Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ŠĐČĆŽ

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Chombila



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 248

PostPosted: 19.06.2004 12:57    Post subject: ŠĐČĆŽ Add user to your forum ignore list Reply with quote

(vektorska grafika - korel i te spike)

prije sam uvijek docrtavao kvačice na našim slovima, sada radim jedan časopis i za naslove koristim font koji (naravno) nema naše znakove... odlučio sam prepraviti font i skinuo sam neki free font editor sa net-a... kada sam otvorio font u njemu već postoje naša slova, pa sam to pokušao aktivirati mjenjajući neke opcije, ali ništa... na kraju sam umjesto onih ludih znakova (što se prikazuju umjesto naših slova) stavio naša slova, pa to sada nekako radi...

eto ako netko zna nešto više o tome i kako ste vi riješili taj problem (ako jeste) Question
Back to top
View user's profile Send private message
ian



Joined: 15 Dec 2003
Posts: 97
Location: zg

PostPosted: 19.06.2004 20:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to bi otprilike bio grubi i efikasan način. Umjesto znakova koje dobiješ na ekranu copy/paste hr slova. U većini slučajeva će sve biti ok. Corel je relativno pristojan po tom pitanju i ne radi probleme oko takvih prilagodbi u fontovima. Ali pripazi, tj. provjeri prije, s drugim programima (quark, illustrator, i ispis u ps).
Primjetio sam da noviji programi koji koriste unicode, baš i ne prikazuju sva hr slova iz tako prilagođenih fontova.
Finiji način bi bio da nadodaš fontu CE enkoding (windows 1250 code page) i tamo staviš hr slova, ali moj dojam je da to spada u područje voodoo-a i crne magije. Ponekad radi, ponekad ne (zavisno od fonta). Koliko sam ja vidio, fontlab se donekle može izboriti s tim (barem zna da postoji Central European enkoding, za razliku od većine ostalih editora s englenskog govornog područja).
U principu, najlakše je sa komercijalnim fontovima od poznatijih proizvođača (bitstream, adobe, ITC i sl.) a najviše glavobolje izazivaju fontovi s neta od nepoznatih izvora.

to su otprilike moja isustva s time.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group