Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Google API - js frameworks ušteda bandwidtha

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 28.05.2008 09:53    Post subject: Google API - js frameworks ušteda bandwidtha Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto, za sve koji koriste popularne javascript frameworks, mogu si ubrzati dizanje stranica i u uštediti na bandwidthu.
A nije loše i ako želite automatski imati zadnju verziju bez razmišljanja o update-u.

Direct...
http://code.google.com/apis/ajax/documentation/

Dodatni članci...
http://www.sitepoint.com/blogs/2008/05/28/serve-javascript-frameworks-faster-with-the-google-ajax-libraries-api/
http://ajaxian.com/archives/announcing-ajax-libraries-api-speed-up-your-ajax-apps-with-googles-infrastructure

Sama ideja je zapravo super, u principu što će više ljudi koristiti takav način to je veća šansa da nam siteovi budu brži tj. brže se učitavaju.

Happy coding
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 28.05.2008 17:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo bi trebalo u vijesti Very Happy
finally finally Cool
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 29.05.2008 08:13    Post subject: Re: Google API - js frameworks ušteda bandwidtha Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tedius wrote:
Eto, za sve koji koriste popularne javascript frameworks, mogu si ubrzati dizanje stranica i u uštediti na bandwidthu.
A nije loše i ako želite automatski imati zadnju verziju bez razmišljanja o update-u.

Direct...
http://code.google.com/apis/ajax/documentation/

Dodatni članci...
http://www.sitepoint.com/blogs/2008/05/28/serve-javascript-frameworks-faster-with-the-google-ajax-libraries-api/
http://ajaxian.com/archives/announcing-ajax-libraries-api-speed-up-your-ajax-apps-with-googles-infrastructure

Sama ideja je zapravo super, u principu što će više ljudi koristiti takav način to je veća šansa da nam siteovi budu brži tj. brže se učitavaju.

Happy coding


excuse me, ali kako to povlačenje javascripta sa externog servera ubrzava rendanje sitea?

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 29.05.2008 08:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
excuse me, ali kako to povlačenje javascripta sa externog servera ubrzava rendanje sitea?


Trebao si pročitati nešto s linkova, no da ne duljim
1. Google osigurava da se mirror servera nalazi što bliže korisniku, dakle ping je manji.
2. Ne trošiš svoj bandwidth
3. Najbitnije, datoteka se cachira kod korisnika, pa se na nekom desetom siteu koji koristi istu stvar ne mora ponovno učitavati već se odmah povuče iz cacha
4. Imaš odmah riješenu gzip kompresiju, tako da npr. prototype zauzima cca 30kb umjesto 150kb (brojke govorim napamet)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 30.05.2008 07:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala na trudu, ali to ne odgovara na moje pitanje; Nakon što klijent iskešira moj externi javascript pri prvom posjetu, svaki sljedeći put on nema dodatni ns lookup prema googleu i čekanje loadanja externog externog javascripta; po meni to svakodnevno loadanje s googlea nikako ne može ubrzavat rendanje sitea naspram lokalnog externog jsa.

OK, ti mi tvrdiš da će prvi posjet biti brži, ali mi je rezultat in the long run stvarno sumnjiv (bandwidth nije issue). Trebalo bi napraviti praktično testiranje. Javim ako napravim što Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Obelix



Joined: 03 May 2007
Posts: 22

PostPosted: 30.05.2008 08:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Hvala na trudu, ali to ne odgovara na moje pitanje; Nakon što klijent iskešira moj externi javascript pri prvom posjetu, svaki sljedeći put on nema dodatni ns lookup prema googleu i čekanje loadanja externog externog javascripta; po meni to svakodnevno loadanje s googlea nikako ne može ubrzavat rendanje sitea naspram lokalnog externog jsa.

OK, ti mi tvrdiš da će prvi posjet biti brži, ali mi je rezultat in the long run stvarno sumnjiv (bandwidth nije issue). Trebalo bi napraviti praktično testiranje. Javim ako napravim što Smile


Kad user dođe do tvog site-a tada već ima neki js library u kešu jer ga je pokupio na nekom drugom site-u. Što znači user jednom skine library i koristi ga na x siteova ako je includan preko google api-a.

_________________
If you can't make a mistake, you can't make anything.
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 30.05.2008 08:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Obelix wrote:
Kad user dođe do tvog site-a tada već ima neki js library u kešu jer ga je pokupio na nekom drugom site-u. Što znači user jednom skine library i koristi ga na x siteova ako je includan preko google api-a.


Ovo bi bila idealna situacija. Najbolje da probaš povući file sa Googlea i pregledaš
response headere.

Prema dosadašnjem iskustvu takvo 3rd party hostanje ne pruža mogućnost prilagodbe
headera, odnosno situacija će vjerovatno biti ista kao i s analyticsom. A ta nije
baš sjajna performance-wise. :)

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Obelix



Joined: 03 May 2007
Posts: 22

PostPosted: 30.05.2008 21:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Obelix wrote:
Kad user dođe do tvog site-a tada već ima neki js library u kešu jer ga je pokupio na nekom drugom site-u. Što znači user jednom skine library i koristi ga na x siteova ako je includan preko google api-a.


Ovo bi bila idealna situacija. Najbolje da probaš povući file sa Googlea i pregledaš
response headere.

Prema dosadašnjem iskustvu takvo 3rd party hostanje ne pruža mogućnost prilagodbe
headera, odnosno situacija će vjerovatno biti ista kao i s analyticsom. A ta nije
baš sjajna performance-wise. Smile


Mislim da je google dovoljno ozbiljan i da si neće dopustiti da ova ideja postigne suprotni efekt a to je usporavanje stranica. Pogotovo kad se uzme u obzir da se svi ovi librariji uglavnom pozivaju u headu a ne na kraju dokumenta kao analytics.

_________________
If you can't make a mistake, you can't make anything.
Back to top
View user's profile Send private message
sinke



Joined: 02 Oct 2005
Posts: 257
Location: Zagreb

PostPosted: 31.05.2008 08:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Obelix wrote:
Mislim da je google dovoljno ozbiljan i da si neće dopustiti da ova ideja postigne suprotni efekt a to je usporavanje stranica. Pogotovo kad se uzme u obzir da se svi ovi librariji uglavnom pozivaju u headu a ne na kraju dokumenta kao analytics.


Što se performansi tiče, bolje je staviti js na kraj dokumenta. Wink

_________________
THE SHTANZIG | Web Do's & Don'ts
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Obelix



Joined: 03 May 2007
Posts: 22

PostPosted: 31.05.2008 11:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mastersinke wrote:
Obelix wrote:
Mislim da je google dovoljno ozbiljan i da si neće dopustiti da ova ideja postigne suprotni efekt a to je usporavanje stranica. Pogotovo kad se uzme u obzir da se svi ovi librariji uglavnom pozivaju u headu a ne na kraju dokumenta kao analytics.


Što se performansi tiče, bolje je staviti js na kraj dokumenta. Wink


Naravno, ali su u ovom trenutku na 99% stranica u headu iz manje više opravdanih razloga.

_________________
If you can't make a mistake, you can't make anything.
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 01.06.2008 08:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Obelix wrote:
Naravno, ali su u ovom trenutku na 99% stranica u headu iz manje više opravdanih razloga.


Hm... u nekoliko postova govoriš kontradiktorno. Što je na kraju bitno?
"Opravdani razlozi" ili performance?

Google je dovoljno ozbiljan da smisli kako postići kontrolu nad svime, ne da pod svaku cijenu
nas usreći. Iza svega postoji (business) master plan :)

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 01.06.2008 14:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam se baš previše bavio JS-om, tek planiram, ali može li netko objasnit koja je bitna razlika između pozivanja na početku ili na kraju dokumenta?

Hvala

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 01.06.2008 15:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tristan wrote:
Nisam se baš previše bavio JS-om, tek planiram, ali može li netko objasnit koja je bitna razlika između pozivanja na početku ili na kraju dokumenta?

Hvala


stranica pocinje u headeru Cool
google analytics 4ex poziva se u footeru Very Happy Idea
Back to top
View user's profile Send private message
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 01.06.2008 15:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tolko mi je jasno. Mislio sam što se tiče brzine, odnosno zašto je brže na kraju + ograničenja korištenja na početku i kraju.

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 01.06.2008 15:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Obelix wrote:
Naravno, ali su u ovom trenutku na 99% stranica u headu iz manje više opravdanih razloga.


Hm... u nekoliko postova govoriš kontradiktorno. Što je na kraju bitno?
"Opravdani razlozi" ili performance?

Google je dovoljno ozbiljan da smisli kako postići kontrolu nad svime, ne da pod svaku cijenu
nas usreći. Iza svega postoji (business) master plan Smile


hehe pa ono g-vizija mogla se vec naslutiti jos 2002. kada su onako 'inovativno' izletili na stock market, tako 'nekako' i dan danas posluju, preko web-based full opreme, baza za ovo, baza za ono, idemo ovuda, a mozemo i ovuda, fkt mislim tesko je zamisliti da se izmisli uopste nesh korisno a da to oni vec nisu kupili, ili izmislili Laughing ali hajde web; pucaju oni na sve... 'g docs-i' su vec stara vijest, 'android' za par mjeseci postaje nesh standardno i sl. uglavnom ta sila koja zeli da pojede microsoft za dorucak, ne vjerujem da radi ofrlje, ipak naucili su toliko toga od inovatora iz seattle-a,.. jer 'womm' je cudna stvar, .. i kompanije, tipa google, kompanije u letu dobro osmotre svaki svoj potez,, . i mozda sam zaludjenik, tipicni amer, kloc,.. ali vec jedno vrijeme google uzimam zdravo za gotovo, sto znaci "opravdani razlozi" u ovom slucaju Shocked

btw - vjerovatno nebi iznenadilo da umjesto www za nekih 50tak godina tipkamo ggg
go google go Cool Shocked Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 01.06.2008 16:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tristan wrote:
Tolko mi je jasno. Mislio sam što se tiče brzine, odnosno zašto je brže na kraju + ograničenja korištenja na početku i kraju.


kao sto rekoh, stranica pocinje u headeru Arrow

sto u prevodu znaci, onak rascesljano objasnjeno: kao sto si primjetio vecina js-a ide u heder, ako nish taj metod sprecava da se potrebne js-e gube iz vidokruga stranice na kojoj radis, mislim kompletnog sajta. Uglavnom, ako doticni js koristis na vise od jedne stranice, ili ti je od nekog bitnog znacaja, smjestis ga u vlastitu datoteku, i ucitas ga u heder dokumenta, i ne da ces na ovaj nacin samo izbjeci zbrku u projektu na kome radis, nego ces takodje izbjeci potencialne probleme sa sintaxom, i omoguciti browserima da koriste njihov 'cache' cime si u jedno sacuvao bandwith kako za tebe tako i za tvoje posjetitelje

za vise informacija google
Very Happy Very Happy Very Happy ma uglavnom e=mc2 Razz
Back to top
View user's profile Send private message
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 01.06.2008 16:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edit: google analytics se poziva u footeru jer to je ono sto on radi
naime najfje mjesto za ukljuciti Analytics code je u futeru, na kraju stranice, jer to je g-nacin za izbrojati 'real visits' nakon 100% ucitanja sajta etc...
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 01.06.2008 21:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne, Klompa.

Učitavanje externog Javascripta zaustavlja rendanje sitea sve dok se [učitavanje] ne obavi u cijelosti i ZATO se Analyticse stavlja na kraj koda.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 02.06.2008 00:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Ne, Klompa.

Učitavanje externog Javascripta zaustavlja rendanje sitea sve dok se [učitavanje] ne obavi u cijelosti i ZATO se Analyticse stavlja na kraj koda.


Da, lekke:

mrsko mi sada mnogo da kopam, malo se i popuilo, ali ono uglavnom pogledaj malo ova dva linka...
http://www.google.com/support/analytics/bin/answer.py?answer=66983#0.1.1_step4
http://code.google.com/apis/analytics/docs/eventTrackerGuide.html#CreatingEvent
mozda i ja grijesim, ali ebaji... rekao sam zasto ga ja stavljam na dno Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group