Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
fontovi indd pitanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
thusak



Joined: 27 Mar 2009
Posts: 2

PostPosted: 30.03.2009 00:08    Post subject: fontovi indd pitanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle još jedno pitanje

Ovako instaliram fontove u windowsima, sve normalno napravim i sve radi, u indd-u radim i imam hrvatske znakove, i krenem exportirat dokument u pdf i kaže nema tog i tog fonta a ti fontovi su instalirani u sistem i rade u indd-u ?????
ista stvar se dogadja kad ugasim indd i ponovo hocu otvoriti taj dokument di su koristeni ti fontovi ?? nije mi jesno kako fale kad su instalirani i kad se normalno sa njima moze raditi u indd-u ??


i naravno kad exportiram dokument u pdf pojave se kucice umjesto nasih znakova...

tnx
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 30.03.2009 15:47    Post subject: Re: fontovi indd pitanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

thusak wrote:
dakle još jedno pitanje

Ovako instaliram fontove u windowsima, sve normalno napravim i sve radi, u indd-u radim i imam hrvatske znakove, i krenem exportirat dokument u pdf i kaže nema tog i tog fonta a ti fontovi su instalirani u sistem i rade u indd-u ?????
ista stvar se dogadja kad ugasim indd i ponovo hocu otvoriti taj dokument di su koristeni ti fontovi ?? nije mi jesno kako fale kad su instalirani i kad se normalno sa njima moze raditi u indd-u ??


i naravno kad exportiram dokument u pdf pojave se kucice umjesto nasih znakova...

tnx



Najvjerojatnije nekaj ne valja s fontom... To se jedino namece kao odgovor bas zbog ovog zadnjeg da ti baca kucice umjesto znakova...
Mozda je nekaj drugo al meni zvoci kao da font ne stima.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 30.03.2009 21:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najvjerovatnije imas ili dva put instaliran isti font u dvije verzije (true type i type jednog te istog fonta)

ukljuci u opcijama da ti indd oznacava subtitute glyph

trece mozes prije exporta u pdf font konvertirati u krivulje, ali ako imas puno teksta onda ce ti to zaklati RIP

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 03.04.2009 09:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
trece mozes prije exporta u pdf font konvertirati u krivulje, ali ako imas puno teksta onda ce ti to zaklati RIP


Mozes mi samo ovo malo pojasniti?
Nemam trenutno taj problem, ali zanima me sto ako jednom budem imao (poduzi) tekst u nekom nestandardnom fontu, pa ga budem morao pretvoriti u krivulje...

Tnx! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 03.04.2009 13:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TheFlyOnTheWall wrote:
suncek wrote:
trece mozes prije exporta u pdf font konvertirati u krivulje, ali ako imas puno teksta onda ce ti to zaklati RIP


Mozes mi samo ovo malo pojasniti?
Nemam trenutno taj problem, ali zanima me sto ako jednom budem imao (poduzi) tekst u nekom nestandardnom fontu, pa ga budem morao pretvoriti u krivulje...

Tnx! Wink


Font unutar sebe ima definirane krivulje koje treba rasterizirati. Zna?i, svaki znak je definiran. Recimo da font ima 500 znakova. To je 500 definicija koje rip treba izra?unati. Jednom kada o?ita neki znak, primjerice slovo "a", RIP svaki put kada nai?e na slovo "a" pogleda njegovu definicoiju i ka?e: "Aha, vidi, slovo "a", to sam ve? imao, samo da pogledam koje su njegove vrijednosti". Tako da nema veze dali si koristio slovo "a" jednom u tekstu, ili 100 000 puta, zahtjevi rastu doslovce marginalno. No uloliko fontove pretvori? u krivulje, i slovo "a" ti se pojavljuje 100 000 puta, RIP mora 100 000 puta izra?unati tu krivulju. Tako da puno teksta pretvorenog u krivulje stvara poprili?no te?ko?a.

Postavlja se pitanje, za?to masu tiskara tra?i fontove pretvorene u krivulje?
1) Da si smanje komplikacije s neukim klijentima, iako im to poprili?no produ?i proces RIP-anja
2) Ne znaju niti sami ?to to za sobom povla?i, masu puta se pitaju "Za?to li je samo puknuo vovaj fajl?"

Sve u svemu, naj?e??i savjet koji se mo?e ?uti "Pretvorite fontove u krivulje" je jedan od najgorih savjeta koji ?ovjek mo?e dobiti.

Za krivulje.
1) Smanjuje mogu?e probleme s egzoti?nim encodinzima poput na?eg

Protiv krivulja
1) Pove?ava veli?inu fajla
2) Kod velike koli?ine teksta, ovisno o RIP-u, postoji objektivna mogu?nost da fajl "pukne"
3) Treba raditi dva fajla, jedan s fontovima, tako da ga se mo?e editirati, kopija dje su fontovi u krivuljama. To em produ?uje cjelokupni proces, em se fajlovi kote ko ze?evi.
4) Kad je zaista frka s vremenom, operater na RIP-u ukoliko ima prikladan softver mo?e napraviti sitnije preinake ukoliko je font ostao font, no ukoliko je pretvoren u krivulje, to nije mogu?e.
5) PDF s fontovima pretvorenim u krivulje je te?ko ?itati (ekranski prikaz) obzirom da se gubi svojstvo izgla?ivanja prikaza fonta na ekranu (ovo se druga?ije naziva od OS-a do OS-a).
6) Odaje neznanje osobe koja je producirala PDF.

Topla preporuka za sve koji se profesionalno bave DTP-om, kupiti neki od font Managera. Za Windowse topla preporuka ide FontAgent Pro-u (www.insidersoftware.com), za Mac preporuka ide FontExplorer X Pro-u (www.fontexplorerx.com). Suitcase Fusion ne bih preporu?io zbog nekih bugova i glupog na?ina na koji rje?ava konflikte. Naime, prva dva softa u hodu upozoravaju/rje?avaju konflikte odnosno probleme s fontovima. Dok Suitcase nema tu mogu?nost ve? za takve stvari s njim dolazi FontDoctor, aplikacija za sebe. Tao da mo?ete napraviti kompletan materijal, poslati ga u produkciju, oni vam ka?u da ne?to s fajlom ne valja, vi ustanovite da je do fontova (pustili ste FontDoctor da proba ustanoviti problem), i izgubili ste XY dana rada. Umjesto da je sam font manager u startu prilikom aktivacije fonta upozorio na potencijalni problem.

Postoje jo? neki font manageri, no svi oni koji nemaju auto aktivaciju fontova nisu vrijedni spomena.
________
W125 Rekordwagen

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:08; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 11.05.2009 19:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo, malo se dotice ove teme, pa da ne otvaram novi thread;

procitah negdje za situaciju da ako se tekst pretvori u krivulje, i zatim oboji u bijelo (a nalazi se iznad neke obojane povrsine), da se taj tekst na kraju ne otisne.....??
To me malo buni, i htio bih potvrdu ako je to uopce istina. Evo, bas sutra saljem brdo krivulja u tisak, pa da ne bi bilo neotisnutih tekstova! Smile

Hvala unaprijed...
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 11.05.2009 21:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TheFlyOnTheWall wrote:
Evo, malo se dotice ove teme, pa da ne otvaram novi thread;

procitah negdje za situaciju da ako se tekst pretvori u krivulje, i zatim oboji u bijelo (a nalazi se iznad neke obojane povrsine), da se taj tekst na kraju ne otisne.....??
To me malo buni, i htio bih potvrdu ako je to uopce istina. Evo, bas sutra saljem brdo krivulja u tisak, pa da ne bi bilo neotisnutih tekstova! Smile

Hvala unaprijed...


Da, to se desi u InDesignu jer on u default postavkama ima da je crni text overprint.
Sto to znaci... To znaci da ako imas crni tekst koji je uvijek C0 M0 Y0 K100 u slucaju da je ispod njega neka podloga u boji onda se ona vidi kroz taj tekst a to nije dobro. Zato se za velike velicine teksta mora raditi crna iz vise boja.. najbolje rich black c60 m40 y40 k100.
Ili mozes iskljuciti overprint za taj tekst... Ili to znaci da busis rupe u objektu ispod. Tzv. knocout. To danas ne zna masa dizajnera pa onda po print materijalima imas masu naslova koji ispod imaju sliku koja probija od ispod. Zato jer nisu zapunili crnu ili jer ne znaju "busiti rupe".

E sad kakve to veze ima s bijelom. Imas tekst koji je po defaultu crn. Znaci ima i po defaultu ukljucen overprint. Onda ga prebacis u krivulje i ofarbas u bijelo. Ali overprint ostaje. I onda naravno da rip skuzi da je za taj objekt, bijeli tekst, odredjen overprint. Ako ispod imas sarenu podlogu onda ona probija taj bijeli tekst. Zapravo nema kaj probit nego jednostavno zapuni te prostore bojom i tvog teksta nema.

No na RIPu se moze odrediti opcija da on napravi overide na bijeli overprint.

To je uvijek zeznuto podrucje jer uvijek ti negdje u procesu pobjegne neki font koji si ofarbao iz crne u neku boju a nisi skinuo overprint. Pogotovo kad se koriste dingbati.

Zato uvijek treba paziti na atribute koje objekt ima...

Ili iskljuciti default i busiti rupe.... Ali onda imas tekstualni okvir koji je npr 20% magenta a gore 9pt crni font, kondenzirani po mogucnosti a ti iskljucio overprint... Da vidis kad se pojave bijele sjene jer se nije upasiralo dobro....

Tak da je najbolje paziti na vece crne tekstove... Za body txt to nije problem. Ali svi veci naslovi zasluzuju da se obrati paznja na njih.
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 11.05.2009 21:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala ti puno! Morat cu par puta procitati taj post.. Wink

Nego (mozebitno glupo pitanje) je li ista situacija ako se tekst koji je bijel pretvori u krivulje? Odnosno, je li bitan taj redoslijed obojavanja/pretvaranja u krivulje?

I da, meni kad odem s oznacenim tekstom (u krivuljama) na window>attributes 'overprint' kvacica nije oznacena.. znaci li to da mi overprint ipak nije default?

edit: i da li mi "overprint preview" u Adove Acrobatu daje situaciju tiska u tom slucaju? Moze li se preko toga provjeriti stvari i biti sigurno?
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 12.05.2009 09:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TheFlyOnTheWall wrote:
Hvala ti puno! Morat cu par puta procitati taj post.. Wink
Sorri mozda nisam to sve napisao bas najrazumljivije...

TheFlyOnTheWall wrote:
Nego (mozebitno glupo pitanje) je li ista situacija ako se tekst koji je bijel pretvori u krivulje? Odnosno, je li bitan taj redoslijed obojavanja/pretvaranja u krivulje?

Nisam 100% siguran, ali mislim da ne. Ali ako je prvo crni, onda da.

TheFlyOnTheWall wrote:
I da, meni kad odem s oznacenim tekstom (u krivuljama) na window>attributes 'overprint' kvacica nije oznacena.. znaci li to da mi overprint ipak nije default?

Pogledaj u preferensima (jabuka+k) pod apperance of black kaj ti je ukljuceno ili ne...

TheFlyOnTheWall wrote:
edit: i da li mi "overprint preview" u Adove Acrobatu daje situaciju tiska u tom slucaju? Moze li se preko toga provjeriti stvari i biti sigurno?

Da... ali uvijek je dobro paziti na sve to. Ja sve volim raditi ono, old school. Sve rucno provjeriti jer nikad ne znas kad nekaj moze zakazati.
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 13.05.2009 22:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala, Bond! Otislo u tisak, pa bumo vidili za par dana... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group