Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
mix pantone & cmyk

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
instruktor-39



Joined: 30 Apr 2007
Posts: 96

PostPosted: 30.05.2009 13:37    Post subject: mix pantone & cmyk Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav svima,

imam pitanje. mogu li kako umiksati boju da se sastoji od jedne pantonke i jedne iz cmyk spektra.
radim u corel x4.
hvala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 31.05.2009 11:19    Post subject: Re: mix pantone & cmyk Add user to your forum ignore list Reply with quote

instruktor-39 wrote:
pozdrav svima,

imam pitanje. mogu li kako umiksati boju da se sastoji od jedne pantonke i jedne iz cmyk spektra.
radim u corel x4.
hvala


Ne, ne mozes... SPOT boje su jedno a CMYK drugo...
tehnicki nije izvedivo jer spot boja ide iz jednog kanala a CMYK iz 4.
Back to top
View user's profile Send private message
instruktor-39



Joined: 30 Apr 2007
Posts: 96

PostPosted: 31.05.2009 19:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala bond
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 01.06.2009 07:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a koje bo boje zelio s kojima mijesati?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
instruktor-39



Joined: 30 Apr 2007
Posts: 96

PostPosted: 01.06.2009 09:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pantone 7413 + black
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 01.06.2009 09:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

instruktor-39 wrote:
pantone 7413 + black


Iskreno, nikada mi nije nesto ovakvo palo na pamet ali skoro sam 100% ziher da se to ne moze... Bas razmisljam na koji bi se to nacin izvelo, al nis pametno mi ne pada na pamet.
Mozes tu pantone boju prebaciti u CMYK, al ne kuzim kak bi ti sad umijesao crnu tu..
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 01.06.2009 12:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e sad... ak sam dobro shvatio, ti bi mješao rastere tih dviju boja da bi dobio neku treću jel?

Ako to želiš - možeš. Ako radiš u indesignu (ne znam za corel) imaš te "mixed swatch"-eve. Napravi novi mixed swatch i u njemu definiraš kolko koje boje oćeš da ide. Naravno, ovo se odnosi ako radiš s dvije boje... Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 01.06.2009 13:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na pantone objektu odaberi "Overprint fill" i "Arrange to front" ga stavi.

Export to PDF napravi po standardu v6 ili boljem.

Primjer iz Corel X4.
http://rapidshare.com/files/239581524/corelx4.pdf.html

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 01.06.2009 15:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naravno treba svakako reći da kod izrade ploča ili filmova treba paziti da ako se radi s linearnim rasterima rasteri ne budu u nekom kutu pod kojim nastaje moire ili nedaj bože pod istim kutem.

Ako koristiš CMKY + jednu ili više pantone boja gdje se rasteri preklapaju s više od tri boje tehnolog u tiskari bi trebao preporučiti tisak FM rasterom.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
instruktor-39



Joined: 30 Apr 2007
Posts: 96

PostPosted: 01.06.2009 18:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fala na odgovorima dečki,
moram baš u corelu jer u njima crtam i grafikone i trebaju mi upravo te dvije boje za stupce a netko je izabrao bas te dvije boje za knjigu. ne smijem tri ili više koristitil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 02.06.2009 17:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

onda imaš rješenje upravo tri posta iznad.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
daglas



Joined: 15 Mar 2007
Posts: 20
Location: Zagreb

PostPosted: 24.06.2009 18:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nije nužno da koristiš FM raster, na što će zabrejkat dosta tiskara već ti je dobra šansa da ako koristiš kuteve neke druge jake CMYK boje tipa cyan ili magenta bude sve okej što se moarea tiče.

Ono što svaki pametni program kaže za ovo, tipa illustrator: "Žao mi je ali moraš prihvatiti da je gotovo nemoguće prikazati koju nijansu će dati kombinacija više spot boja" Jednostavno je previše varijabli.

Predlažem ton pantone i black raster, ali neznam točno što želiš postići. Na kraju, offset razmisli, da li su te komplikacije fakat ključne za ono što želiš postići ili je dovoljno napraviti dizajn pa prebaciti u CMYK i sretno!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group