Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pozdrav i pitanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
done



Joined: 03 Dec 2004
Posts: 7

PostPosted: 03.12.2004 21:50    Post subject: Pozdrav i pitanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima!

Evo jedan novi tu da vas davi malo sa pitanjima, mozda i ponudi kakav odgovor Smile
Inace radim web i tu sam vrlo svoj na svome. Sticajem okolnosti otvorili su se neki poslovi za jedan meni prije nepoznat medi u tom svjetluj: papir Smile
Divan je taj papir, mogucnosti koliko maste imas, vrlo mi se svidja... samo se osjecam ko riba na suhom.

Evo vec tjednima tu ucim teoriju i praksu tiskovine, priucenome nikad dovoljno. Osim ovog foruma vecina materijala je na Engleskom (kazem vecina, onaj drugi dio je na svemu osim hrvatskom Smile). Sad je tu problem rjecnika, ja tipu u tiskari kazem bleed on mene ne kuzi, kaze on meni raster ja tupo stojim... e da, rijec raster koriste za 55 drugih stvari. Da ja tu ne duzim, vjerujem da dio ljudi kuzi kakvi sve problem brinu jedno pocetnika..

Evo, u subjectu sam obecao pitanje:
Evo konkretno imam jednu a5 brosuru dati u tisak. Uz dosta bola dizajn je usuglasen i napravih maketu. Radi se o jednoj a5 fascikli obostrano stampanih korica i nekoliko a5 jednostranih listica koji idu unutra kao dodatak.Zanima me, kada je u pitanju montaza (impozicija cini mi se da je engleski ekvivalent) stranice se slazu na odredjeni nacin, ovisno o tome kako se forme okrecu prilikom tiskanja pretpostavljam? Printer spreadove (za korice) vec imam poslozene ovako:

Code:
    | 4 | 1 |      4 i 1 su vanjske strane korica
    ---------
    | 2 | 3 |      2 i 3 su unutarnje strane


E sada, koliko je bitan format papira na koji se to slaze? Znaci ako tiskara moze nabaviti i tiskati do B2 formata onda je ok i ne moram se previse brinuti? Stvar je u tome sto oni ne rade filmove, a ako dodjem PPD-a onda stvar mogu sam pustiti u postscript sa separacijama i to dati njima da samo odstampaju. Nisam siguran glede tog formata pa ako mi moze netko pojasniti malo taj proces.
Druga stvar su bige i stance... kako da im dostavim taj krojacki nacrt? Fascikla naravno ima djep, taj djep bi bilo bolje rezati od posebnog djela papira i ljepiti potpuno ili dio rezati kao dio korica i onda zaljepiti drugi dio?

IImam jos pitanja ali da ne duzim ovaj post... zahvaljujem se svima koji su dosli ovako daleko Applause
Back to top
View user's profile Send private message
sarma



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 99
Location: Osijek/ZG, Croatia

PostPosted: 03.12.2004 22:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stvarno puno toga te brine Surprised

evo ovako, iz iskustva, glede tog tiskanja a5 brošure, daj molim te reci di si našao tiskaru koja ti sama neće napraviti separaciju boja. Obično tiskare koje rade "na veliko" imaju svoje majstore što se toga tiče, koji znaju "kako" pripremiti folije i izvesti montažu na najlakše mogući prihvatljiv način za njihove strojeve, tj. kako bi sve prošlo glatko! Uglavnom onako kako si ti složio formate može nekima odgovarati, a drugima baš suprotno. bilo bi najbolje da spikaš s nekim tko radi za samim strojem, ako ne možeš drugačije jer ovako možeš dobiti odgovor: -- mi nismo to tražili! -- koji je ujedno i najgori mogući odgovor od tiskare jer onda opet ne znaš na čemu si.

Format papira je na koji se slaže je jako bitan, jer su i strojevi u tiskarama drugačijih formata, style-ova i slično, neki su 60 metrski strojevi koji zauzimaju jednu halu, printaju do 10 000 str/o, a svega su 64 cm širine....ja sam gledao frajera koji je separaciju radio na folije A1 formata, ali 99% sam siguran da nema neki standardni format za tako nešto, moraju ti oni reći ako ćeš već raditi sam... nemrem više, nadam se da će ti i ovo pomoći Cool

_________________
-- 45th generation Roman --
Back to top
View user's profile Send private message
done



Joined: 03 Dec 2004
Posts: 7

PostPosted: 03.12.2004 22:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
stvarno puno toga te brine

Brinulo me da ce netko to reci Smile

Quote:
evo ovako, iz iskustva, glede tog tiskanja a5 brošure, daj molim te reci di si našao tiskaru koja ti sama neće napraviti separaciju boja


Znam da stvar moze biti dosta specificna glede opreme... Ovako stvari stoje: radim na adobe platformi i kod ovog konkretnog slucaja se dogodilo da ce se stvar tiskati u ovoj jednoj konkretnoj tiskari koja ima nekakav corel workflow i filmove daju u izdaru na neko drugo mjesto, znaci nemaju svoje ripove i ostalo. I sada pitam ja sto da im donesem, TIF kaze graficar za compom. Oke, donesem ja TIF-ove printer spreadova i embedam ICC profil unutra, koji su oni jednostavno ingorirali. Problem je sto ja dodjem do tih tifova ovako: stvar je napravljena u indesigne-u; exportam ja PDF po postavkama koje mi rade za digitalnu stampu sa 5mm bleeda i samo crop linijama; zatim PDF otvorim u Illustratoru i od tamo pretvorim stvar u TIF. Previse tu pretumbavanja ima da bi boje ispale OK naravno Smile Kako se radi na kunstdrucku 300g i 135g sjajnom, mislim da eurostandard za color manager odgovara (cmyk je euroscale coated v2) sa svojim inklimitom... nije da tu znam previse ali mi se cini da papir moze podnijeti toliko kolicinu boje. Oni to fino ignoriraju i meni boje ispadnu koma.
Razlog drugi:zelim nauciti jer se stvarno osjecam tupavo Brick wall kada udjemo u konkretnu raspravu... a u ovom djelu procesa sam nekako najtanji (mislim, nije da sam puno deblji na nekom drugom djelu, jednostavno sam ovde trenutacno guska u magli).
Ucinilo mi se najboljim da ja fino nabavim PPD za taj rip i dam separacije njima, koje prodjem kroz distiler i napravim PDF za nekakav preview koji bi dao njima da pogledaju prije nego sto stvarno spucamo lovu na film.
Inace njihov stroj odradjuje boju po boju - to je manje vise sve sto znam o njemu.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group