Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Što koristiti za snimanje kod kuće?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Audio
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 22.03.2004 23:03    Post subject: Što koristiti za snimanje kod kuće? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bavim se glazbom (violina, gitara) i htio bih znati koji software/zvucnu karticu da nabavim da bih mogao snimati na pc-u doma. Ono, po kanalima, pa malo reverb i slicnih efekata, pa rastezanje i pitch, skidanje suma... Volio bih moci i ugrubo izolirati kanale na tudjim pjesmama da cujem dionice koje su inace nerazumljive... Koristio sam jedan stari Cool Edit, bio je fora ali nije imao sve sto zelim. A sto se tice zvucne, koliko je ona zaista vazna? Jel' se moze obicnim Soundblasterom snimati bez prevelikih smetnji?
Nije to nista ozbiljno, ja bih to samo za svoj gust.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 22.03.2004 23:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja ti imam soundblaster Live value, koji je izdan prije cca 5 godia i bio je, ja mislim revolucija jer je ima harverske efekte o kojima ti pricas. Poslje sam skuzio da kartice koje danas kostaju 4656 puta manje nego moj blaster tada, imaju puno vise mogucnosti...zakljucak. otidji u bilo koji trgovinu, kupi novu za 200kn i uzivaj. da ja bar znam svirati, ne bi bilo steta ulozenih novaca. al bar mi mp3-ce dobro zvuce !
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.03.2004 23:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hi!

kartice od 2-3 godine do danas, ti omogućuju dobru kvalitetu snimanja, za tvoje potrebe. tako da te ne mora to mučiti. eh, imat ćeš jedan ulazni kanal, analogni, tako da ćeš se s time morati zadovoljiti. a št se tiče effekata, to kasnije u kompu radiš.
Za software, preporučam WaveLab, jer volim Steinberg, ali i SoundFroge će ti poslužiti vrlo dobro. što se tiče tih dionica, možeš veći dio ukloniti equlizerom, bar ja to tako radim a skidanje samplova ako ne dobijem po kanalu kad radimo neke remixeve i obrade.
kad spajaš MIC na komp, pazi gdje ga uštekaš, većini radoznale ekipe, ne radi pola karticce.. poslušaj me, i nabavi neki mixerčić i u njega pikni MIC, i u komp uđi sa LINE in.

eto.. ako još šta, ask.

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
dlan



Joined: 04 Feb 2004
Posts: 62
Location: Wien

PostPosted: 22.03.2004 23:29    Post subject: .... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Snimanje: CoolEdit ili Cubase
Program za "stimanje": Cubase + Reason = i spojis sa ReWire.
Zvucna: Audigy 2 ...

_________________
| dlan : design |
bhup.net | dlanbeatz.net | candela
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
skam



Joined: 20 Jan 2004
Posts: 246
Location: Dubrava

PostPosted: 22.03.2004 23:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajd da i odma pitam ja nekaj..
bavim se muzikom isto, vokale snimam u cool editu (počeo u njemu, osto u njemu, nemam vremena učit na ničem drugom, nažalost, nit se privikavat)..
al,kaj se događa, kad snimam vokal, normalno, pustim podlogu da je čujem al jako smanjim volume njenog kanala, jer neam drugog izbora - naime, ako stavim slušalice i ak je volume na nuli normalan, ispod vokala mi se dupla i podloga, kako je to moguće, nije mi jasno, očito je neki unutarnji problem, neam pojma.jer ak tak snimam, naravno da sve na kraju krešti jer su se basovi i sve skupa poduplali. tak da sad kad snimam smanjim znači volume na -25, pa se mučim pogodit flow pošto slabo čujem. mislim već sam se naviko al bilo bi jebeno da se radi normalno - na sluške čuješ podlogu glasno, na zvučnike se niš ne dupla, i vokal se snimi sam, čisto. moje pitanje, kaj napravit...

_________________
..so many raps about rims, surprise n****z aint became tires..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.03.2004 16:43    Post subject: Re: .... Add user to your forum ignore list Reply with quote

dlan wrote:
Snimanje: CoolEdit ili Cubase
Program za "stimanje": Cubase + Reason = i spojis sa ReWire.
Zvucna: Audigy 2 ...


Question Sto je ReWire?

Audigy mi je onak malo za profice... a ipak ja to nisam...

Ima li tko iskustva sa skidanjem šuma (loš pickup na gitari)? Može li se to bez da odrežem pola zvuka?

Thnx ekipa Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dlan



Joined: 04 Feb 2004
Posts: 62
Location: Wien

PostPosted: 24.03.2004 16:45    Post subject: Re: .... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
dlan wrote:
Snimanje: CoolEdit ili Cubase
Program za "stimanje": Cubase + Reason = i spojis sa ReWire.
Zvucna: Audigy 2 ...


Question Sto je ReWire?

Audigy mi je onak malo za profice... a ipak ja to nisam...

Ima li tko iskustva sa skidanjem šuma (loš pickup na gitari)? Može li se to bez da odrežem pola zvuka?

Thnx ekipa Cool



ReWire ti je ustvari Cubaseova funkcija i tako spojis Cubase sa Reasonom.
Audigy-om kontrolises ko svakom drugom karticom,bio ti profic ili ne Smile .
Hmm probaj par efekata i filtera u CoolEditu i vidi sta ti odgovara.

Peace.

_________________
| dlan : design |
bhup.net | dlanbeatz.net | candela
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.03.2004 17:10    Post subject: Re: .... Add user to your forum ignore list Reply with quote

dlan wrote:
Audigy-om kontrolises ko svakom drugom karticom,bio ti profic ili ne


Da, ali svaka druga kartica ne dodje pola hiljade kuna Rolling Eyes .... a malo sam kratak trenutacno...

Neka, imam ja SB Live, bit ce to dosta Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dlan



Joined: 04 Feb 2004
Posts: 62
Location: Wien

PostPosted: 24.03.2004 20:21    Post subject: Re: .... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
dlan wrote:
Audigy-om kontrolises ko svakom drugom karticom,bio ti profic ili ne


Da, ali svaka druga kartica ne dodje pola hiljade kuna Rolling Eyes .... a malo sam kratak trenutacno...

Neka, imam ja SB Live, bit ce to dosta Smile



ok Smile

_________________
| dlan : design |
bhup.net | dlanbeatz.net | candela
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
solo



Joined: 22 Mar 2004
Posts: 18

PostPosted: 25.03.2004 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sum na gitari se nikad ne skida to je sastavni dio gitare.
osim ako nesto drugo ne sumi ili ne sviras gitaru (pitaj gitariste o sumu gitare)
vaznije pitanje za snimanje je s kojim mikrofonom snimas nego na sto snimas...HD recording je HD recording... AD DA konverteri su nesto drugo i sto god da kupujes za PC pogotovo ako je u PCI slotu .. mozes zaboravit na to .... kupi sto god... SB Live snima super ...
ja bi na tvom mjestu kupio pre-amp za snimanje, Shure Betu 58 za vokal i neki kondenzatorski mikrofon za violinu i gitaru .. Neuman 87 preporucam al to je preskupo ... bilo koji kondenzatorac .. AKG C1000 je ok ..
Uzmi slusalice koje su jako zatvorene AKG 240 su takve...
violina se snima:
usmjeris mikrofon (mora bit na stalku) prema kljucu na tijelu violine... odmakni mik 1m....
gitara:
mikrofon stoji otprilike 10cm od ruke s kojom trzas prema vratu .. usmjeri prema otvoru na tijelu gitare.... sa udaljenoscu mikrofona od gitare kontroliras koliko se "prsti" i punoca zvuka cuju na snimci ... inace se gitara snima sa dva mikrofona ako je solo gitara u pitanju ...
hmm.... pitaj nesto konkretnije ili mi reci kakvu sobu imas ... to je isto vazno .. pogotovo ako sviras akusticne instrumente....

_________________
pixel + blur = fleka
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 25.03.2004 15:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

solo wrote:
ja bi na tvom mjestu kupio pre-amp za snimanje, Shure Betu 58 za vokal i neki kondenzatorski mikrofon za violinu i gitaru .. Neuman 87 preporucam al to je preskupo ... bilo koji kondenzatorac .. AKG C1000 je ok ..


Reci mi nesto detaljnije o pojacalu (pre-amp)

solo wrote:
violina se snima:
usmjeris mikrofon (mora bit na stalku) prema kljucu na tijelu violine... odmakni mik 1m....
gitara:
mikrofon stoji otprilike 10cm od ruke s kojom trzas prema vratu .. usmjeri prema otvoru na tijelu gitare.... sa udaljenoscu mikrofona od gitare kontroliras koliko se "prsti" i punoca zvuka cuju na snimci ... inace se gitara snima sa dva mikrofona ako je solo gitara u pitanju ...
hmm.... pitaj nesto konkretnije ili mi reci kakvu sobu imas ... to je isto vazno .. pogotovo ako sviras akusticne instrumente....


Netko ima iskustva... Surprised

Instrumenti su akustični, a soba nam je ko svacija soba (krevet, polica za knjige, buraz barokni skladatelj) - ukratko, pretrpana stvarima.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
solo



Joined: 22 Mar 2004
Posts: 18

PostPosted: 25.03.2004 19:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zivio sam u studiju ko mali Smile


pre-amp ... hmm... to ti je pre-amp za mikrofone ... Smile... na sebi ima nebalansirani i balansirani ulaz sa phantom power .. ( to ti je +48V za kondezatorske mikrofone) .. jer oni idu na struju Smile

Focusrite green serija je za kucnu upotrebu ... mada ti je to mozda preskupo ... ali ti tako i tako zelis snimat akusticno a za to mora biti nesto skupo ...sorry Smile
Behringher ti dodje sigurno malo novaca ... raspitaj se Smile

dobro da ti u sobi ima puno stvari ... sto vise to bolje ... jer sobe su male ( za snimanje bilo kakvog instrumenta) tako da je dobro da se zvuk ne siri po njoj Smile

_________________
pixel + blur = fleka
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 29.03.2004 12:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I ja bih htio zivjeti u studiju... Sad

Hvala ljudi za svu tu pomoc... idem po cekic za kasicu-prasicu i pravac neki audio shop Boo hoo!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Kensai



Joined: 10 Apr 2004
Posts: 2

PostPosted: 10.04.2004 20:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav!
Imam pitanje da li u programu cubase mogu naprimjer snimiti jedan dio pjesme koji odsviram na gitari , kasnije solo itd... pa da to poslje sve slozim u jedno da dobijem pjesmu. (ili neki drugi program savjetujete)

Skinuo sam program Update_Cubase_SX_2.0.2.31 ali kadainstalacija dode do 6% napise c:\program files\steinberg\cubase sx 2\component\omffilter.dll could not be open. Probao sam sa neke druge stranice skinuti ali nejde isto mi izbaci.
Novi sam u ovim vodama pa bih vas zamolio za pomoc.
Unaprijed zahvaljujem.

Kensai
Back to top
View user's profile Send private message
Dustman



Joined: 14 Jul 2004
Posts: 4

PostPosted: 14.07.2004 14:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kensai wrote:
Pozdrav!
Imam pitanje da li u programu cubase mogu naprimjer snimiti jedan dio pjesme koji odsviram na gitari , kasnije solo itd... pa da to poslje sve slozim u jedno da dobijem pjesmu. (ili neki drugi program savjetujete)

Skinuo sam program Update_Cubase_SX_2.0.2.31 ali kadainstalacija dode do 6% napise c:\program files\steinberg\cubase sx 2\component\omffilter.dll could not be open. Probao sam sa neke druge stranice skinuti ali nejde isto mi izbaci.
Novi sam u ovim vodama pa bih vas zamolio za pomoc.
Unaprijed zahvaljujem.

Kensai



Ovaj......kolega ti nisi skinuo full program nego UPDATE...a to nije isto..
-----> pogledaj u nazivu ---> Update_Cubase_SX_2.0.2.31
Moras skinuti full program. Predlazem DC++, spojis se na 30 hubova, odes na Search i napises -------> ArCtic, Paradox, Zone, Deviance.....i tak to..a mozes i samo Cubase SX.
Try It man....naci ces ga ziher jer ja sada gledam u njega..
Cheers and Remember----> If U Use that program a lot Buy It..... Arrow Wink
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 24.08.2004 09:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

solo wrote:
sum na gitari se nikad ne skida to je sastavni dio gitare.
osim ako nesto drugo ne sumi ili ne sviras gitaru (pitaj gitariste o sumu gitare)


jasno, no kao sto kazes, ako ne sumi nesto drugo, zato, kada se ozvucavaju bendovi, koji imaju akusticne gitare, koriste se diboxovi koji jednostavno uklone zujanje i sve ostale nepogodovstine.

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.08.2004 14:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
solo wrote:
sum na gitari se nikad ne skida to je sastavni dio gitare.
osim ako nesto drugo ne sumi ili ne sviras gitaru (pitaj gitariste o sumu gitare)

jasno, no kao sto kazes, ako ne sumi nesto drugo, zato, kada se ozvucavaju bendovi, koji imaju akusticne gitare, koriste se diboxovi koji jednostavno uklone zujanje i sve ostale nepogodovstine.

Ja sam mislio na šum koji ne nastaje od zvuka gitare već u nekvalitetnom procesu snimanja.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Tomica



Joined: 16 May 2004
Posts: 39
Location: Novi Marof, CRO

PostPosted: 06.09.2004 10:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Odgovaram svima po malo:

Šum: Neizbježna stvar koja nekad ovisi o lošoj kartici, lošem micu ili lošem instrumentu. Distorzija na gitari je isto šum ali on se ne pegla, ali ako uz distorziju postoji šum onda bostoje tzv. denoiseri (filteri) koji mogu pomoći ako šum nije prevelik. Downloadaj si Steinbergov Noise Reduction - prva liga!
Ja primjerice imam loš mike i vokal mi uvijek ima malo šuma. Prvo snimim nekoliko sekundi tišine u kojoj je naravno i šum. Tada uzmem denoiser i skinem uzorak šuma. Nakon toga s tim uzorkom počistim šum s cijelog signala i stvar izgleda profesionalno. To naravno radi ako je šum mali ... profi studio ovakve stvari zabranjuje

Za snimanje, miks i sve ostalo koristim isljučivo CUBASE SX, Steinbergov alat boli glava. Uopće nije tako težak kakvim ga mnogi prikazuju. Radiš ko u vrtiću škarice, ljepilo, prstić i td. Zapravo većinu stvari nađeš kad ti treba, a ono osnovno je na desnom kliku miša! Uglavnom ono što je dobro je da on pruža kvalitetno snimanje po kanalima što nekoga gore u postovima muči. (prvo bubanj, pa gitaru, kljave, vokal ...sve posebno) Cubase će irješiti tvoj problem, a kad ćeš trebati odrediti glasnoče pojedinih kanala vidjet ćeš što može CUBASE-ov mikser. Isto tako ako je dobra kartica (i po mogućnosti MIDI processor) Cubase odlično podržava MIDI pa možete hrpu stvari raditi sa Synthom i procesorom (digitalno, a ne analogno) ...

Za obradu signala svakako je dobar Cool Edit, premda Steinbergov WaweLab nudi opciju integracije u sam CUBASE pa je rad s njime možda malo fleksibilniji. Kad je cijela stvar gotova obavezno treba napraviti normalizaciju i pustiti kroz neki mastering efekt kojih CoolEdit ima napretek. Isto tako ako hoćeš dobar vokal a nemaš neki dinamički predefekt možeš jednostavno oristiti dinamički procesor u cool editu (sekcija Amlitude>Efects), a kad ga središ onda ga npr. pustiš (a to vrijedi i za još neke instrumente, primjerice akk gitau) kroz neki echo ili hall efekt da ga razvučeš u prostoru.

Važna stvar su i panorame. Ako hoćeš dobar sound u slušalicama nije dobro da ti dvije gitare sviraju u istom zvučniku. Jednu pošalješ u lijevi kanal drugu u desni. Bubanj isto razmakneš u kanale ... Kad staviš sluške i zatvoriš oči moraš zamisliti pred sobom band i zvuk ti mora dolaziti točno iz onog smjera gdje zamisliš pojedinog glazbenika. Za te stvari poželjno je nabaviti tzv. upareni set zvučnika. Ništa veliko, ali da bude iste kvalitete i istog sounda!

Eto toliko od mene
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 12.11.2004 08:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nitko nije spomenuo najvažniji parametar zvučne kartice za HD recording, a to je LATANCY.
Latancy je vrijeme koje treba proći od trenutka kad lupiš tipku na klavijaturi, pa do trenutka do kad sound izađe iz zvučne kartice.
Ukoliko je prevelik, onda npr. kad procesiraš sound (npr. vokal) kroz reverb i u njemu ostaviš DRY sounda, čuješ dupliranje zvuka. Naravno, ako isključiš DRY i ostaviš samo WET sound u reverbu, onda se toliko ne primjeti kašnjenje. Međutim to vrijedi samo za reverb - kod echa npr. jasno čuješ kašnjenje.
Latancy ti nije važan ako ne koristiš efekte "u živo". Međutim, ako imaš keyboard i koristiš VST instrumente, onda ti je to najbitnija stvar na kartici. Dobre kartice su skupe jer imaju mali latancy (<12 ms) i ti zapravo plaćaš taj mali latancy.

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Audio All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group