Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Prijelom časopisa i knjiga

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
slavonac78



Joined: 26 Sep 2004
Posts: 26

PostPosted: 01.01.2005 17:09    Post subject: Prijelom časopisa i knjiga Add user to your forum ignore list Reply with quote

Htio bih naučiti raditi dizajn i prijelom časopisa, knjiga i sl....pa me zanima kak je to najbolje početi učiti....u nekom studiju, preko knjiga, tečaji, ili...?
Rad u samim programima mi nije nepoznanica, više bih htio naučiti oko samog procesa produkcije...kak se pripremaju textovi i slike, kak se slaže prijelom....itd.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Chombila



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 248

PostPosted: 02.01.2005 01:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam uglavnom osnovno znanje stekao u srednjoj, jer sam isao za grafickog urednika, ali sam kasnije naravno htio prosiriti svoje znanje i nisam bas uspio pronaci pretjerano sadrzaja na netu, a dali postoje neki tecajevi nebih bas znao, sto se literature tice znam za par prastarih knjiga koje je i tako tesko pronaci...
inace imam jednu ideju da napravim sajt upravo za graficke urednike... Smile
dobra je stvar sto znas baratati programima za prijelom, a mislim da najbolje mozes uciti iz postojecih magazina, dale uzmes recimo globus i proucavas... dok je kod knjiga to malo jednostavnije...
kao i kod web-a, i svake novine, casopis imaju svoje elementa od kojih se sastoje: paginacija, tekst, naslovi, podnaslovi, slike, ilustracije... pa bi ti bilo najbolje da od toga krenes...
moj ti je savjet da nemjesas dizajn, prijelom i pripremu...
dakle prvo probaj pohvatati teoriju, a onda se baci na praksu... Smile
svakako ti preporucam da posjetis http://garcia-media.com/
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 02.01.2005 14:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo par linkova koji su bili prošle godine na mi3dot newsima:

http://calendardesign.de/besprechung/besprechunge.html
http://calendardesign.de/anzeigee/index.html
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
slavonac78



Joined: 26 Sep 2004
Posts: 26

PostPosted: 02.01.2005 22:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sve OK...ali uzmimo npr. neki časopis tipa pcchip, oni su prije nekog vremena radili redizajn...eh sad, mene konkretno zanima što taj pojam obuhvaća zapravo...
.izradu nekih tipskih templejta pretpostavljam, sam dizajn, itd...ali opet ljudi koji to rade su isto tako negdje to morali naučiti....Wink
Ne vjerujem bas da su isli izrezivati stranice iz raznih novina, pa onda na osnovu njih slagali nešto svoje....mislim da takav "hard way - pokušaji i pogreške" princip ne može funkcionirati kod iole ozbiljnjije tiskovine....
Uzmimo npr. "Computer Arts", recimo dizajn-prijelom-priprema časopisa takvog opsega...
Barem neka knjiga ili nešto...na Amazonu sam našao nešto na tu temu, međutim to je sve tipa "lijepe sličice" dok od samog procesa nema ništa.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 03.01.2005 14:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imas neki sitni basic tu: http://calendardesign.de/besprechung/besprechunge.html
ali iskreno, nemam pojma kako bih ti u kratko objasnila kako se to radi.... pun k analize postojeceg, dobro poznavanje tipografije, dobro poznavanje sadrzaja kojeg uoblicujes, masa skica u kojima moras predvidjeti svakakve situacije (nesmijes raditi na "idealnoj" stranici, s idealnom kolicinom txta i fotki, jer to ne funkcionira u stvarnosti...)...u kratko, cilje je napraviti nesto sto fleksibilnije, a vizualno jako prepoznatljivo...zato i ne znam kako da ti objasnim u par rijeci....
meni je to bio mrak posao (mozda jedan od najzanimljivijih koje sam radila), ali sam se fino nasljakala da naucim, shvatim i napravim kako treba.....

pogledaj i njega: http://www.garcia-media.com/ , najbolji je na svijetu.....

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
borja



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 76
Location: hr

PostPosted: 03.01.2005 16:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slavonac78 wrote:
Sve OK...ali uzmimo npr. neki časopis tipa pcchip, oni su prije nekog vremena radili redizajn...eh sad, mene konkretno zanima što taj pojam obuhvaća zapravo..


obuhvaca to mnogo toga Smile dakle prije svega, kod redizajna magazina i dizajna nekog novog treba definirati koncept, sto rade urednici ili tko je vec zaduzen za to, nakon kojeg se ide u dizajn. konkretno, u slucaju pc chipa, svi su prijedlozi dizajna prvo slozeni u photoshopu, na osnovu rubrika, imena rubrika i kompletnog rekoncepta.

obzirom da sam dosta toga sam definirao, znam da je bilo dosta posla jer kod svake rubrike definiras nesto. konkretno, u slucaju pc chipa imas zahtjeve urednistva odnosno magazina koje dizajner treba osmisliti - npr. info boxovi za hardver, URLo-ovi, potpisi pod slike,okviri okofotografije, niz najmanjih detalja.

dakle, prvo treba s strane onoga tko magazin radi sve tocno definirati. prvo generalni koncept po rubrikama, pa detalji unutar samih rubrika. i onda ide dizajn, koji je kako sam napisao, radjen u photoshopu. nakon photoshopa, napravljeni su templatei za svaku rubriku, definirani fontovi i sve ostalo.

sto se ljudi koji to rade tice, oni su to negdje naucili Smile doduse, ja nisam, vise sam se vodio nekom urednickom intuicijom, ali graficari su koristili steceno znanje.

u svakom slucaju, gomila posla, ali vise zbog mnogo detalja koje treba definirati, ali to je zabavno, smišljati imena rubrika Smile

mislim da ces najbolje nauciti radeci bilo gdje bilo sta...

pozdrav i sve najbolje svima

_________________
-
boris.licina//borja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
milosh



Joined: 27 Aug 2004
Posts: 55

PostPosted: 04.01.2005 17:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

www.grafika.cz ima masu korisnih info. jedino sto je na ceskom.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 07.01.2005 23:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ej, moze se to opisati jednom rjecju: Fakultet Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group