Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Načini priprema za tisak

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 25.02.2008 12:48    Post subject: Načini priprema za tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zanima me se kojim se profilima koristite primjerice u Photoshopu za pripremu za tisak. Recimo tisak kataloga. Vidim da ih ima podosta, ali razlike ne znam. Coated Fogra27, Fogra39, Europe ISO Coated FOgra27... Problem je slijedeći: napravio sam pripremu za tisak kataloga i navodno je otisak katastrofalan, odnosno da boje nemaju nikakve veze sa onim što je u pripremi (plavo je smeđkasto i sl.). Trebao bih sutra vidjeti kako to izgleda, ali stvar je u tome što nije rađen probni otisak, već se odmah sve bacilo u tisak i sad je nastalo sranye. Stvar je u tome što sam već nebrojeno puta radio pripremu za tisak za časopise i novine i svaki puta je sve ispalo OK, odnosno ne bi bilo takvih odstupanja u tonovima i bojama. Po čemu se ti profili toliko razlikuju i može li u tome biti toliki problem? Question
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 25.02.2008 13:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmmm... ne bi rekao da je problem u profilima... Ali who knows...
nisam jos cuo tako nesto. Plavo - smeđkasto? hmmm... nemam pojma, pogledaj si pripremu u Acrobatu, provjeri vrijednosti CMYK-a...
gle, premalo informacija si dao. Prvo, priprema u photoshopu? Ja radim u Acrobatu, (ili Indesignu ili _Illustratoru...) mislim da photoshop ne moze napraviti kvalitetan ps... Sorry, znam, ne pomazhem bash...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 25.02.2008 23:01    Post subject: Re: Na?ini priprema za tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

frishki wrote:
Zanima me se kojim se profilima koristite primjerice u Photoshopu za pripremu za tisak. Recimo tisak kataloga. Vidim da ih ima podosta, ali razlike ne znam. Coated Fogra27, Fogra39, Europe ISO Coated FOgra27... Problem je slijede?i: napravio sam pripremu za tisak kataloga i navodno je otisak katastrofalan, odnosno da boje nemaju nikakve veze sa onim ?to je u pripremi (plavo je sme?kasto i sl.). Trebao bih sutra vidjeti kako to izgleda, ali stvar je u tome ?to nije ra?en probni otisak, ve? se odmah sve bacilo u tisak i sad je nastalo sranye. Stvar je u tome ?to sam ve? nebrojeno puta radio pripremu za tisak za ?asopise i novine i svaki puta je sve ispalo OK, odnosno ne bi bilo takvih odstupanja u tonovima i bojama. Po ?emu se ti profili toliko razlikuju i mo?e li u tome biti toliki problem? Question


Kaj se samih profila ti?e, gore navedeni su "generi?ki" profili, odnosno profili za odre?eno pretpostavljano radno okru?enje. Ono ?to se kod nas naj?e??e koristi, odnosno ono ?ta je najbli?e, EU ISO profil (kotirani li ne ovisi o papiru). No to je samo teoretski. Najbolje je kada ti tiskar da profil koji je napravio na osnovu mjerenja za odre?eno okru?enje. To je onda egzaktno, i ako je monitor pode?en, to fercera. No i najmanje promjene radnog okru?enja (druge postavke stroja, druga vrsta papira, drugi proizvo?a? boje itd.) dovode do ve?eg ili manjeg pomaka.

Kod nas u pravilu mo?e? ra?unati na ve?inu tiskara koje ignoriraju profile, na ne?to manji broj tiskara di ?e? profil dobiti na zahtjev, i na skoro pa niti jednu tiskaru koja ?e profil ponuditi sama. Za?to je tomu tako? Uglavnom neznanje, jer oprema vi?e nije skupa. Pred desetak godina smo mogli pri?ati o cijeni profila, ali danas vi?e ne.
________
og kush seeds

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:05; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 26.02.2008 07:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Onaj dio sa dizajnom, znači slike, podloge i slično sam radio u Photoshopu, pa eksportirao u TIFF, da bih uvezao u InDesign kako bih ubacio tekst. Rečeno mi je da pokušam taj PDF odnijeti negdje da mi otisnu jedan digitalan otisak, pa da usporedim, ali ovo mi je skroz čudno, jer sam nebrojeno puta slao novinske reklame u primjerice EPH i to bi izgledalo kako spada, odnosno ne bi bilo toliko odstupanja.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 26.02.2008 11:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jednom se desilo u tiskari da su zamijenili plate boja. Možeš zamislit kakav je to bio rezultat.

Trebao bi dati da vidimo tu razliku u boji. Profili mogu utjecati ali ipak ne previše drastično.
I svakako napravi match-print, barem tih kritičnih stranica. Da i nije match-print nego bolji print i to ti je OK. Da si siguran 100% su sebe i mašinu.
Back to top
View user's profile Send private message
dgebauer



Joined: 28 Jan 2008
Posts: 15

PostPosted: 26.02.2008 17:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da nisi greškom poslao RGB?
Back to top
View user's profile Send private message
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 28.02.2008 11:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vjeruješ mi kad ti velim da sam na kraju i ja pomislio da nije RGB otišao, mada bi mi ovi iz tiskare to rekli, jer su me zvali zbog prepravke korica.

Dobio sam katalog i jedino što ja vidim je da je otisak taman. Zanima me kako to izbjeći? U startu raditi svjetlije ili...? Stvar je u tome što se radi o odjevnim predmetima i ja više ne znam koje su točno nijanse i boje pojedinih predmeta u pitanju i kako se snimalo pod umjetnim svjetlom, dolazi do totalno krivih boja, koje treba "poštelati". E sada, kako da ja znam koja je boja i ton točno u pitanju kada sređujem fotku u Photoshopu? Tu je vjerojatno isto problem.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 28.02.2008 17:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

onda se malo praviš "uberkul" dizajner pa u dizajn uglaviš kockice CMYK, pa malo iste takve al u 50% i tako ...

ako izađu loše u tisku znaš da nije do tebe. Imaš pripremu, filmove i ploče i ima se densimetar pa se mjeri i ... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 28.02.2008 18:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

na kom papiru su tiskali
odnosno koliko papir upija boju.
Back to top
View user's profile Send private message
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 29.02.2008 01:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ivan Podrug - e1 wrote:
onda se malo praviš "uberkul" dizajner pa u dizajn uglaviš kockice CMYK, pa malo iste takve al u 50% i tako ...

ako izađu loše u tisku znaš da nije do tebe. Imaš pripremu, filmove i ploče i ima se densimetar pa se mjeri i ... Smile


definitivno. na taj nacin ti niko ne moze da kaki da je do tebe.

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 01.03.2008 17:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

wxyzrusmir wrote:
Ivan Podrug - e1 wrote:
onda se malo praviš "uberkul" dizajner pa u dizajn uglaviš kockice CMYK, pa malo iste takve al u 50% i tako ...
ako izađu loše u tisku znaš da nije do tebe. Imaš pripremu, filmove i ploče i ima se densimetar pa se mjeri i ... Smile

definitivno. na taj nacin ti niko ne moze da kaki da je do tebe.


Cak ti niti ovo gorenavedeno nije dovoljno jer npr. 50% Cyan i 50% Cyan nije isto. (!)

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group