Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
indexiranje u Quarku

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
renren



Joined: 24 May 2007
Posts: 9
Location: Zagreb

PostPosted: 06.06.2008 11:53    Post subject: indexiranje u Quarku Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da li netko ima iskustva u indexiranju, tocnije u izradi kazala u QuarkXPressu?
Naime, potrebno je izraditi opseznije kazalo koje u sebi naravno sadrzi masu izraza koji podljezu hrvatskim padezima (primitivan nacin find tu jako otezava posao, jer oduzima previse vremena).
Da li je taj problem moguce rijesiti indexom koji po defoltu postoji u Quarku (odnosno, da li se tim indexom nekako moze zaobici problem padeza, a da nadje sve trazene izraze) ili se problem moze rijesiti nekom ekstenzijom?
Back to top
View user's profile Send private message
renren



Joined: 24 May 2007
Posts: 9
Location: Zagreb

PostPosted: 06.06.2008 13:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Halo ljudi, bas nitko da se nije susreo sa slicnim problemom Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 07.06.2008 05:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nema indeksa do manualno napravljenog indeksa...

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
renren



Joined: 24 May 2007
Posts: 9
Location: Zagreb

PostPosted: 07.06.2008 10:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
nema indeksa do manualno napravljenog indeksa...


To znam i ja, ali uzmi u obzir da si ogranicen s vremenom i da se stvar mora tome prilagoditi. U tom slucaju neko rjesenje mora postojati.
Gotovo nemoguce za povjerovati da se indexiranje u izdanjima koja imaju po nekoliko desetaka, cak stotina stranica indexa rade rucno.
Back to top
View user's profile Send private message
Tompa



Joined: 14 Oct 2004
Posts: 64
Location: Prudnice

PostPosted: 07.06.2008 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

renren wrote:
Dr01 wrote:
nema indeksa do manualno napravljenog indeksa...


To znam i ja, ali uzmi u obzir da si ogranicen s vremenom i da se stvar mora tome prilagoditi. U tom slucaju neko rjesenje mora postojati.
Gotovo nemoguce za povjerovati da se indexiranje u izdanjima koja imaju po nekoliko desetaka, cak stotina stranica indexa rade rucno.


hm, bojim se da, uglavnom, da.
vise ili manje dobri pokusaji rjesenja tog problema su ili da netko (autor?) ubaci indexe vec u .rtf, .doc ili vec koji file se koristi, pa ih se pokupi u program za prijelom;
ili skriptom proci text (hm, uglavnom (bolje) radi za imena). (hm, ne znam kako noviji quark stoji sa skriptama...Confused)
nijedan pokusaj nije savrsen (ili cak dobar): u prvom slucaju moras autora natjerati da sam stvori indexe (pa jos ako tip/tipica centrira text spaceovima i tabovima - bude zanimljivije);
u drugom slucaju ne pokupis sve potrebne indexe, a pokupis nepotrebne pa je potrebno opet rucno doradjivati kazalo...

hm, ne postoji jednostavan nacin izrade postenog kazala... posteno kazalo - "rucno" kazalo. Confused
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
renren



Joined: 24 May 2007
Posts: 9
Location: Zagreb

PostPosted: 08.06.2008 13:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ono sto mene u cijeloj prici muci je to sto ja od autora dobijem vec napisan index, a od mene se ocekuje da unutar prijeloma tocno lociram gdje se indexirani pojmovi nalaze i da ispisem te stranice.
Toga sam se i bojala, da je rucno napravljeni index u ovom slucaju jedino rjesenje, bas zbog tog problema hrvatskih padeza.
Ne bih cak ni povukla to pitanje da urednik ne visi za vratom i drzi predavanje da ziher neki nacin mora postojati, da se takve stvari moraju raditi na neki drugi nacin. Naravno da je lik jedan od onih koji misle da tipka F12 prelama, da sam ja tu samo da tipku stisnem.... tipicna prica, nazalost Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 08.06.2008 13:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

renren wrote:

Gotovo nemoguce za povjerovati da se indexiranje u izdanjima koja imaju po nekoliko desetaka, cak stotina stranica indexa rade rucno.


No ipak se rucno radi, cak i za indekse od nekoliko tisuca pojmova (vidjeh to).
Postojao je prije (mozda jos uvijek postoji) Sonar bookends ili tako nekako se zvao softver, ali opet je sve doslo na rucni rad jer cak i ako zanemaris padeze, vremena i sl ponekad je vazno i iz konteksta zakljuciti je li to rijec iz indeksa ili ne.

Kod nas se dodatno radi i tako da jedan pojam moze biti istaknut na vise mjesta u knjizi a tamo gdje se najvaznije i najvise spominje taj broj stranice je u indeksu boldan.

Takodjer u indeksima zna biti i slovo do brojke koje napominje u kojem kontkstu je na toj stranici pojam obradjen.

Ima knjiga koje i u samom tekstu knjige uz neke pojmove imaju broj stranice na kojoj je najvazniji tekst o tom pojmu (nesto kao primitivni knjiski hypertekst). Smile
Sve se to kod nas radilo no automatizacije tu nema. Cisti stopostotni rucni rad.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
renren



Joined: 24 May 2007
Posts: 9
Location: Zagreb

PostPosted: 09.06.2008 06:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Sve se to kod nas radilo no automatizacije tu nema. Cisti stopostotni rucni rad.


Hvala Smile to sam htjela cuti, tak da imam cime uredniku nabrusit nos Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group