Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Trebam pomoć 70dpi>400dpi :(

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
E30



Joined: 09 Dec 2005
Posts: 56

PostPosted: 15.05.2007 18:15    Post subject: Trebam pomoć 70dpi>400dpi :( Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam nikada radio pripremu za štampu tako da sam u samom početku napravio grešku.
Dobio sam zadatak da napravim promotivne letke na A4 formatu. Sve sam lijepo izdizajnirao i složio ali u 70dpi Sad

Pošto sam dizajn radio u Macromediainom Fireworksu znaci da imam samo PNG dimenzija 842 x 595px

Kasnije se treba konvertovati u PDF. Moje pitanje bi glasilo: Mogu li iskoristiti ove elemente dizajna ili citav dizajn za stampu u 350-400 dpi

Imam instaliran Corel.

Malo sam pretrazivao forum ali nisam nasao slicnu temu, ako vam ne bi bio problem da mi bar date neke smjernice.

Unaprjed zahvalan Wink

_________________
www.teretana.ba ¤ www.suplementi.info
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 15.05.2007 20:07    Post subject: Re: Trebam pomoć 70dpi>400dpi :( Add user to your forum ignore list Reply with quote

E30 wrote:
Moje pitanje bi glasilo: Mogu li iskoristiti ove elemente dizajna ili citav dizajn za stampu u 350-400 dpi


ne, ne mozes. Ovisno o vrsti tiska trebas min. (150) 200-300 dpi.

ili

da, mozes, ali dobit ces drek nazad iz tiskare.


Na greskama se uci, jbg,...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dicky-world



Joined: 20 Jan 2005
Posts: 51

PostPosted: 23.05.2007 00:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ipak mozes ali ovisi sta si radio u fireworksu.
Snimi to kao ai ili ti illustrator file... nabavi illustrator i tamo mozes sve bezbolno promjeniti obavezno stavi sve u cmyk jer je to bitno za tisak.
Ili daj nekome da ti otvori u illustratoru i snimi kao eps kojeg ces onda moci otvoriti u corelu. Tamo samo odredi velicinu dokumenta i sve snimi kao pdf press...
Ne znam bas raditi u corelu, ali ti ces se valjda snaci....
Eto nadam se da ce ti pomoci
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 23.05.2007 11:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad govorimo o dpi, onda se pretpostavlja da ti imas u tom lektu neke fotke ili ti ga bitmape. Znaci, da ak si te fotke radio na 72 dpi mos se slikat. Slike mozes sad presejvat i silit ih na 300 dpi ali bit ce mutne i raspadnute do bola.
U principu moras sve ispocetka jer ti to ne bu nis vredilo...
A ako u tom letku nema fotki, ak su samo vektori onda ne znam o cem pricamo. Kod vektora ti dpi nisu bitni zapravo mozemo reci da ih niti nema. Vektore mozes rastezat do jaja... A fotke kakve imas imas povecat ih nemres previse. Do 30% u vrh glave. Dalje gubis na kvaliteti, a to sigurno ne zelis...
Na greskama se uci Wink

I da, zaboravi sve ovo gore kaj je dicky napisal...
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 23.05.2007 15:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

možeš uvečat sliku sa programom PhotoZoom Pro koji koristi svoj neki algoritam za povečavanje slika, a koji opet daje relativno dobre rezutlate u odnosu na ostale metode koje ili samo uvečaju pixele ili zamute sliku.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 23.05.2007 20:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

drushtveni_otpadnik wrote:
možeš uvečat sliku sa programom PhotoZoom Pro...

ili to ili sliku pošalješ u CSI miami (možeš i new york ili las vegas), pa ti oni dignu rezu cca 50-ak puta, poprave oštrinu, srede kolorbalans i još identificiraju ljude i materijale na fotkama.
Smile
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 23.05.2007 21:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

ili to ili sliku pošalješ u CSI miami (možeš i new york ili las vegas), pa ti oni dignu rezu cca 50-ak puta, poprave oštrinu, srede kolorbalans i još identificiraju ljude i materijale na fotkama.
:)



:))) brijem da je ovo s CSI-jem puno ostvarivije...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dicky-world



Joined: 20 Jan 2005
Posts: 51

PostPosted: 24.05.2007 00:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zato sam i napisala da ovisi sta je radio/la u fireworksu.....slike mozda ne mozes spasiti ali layout mozes ako je u vektoru....a nes ti fotke....samo ih ponovo linkas....u corel, illustrator, indesign....ili slicne programe....i eto spasen je design
Isla sam u fireworks i isprobala.....

Sorry 4thshadow ali nemozes tako pisati....moj odgovor je na mjestu....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 24.05.2007 00:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dicky-world wrote:
..a nes ti fotke....samo ih ponovo linkas....u corel, illustrator, indesign....ili slicne programe....i eto spasen je design
Isla sam u fireworks i isprobala.....

Sorry 4thshadow ali nemozes tako pisati....moj odgovor je na mjestu....


a ne mogu pisati sto to tocno? i gdje ti se cini da sam tebi nesto odgovorila ili se referirala na tvoj odgovor? sto te muci?


btw, bas me zanima kako ti to mislis "spasiti fotke prelinkavanjem u drugim programima"?
sto ti mislis da ces dobiti tim prelinkavanjem? da ce ti se povecati rezolucija? da nece ispasti sugavo u tisku iako je rezolucija samih slika 72? da ako ti na ekranu izgleda prihvatljivo da ce tako biit i u tisku? kako mislis spasiti dizajn ako su fotke u preniskoj rezoluciji? bas ne razumijem tvoj naputak...


Svatko tko se bavi dizajnom koji zavrsi u nekom tisku (offset, digitalka, svejedno....) zna kolika je rezolucija slika potrebna da se napravi pristojan posao.

@E30: savjetujem ti da se okanis dizajna letaka i opcenito stvari za tisak u Fireworksu. Ako se mislis time baviti prihvati se indesigna, illustratora, photoshopa. Eventualno Corela ako ti se bas mili.


A i bilo bi uputno da nam malo bolje objasnis sadrzaj tog svog dizajna kako ne bismo sami nagadjali jel se radi samo o vektorima, jel ti uopce imas fotke u nekoj prihvatljivoj rezoluciji za tisak i sl.... Inace, nema smisla. Mozemo ovako do preksutra i bez veze cemo se natezati....

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dicky-world



Joined: 20 Jan 2005
Posts: 51

PostPosted: 24.05.2007 09:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I da, zaboravi sve ovo gore kaj je dicky napisal...[/quote]

Evo ovo!
Pa valjda je negdje imao spremljene te fotke koje je ubacio u fireworks i valjda ih jos ima.


To je sve od mene, bit cu pametnija pa cu se prestati praviti pametna
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 24.05.2007 09:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa da bolje citas vidjela bi da je to sto si quotala napisao Bond (??!!).

(Ali mozda mi citas misli, jer ja bih rekla isto sto i on.)


Btw, imao spremljene fotke ili ne, bitno je jesu li te fotke u dobroj rezi (dovoljno velikoj za tisak)....



(Zadnju ideju podrzavam.)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sonia



Joined: 28 Dec 2004
Posts: 30

PostPosted: 24.05.2007 10:30    Post subject: nije mi jasno.... Add user to your forum ignore list Reply with quote

...kako se neki ljudi usude upustati u iole kakav posao (a ovaj smatram ozbiljnim) a da ne znaju sta rade?!
Drugo: jasno mi je da zelis pomoci...ali ovakvim savjetima odmazes! Ako ne znas sta pricas (a po tvom postu ocito ne znas) bolje je da sutis! No hard feelings!

dicky-world wrote:
Ipak mozes ali ovisi sta si radio u fireworksu.
Snimi to kao ai ili ti illustrator file... nabavi illustrator i tamo mozes sve bezbolno promjeniti obavezno stavi sve u cmyk jer je to bitno za tisak.
Ili daj nekome da ti otvori u illustratoru i snimi kao eps kojeg ces onda moci otvoriti u corelu. Tamo samo odredi velicinu dokumenta i sve snimi kao pdf press...
Ne znam bas raditi u corelu, ali ti ces se valjda snaci....
Eto nadam se da ce ti pomoci
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 24.05.2007 11:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

polu-OT: http://tinyurl.com/yvpa9m
Smile
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 24.05.2007 12:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:)))) moramo ovo sacuvati

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group