Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
natječaj za redizajn časopisa PC CHIP.
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Natječaji
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 24.02.2007 15:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ivan turcin wrote:
mislim da se vrtimo u krug.
Jasno mi je kako je koncipiran natjecaj iako se sa takvim konceptom natjecaja ne slazem niti mislim da je adekvatno honoriran.
Ocigledno je ciljana skupina dizajneri koji bi se mogli kroz taj natjecaj prezentirati i steci referencu.

slažemo se po pitanju ciljane skupine dizajnera.
ne slažemo se po pitanju koncepta natječaja.
Smile

ivan turcin wrote:
Mozemo se zavaravati ali tu se ne radi o poslu koji se napravi u par dana da bi honorar iznosio 1000kn. Vec sam prije bio rekao da za ovo treba nekoliko tjedana rada, ukoliko se projektu pristupi studiozno i kvalitetno. Usporedis li ovaj natjecaj sa nekima gdje se predlaze arhitektonsko rjesenje onda ces vidjeti golemu razliku u bodovanju i honoriranju pojedinog rada. Znam da mi je prijateljica za idejno rjesenje parka kao 4 plasirana dobila honorar od 6000kn.

e, pa uređenje parka je posao od par stotina hiljada kuna, a pc-chip ja magazin sa mjesečnom naknadom od par hiljada komada (ako prodaju pet - odlični su)...

ivan turcin wrote:
Nije sve u novcu ali sam krajnje protiv toga da se stvarima pristupa na nacin - mi puno vrijedimo i ako ces raditi za nas opaziti ce te i drugi i jednoga dana bit ces poznat.
Trud i rad kosta i kao takav treba biti adekvatno honoriran.

ma, problem je u tome što nitko tko je išta napisao o ovoj temi nema ni najblažu ideju koliki je honorar.
o čemu onda pričamo? o nagradi za pobjedu na natječaju? takva je - kakva je. po meni je ok, kome nije ok nek se ni ne javlja na natječaj.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 24.02.2007 15:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gle dunga.. nismo se skuzili...

ak vec ides u redizajn,a o tome se tu radi onda to radis kak spada. nisam cital pc chip vec stoljecima, al pretpostavljam da imaju svoje dtp-ofce koji im slazu novinu. dakle ak oni idu u redizajn, onda je za pretpostaviti da sami medju sobom nemaju ideju kakav layout zele ili imaju dtp pogon nesposoban da napravi nesto vizualno.

dakle oni traze rjesenje za svoj buduci izgled, i po meni, bi bilo logicno da idu s realnim natjecajem van, sto znaci da se ponudi lova koja je realna za takav redizajn, i naravno da se napomene da se to otkupljuje....

ovakav tip natjecaja kod mene uvijek izaziva skepsu jer ce podijeliti nesto love, reci da s nicim nisu zadovoljni i onda buju iz svega kaj su dobili u natjecaju napravili jedan cuspajz koji ce kroz dva tri mjeseca biti kao novi dizajn.

nije stvar u lovi, mada sve kosta, neovisno dali se radi o praku ili novini koja se prodaje u 5 primjeraka. svaki psoao ima svoju cijenu i vrijednost, i dok mi to ne shvaimo dokle ce se razne struke nisko cijeniti i misliti da eto onaj font i crvenu boju moze u neki sklad oblikovati i tajnica u pauzi izmedju kafice i manikiranja noktiju....

ia za kraj, neznam dal sam napomenu.. najlakse je otvoriti neki natjecaj i onda ga honorirati kikirikijem, to mogu svi... a niko ne racuna da ce to nekeo rjesenje donijeti i neku nagradu (hipotetski govoreci), priznanje, povecati prodaju i tako dalje... i rpema tome sve treba znati vrednovati...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
mogibo



Joined: 26 Mar 2005
Posts: 174
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 24.02.2007 16:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slazem se, stvar je pojedinca i njegove procjene isplativosti. Mislim da se isplati zbog portfolia i iskustva. Samo se ne slazem sa savkama honorara. Ali i honorar je adekvatan ako se trazi afirmacija novih dizajnera.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 24.02.2007 16:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
gle dunga.. nismo se skuzili...

ak vec ides u redizajn,a o tome se tu radi onda to radis kak spada. nisam cital pc chip vec stoljecima, al pretpostavljam da imaju svoje dtp-ofce koji im slazu novinu. dakle ak oni idu u redizajn, onda je za pretpostaviti da sami medju sobom nemaju ideju kakav layout zele ili imaju dtp pogon nesposoban da napravi nesto vizualno.

dakle oni traze rjesenje za svoj buduci izgled, i po meni, bi bilo logicno da idu s realnim natjecajem van, sto znaci da se ponudi lova koja je realna za takav redizajn, i naravno da se napomene da se to otkupljuje....

ovakav tip natjecaja kod mene uvijek izaziva skepsu jer ce podijeliti nesto love, reci da s nicim nisu zadovoljni i onda buju iz svega kaj su dobili u natjecaju napravili jedan cuspajz koji ce kroz dva tri mjeseca biti kao novi dizajn.

nije stvar u lovi, mada sve kosta, neovisno dali se radi o praku ili novini koja se prodaje u 5 primjeraka. svaki psoao ima svoju cijenu i vrijednost, i dok mi to ne shvaimo dokle ce se razne struke nisko cijeniti i misliti da eto onaj font i crvenu boju moze u neki sklad oblikovati i tajnica u pauzi izmedju kafice i manikiranja noktiju....

ia za kraj, neznam dal sam napomenu.. najlakse je otvoriti neki natjecaj i onda ga honorirati kikirikijem, to mogu svi... a niko ne racuna da ce to nekeo rjesenje donijeti i neku nagradu (hipotetski govoreci), priznanje, povecati prodaju i tako dalje... i rpema tome sve treba znati vrednovati...

ma, skužismo se mi, ali to što u hr ne postoji kvalitetno rješena zaštita autorskih prava je poseban problem... da to funkcinira - mislim da ne bi bilo toliko govora o ovoj temi.
btw, da je ekipa u pc-chipu željna ili sposobna kvalitetno popaliti tuđi dizajn - već bi to učinili. postoji tisuće dobro dizajniranih magazina... teško da bi željeli nečiji prijedlog tri teme, pa na osnovu toga razvijali svoj layout.

nego, ajde, iskreno - kad si zadnji put vidio otvoreni natječaj za redizajn neke (koliko - toliko) relevantne tiskovine u hr?
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 24.02.2007 16:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ivan turcin wrote:
slazem se, stvar je pojedinca i njegove procjene isplativosti. Mislim da se isplati zbog portfolia i iskustva. Samo se ne slazem sa savkama honorara. Ali i honorar je adekvatan ako se trazi afirmacija novih dizajnera.

Smile
heh, ali ni ti ni ja ne znamo koliki je honorar...
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 24.02.2007 16:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:


nego, ajde, iskreno - kad si zadnji put vidio otvoreni natječaj za redizajn neke (koliko - toliko) relevantne tiskovine u hr?


uff Very Happy neznam, jer sam zadnjih 5 godina provel u dezeli Shocked
tu je bil sistem da si se kao studio dogovarao s komintentom oko promjene, klasika par predlozaka, razrada i onda se je to naplatilo po kompleksnosti i dubini redizajna (cca 2,5 - 5000 ojra)

kad smo kod chipa Very Happy da su htjeli mogli su valjda napraviti nesto, ali ja imam generalno feeling da nemaju viziju kaj bi htjeli od novine.... pprical sam s frendom i on mi veli da su chipovci tam negdje 2002 imali redizajn dok bug i ostali polako evoluilariju postojeci dizajn...

prema tome meni se cini da se tu pokusava kroz neku "lose slozenu" varijantu doci do novog dizajna...

i opet za kraj Very Happy potpisat ce se ugovor ako pobjedis, ali po njihovim uvjetima, bar ja to tako citam.. sto mi dodje na sistem da udjem u zitnjak uzmem kilu jabuka i velim teti da joj dam 2 kune jer to meni toliko vrijedi Shocked

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.02.2007 17:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U nacelu se slazem da treba pustiti natjecaj kakav je da je, pa makar i bio za 5 lipa, natjecaj je, a trziste ce pokazati kakav ce odaziv i kakve radove dobiti za taj iznos.

Koliko para toliko muzike.

Dal je nesto podcjenjivanje ili ne odlucuje trziste, zato jer nesto ne vrijedi onoliko koliko mi mislimo da vrijedi, vec onoliko koliko je netko spreman platiti ili za koliko je netko spreman raditi. Smile

No da je nesto u ovom natjecaju krivo, je istina je.

Strukturirati casopis, novinu ili periodicku publikaciju nije isto kao i sudjelovati u kampanji neke firme ili proizvoda i za njih dizajnirati serijal oglasa, billboarda i sto vec...
Kod dizajna periodike treba uci u filozofiju lista, proci cijeli niz briefova i sastanaka s urednistvom i grafikom te se upoznati s proizvodnim, tehnoloskim i financijskim gabaritima samog proizvoda.

Mislim da ne mogu niti na prste jedne ruke izbrojati dizajnere kod nas koji se time profesionalno bave i znaju sto rade kada to rade. A moram reci imam dosta takvih projekata iza sebe.
Mala je sansa da ce dobiti dobre radove s spikom "natjecaj" jer se ova kolicina pojedinaca koje ja znam na ovakve natjecaje ne javlja. Oni vole jasna pravila igre, ja ti dam to i to, a ti mi platis to i to.
Cijena 25 do 55 kila kuna je nesto sto bi bio standard ovisno kome ide i za kakav proizvod.

Znaci dobiti ce nekolicinu "template layout designer wannabe-a", na kraju ce layout tako i izgledati.
Osobno mislim da bi PCCHIPov interni layout dept. za tu lovu napravio redizajn vjerojatno bolje nego sto ce dobiti od nekog tko ce se javiti na ovakav natjecaj.

U pravilu dizajneri koji nisu radili magazin ili newspaper layoute imaju tendenciju overdizajnirati layoute, a cesto i ne pozjanu pravila tipografije do te mjere koliko je potrebno za obavljanje ovog zadatka, pa takvi layouti cesto znaju dizajnom odvracati paznju od samog sadrzaja.

A da ne kazem da moraju poznavati barem osnove uredjivanja i strukturiranja publikacije, sto malo ljudi u nasim urednistvima uopce zna, itd...

Doc

p.s. Ako nekome trebaju kontakti domacih specijaliziranih dizajnera koji postavljaju layoute, moze me PMati.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.02.2007 18:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

BTW, a zasto uopce pcchip ide u redizajn lista (ako kojim slucajem netko radi tamo molim ga/ju da mi objasni)?
Koliko se ja sjecam njihov layout je bio u rangu "OK".
Da se mene pita ja layout ne bih dirao jer ako je prolaznog izgleda to im, iz mojeg iskustva, nece nesto posebno pozitivno utjecati na "brojke" na kraju godine.

Bacen novac, pa cak i tih par somova kuna i printer.

W.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 24.02.2007 18:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
BTW, a zasto uopce pcchip ide u redizajn lista (ako kojim slucajem netko radi tamo molim ga/ju da mi objasni)?
Koliko se ja sjecam njihov layout je bio u rangu "OK".
Da se mene pita ja layout ne bih dirao jer ako je prolaznog izgleda to im, iz mojeg iskustva, nece nesto posebno pozitivno utjecati na "brojke" na kraju godine.

Bacen novac, pa cak i tih par somova kuna i printer.

W.


posalji im to kao svoj prijedlog!
mozda osvojis neku nagradu Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.02.2007 18:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A mozda su u sumi? Smile
Ja bih im savijet uvijek naplatio. Danas se to zove consulting services.

Evo natjecaja:
Trazim mladog motiviranog klinca da mu istresem ovo nesto znanja koje se zadrzalo u mojem ionako spaljenom mozgu prije nego padnem u depru i prestanem pisati i prijevremeno si oduzmem zivot.
Uvijet je da se stvarno vidis u medijima, da si motiviran i da onda crncis za mene dok ne nadjemo nekog novog motivirang klinca pa da taj onda crnci za nas, jer ja pomalo gubim strpljenje.
Inace situacija niti izvan granica RH nije nista bolja. Hrpetina mediokriteta, koji imaju tu tesko opisivu kronicnu bol u predjelu medjunozja zvanu "boli me qrac", s tu i tamo kojom sjajnom osobom koja je istinski profesionalac.
Nema puno ljudi koji "zive" posao koji rade.

Zao mi je zbog ove upadice morao sam to ispuhati negdje.
Gdje su mi lijekovi?

Sad ce biti bolje.




Ja sam Isus.

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
mogibo



Joined: 26 Mar 2005
Posts: 174
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 24.02.2007 18:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

glavno da je ovdje veselo Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 24.02.2007 19:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
BTW, a zasto uopce pcchip ide u redizajn lista (ako kojim slucajem netko radi tamo molim ga/ju da mi objasni)?
Koliko se ja sjecam njihov layout je bio u rangu "OK".
Da se mene pita ja layout ne bih dirao jer ako je prolaznog izgleda to im, iz mojeg iskustva, nece nesto posebno pozitivno utjecati na "brojke" na kraju godine.

Bacen novac, pa cak i tih par somova kuna i printer.

W.


ti uvijek imas jedan problem u nekoj redakciji koji se zove voznja u krug... dobijes jedan layout kojeg tokom vremena unaprijedjujes.. ilitiga radis na njemu evoluciju.. s vremenom, neznas kako bi ga dalje evoluirao, te onda ides na redizajn... to se dogadja manje vise svima, sam imas razliku, da odvojis jednog covjeka od tima, pa on fino razradi novi layout, kada ti ni to ne prolazi onda ides na vanjskoga koji bolje vidi kako nesto naprviti od tebe koji svakli dan jedno te isto prebacujes po monitoru...

to ti je slicno situaciji kada buljis u neki svoj uradak i onda ti neko s ledja dodje i ukaze ti na mali milion mogucih poboljsanja koje sam nisi u stanju vidjeti....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.02.2007 20:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
dobijes jedan layout kojeg tokom vremena unaprijedjujes.. ilitiga radis na njemu evoluciju.. s vremenom, neznas kako bi ga dalje evoluirao, te onda ides na redizajn


Da poznati su mi ciklusi unutar print periodike, no ja nja njih drugacije gledam.

Lijepo si to rekao, pomalo romanticno.
Recimo da imas dizajn i tim od 20ak layoutera. S vremenom layouteri toliko odstupe od inicijalnog dizajna i naprave kosmar da se pojavljuje potreba za redizajnom. Imas art directora i graficke urednike koji pokusavaju odrzati layout, ali on uvijek otklizi u nered (kako ti kazes pristojno: "evolucija").

U nasem izdavastvu urednici, barem kod nasih glavnih dnevnih novina, obicno to nazivaju: "koliko dugo ces uspjeti drzati dizajn." Kad odpluta predaleko onda ide novi. To je ujedno prilika za poboljsanja, osvjezenje, update tipografije one trendovske, prilika za promociju, no to obicno tako funkcionira na kapitalnim projektima.

U nekim listovima urednici sami nanose tekst na stranice unutar zadanih templejta pa tada to jos vise otplovi u kaos. Ali da sada ne opisujem domace redakcije, u nacelu to je jedan od razloga redizajna.

No slutim da kod pcchipa to nije to.

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 26.02.2007 10:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ dunga

ja ne vidim problem u tome da se i zabadava odradi taj posao
ako na taj nacin zelis skupiti iskustvo i upotpuniti tvoj portfolio

ono sto mene smeta ja nacin na koji se odnose prema dizajneru
i kako pristupaju tom projektu: posaljte nam gotov posao i onda cemo mi odabrati

jasno mi je da trebaju izabrati dizajnera i napraviti bazu podataka
i zato traze da se ljudi prijave

ali koi kuac onda mogu jos ostalih 500 posalt radove ako smo se odlucili da razvijamo projekt da dva ili tri dizajnera

osim toga nigdje se ne spominje breefing ili informativni razgovor i nije planirana prezentacija projekta nego se trazi da posaljes svoj rad i onda ce "kreativci" odluciti kako ce dalje

pa ebem mu nije to nagradna igra

osim toga sto vise radova dobiju to lakse mogu popalit dobre ideje i na kraju slozit samo sto im se svidja
Back to top
View user's profile Send private message
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 16.04.2007 21:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Čitam i ne vjerujem. Koliku ste vi priču razvukli za *****. Jel vam nekome palo na pamet poslat mejl s pitanjem na email adresu navedenu u prvom postu?!

Iz mog osobnog iskustva, oni koji su "uvjereni" da pcchip neće platiti ispod 25 000 kn za redizajn pričaju apsolutne gluposti. Ako netko želi imati pcchip u portfoliju, super, ali preporučam da prvo osigura novce za stanarinu, režije, hranu i sve ostalo za mjesec dva dana koliko bi mogao trajati cijeli projekt.

Ovo je jebeno neprofesionalno i nekorektno napisan natječaj, a sama nagrada je sramota. Unatoč trudu nekolicine izvanrednih pojedinaca u tom časopisu, u globalu, složit ću se s konstatacijom "kakav časopis, takav natječaj"...

Sretno, i želim Vam neke bolje natječaje...

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 17.04.2007 07:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao što je neko već napisao, ne more se redizajn časopisa raditi na natječaju ... to im valjda služi da pokupe par dobrih ideja (ako ih dobiju) od očekivane hrpe radova. Doduše sumnjam da će doće nešto kvalitetno, al ko ga j... za k kuna i printer, ne gube ništa, u najmanju ruku će prodat par desetaka brojeva više ...

btw, koliko sam vidio ionako pcchip trenutno izgleda nešto bolje od vidija i buga ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 17.04.2007 08:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
btw, koliko sam vidio ionako pcchip trenutno izgleda nešto bolje od vidija i buga ...


nemoj bogohulit, BUG je BUG! Razz

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 17.04.2007 08:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma katastrofa su svi ... nevidim nikakav smisao u kupovini istih Smile ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 17.04.2007 09:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Adrian wrote:
Iz mog osobnog iskustva, oni koji su "uvjereni" da pcchip neće platiti ispod 25 000 kn za redizajn pričaju apsolutne gluposti.

obzirom da sam ja jedini koji je spomenuo cifru od 25.000 kuna, pretpostavljam da se ovaj citat odnosi na mene.
dakle:
- rekoh 15-25000 kn. poprilična razlika, čini mi se.
- tja, možda je moje iskustvo nešto veće od tvojeg? tijekom nešto više od deset godina u novinama, odradio sam poneki magazin.
btw, iz mog iskustva - 25.000 kuna (neto) su mali novci za takav posao.
Back to top
View user's profile Send private message
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 17.04.2007 09:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam osporavao količinu novca, nego spremnost pcchipa da ih plati.

Quote:
- tja, možda je moje iskustvo nešto veće od tvojeg? tijekom nešto više od deset godina u novinama, odradio sam poneki magazin.

Ti imaš iskustva sa redizajnom novina izgleda, ja sa pcchipom. Ti pretpostavljaš da će platit 15-25000 kn, ja znam da neće. Bili to mali ili veliki novci. (nije uopće stvar u cifri)

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Natječaji All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group