Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Prebacivanje s VHS-a na komp?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
shadowww



Joined: 16 Oct 2006
Posts: 2

PostPosted: 19.11.2006 21:46    Post subject: Prebacivanje s VHS-a na komp? Add user to your forum ignore list Reply with quote

EDIT: vidi moj prvi slijedeci post Very Happy

Last edited by shadowww on 20.11.2006 21:44; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 20.11.2006 00:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sa VHS-a ne mogu ali bi sa osmice mogao..javi mi se na pvt...
Back to top
View user's profile Send private message
keder



Joined: 07 Feb 2005
Posts: 178
Location: Zagreb

PostPosted: 20.11.2006 07:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sa WHS bi mogao, javi mi se na pvt
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
shadowww



Joined: 16 Oct 2006
Posts: 2

PostPosted: 20.11.2006 21:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmm.. Izgleda da cu ipak uspjeti sve sam presnimit.. Very Happy ... naime, ja vec imam jednu.. hmm.. tv karticu.. konkretno leadtekovu winfast dv2000 ( http://www.leadtek.com.tw/eng/tv_tuner/overview.asp?lineid=6&pronameid=92 ) .. koja ima nekakav 9 pinski a/v in konektor (u manualu jos pise da se zove "MiniDin").. imam i graficku koja ima neki dost slican 9 pinski al na webu pise da je to HDTV-Out ( http://www.leadtek.com.tw/eng/3d_graphic/specification.asp?pronameid=160&lineid=1&act=2 ) .. tak da mislim da prek grafe nebu nist islo..

e sad.. mislim da se moze preko te moje tv kartice.. nasao sam neku shemu:



meni valjda treba ovaj kabel sto izlazi iz av line-in .. mislim da moj vhs player ima nest slicno iza (za takav kabel) premda nisam ziher..

ak ima neki drugi nacin da spojim vhs player sa kompom.. mozda da se dobije na kvaliteti il nest.. samo recite.. Very Happy

a sto se tice ovog 8mm.. mislim da je to ovaj najstariji super 8.. tak da cu vjerojatno to probat pustit na platno, pa snimat vhs kamerom (il cu posudit digitalnu Very Happy), pa onda prebacit sa vhsa na komp..
Back to top
View user's profile Send private message
GlobalArtist



Joined: 26 Oct 2005
Posts: 67

PostPosted: 20.11.2006 21:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E jbga, bilo je u jednom Bugu detaljno opisano to kako presnimit..sad ne znam koji broj, jedan od prošle godine mislim...bilo ja na 2-3 stranice detaljno opisano.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group