Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
InDesign - RGB u CMYK
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 20.09.2007 09:46    Post subject: InDesign - RGB u CMYK Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovak, relativno sam početnik u indesignu pa imam jednu dilemu, tj. pitanje.
dok radim na magazinu, ubacujem fotke u RGB formatu.
kad radim pripremu za tisak i konvertiram indesign dokument u pdf-ove, u profiles imam uključenu opciju da mi sve slike prilikom izrade pdf-a prebacuje u cmyk, pa me zanima da li je krajnji rezultat isti kao i da svaku sliku posebno jednu po jednu u photoshopu konvertiram u cmyk pa sejvam ko tiff i onda ubacujem u indesign? ova zadnja opcija oduzima puno vremena jer magazin ima puno fotki i ilustracija.
da li će sve ispasti dobro ako mi sam indesign prilikom konvertiranja stranica u pdf radi tu konverziju??? (što mi oduzima puno manje vremena)
recite mi, želim znati! recite mi da je i ova metoda koja oduzima puno manje vremena ok za tisak!!! Very Happy

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Josephe



Joined: 19 Sep 2007
Posts: 31
Location: Over the rainbow!

PostPosted: 20.09.2007 10:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm.. pa prvo pitanje zašto uopće stavljaš slike u časopis-mapu koje nisu CMYK? em su objektivnije tisku na zaslonu i manja je glavobolja u montaži itd.

ukratko ako radiš nešto za tisak to je CMYK i gotovo.

k tome još, ovo pitanje poseže još mogućih pogrešaka. od rezolucije tih slika pa sve do formata. pogotovo ako netko postavi pitanje "dal moram sve to sejvat u tiff"? Very Happy

iskreno, da bi se napravio dobar PDF "resursi iz kojih indizajn izvlači podatke za produkciju PDF-a moraju biti dobri!".

ako su slike obrađene i okej rezolucije (i u RGB-u), postoji test za to. exportiraj jedan PDF s rgb slikama za primjer, otvori taj pdf u fotošopu kao CMYK i osmotri CMYK kanale.

ukoliko kanali u slikama postoje, bit će sve ok.
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 20.09.2007 10:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zaboravi RGB od samog pocetka CMYK
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 20.09.2007 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma sve jasno to za cmyk, samo me zanima dal konvertira rgb-ove iz dokumenta kad radi pdf isto ko i da ja svaku sliku posebno u photoshopu prebacujem u cmyk. a to mi uzima previše vremena.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 20.09.2007 10:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

daj mi objasni kako namjeravas napraviti obradu fotografije za tisak a radis u RGB-u
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 20.09.2007 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
daj mi objasni kako namjeravas napraviti obradu fotografije za tisak a radis u RGB-u


očekujem da će kod konverzije u pdf indesign prema nekakvim profilesima to sam obavit, prema istim profilesima kojima svaku sliku posebno u ps-u konvertiram u cmyk.

ili da preformuliram pitanje, koja je razlika kad osobno u ps-u prebacujem sliku u cmyk prema standardno uključenom profilu od toga kad prema istom tom profilu prilikom exporta u pdf konverziju radi indesign?

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 20.09.2007 11:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

... vjerojatno nece biti velike razlike sto se samog prebacivanja tice, ali spektar boja u RGB-u je puno veci nego o CMYK-u, to znaci da neka fotka moze na monitoru izgledati drugacije nego u tisku.

U PS imas tu kontrolu, ali sad je pitanje kakav monitor imas i kakva ti je kalibracija monitora i koliko ti je vazno da fotke u tisku izgledaju dobro
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 20.09.2007 11:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
... vjerojatno nece biti velike razlike sto se samog prebacivanja tice


hvala, a kaj se tiće kak će fotke izgledat, radi se o tome da je riječ o jednoj besplatnoj mjesečnoj publikaciji koja se ne tiska super turbo previše kvaliteno tak da sumnjam da će se i skužit ikakva razlika.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Josephe



Joined: 19 Sep 2007
Posts: 31
Location: Over the rainbow!

PostPosted: 20.09.2007 11:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

drushtveni_otpadnik wrote:
RHnC wrote:
... vjerojatno nece biti velike razlike sto se samog prebacivanja tice


hvala, a kaj se tiće kak će fotke izgledat, radi se o tome da je riječ o jednoj besplatnoj mjesečnoj publikaciji koja se ne tiska super turbo previše kvaliteno tak da sumnjam da će se i skužit ikakva razlika.


gle ne trebaš se bojat ničega premda ti je pristup od početka 100 posto kikiriki...

exportiraj sve u pdf i daj to u tiskaru.

kad izađe toaletni papir iz heidenberga, to je neopisiv osjećaj. na takvim greškama se najbolje nauči Wink
Back to top
View user's profile Send private message
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 20.09.2007 11:44    Post subject: Probe i samo probe Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kod konverzije preko destilera nisam naišao ni na kakav problem, obavezno je naći odgovarajući profil kod postavka u destileru, u dogovoru s tiskarom ili neki standardni. Istina je, photoshop prebacuje iz RGM u CMYK pomoću profilera, ALI, šta ako imaš crno bijele slike? Kod toga treba biti jako pažljiv, naime, kod tiskanja crno bijelih slika (osim ako se ne radi o nekim sepia i sličnim efektima) obavezno treba prebaciti u grayscale u Photoshopu, pdf to ne radi. Dapače, ubacuje u cb sliku boje iz svih kanala tako da na kraju u tisku imate brdo različitih crnih. Dakle odgovor na tvoje pitanje je:
1. Da, isto je kao i da u Photoshopu radiš konverziju i ako si u cajtnotu slobodno tako i napravi
2. Izbjegavaj to kod crnobijelih slika, one stvaraju probleme
3. Nemoj da ti to uđe u naviku, odnosno, bolje je imati sve u Cmyk-u ranije, a kao i što je RHnc naveo, obrada slike kanal po kanal je moguća jedino u CMYK-u jer u RGB-u baš i nema previše smisla.

Da se pozovem i na naslov odgovora, probe i samo probe. Dakle, ukoliko je u pitanju nešto sumnjivo, obavezno plati probu, bolje platiti nego poslije plakati da je sve pre tamno ili vuče na žuto ili zeleno kad se otisne (u 10 000 primjeraka, npr)[/list][/list]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 20.09.2007 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
hvala, a kaj se tiće kak će fotke izgledat, radi se o tome da je riječ o jednoj besplatnoj mjesečnoj publikaciji koja se ne tiska super turbo previše kvaliteno tak da sumnjam da će se i skužit ikakva razlika.


to ti uopce nije razlog da se ne potrudis o svom radu i onome kaj te kao takvog prezentira

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 20.09.2007 13:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
Quote:
hvala, a kaj se tiće kak će fotke izgledat, radi se o tome da je riječ o jednoj besplatnoj mjesečnoj publikaciji koja se ne tiska super turbo previše kvaliteno tak da sumnjam da će se i skužit ikakva razlika.


to ti uopce nije razlog da se ne potrudis o svom radu i onome kaj te kao takvog prezentira


ja se mogu potrudit oko obrade fotografija i layouta stranica, ali na tisak ne mogu utjecati jer je sve već od prije ugovoreno sa tiskarom.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 20.09.2007 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cuj upravo obradom fotografije ti utjeces na tisak
Back to top
View user's profile Send private message
dada_ch



Joined: 20 Sep 2007
Posts: 11

PostPosted: 20.09.2007 14:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Morao bi biti svjestan da ne samo graficarima krades posao vec ako nisi kvalificiran nemoj ga raditi. A ako ga zelis raditi upisi se na tecaj.

U tiskari su sigurno odusevljeni tvojim pdfovima. Sva sreca na naprednoj tehnologiji, pa svakava cudesa ispadnu prihvatljivo
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 20.09.2007 15:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dada_ch wrote:
Morao bi biti svjestan da ne samo graficarima krades posao vec ako nisi kvalificiran nemoj ga raditi. A ako ga zelis raditi upisi se na tecaj.

U tiskari su sigurno odusevljeni tvojim pdfovima. Sva sreca na naprednoj tehnologiji, pa svakava cudesa ispadnu prihvatljivo


tražio sam pomoć a ne jadne komentare tipa "mani se toga" i slične debilane. sva sreća da si se ti rodio sa grafičkom pripremom upisanom u genima pa možeš davati ovakve obeshrabrujuće komentare.
hvala svima koji su mi pomogli oko moje dileme bez spamanja i omalovažavanja, posebno skomdri koji se potrudio dati najsuvisliji odgovor sa meni potrebnim informacijama.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 20.09.2007 15:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Josephe wrote:
ako su slike obrađene i okej rezolucije (i u RGB-u), postoji test za to. exportiraj jedan PDF s rgb slikama za primjer, otvori taj pdf u fotošopu kao CMYK i osmotri CMYK kanale.

ukoliko kanali u slikama postoje, bit će sve ok.


i did it! and it works! fala!

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
dada_ch



Joined: 20 Sep 2007
Posts: 11

PostPosted: 21.09.2007 11:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I dalje stojim iza recenog. Tebi netko to doista i placa da prelamas i placa tiskaru i sve, a kako posao bude napravljen - traljavo.
Ako se budes jos koju godinu bavio ovom strukom naobrazba ti ne gine. By the way, ima privatnih firmi koje se bave obradom fotografije, pa ti samo ubacis u prelom. Evo to je isto pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 21.09.2007 11:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nije mi jasno zašto prejudiciraš da će posao biti obavljen traljavo?
najlakše je osuđivati "na slijepo" bez da si vidio časopis. nemaš posla pa se bojiš da sam ti ga ja ukrao? katastrofa...
traljava nam je tiskara čiji je tisak zrnat i granast, bez obzira tko i kako radio prijelom.

ispričavam se starim iskusnjarama ako sam početničkim pitanjem koga uvrijedio...
mislio sam da tome i ovaj forum služi...

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
dada_ch



Joined: 20 Sep 2007
Posts: 11

PostPosted: 21.09.2007 12:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

S obzirom na prethodna iskustva, kad u tiskaru svakavi samozvani priuceni dizajneri donesu svoje uradke, pa netko za njima mora popravljat svakava cudesa, jer ponekad ti doista ponestane ideja kaj su ljudi sve u stanju napraviti.
Tisak im je zrnas i granast???? Koja je to tiskara i na cemu tiskaju? Jesu li im svi otisnuti materijali takvi? Postoji i probni otisak.

Imam posao i imam stav. I ja sam htijela biti zubarka, pa doma ljudima ne pokusavam popravljati zube. Npr. istrugam malo karijesa, pa postavim pitanje na forumu: e ljudi kaj sad ide prvo podloga pa amalgam ili kaj?

I jos jedna stvar, dakako da treba zastiti graficku struku, jer danas i ako hoces otvriti birc moras imati ugostiteljsku.
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 21.09.2007 13:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dada_ch wrote:
I ja sam htijela biti zubarka, pa doma ljudima ne pokusavam popravljati zube. Npr. istrugam malo karijesa, pa postavim pitanje na forumu: e ljudi kaj sad ide prvo podloga pa amalgam ili kaj?


usporedba ti ne drži vodu, zube čovjek ima večinu života, i ima ih samo jedne, dok se reklamni tiskani materijali najčešće pročitaju pa stave sa strane ili bace (osim možda tvojih remek djela koje ljudi ljepe po zidovima spavace sobe).

ako dobro odrađuješ poslove, nemaš se razloga bojati gubitka istih zbog takvih kakav sam ja i tražiti "zaštitu grafičke struke".

nevermind, bitno da sam dobio tražene informacije, drago mi je da ima ljiudi koji žele i pomoći..

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2007 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Konverzija u InDesignu jednaka je kao i konverzija u Photoshopu osim sto u InDesignu nemas mogucnosti odabira opcija konverzije vec se sve slike konvertiraju po principu kako jedna tako i sve. U photoshopu mozes birati opcije konverzije profila i ici ka boljem rezultatu. Takodjer u Photoshopu mozes slike sharpenati sto u InDesignu ne mozes.

Inace profili ne sluze za korekciju slika i ako imas smece u RGBu smece, lose ili neobradjenu sliku ce izaci i nakon konverzije. [GIGO - Garbage In, Garbage Out]

Znaci u tehnoloskom smisu, slike u PDFu koji je izasao s opcijama za konvertiranje u CMYK stvarno ce slike i konvertirati u CMYK. Opasnost je, kao sto je netko rekao, kod CB i slicnih slika. CB sliku ce ti automatika pretvoriti u CMYK separaciju sto je poprilicno lose rjesenje (posto Adobe proizvodi jos ne podrzavaju device link profile, no o tome cemo u zasebnom threadu, ako nekoga zanima).
Takodjer postoji opasnost da ti "zgiba" koja slika preniske rezolucije.

Znades li uopce u koji CMYK profil treba slike konvertirati? Jesi li odabrao pravi CMYK profil? Jer jedan CMYK i drugi CMYK i treci CMYK nisu isti, a imas ih po defaultu desetak za odabrati.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
dada_ch



Joined: 20 Sep 2007
Posts: 11

PostPosted: 21.09.2007 13:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zakonom treba zabraniti dotepence u graficku struku ako se nisu prekvalificirali, i to ne zato jel se bojimo da cemo ostati bez posla, vec zato da se ne rusi cijena, da se uvede standard i sl.

Usporedba je vise nego razumljiva.

I da moji su uradci prekrasni, plati pa ces vidjet...
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2007 14:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Samo da se nadovezem na svoj post iznad... mozes sobodno koristiti JPEG fajlove i JPEG kompresiju u PDFovima i InDesignu s time da moras imati na umu da je, ovisno o settinzima, JPEG ipak kompresija kod koje se više-manje gubi kvaliteta slikovnog materijala.

Takodjer mozes slobodno i sigurno izraditi PDFove direktno iz InDesigna, i pritom preskociti Distiller.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 21.09.2007 14:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Takodjer mozes slobodno i sigurno izraditi PDFove direktno iz InDesigna, i pritom preskociti Distiller.


Istina, mozes... ali... meni se desilo, a i nekim mojim kolegama koji su direkt to PDF iz InDesigna, da fontovi oce poludit. Jednostavno se zgaze jedan prek drugog... Puknu kak bi se reklo... A sto je najgore to se ne vidi na PDFu koji se napravi. Jednio na serpi ili proofu. Znaci mora proci kroz RIP. Tako da oprezno s ovim...
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2007 14:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moram reci da su problemi kod fontova u pravilu ispadaju s home/made preradjenim fontovima (pogresno interno tagiranje pa RIP misli da su dva fonta jedan te isti, tj kod subsetanih fontova one znakove koje je prve ucitao... vidio to, rjesavao). Kod produkcijskih fontova to se ne dogadja.

No tema fontova i druga tema PS -> distiller PDF su poprilicno opsezne.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group