godini a mi ih napravimo dvije i pol. To je sranje. I najlakse je reci profesorima da mi nismo zainteresirani. I to mi i ti tvrdis gore! Da bi ja trebao ispustiti dusu i napravit ne samo to nego ostat citav dan na faksu i napravit duplo vise. Ako je tako onda i ja zelim jednog dana biti profesor i da me ona stvar boli zbog studenta. Popeli su mi se na vrh glave s tim forama. Sad mi je tlak skocio kad o tome razmisljam. NE MOZE STUDENT RADITI AKO NEMA DOBROG PROFESORA I AKO ISTI NIJE POTICAJAN I NE SURADUJE. U protivnom, ***** faks. Mozes ostat doma i ucit. Mi smo godinu dana imali kompjutersku animaciju i napavili dvije vjezbe, a ostalo smo gledali filmove. Ma daj...! I da zelim sjesti u istoj prostoriji i ici samostalno raditi ne mogu zbog atmosfere i zbog toga sto sam zivcan. NAjbolje je bilo kad sam na trecoj godini isao raditi kratku animaciju i rekao da ju zelim napraviti 3D. I onda mi profa kaze da ne znam raditi u 3d-u. E pa tko tu koga j*** u zdrav mozak. Osjecam se najvecim kretenom kad mi profesor ciji predmet imam kaze da to ne znam. J**** ti apsurd! Pa koji smo onda k**** radili prosle godine??? I najzalosnije od svega je sto su mi uspijeli ubiti volju za radom, a da sam prve godine bio najbolji student u klasi i dobio pohvalu akademskog vjeca. I onda su mi na trecoj zbog "ISKRENIH STAVOVA" snizili glavne predmete sa pet na tri. I onda kad mi netko kaze da bi se sam trebao trudit da sto vise naucim! MA URNEBESNO DUHOVITO!
I kako ne bi bio ljut na akademiju i na cijeli obrazovni sustav. Okrenuo sam se usputnim poslovima a faks kad zavrsim zavrsim.
Back to top
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 04.08.2004 18:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo osobno, ne mogu reč da san ima loša iskustva sa zapošljavanjem bez faxa jer tek sad iden na fax. Inače kako i sam smatran da je fax važan za posao i izobrazbu, podupiren odlazak na fax( ovo mo0je fax odgovara i za višu jer iden na višu a ne fax.)Smatran da danas čovik bez faxa nije baš spreman u svon poslu...Možda onaj koji brusi skill dok ti ideš na fax nema službeno u radnoj knjižici da zna to i to područje...Ovo je ako gledamo čisto s poslovne strane...Za koju godinu i ti češ izbrusit skill...Ali opet gledano s druge strane , ti taj fax plačaš i odvajaš 4 ili 2 god na to ako ne i više, i tu te oni trebaju naučit.To je njihova greška.Osobno mišljene mi je da bi trebalo fax, barem u smjerovima vezanim za dizajn, malo izmjeniti a ne klasični bijelo/ crni fax...Jer profesror koji ti predaje vjerojatno je stariji pun ku$ac od tbe i on ti ne može predavat (osim teorije dakako) trnutne smjerove u dizajnu i način izrade...Ipak je to nekoliko generacija razlike...Smatram da bi možda trebalo više praktičnog rada uvesti kao predmete... Ali to je samo moje mišljenje i šta če to oni zaduženi za školstvo minjat niti in se da kad imaju plaću i dobro im je ovako kako sada situacija stoji...


Druga stvar ; priča san sa mnogo starijim ljudima koji imaju iskustva s tin i kažu da ti više uopće nije važno KOJI fax imaš samo da ih imaš...Ovo je općenito ne samo za umjetnost i dizajn...Moja stara već 20 godina radi u marketingu, a završila je pravni fakultet a nikad u životu , posli faxa , nije imala doticaja sa pravon...Tužno ali istino.>To šta spominješ da su ljudi u kurcu bez faxa i sa faxon, smatran da će ti uvik fax bit od pomoći posebno u budučnosti, posebno kad gledamo dizajn...Skill češ s vremn sredit ali jbiga opet ponavljan to su te na faxu tribalo naučit...A svi znamo kakvo je stanje na našin faxvima...Šta češ tu je, ja to ne mogu prominit to tribaju ljudi poviše mene, a ako ikad dođen u takvu poziciju, vidit ćemo...

_________________
Hey mam look it's me!!!
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 04.08.2004 19:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Glupo bi bilo da te netko vodi za ruku, istina, ali je poanta u tome da je problem što ti nema tko pokazat put ni pomoc kod nekog problema.
Je*es ti profesora koji zna samo ono sto mu pise u skripti. To mozda prolazi u srednjoj, ali na faksu to ne smije biti tako. Čovjek ocekuje da ljudi koji predaju na faksu znaju 'dosta', ne sve, ali dosta.

Mislim, činjenica je da svak zna za google. Ali ne moraju te tome učit na faksu. Na faksu je logično da dobiješ ono što npr dobivaš na forumima. Postaviš specifično pitanje, dobijes specifican odgovor.

Vani je i način rada drugačiji. Npr. u Milanu, na studiju digitalnog dizajna, studenti rade na real-life projektima i uce u praksi kako napraviti 3D animaciju npr.
Na MIT-u mladi programeri rade na real-life projektima na kojima uče trikove i metode koje ne mozes naucit iz knjiga. Čak rade na projektima koji imaju uporabnu vrijednost. Npr, za američku vojsku...

Kod nas ti gurnu u ruke skriptu iz 1995. o C jeziku, nauči to, to i to i onda izvježbaj određene školske matematičke primjere, riješi test sa smicalicama i to je ispit
Kasnije tako priučen (ne izučen sigurno) programer dođe na pravi projekt i nije sposoban riješit niti jedan problem koji ne postoji u knjizi.

No bitno je da naši buduću računalci (programeri, application architecti) znaju kako radi visokonaponski generator, kako se zaštiti od groma, kakve su gejše u Japanu (op.a.) i što je GSM antena.

Laughing

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 04.08.2004 20:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mogibo wrote:

E pa mislim Budha da si u krivu. Onda ne trebas ici na faks ako ti netko cetiri godine govori gdje mozes sta naci i kakav materijal. I da je to sto ti ocekujes od faksa. To mozes negdje drugdje - doma. Kod mene na faksu imamo po programu osam vjezbi u godini a mi ih napravimo dvije i pol. To je sranje. I najlakse je reci profesorima da mi nismo zainteresirani. I to mi i ti tvrdis gore! Da bi ja trebao ispustiti dusu i napravit ne samo to nego ostat citav dan na faksu i napravit duplo vise. Ako je tako onda i ja zelim jednog dana biti profesor i da me ona stvar boli zbog studenta. Popeli su mi se na vrh glave s tim forama. Sad mi je tlak skocio kad o tome razmisljam. NE MOZE STUDENT RADITI AKO NEMA DOBROG PROFESORA I AKO ISTI NIJE POTICAJAN I NE SURADUJE. U protivnom, ***** faks. Mozes ostat doma i ucit. Mi smo godinu dana imali kompjutersku animaciju i napavili dvije vjezbe, a ostalo smo gledali filmove. Ma daj...! I da zelim sjesti u istoj prostoriji i ici samostalno raditi ne mogu zbog atmosfere i zbog toga sto sam zivcan. NAjbolje je bilo kad sam na trecoj godini isao raditi kratku animaciju i rekao da ju zelim napraviti 3D. I onda mi profa kaze da ne znam raditi u 3d-u. E pa tko tu koga j*** u zdrav mozak. Osjecam se najvecim kretenom kad mi profesor ciji predmet imam kaze da to ne znam. J**** ti apsurd! Pa koji smo onda k**** radili prosle godine??? I najzalosnije od svega je sto su mi uspijeli ubiti volju za radom, a da sam prve godine bio najbolji student u klasi i dobio pohvalu akademskog vjeca. I onda su mi na trecoj zbog "ISKRENIH STAVOVA" snizili glavne predmete sa pet na tri. I onda kad mi netko kaze da bi se sam trebao trudit da sto vise naucim! MA URNEBESNO DUHOVITO!
I kako ne bi bio ljut na akademiju i na cijeli obrazovni sustav.


Nismo se razumjeli...

Prof nam je dao dodatne materijale nakon sto nas je uputio u materiju koju obradjujemo. Predmet je cisto teoretski, tako da nismo mogli imati puno vjezbi, ali kad smo radili neke stvari (npr. postscript i sustav digitalnog zapisa slike) bio je sretan sto su neki trazili da to radimo u labosu, tako da moze svako sjesti i isprobati na razlicitim primjerima.
Iz tipografije mislim da smo imali vise vjezbi (konkretan rad na izradi fonta u fontographeru), nego teoretskog predavanja, a bile su takve da nam je covjek pokazao alate, objasnio kako ih koristiti i pustio nas da radimo. Ako je neko zapeo, pitao je i prof mu je pokazao. To je onako kako sam ja ocekivao.

Tako sam reagirao i zbog toga sto se kod mene najvise bune ljudi koji nemaju pojma o bilo cemu, a najmanje onome sto radimo, i jos zalosnije to sto ih uopce ne zanima. Vjeruj, takvih ima jaaako puno. I nikako mi nije jasno zasto su se ti uopce upisali (vjerojatno im je fora kad kazu da su oni neki dizajneri s diplomom).

Do sada ne mogu reci da sam puno naucio NA faxu (1. sam godina), ali mogu reci da sam puno naucio PREKO faxa <- tamo sam dobio informacije sto bi trebao uciti, na koje "detalje" obratiti paznju, i na koji nacin brze nesto savladati.

Nije mi jasno kako te neko moze "nauciti" dizajnirati/animirati/modelirati ili opcenito biti kreativan?

Ako umjesto 8 imate 2 vjezbe, onda je to stvarno sranje. U redu je da ti profesor kaze da ne znas, ali nije u redu ako ti nakon toga to i ne pokaze! I to je sranje. Nadam se da tako nesto necu iskusiti...

mogibo wrote:
Okrenuo sam se usputnim poslovima a faks kad zavrsim zavrsim.


Meni je fax isto na drugom mjestu (iza posla). Ali i dalje mislim da mi je vise dobar temelj i izvor informacija, a ne nekakvo opterećenje. Nisam upisao fax zbog diplome (iskreno ona me i ne zanima), vec mislim da se mogu dobiti dobri temelji za rad.

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 04.08.2004 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ovdje se prica ipak o faksu dizajna, ja vam mogu samo reci da sam nakon prve godine u rijeci, nakon sto sam upisala drugu i pokupila potpise, doslovno pobjegla sa tog faksa.
jedina kjniga koju sam vidjela bio je atlas iz anatomije i neke njige koje je napisao neki stari prof i to je kao bila biblija.
ostali predmeti nisu imali ni skripte ni knjige nego samo biljeske sa predavanja (mozda iz sociologije medicine ali se vise ne sjecam).
neusporedivo sa milanskim faksom. atmosfera puno opustenija, ispiti se ne uce tjedan dana nego mjesecima a rokovi su 2-3 puta godisnje (to je malo saebano, ali sad su i to malo sredili). tako kad jedan ispit ponavljas tri puta vec si izgubio godinu Confused
ipak i to ima svojih nedostataka, na mom faksu ne postoje uvjeti tako da ako nemas dovoljno svijesti da ucis na vrijeme i dajes ispite, nadjes se u frci poslije jer si bez baze. no ipak, nitko te zbog toga ne kaznjava, uvijek imas vremena da se osvijestis i sjednes za knjigu Smile
a ne kao u rijeci gdje sam zbog bolesti izostala dva tjedna sa vjezbi pa mi tipica nije htjela dati potpis pa sam skoro izgubila godinu, humanost im je na totalnoj nuli, jedna prof mi je cak rekla za vrijeme kolokvija iz biologije da sam glupaca Shocked

eto moje osobne impresije su bile te da sam rijecki faks dozivjela kao masu isfrustriranih "doktora" koji su se samo prsili time sto oni znaju da ti dokazu kako ti ne znas dok sam one u milanu dozivjela kao ljude koji stvaraju buduce generacije lijecnika .
ok bilo je i tamo par rasista ali sve u svemu nista ozbiljno prema "facama" koje sam imala cast slusati i davati ispite kod njih. ti me ljudi nisu samo naucili podacima koje sam mogla naci i u knjizi, ti ljudi su me naucili razmisljati, promatrati, analizirati, odlucivati a taj nacin razmisljanja i dan dans imam cak i u ovom poslu koji sada radim.
e ti mi ljudi stvarno fale. Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 04.08.2004 23:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Oprostite ljudi ali ne mogu dopustiti da se ova prica o FERu ovim smjerom nastavlja. Ovo prepucavanje zbilja dokazuje moju tvrdnju da na mom faksu ima valjda najvise asocijalnih (i onih koji zbilja misle da su drustveni... ali nisu, ne moze ih se slusat jednostavno). Na FER idu uglavnom inteligentni(ji) ljudi (iako je i ovo dvojbeno) koji zele diplomu i onda se zale kako uce gluposti nepotrebne za stvarni zivot. TI LJUDI IMAJU KRIVO SHVACANJE POJMA DIPLOMA.

Ako vam se da citati read on, slijedi moje misljenje, ako ne nista ne propustate (nije vezano za dizajn):

Prirodni (mozda preciznije tehnicki) fakulteti za razliku od drustvenih imaju jednu jacinu koja nosi njihova diploma. Iako mislim da su drustveni fakulteti naporniji za diplomirati od tehnickih, nije nepoznanica da bas svatko tko je uporan i marljiv moze zavrsiti. Kod tehnickih je ova stvar upravo suprotna. Lakse ga je za studirati (iako ne mislim da su lagani) no gotovo nemoguce za ljude koji nisu tome skloni ili to ne razumuju (ili misle da je glupo). U tome je razlika. To sto ti imas diplomu nekog tehnickog fakulteta (boljeg naravno) AUTOMATSKI znaci da si sposoban za usvajanje (za osobu bez fakulteta) NESTANDARDNO kompleksnih zadataka. U tome je razlika. Neka mi netko kaze sto je to sto netko nece razumjeti ASP/PHP/Perl/CGI/C++/VB/any ako RAZUMIJE Matana I/II/III i sve ostale matematike koje si odslusao (s pretpostavkom da ih razumijes) na fakultetu. Nije mi jasno kako ljudi ne vide tu slicnost. Matematika nije nesto apstraktno ili nepotrebno komplicirano, to je neka vrsta alata. Ako pogledate tako, Matematika je jednaka bilo kojem programu/jeziku, imas varijable (modele) na kojima mozes vrsiti samo neke dopustene operacije (alati). Stari moj (obojica) ako ti shvacas matematiku nemoze tebi nitko tupit da nesto nemozes razumjeti (govorim o prirodnim bazama) -> razumijes? Stoga nemoj i ti zagovarati ukidanje "nepotrebne" matematike, to je ono sto te odvaja od prosjeka, to sto ces s takvim stavom opet upasti u kolotecinu to je tvoja greska.

Cinjenica stoji da slusas neke stvari koje su dvojbeno nepotrebne, no to nije na tebi da odlucujes (odnosno je, ako neces fiju), posebno ne na pocetnim godinama. Ova cinjenica da bi se trebalo baciti na REAL-LIFE projekte da naucis znanje je glupost. To treba ciniti u kontroliranim uvjetima i ne u velikim kolicinama. Inace ces izaci s faksa kao da si isao na tecaj za certifikat i znat bananu o onome sto ti je zvanje. Inzenjer racunalstva? Pa zar zbilja mislis da ce svi biti programeri poslije ovoga (statisticki 80% hoce)? Pa to bi bilo otuzno, to je vrlo dosadan i monoton posao ako ces se baviti iskljucivo njim cijelu svoju profesionalnu karijeru, no razumljivo je buduci da je to popularno u zadnje vrijeme.
REZIME: Zbilja mi te zao ako zelis biti zapadnjacki obrazovan. Ne patroniziram vec samo mislim da su zapadnjaci (tocnije ameri) preusko specijalizirani i totalno onesposobljeni za druge stvari. Onaj njihov "not my jurisdiction", i "I'm not paid to do that" mi se toliko gade da vam to ne mogu opisati.
I ne, nisam zapeo u komunizmu, samo shvacam koliko je kapitalizam bijedan izgovor za sustav.

Nekoliko cinjenica da ljudi ne bi mislili cime vas ti opaki profesori muce:
-programiranje na FERu je lagano, zbilja lagano, jedini nedostatak je to sto se pise na papirima (razumljivo buduci da 700 ljudi mora pisati no svejedno)
-matematika na FERu je banana, prvo FULL lagana pa FULL teska (bash onako postupno, sugavo)
-dalje kazem kada dodjem na vise godine

PS: Ja ne branim FER, ima stvari koje zbilja NE VALJAJU na tom fakultetu, ali one jednostavno nisu ove oko kojih se prisutni prepucavaju.

Inace ne pisem ovoliko i nije mi cilj nikoga flejmati, niti bih volio da me netko quota i proziva jer ako ste razumjeli "where I'm standing" mogucu nedorecenost mozete shvatiti.
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 05.08.2004 02:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Molim te da procitas do kraja. Morao sam te quotati jer je nemoguce da si sve to napisao.
Wink
Quote:
To sto ti imas diplomu nekog tehnickog fakulteta (boljeg naravno) AUTOMATSKI znaci da si sposoban za usvajanje (za osobu bez fakulteta) NESTANDARDNO kompleksnih zadataka.

Ma potpuno netocno. Glupost.
Jesi li ti svjestan tko\što se sve upisuje na fakultete?
Quote:

Neka mi netko kaze sto je to sto netko nece razumjeti ASP/PHP/Perl/CGI/C++/VB/any ako RAZUMIJE Matana I/II/III i sve ostale matematike koje si odslusao (s pretpostavkom da ih razumijes) na fakultetu.

Nebi vjerovao koliko ljudi zapravo prođe matematike a nisu sposobni shvatit rekurziju.

Quote:

Matematika nije nesto apstraktno ili nepotrebno komplicirano, to je neka vrsta alata

Tu se slazem i dodajem da je pojedina matematika predivna znanost. Npr linearna algebra, diskretna matematika.
Ali isto tako, činjenica je da su mat analize pranje mozga.
Quote:

To treba ciniti u kontroliranim uvjetima i ne u velikim kolicinama. Inace ces izaci s faksa kao da si isao na tecaj za certifikat i znat bananu o onome sto ti je zvanje.

Da, ali je isto tako i neophodno te je greska to uopce ne raditi. Gle, pa nisu vani ludi.

Quote:

Matematika je jednaka bilo kojem programu/jeziku, imas varijable (modele) na kojima mozes vrsiti samo neke dopustene operacije (alati). Stari moj (obojica) ako ti shvacas matematiku nemoze tebi nitko tupit da nesto nemozes razumjeti (govorim o prirodnim bazama) -> razumijes?

Gle. Postoji jedna bitna razlika koju vi matematičari ne shvaćate: "znati programski jezik" nije niti približno slično "znati programirati".

Quote:

Znati bananu o onome sto ti je zvanje. Inzenjer racunalstva.

Opet ima jedna stvar. Pod sta bi ti definirao inzenjera racunalstva? Ja mislim da tu ide osoba koja se dobro snalazi u svim granama računalstva, ekspert je u odredenom podrucju, a takodjer je sposobna brzo usvojiti nova znanja iz struke.

Quote:

Pa to bi bilo otuzno, to je vrlo dosadan i monoton posao ako ces se baviti iskljucivo njim cijelu svoju profesionalnu karijeru, no razumljivo je buduci da je to popularno u zadnje vrijeme.

Postoji jedan problem koji se stvorio zbog zastarjelosti programa pbrazovanja, loše educiranosti predavača\profesora, i opcenito zaostalosti.
Moderno programiranje nije ono čime ga smatraju mnogi matematičari kojima je vrhunac što su vidjeli kodiranje algoritama za rješavanje nekih imaginarnih problema.
Upitno je uopće to zvati programiranje. Programeri, zovimo ih novim, nazivom iz 21. stoljeca, developeri, više ne kodiraju gluposti i posao je sve samo ne monoton.
Današnji problemi i zadaci u developmentu aplikacija nisu ono što misliš.
Ima dosta grunt posla, ali je development, odnosno, application architecting danas nesto kompleksnija stvar nego u vrijeme FOrtrana i C-a.
Application architecting ozbiljnijih stvari pruža jako dobru vježbu za mozak.

Quote:

REZIME: Zbilja mi te zao ako zelis biti zapadnjacki obrazovan. Ne patroniziram vec samo mislim da su zapadnjaci (tocnije ameri) preusko specijalizirani i totalno onesposobljeni za druge stvari. Onaj njihov "not my jurisdiction", i "I'm not paid to do that" mi se toliko gade da vam to ne mogu opisati.
I ne, nisam zapeo u komunizmu, samo shvacam koliko je kapitalizam bijedan izgovor za sustav.

Pretpostavljam da si bivši matematičar, sada na FERu pa djelomično razumijem tvoje stavove, ali ti si očito jako loše upućen u struku (pp da je to računalstvo) kad govoriš ovakve besmislice.
Davno je prošlo vrijeme "katica za sve" računalaca. Davno je prošlo vrijeme kad su postojali programeri. Danas imas Application Architecte, Database Architecte, Application Developere.... bla bla.
Onaj tko nije specijaliziran taj propada. Taj ne zna nista.
Ne govorim sad o opcoj kulturi. Govorim o faksu i struci.
Danas se radi u timovima sastavljenima od ljudi koji su eksperti u odredenim podrucjima.

Primjer medicina. Znanost je puno starija i opseznija, ali se sada računalstvo može usporediti s njom. Čak i sam application development se dovoljno razvio za to.
Analogijom: tvoja izjava mi je krajnje smiješna jer je identična izjavi : "mrzim doktore koji kazu: "nije moje podrucje"". Shvacas li se ti sam uopce ozbiljno?
Kako bi medicina izgledala kad bi svi bili The Doktori za sve??!! Laughing


Nemoj se sad ljutit, ali meni se čini da si ti previše zaglibio u logici MIOC-a i informatike iz 1992-3. godine. Podsjecas me na jednu koja radi s mojim ocem.
Diplomirani matematičar (PMF).. utuvila sebi u glavu da je programer (valjda zna Fortran i Cobol) i nos digla do neba.
Jednom, ne tako davno, je trebala prepravit database aplikaciju pisanu u VCL-u. Mjesec dana je čitala priručnik o OOP-u, mjesec dana o C++-u i na kraju opet nista nije napravila,pa sam ja nakon 3 mjeseca u 10tak sati napravio tu stvar.
Naravno da joj je ego bio smrtno ranjen. Balavac tek upisao faks njoj radi posao i jos biva placen za to (dobio nesto sitno kao nagradu).


Mislim, trgni se. Dođi u 21. stoljece sto se racunalstva tice. Promijeni nacin razmisljanja, pogotovo "ja u svemu moram bit, barem dobar", jer ces u protivnom završiti kao jedan od dipl. ing. [___popuni po zelji____] koji se nisu uspjeli asimilirati u sadasnjost i sad frustrirani sjede na birou.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 05.08.2004 10:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Potpuno mi je jasan tvoj stav. Ali to o cemu ti govoris zove se CERTIFIKAT a ne diploma. To je sredstvo totalne specijalizacije, a ne fakultet. Ti se mozes certificirati za bilo sto (paralelno sa faxom, kako cu i ja) i josh ti se nude popusti (jer je to na zapadu djelomice i rjeseno ovako, samo sto su oni to sve integrirali u college pa ponudili brdo konacnih smjerova).

A fore sa posjedanjem za posao vrijede samo za manje firme koje zbilja traze ljude za projekte. Vecina ostalih (non-programerskih) poslova se dobivaju preko ona tri slova (nekad cetiti) koja GARANTIRAJU znanje u specificnom polju za razliku od diplome fakulteta, tek onda imas pravo eventualno demonstrirati svoje znnje, bez certifikata zaboravi.

Potpuno sam upoznat sa zapadnjackim nacinom studiranja. Prijatelj mi je sada na magisteriju (nije informatika) a drugi na drugoj godini (informatika, nije MIT ni Stanford).

Voljan sam detaljnije objasniti svoj stav, i mislim da nije zaostao vec sagledavam cijelu sliku, ali navecer.

PS: Vrlo bitna je tu i zelja sto bit ti/ja htjeli od fakulteta, meni je jedna stvar prioritet, tebi druga (not meaning da je icija glupa), zato se ti boris za jedno, ja za drugo.
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 06.08.2004 01:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Prvo hvala što odvajaš tekst. Lakše mi je kvotati:)
Quote:
Potpuno mi je jasan tvoj stav. Ali to o cemu ti govoris zove se CERTIFIKAT a ne diploma. To je sredstvo totalne specijalizacije, a ne fakultet. Ti se mozes certificirati za bilo sto (paralelno sa faxom, kako cu i ja) i josh ti se nude popusti (jer je to na zapadu djelomice i rjeseno ovako, samo sto su oni to sve integrirali u college pa ponudili brdo konacnih smjerova).


Certifikat je nešto drugo. Sad si shvatio krajnost moje misli. Gle. O tome s organizacijom vani i govorim. Kod nas bi trebalo uvesti slicnu stvar.
Ali razlika izmedju onog sto si ti shvatio i onoga na sto sam ja mislio je u tome sto ja nisam konkretno za specijalizaciju tocno za jendu tehnologiju; istina, tome nije mjesto na faksu kao programu faksa. Mislio sam na program koji bi bio tako organiziran da se studenti računalstva upoznaju sa svime. Dakle, uvesti što je više moguće tehnologija, različitih standarda, platfromi i real-life zadataka. Ne da studenti postanu eksperti u tim podrucjima, ali da se dobro upoznaju sa svima.
Tako bi se kasnije stvorio temelj i olakšao specijalizaciju za bilo koje podrucje.

Ono na što je završio moj post i na što je sličio pred kraj zapravo se ne odnosi direktno na programe fakseva, vec na opcenito problematiku loseg usmjeravanja studenata; ucenja zastarjelog nacina razmisljanja.

Da ne nagađaš, što bi ja htio od fakulteta: da me upozna u uvede u osnove svih mogucih tehnologija i podrucja u racunalstvu. Od svih podvrsta i tehnologija programiranja, dizajna (ne govorim o artu ovdje vec o tehnikama), video i audio obrade do managmenta.
Tek tada mislim da bi diplomirani inženjer računalstva bila prava titula za koju bi znao što od čovjeka koji je nosi možeš očekivati: sposobnost specijalizacije, pa i ekspertize u bilo kojem podrucju; ako naravno spada u ono sto je osoba voljna raditi.

Činjenica je da je kod nas struktura fakseva katastrofalna. Krajnje je glupo govoriti za faks da je dobar ako si zadovoljan samo jednim njegovim dijelom ili ako si makar na racun srece i slucajnosti na jednom kolegiju možda dobio i posao.
Sve treba gledati u cjelini; a u cjelini naši faksevi sucksaju big time. - Nažalost.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group