Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Hrvatski dizajn
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 17.11.2003 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Problem je sto mi samo crtkamo a svi ostali se bave vaznim stvarima. Svi su imali jednom likovni u skoli.

Meni ne bi palo na pamet ic kenjat vodoinstalateru zasto je stavio cijev fi 40 bakrenu jer je moje misljenje da ako sam ga vec zvao, onda imam nekog povjerenja u njega i valjda zna sta radi - on je majstor u tome, ne ja - inace ga ne bi ni zvao nego bi sam to napravio.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 17.11.2003 12:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Problem je sto mi samo crtkamo a svi ostali se bave vaznim stvarima. Svi su imali jednom likovni u skoli.

Meni ne bi palo na pamet ic kenjat vodoinstalateru zasto je stavio cijev fi 40 bakrenu jer je moje misljenje da ako sam ga vec zvao, onda imam nekog povjerenja u njega i valjda zna sta radi - on je majstor u tome, ne ja - inace ga ne bi ni zvao nego bi sam to napravio.


mislim, el to samo kod nas tako? ima netko konkretna iskustva "odnekud drugdje" pa da veli jel to fenomen hrvatstva ili webdizajnerstva

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 17.11.2003 12:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svugdje je tako dok ne pocnes cepat min. 100 000 kn po sajtu. Sto si jeftiniji to te vise prcaju. Logicno bi bilo da je obrnuto jer vise love ulazu u sajt ali nije.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sh00le



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 17.11.2003 13:20    Post subject: Re: Hrvatski dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

nazalost, postoji par (IMHO nepremostivih) problema:
1. urednistvo. ako se radi o komercijalnom proizvodu, treba ti komercijalno urednistvo. koji je to urednik/insider/dizajner sposoban to raditi? netko tko je radio arkzin? arkizn je propao... ljubicic? boze... fedja? ajme... hrvatski teoreticari dizajna ne da nisu komercijalni, nego su dosadni i hard-core struci.
ako se ne radi o komercijalnom proizvodu, koji ce izdavac bit toliko blesav da izdaje casopis u kojem ce se pljuvat po njegovim drugim izdanjima? mislim, ako taj casopis bude izdavao EPH, sto kad se netko u casopisu raspise o dizajnu EPH izdanja?
2. pare. u hrvata magazini ne zive od naklade. jednostavno nas je premalo. tocka. ajd ti nadji dovoljno reklama da isplatis strukovni casopis koji ima urednistvo od makar 6 ljudi (sto je minimum: glavni, izvrsni, urednik deska, redaktor, art direktor, dizajner). no chance. druga je varijanta poluprofesionalna, volonterska redakcija. koja bi mozda uspjela izgurat 2 broja.
postoji jos i varijanta da magazin izdaje neka velika tiskara (tipa radin), kojoj bi isti sluzio kao dobra promocija. to, pak, znaci da bi se magazin fokusirao na tehnicke aspekte dizajna (dakle, nove tehnike tiska i dorade). isto tako znaci da si tiskara ne bi mogla priustiti vrhunske kadrove. jednostavno, nema se dosta para.
3. sadrzaj. CA i slicni magazini su nekako blize izvoru informacija. u svijetu bas i nema press agencija posvecenih dizajnu - dakle servisi koji bi nam omogucili da primamo informacije istodobno kad i strani magazini jednostavno NE POSTOJE. dakle, nas magazin kasni mjesec dana za svijetom. makar prvih 5-6 mjeseci dok se ne pohvataju kontakti. sto je, btw, krucijalno vrijeme za uspjeh projekta. ili bi se, pak, fokusirao na domace teme. ups? domace teme...?
4. novinari. e, da samo znate kako je tesko pronac novinara koji zna prepoznat informaciju i onda je prezentirat cisto i jasno, bez prazne frazeologije... pogotovo ako se bavi dizajnom. usporedite tekstove u CA i @ sa nekim potpisima u galerijama na mi3dot.org, pa ce vam sve bit jasno.

jednostavno, cini mi se da bi bilo mudro obnovit pretplatu na computer arts (ili eye, sto zahtjeva vise para). u hrvata tesko opstaju i puno komercijalniji projekti, bojim se da za dizajn jos uvijek nije vrijeme...


A čuj, možda bi se i moglo nešto napraviti...
Prvo par stvari, nisam dizajner, nejde me to, ali volim gledati lepe slike.. Smile

Kako napraviti Design časopis?!
Arkzin je propao, nisam siguran što je s Godinama Novim, kada sam bio u prilici redovito sam ih kupovao, a izlazili su 4 puta godišnje.
Tematika je bila književnost, dizajn je bio Akrzin stil (možda malo lakši), imao je stranice u boji i sve ti je bilo žao baciti to u smeće (zato ih ja i dalje čuvam)..

Komercijalne naravi?!
Zašto bi takve novine (časopis) morali biti komercijalni? Treba naći interesenata, sponzora koji bi bili spremni izdvajati lovu za to, u stilu "ovo je art projekt, nije komercijalan, to radimo samo da omogućimo mladim ljudima da se afirmiraju"..
Mislim da je takva shema bila i u Godinama Novim.

Uredništvo i ljudi koji bi pisali.
Opet, moje subjektivno mišljenje, jerbo nemam pojma kakvo je stanje stvari, a ni kako to izgleda u stranim časopisima.

mi3dot (ako se ne varam) rade ljudi iz čistog gušta. Žele čuti što drugi misle o njihovom radu, žele vidjeti što drugi rade, educiraju se etc etc.. I to sve ljudi rade (više manje) zabadave, jer (neka me netko ispravi ako griješim) nitko od ovog ne diže lovu za rad ovdje. I ima se o čemu čitati, ima se što vidjeti. Ja vjerujem da bi ljudi koji sada ovdje objavljuju svoje radove voljeli za taj svoj posao dobiti neku kintu, a u 4 mjeseca bi se moglo skupiti materijala za jedan broj časopisa.

Možda i griješim.

P.S. Odmah da napomenem, ne volim kada ljudi govore : "Ovo nije moguće, ovo se neće moći napraviti", a da nisu sjeli razmislili i zatim pokušali nešto napraviti i razbili zube na to. Jedino ljudima razbijenih zubiju priznam kada kažu "Ovo se, u ovom trenutku, ne može napraviti."
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 17.11.2003 13:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok a zasto ne bi izdavali nkei recimo "fanzin" type casopis? znaci svaka tri - cetri mjeseca novi broj, 32stranice, A5 format, mislim ja bi dao sigurno 20-30 kn za tako nesto...a i digitalni tisak nije tolko skup, osim toga mislim da materijala ne bi nedostajalo, a troskovi ne bi trebali biti preveliki, jer ono ne treba cijeli magazin biti u boji

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 17.11.2003 14:47    Post subject: Re: Hrvatski dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

sh00le wrote:

Kako napraviti Design cˇasopis?!
Arkzin je propao, nisam siguran sˇto je s Godinama Novim, kada sam bio u prilici redovito sam ih kupovao, a izlazili su 4 puta godisˇnje.
Tematika je bila knjizˇevnost, dizajn je bio Akrzin stil (mozˇda malo laksˇi), imao je stranice u boji i sve ti je bilo zˇao baciti to u smec´e (zato ih ja i dalje cˇuvam)..
Komercijalne naravi?!
Zasˇto bi takve novine (cˇasopis) morali biti komercijalni? Treba nac´i interesenata, sponzora koji bi bili spremni izdvajati lovu za to, u stilu "ovo je art projekt, nije komercijalan, to radimo samo da omoguc´imo mladim ljudima da se afirmiraju"..
Mislim da je takva shema bila i u Godinama Novim.

a, molicu lijepo, tko se to afirmirao preko godina novih?
sama ideja o izdavanju "art projekta promjenjive periodike" ne bude radila. zasto bi itko, osim drzave ili sorosa (btw. oni odlaze iz hr), imao interesa ulagat u takav projekt? kako ces ljudima stvorit naviku kupovanja ako je period izlazenja 3 mjeseca? ako se ne radi o komercijalnom produktu - nemas para za reklamu koja bi ljudima rekla da je magazin na kiosku. pored toga, ideja "art projekta" implicira casopis o teoriji dizajna. nisam siguran da bi se naslo bas previse ljudi koji bi prestali kupovati eye zbog ljubicicevih lamentacija o ulozi kvadrata u nacionalom identitetu...

sh00le wrote:
mi3dot (ako se ne varam) rade ljudi iz cˇistog gusˇta. Zˇele cˇuti sˇto drugi misle o njihovom radu, zˇele vidjeti sˇto drugi rade, educiraju se etc etc.. I to sve ljudi rade (visˇe manje) zabadave, jer (neka me netko ispravi ako grijesˇim) nitko od ovog ne dizˇe lovu za rad ovdje. I ima se o cˇemu cˇitati, ima se sˇto vidjeti. Ja vjerujem da bi ljudi koji sada ovdje objavljuju svoje radove voljeli za taj svoj posao dobiti neku kintu, a u 4 mjeseca bi se moglo skupiti materijala za jedan broj cˇasopisa.

mi3dot (massive respect!!) ne treba novinare, lektore, redaktore, uredske prostorije, telefone, tajnicu, printere, tisak, papir, distribuciju, promociju, marketing... tu je i cinjenica da je internet nesto brzi medij od papira, pa se mi3dot obnavlja vise puta dnevno. casopis koji bi izlazio svaka tri mjeseca trebao bi imati VRHUNSKE tekstove, a vrhunske tekstove trebaju pisati vrhunski autori. a vrhunski autori kostaju...

sh00le wrote:
P.S. Odmah da napomenem, ne volim kada ljudi govore : "Ovo nije moguc´e, ovo se nec´e moc´i napraviti", a da nisu sjeli razmislili i zatim pokusˇali nesˇto napraviti i razbili zube na to. Jedino ljudima razbijenih zubiju priznam kada kazˇu "Ovo se, u ovom trenutku, ne mozˇe napraviti."

ja ti se, onak, dosta muvam po hrvatskom novinskom izdavastvu, pa pricam o stvarima koje sam prozivio - od izdavanja strip fanzina, preko prizvodnje/pokretanja tjednika, dvotjednika, mjesecnika, do casopisa o kulturi.

retro_one wrote:
ok a zasto ne bi izdavali neki recimo "fanzin" type casopis? znaci svaka tri - cetri mjeseca novi broj, 32stranice, A5 format, mislim ja bi dao sigurno 20-30 kn za tako nesto...a i digitalni tisak nije tolko skup, osim toga mislim da materijala ne bi nedostajalo, a troskovi ne bi trebali biti preveliki, jer ono ne treba cijeli magazin biti u boji

bolje nemoj... samo ces si natovarit HRPETINU posla za vrat... a i to kosta. i treba distribuciju. i urednistvo. i hrpu zivaca i slobodnog vremena...
Back to top
View user's profile Send private message
eirenah



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 38

PostPosted: 17.11.2003 19:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Phoenix wrote:
i sad par carskih za kraj:
baci to u raster
poigraj se s tim
povecaj za 7%
cmykana ti je fotka (los jpg, ispod 60% kvalitete)


e to su vec opasni igraci koji imaju beneficirani staz sa zaebavanjem pa su si dali truda naucit neke fancy fraze od kojih mi padamo u delirije kad ih cujemo onako uglavnom idiotski smjestene u totalno krivi kontekst...
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 17.11.2003 20:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Svugdje je tako dok ne pocnes cepat min. 100 000 kn po sajtu. Sto si jeftiniji to te vise prcaju. Logicno bi bilo da je obrnuto jer vise love ulazu u sajt ali nije.


meni je sad iz moje perspektive nemoguce zamisliti kakav bi to sajt bio za 100 iljada kuna.
mislim sta taj radi? egzistira u vise svemira istovremeno?

el bi mi3 ovaj vrijedio toliko?
il to meni vise lici na - nije STO se radi, nego TKO i KOME se radi.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ivan



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 320
Location: Zagreb

PostPosted: 17.11.2003 20:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
emptyhead wrote:
Svugdje je tako dok ne pocnes cepat min. 100 000 kn po sajtu. Sto si jeftiniji to te vise prcaju. Logicno bi bilo da je obrnuto jer vise love ulazu u sajt ali nije.


meni je sad iz moje perspektive nemoguce zamisliti kakav bi to sajt bio za 100 iljada kuna.
mislim sta taj radi? egzistira u vise svemira istovremeno?

el bi mi3 ovaj vrijedio toliko?
il to meni vise lici na - nije STO se radi, nego TKO i KOME se radi.

uglavnom je najvažnije kome se radi i tko radi, ali ima i obim posla veliki utjecaj na cijenu ofkrs
a pretpostavljam da dimitrij ne bi bio daleko od te cifre kada bi to bio komercijalan projekt za neku firmu, a ovako je neprecjenjiv Smile

_________________
no ojro
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
e-di



Joined: 26 Sep 2003
Posts: 2

PostPosted: 17.11.2003 23:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="SINteX"]joj samo mi nemojte spominjati ljubicica,...
prije 2 godine kad sam ga pitao zasto se na hrtu spajaju dvije kockice leda ispred barkoda,... znao mi je samo reci da barkod predstavlja komercijalu, a za kockice nije imao blage,... mislim svo postovanje to covjeku, ali napuhavanje je napuhavanje. ako itko radi po shabloni, onda je to on.

ja sam sebi uspio nekako objasnit sta je htio reci sa tim kockicama leda; kad uvale reklame usred filma-oblije te hladan znoj! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 17.11.2003 23:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma da, ono, puste reklame, pa da ne popizdis, ono... cool down man.. da ne razbis daljenski i prebacis :)

a i, bolje mi jebene kockice od stvari koju je nova napravila, od one pizdarije za reklame spicu... strasno..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 18.11.2003 02:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Što se Ljubičića tiče, mislim da nikad nisam čuo da netko toliko puta kaže 'ovo je rad koji je bio vrlo popularan i ja sam ga uradio' tokom svoga izlaganja... ali, što je da je, tip je donekle tehnički potkovan(što se može zaključiti jedino iz 'off stage' razgovora...).

Što se časopisa tiče... teško da bi bilo neke isplativosti. Kao primjer pogledaj mi3dot(osobito ove forume), imaju 372 registrirana uzera, a računaj da je ovo sve besplatno... jednostavno ima premalo interesa, jer je vjerojatno i motivacija premala(budući da su i iznosi za obavljen posao grafičkog dizajna premali, osim kada su velike ribe u pitanju...).

Npr. mene pere ideja 'zašto dizajn ne bi postao hrvatski izvozni proizvod?'. Budući da nitko pametan ne bi ulagao u proizvodnju kod nas(kada postoji puno jeftinija radna snaga), zašto se ne bi orijentirali na masovni izvoz uslužnih djelatnosti? Ali to povlači reforme u školstvu(osobito na grafičkom fakultetu...), i neki ozbiljni plan razvoja koji očito niti jedna politička stranka nije u stanju napraviti... tako da će se navedeno dogoditi - nikada. Rolling Eyes

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 18.11.2003 11:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ivan wrote:
carr wrote:
emptyhead wrote:
Svugdje je tako dok ne pocnes cepat min. 100 000 kn po sajtu. Sto si jeftiniji to te vise prcaju. Logicno bi bilo da je obrnuto jer vise love ulazu u sajt ali nije.


meni je sad iz moje perspektive nemoguce zamisliti kakav bi to sajt bio za 100 iljada kuna.
mislim sta taj radi? egzistira u vise svemira istovremeno?

el bi mi3 ovaj vrijedio toliko?
il to meni vise lici na - nije STO se radi, nego TKO i KOME se radi.

uglavnom je najvažnije kome se radi i tko radi, ali ima i obim posla veliki utjecaj na cijenu ofkrs
a pretpostavljam da dimitrij ne bi bio daleko od te cifre kada bi to bio komercijalan projekt za neku firmu, a ovako je neprecjenjiv Smile


uzmi recimo da radni sat kosta 200kn, sto nije astronomska cifra. nemoj gledat iz perspektive individualca u kojoj mozes racunat na sav taj novac nego iz perspektive firme koja iz toga treba platit neku placu + davanja na tu placu, rezije, opremu, prostor...
100.000 kn / 200 = 500 radnih sati / 8 sati = cca 60 dana (ili 3 covjeka * 20 dana). Dakle, radi se o vecem projektu ali ne takvom da 'egzistira u vise svemira istovremeno' Smile

S druge strane, firme koje se bave implementacijom informatickih sustava (kod nas) naplacuju 50-80 EUR za inzinjer sat (Compaq ili MS certified inzinjeri recimo). Jednostavna racunica, kak se poveca cijena sata tak raste i cijena projekta. Zduplas cijenu i nas fiktivni projekt od 500 radnih sati odjednom kosta 200.000 kuna Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 18.11.2003 11:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Dakle, radi se o vecem projektu ali ne takvom da 'egzistira u vise svemira istovremeno'

kolko dodje takav :)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 18.11.2003 12:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
ivan wrote:
carr wrote:

meni je sad iz moje perspektive nemoguce zamisliti kakav bi to sajt bio za 100 iljada kuna.
mislim sta taj radi? egzistira u vise svemira istovremeno?

el bi mi3 ovaj vrijedio toliko?
il to meni vise lici na - nije STO se radi, nego TKO i KOME se radi.

uglavnom je najvažnije kome se radi i tko radi, ali ima i obim posla veliki utjecaj na cijenu ofkrs
a pretpostavljam da dimitrij ne bi bio daleko od te cifre kada bi to bio komercijalan projekt za neku firmu, a ovako je neprecjenjiv Smile


uzmi recimo da radni sat kosta 200kn, sto nije astronomska cifra. nemoj gledat iz perspektive individualca u kojoj mozes racunat na sav taj novac nego iz perspektive firme koja iz toga treba platit neku placu + davanja na tu placu, rezije, opremu, prostor...
100.000 kn / 200 = 500 radnih sati / 8 sati = cca 60 dana (ili 3 covjeka * 20 dana). Dakle, radi se o vecem projektu ali ne takvom da 'egzistira u vise svemira istovremeno' Smile

S druge strane, firme koje se bave implementacijom informatickih sustava (kod nas) naplacuju 50-80 EUR za inzinjer sat (Compaq ili MS certified inzinjeri recimo). Jednostavna racunica, kak se poveca cijena sata tak raste i cijena projekta. Zduplas cijenu i nas fiktivni projekt od 500 radnih sati odjednom kosta 200.000 kuna Smile


hmda. sto je veci projekt, daj mi neki primjer? mi3,iskon,surfstation,deckI.com?

mislim kad vec pricamo o ciframa, za kolko vi prodajete ovaj svoj CORE.web?
ako je za javnost, vjerojatno i to ima svoju cijenu, bar okvirnu.
u kolko on svemira egszistira? Smile

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 18.11.2003 12:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Egzistira u koliko god svemira treba Smile.

Mi3 je svakako veci projekt. Probaj stavit na papir sto sve mi3 ima (ili procitaj faq) s tim da uzmes u obzir da ti vidis samo 60% mi3-a (frontend), ostalo ti je skriveno (valjda Smile) jer nisi admin.

I mi3 nije na prodaju. Mislim, bilo mi divno da nas neko placa a da mi radimo samo ovo Smile.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sh00le



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 18.11.2003 16:18    Post subject: Re: Hrvatski dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

a, molicu lijepo, tko se to afirmirao preko godina novih?
sama ideja o izdavanju "art projekta promjenjive periodike" ne bude radila. zasto bi itko, osim drzave ili sorosa (btw. oni odlaze iz hr), imao interesa ulagat u takav projekt? kako ces ljudima stvorit naviku kupovanja ako je period izlazenja 3 mjeseca? ako se ne radi o komercijalnom produktu - nemas para za reklamu koja bi ljudima rekla da je magazin na kiosku. pored toga, ideja "art projekta" implicira casopis o teoriji dizajna. nisam siguran da bi se naslo bas previse ljudi koji bi prestali kupovati eye zbog ljubicicevih lamentacija o ulozi kvadrata u nacionalom identitetu...



Tko se afirmirao?! Ne znam, nisam knjiški moljac, ali znam da je bilo nešto domaćih radova (ulomaka iz knjiga itd), a bilo je dosta i strane književnosti.
Znam da je tu bilo i nekoliko članaka od Jergovića (a više manje zna se tko je on)
Teorija dizajna?! Zašto?! U Godinama Novim nije bilo teorija književnosti, nego su to više manje bili tekstovi aktualnog trenutka. Nešto se desilo, netko je nešto napravio, ili kao kritika nečeg što je bilo, što se ponavlja. Uglavnom, tekstovi su bili jako čitki, britki, bez dlake ne jeziku i moderno koncipirani itd itd..
Recimo par primjera:
teme: Željeznički kolodvori, Šankerske brije i tako...

Art časopis ne znači nužno i dosadu i nezanimljivost.

dunga wrote:

mi3dot (massive respect!!) ne treba novinare, lektore, redaktore, uredske prostorije, telefone, tajnicu, printere, tisak, papir, distribuciju, promociju, marketing... tu je i cinjenica da je internet nesto brzi medij od papira, pa se mi3dot obnavlja vise puta dnevno. casopis koji bi izlazio svaka tri mjeseca trebao bi imati VRHUNSKE tekstove, a vrhunske tekstove trebaju pisati vrhunski autori. a vrhunski autori kostaju...


Za početak ne trebaš lektore (znam preko nekoliko časopisa - KOMERCIJALNIH, koji nemaju lektora). Jest da im radi toga tekstovi liče na kupus i zna se desiti da kod nepismenog autora ne možeš pročitati tekst od gramatičkih grešaka. Ali oni i dalje izlaze.
Redakcija im se sastoji od ograđenog prostora 4x4 u kojem se nalazi prelamačica, glavni urednik, te još 2 urednika sa, sve skupa 4 kompa (od toga su 2 MAC). Jest da se oni nalaze u sklopu veće redakcije, ali oni rade u prilično skromnim uvjetima. (netko će prepoznati o kojem se časopisu ovdje govori).

Tisak - digitalni tisak nije tako skup.
distribucija - Tisak (jest da oni uzimaju JAKO puno love, ali oni ti mogu omogućiti distribuciju u cijeloj Hrvatskoj), za početak to ne mora biti tako, jer bi cilj prvih par brojeva bilo ispipavanje tržišta, da li ono postoji, da li postoji interes itd..

Marketing - net, kolege, kvaliteta, usmena predaja. Ruka ruku mije, a lice obadvije. Dizajneri (koje bi ovo najviše interesiralo) saznali bi za časopis u vrlo kratkom roku. Vjerujem da bi većina web dizajnera (ako imaju prilike) na svojem siteu spmenuli čaopis, stavili banner etc etc... Pomalo. Za prvih par brojeva naklada od 1000 brojeva bila bi super. I prodala bi se i na taj način (najvjerojatnije)

Promocjia - pogledaj marketing

Tekstovi moraju biti zanimljivi, aktualni, razumljivi. Ne moraju biti vrhunski. Zašto ja čitam svaki članak koji napiše empty (na koji naletim). Znači li to da empty piše vrhunske tekstove? Ili samo zanimljive? Sorka empty, ali ovaj put ostajem na zanimljivim Smile

dunga wrote:

bolje nemoj... samo ces si natovarit HRPETINU posla za vrat... a i to kosta. i treba distribuciju. i urednistvo. i hrpu zivaca i slobodnog vremena...


Hm, ne znam..
Ja sam na faksu imao žarku želju izdavati studentske novine. Tj, raditi na njima. Prvi pokušaj nije uspio. Drugi pokušaj nije uspio (prvi pokušaj je čak i dalje otišao). Treći pokušaj je uspio. Izdali smo novine, bile su jako dobro prihvaćene, ali (nažalost ili na sreću) trajali smo 2 broja, jer većina uredništva (me included) je završavala faks i nije imala namjeru ostajati na faksu samo radi novina. Ekipa koja nas je naslijedila počela je nešto raditi ali broj 3 nije izišao..

I mogu reći da je to meni bio gušt. Da sam opet na faksu opet bih pokušao isto. A ni dobiti neku lovu nije tako veliki problem. Sve što ti treba jest uvjeriti sponzore koja je njihova korist od oglašavanja, sufinanciranja itd..

Mislim, naišao sam prije izvjesnog vremena na časopis Hoteli, koji se ne prodaje po kioscima, nego uredništo (najvjerojatnije) pokupi lovu od hotela, poslika ih, napiše nešto o njima i tu turi pod nos svim drugim hotelima for free. Kada to vide drugi hoteli (tj. njihovi direktori) onda oni oće isto pa onda oni uplate lovu i tako ukrug. Glavno da se lova vrti.

Vjerujem da se nešto slično (na baš ovako drastičan primjer) može napraviti i sa dizajnom.
Back to top
View user's profile Send private message
borja



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 76
Location: hr

PostPosted: 18.11.2003 16:28    Post subject: Re: Hrvatski dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

sh00le wrote:


P.S. Odmah da napomenem, ne volim kada ljudi govore : "Ovo nije moguće, ovo se neće moći napraviti", a da nisu sjeli razmislili i zatim pokušali nešto napraviti i razbili zube na to. Jedino ljudima razbijenih zubiju priznam kada kažu "Ovo se, u ovom trenutku, ne može napraviti."


moze se napraviti, ali za takav magazin na cca 112 stranica ti treba mjesecno minimalno 25 000 eura. i tu ti oko 20 000 ode na tisak (naklada cca 20 000) i 5000 da podijelis honorare. (okvirne brojke, ne da mi se racunati al tu je negdje) i to je bez prostora, interneta, racunala, dizajna, marketinga.

e sad, iako to izgleda puno nije jer ti je dovoljno da prodas 10 000 komada kako bi pokrio veci dio troska tako da je cijela prica izvediva samo bi taj mag morao malo ici i na siru publiku ako zeli biti profitabilan a zeli jer ako nije, nece ni izlaziti.

sto se ljudi tice to je stvarno gomila posla za napraviti tako da entuzijazam neki nema smisla i ove izjave za nista para da ce netko raditi, moze reci samo osoba koja je
a) premlada i nikada nije radila Smile
b) nema ni pribliznu ideju koliko posla je ne samo napraviti mag (to je prvi mali korak) nego ga i nastaviti raditi.

_________________
-
boris.licina//borja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
borja



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 76
Location: hr

PostPosted: 18.11.2003 16:47    Post subject: Re: Hrvatski dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

sh00le wrote:

Art časopis ne znači nužno i dosadu i nezanimljivost.


naravno da ne; ako te placa drzava ili neki superbogati dokoni sponzori obozavatekji dizajna moze proci ali ako moras biti profitabilan onda moras i neke kompromise napraviti pa ici malo i u mainstream.

sh00le wrote:

Za početak ne trebaš lektore (znam preko nekoliko časopisa - KOMERCIJALNIH, koji nemaju lektora). Jest da im radi toga tekstovi liče na kupus i zna se desiti da kod nepismenog autora ne možeš pročitati tekst od gramatičkih grešaka. Ali oni i dalje izlaze.


trebas lektora, takav magazin ili ce biti kako treba profi odradjen do kraja ili bolje da ga nema. kao da npr. dizajnerski mag das nekom klincu da ga za 100 kuna dizajnira, tako ti je i s lektorom. neke stvari moras imati, a ako izadje nepismen txt bas ti i nije neki potez.

sh00le wrote:

distribucija - Tisak (jest da oni uzimaju JAKO puno love, ali oni ti mogu omogućiti distribuciju u cijeloj Hrvatskoj), za početak to ne mora biti tako, jer bi cilj prvih par brojeva bilo ispipavanje tržišta, da li ono postoji, da li postoji interes itd..


ispipavanje se radi prije prvog broja, nakon treceg ili radis ili ne. naklada mozda i nije toliki faktor, donosi lovu ali zivi se od oglasivaca.

sh00le wrote:


Marketing - net, kolege, kvaliteta, usmena predaja. Ruka ruku mije, a lice obadvije. Dizajneri (koje bi ovo najviše interesiralo) saznali bi za časopis u vrlo kratkom roku. Vjerujem da bi većina web dizajnera (ako imaju prilike) na svojem siteu spmenuli čaopis, stavili banner etc etc... Pomalo. Za prvih par brojeva naklada od 1000 brojeva bila bi super. I prodala bi se i na taj način (najvjerojatnije)


moras imati jaci marketing od usmene predaje, eventualno ako ides na malu nakladu mozes skupiti dovoljan broj pretplatnika koji ce ti odrzavati mag na zivotu. 1000 bi se prodalo sigurno, ali ne znam koliko je isplativo tiskati tako malu nakladu.

sh00le wrote:

Promocjia - pogledaj marketing


moras imati promociju i marketing ali postoji niz jeftinih kanala kojima se to sve da odraditi a da ne osjetis na budzetu previse. ima par dobrih knjiga kod nas o tome za kupiti..

sh00le wrote:

I mogu reći da je to meni bio gušt. Da sam opet na faksu opet bih pokušao isto. A ni dobiti neku lovu nije tako veliki problem. Sve što ti treba jest uvjeriti sponzore koja je njihova korist od oglašavanja, sufinanciranja itd..


sve sto treba - keyword. nije to tako lako, treba prodati i novine i oglasni prostor, niz faktora je u igri.

sh00le wrote:

Mislim, naišao sam prije izvjesnog vremena na časopis Hoteli, koji se ne prodaje po kioscima, nego uredništo (najvjerojatnije) pokupi lovu od hotela, poslika ih, napiše nešto o njima i tu turi pod nos svim drugim hotelima for free. Kada to vide drugi hoteli (tj. njihovi direktori) onda oni oće isto pa onda oni uplate lovu i tako ukrug. Glavno da se lova vrti.


to je placeni oglasnik, takav dizajnerski magazin i da zelis raditi pod 1. ne bi imao kome prodati 2. ne bi nitko kupovao jer bi poput hotela bio veliki placeni oglas.

magfazin o kojem se ovdje prica treba biti vrhunski dizajniran, prelomljen, izreklamiran i odradjen. samo tako bi stekao naklonost ljudi koji cijene lijepo a to ti je publika.

_________________
-
boris.licina//borja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 18.11.2003 19:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

razbili smo ovaj topic u dva smjera, ako ode dalje van dizajna mozemo prebacit u drugi forum.

carr wrote:
mislim kad vec pricamo o ciframa, za kolko vi prodajete ovaj svoj CORE.web?
ako je za javnost, vjerojatno i to ima svoju cijenu, bar okvirnu.
u kolko on svemira egszistira? Smile


core.web nije out of the box cms niti je zamisljen tako. radi se o framework sustavu koji konstantno razvijamo i njega koristimo kao tehnolosku osnovu za razvoj projekata (web siteova, intranet sustava, web based poslovnih aplikacija...)
sto to znaci?
to znaci da je unutar njega razvijena velika kolicina malih stvari koje se u takvim projektima cesto nalaze. konkretno, sessioning, db apstrakcija, templating sustav (razdvajanje poslovne logike od prezentacijskog sloja), sustav kreiranja url-ova (u nedostatku bolje rijeci), sustav privilegija za korisnike, skinning (opet u nedostatku bolje rijeci) dakle mogucnost jednostavnog prikazivanja bilo kojeg dinamickog sadrzaja u zeljenom layoutu (recimo printable verzija stranice), moduli tipa kategorije-clanci, katalog proizvoda, shopping sustav, foto galerije i puno drugih, manjih. Dalje, administracija svakog od tih modula je razradjena s puno malih detalja koji bi inace zahtjevali dosta vremena da se idu razvijati from the scratch za svaki pojedini projekt. Jedan od primjera je vizualni editor koji je povezan s fotografijama koje su povezane s clankom, a omogucava potpunu kontrolu nad prikazom tog sadrzaja na frontendu. Vizualni editor per se nije neka nauka ali za napravit ovakvu integraciju treba vremena. Ako je to unaprijed razvijeno onda se skracuje vrijeme razvoja novog projekta i a) smanjuje cijena ili (bolje) b) povecava profit.
Dobro sad sam ga malo zabrazdio u opisivanje, ponjelo me:)

Pitanje je bilo kolko kosta. Nema fiksne (ni okvirne) cijene jer se ne prodaje core.web nego projekt razvijen pomocu njega ili na njemu. Cijena gotovog projekta ovisi o njegovoj velicini, moze kostati 10k kuna, moze 100k, you get the picture.

Na primjeru mi3ja, vrijeme utroseno na razvoj, do public releasea, je bilo tu negdje oko 500 radnih sati. Ne racunam vrijeme razvoja core.weba koji je koristen kao osnova.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 18.11.2003 20:08    Post subject: Re: Hrvatski dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

skroz se slazem s ovim kaj borja prica. u teoriji niti jedan korak koji je potreban da se takav casopis napravi/odrzi nije kompliciran. jedini je problem sto tih koraka ima puno, traze vrijeme, a entuzijazam je kratkog daha. Puno puta dokazano, sto vise utrosenog efforta to vise covjek (makar i podsvjesno) ocekuje nesto natrag. Onda netko iz ekipe odluci da mu ulagati toliki effort vise bas i ne odgovara, cijela prica zbog toga pada (ili bar sepa) a njemu se nemre nist, jer ionak volontira.

mozda mala usporedba s mi3jem. cinjenica je, kak veli dunga, mi3 da bi prezivio ne treba lektore, redaktore, distribuciju... time to market je kraci, veci je protok kracih informacija i zbog toga svaka od njih ne mora biti vrhunska nego prije zanimljiva. te stvari volonteri koji ga odrzavaju mogu odraditi 'u hodu', uz svoj redovni job.
s druge strane, site treba hardverske i network resurse, a trebao je i vrijeme za svoj inicijalni razvoj. to vrijeme nije zanemarivo i da ga burza nije donirala mozda jos danas mi3 v2 ne bi bio online. ovo nije nikakav tribute to burza nego ocu rec da je i iza projekta koji je financijski laksi od ovog o kojem se prica trebao netko stati, pogurati.

borja wrote:
magfazin o kojem se ovdje prica treba biti vrhunski dizajniran, prelomljen, izreklamiran i odradjen. samo tako bi stekao naklonost ljudi koji cijene lijepo a to ti je publika.


da. takav casopis mora biti vrhunski odradjen jer je publika na koju cilja njegov najveci kriticar. mozemo se nadati da ce ta publika imati razumijevanja i biti blagonaklona ali pogledajte samo FotoMAG. svaki propust je ekipa iz branše (ne svi ali puno njih) docekala na nož.. kao, kaj si oni misle ko su oni, pa pogle ovaj tekst, pa pogle kvalitetu tiska, pa vidi ovaj izbor fotki... šamara šakom i kapom, bez popusta...

da se razumijemo, ja bi jako volio da se takav casopis uspije pojaviti i odrzati u hr ali mislim da je jedini nacin za to da iza njega stoji ozbiljnja financijska konstrukcija (ili 'mecena koji voli dizajn'(tm) Smile)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 18.11.2003 20:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
razbili smo ovaj topic u dva smjera, ako ode dalje van dizajna mozemo prebacit u drugi forum.

core.web nije out of the box cms niti je zamisljen tako. radi se o framework sustavu koji konstantno razvijamo i njega koristimo kao tehnolosku osnovu za razvoj projekata (web siteova, intranet sustava, web based poslovnih aplikacija...)
sto to znaci?
to znaci da je unutar njega razvijena velika kolicina malih stvari koje se u takvim projektima cesto nalaze. konkretno, sessioning, db apstrakcija, templating sustav (razdvajanje poslovne logike od prezentacijskog sloja), sustav kreiranja url-ova (u nedostatku bolje rijeci), sustav privilegija za korisnike, skinning (opet u nedostatku bolje rijeci) dakle mogucnost jednostavnog prikazivanja bilo kojeg dinamickog sadrzaja u zeljenom layoutu (recimo printable verzija stranice), moduli tipa kategorije-clanci, katalog proizvoda, shopping sustav, foto galerije i puno drugih, manjih. Dalje, administracija svakog od tih modula je razradjena s puno malih detalja koji bi inace zahtjevali dosta vremena da se idu razvijati from the scratch za svaki pojedini projekt. Jedan od primjera je vizualni editor koji je povezan s fotografijama koje su povezane s clankom, a omogucava potpunu kontrolu nad prikazom tog sadrzaja na frontendu. Vizualni editor per se nije neka nauka ali za napravit ovakvu integraciju treba vremena. Ako je to unaprijed razvijeno onda se skracuje vrijeme razvoja novog projekta i a) smanjuje cijena ili (bolje) b) povecava profit.
Dobro sad sam ga malo zabrazdio u opisivanje, ponjelo me:)

Pitanje je bilo kolko kosta. Nema fiksne (ni okvirne) cijene jer se ne prodaje core.web nego projekt razvijen pomocu njega ili na njemu. Cijena gotovog projekta ovisi o njegovoj velicini, moze kostati 10k kuna, moze 100k, you get the picture.

Na primjeru mi3ja, vrijeme utroseno na razvoj, do public releasea, je bilo tu negdje oko 500 radnih sati. Ne racunam vrijeme razvoja core.weba koji je koristen kao osnova.


aha, a ja zabrijo to malo drukcije, da je to bas neki CMS ko recimo ovo sa su ovi prodali saboru.

mozes mi objasniti, nemozem si ovo opce percipirat
"sustav kreiranja url-ova " ha?

kako funkcionira integracija tih modula unutar gotovog proizvoda drugim rijecima, kolko je sve to modularno, oces napraviti novi sajt, ti imas kolko sam skuzio gotove module, kolko ti treba da skrpas njuze, usere, kategorije s tekstovima (struktura je ista pa je jednostavno, ili je potrebno raditi modifikacije?)
dobro, ne mislim vremenski kolko, nego vise...kolko je jednostavno...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 18.11.2003 20:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
aha, a ja zabrijo to malo drukcije, da je to bas neki CMS ko recimo ovo sa su ovi prodali saboru.

kolko sam upoznat, ovo kaj je islo u sabor/finu/predsjednik tj iSite, je out fo the box sustav kroz koji se gradi kompletan sajt ukljucujuci i dizajn. zbog toga i izgleda tolko templejtasto.

Quote:
mozes mi objasniti, nemozem si ovo opce percipirat
"sustav kreiranja url-ova " ha?

moze. recimo link www.mi3dot.org/gallery/showcase/carr/ izgleda kao da je statican a zapravo nije tj. dinamicki se generira na temelju podataka koji su u bazi. isto tak je moglo pisat nesto tipa ...mi3dot.org/index.php?module=gallery&feature=showcase&user=carr ali ona prva varijanta je, mislimo:
a) 'ljepsa' - skroz subjektivno
b) pamtljivija
c) neki roboti/crawleri bolje probavljaju takve linkove tj. znaju imat problema s ovim drugima
d) s time rjesavamo dosta security problema jer ne mozes pristupiti nekom resursu direktno jer sve prolazi kroz jedinstveni gateway koji parsa url i prosljedjuje zahtjev odgovarajucem modulu koji ga hendla dalje. ako u nekom trenutku zapne tj. probas prodat nesto sto nije predvidjeno dobijes ili neku reasonable alternativu ili error stranicu ili odes na defaultnu stranicu weba (npr: ako upises ...mi3dot.org/lib/image.inc otfurat ce te na naslovnicu weba, makar taj fajl postoji)

Quote:
kako funkcionira integracija tih modula unutar gotovog proizvoda drugim rijecima, kolko je sve to modularno, oces napraviti novi sajt, ti imas kolko sam skuzio gotove module, kolko ti treba da skrpas njuze, usere, kategorije s tekstovima (struktura je ista pa je jednostavno, ili je potrebno raditi modifikacije?)
dobro, ne mislim vremenski kolko, nego vise...kolko je jednostavno...

ako se radi o nekom od modula koji vec imamo razvijen a ovo sto si napisao imamo onda se iz repozitorija skopira struktura direktorija s potrebnim modulima. svaki modul je svoj direktorij. kreira se struktura baze i enableaju moduli u konfiguraciji sajta. nakon toga 'sajt' ... 'funkcionira'. ovaj dio je gotov za kajjaznam, 10 minuta.
i tu pocinje prica:
- vizualno: dizajn/crtanje/flashanje, definiranje css stilova, slajsanje layouta i rasporedjivanje gdje sto ide (nekakvi globalni templejti pa onda po modulima)
- extendanje sustava: ovo je kao i dizajn, skroz per project nikad nije as-is a cesto se dosta prosiruje i zapravo stvaraju skroz novi moduli. ako za ovaj dio bude interesa mogu kroz neko vrijeme napisati malo vise na konkretnom primjeru, sajtu na kojem trenutno radimo.
Znaci ovisi o potrebama ali ako defaulti zadovoljavaju, materijali postoje i nema nekih drugih prepreka, cijela prica moze biti napravljena za recimo 3 dana.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 18.11.2003 22:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:

moze. recimo link www.mi3dot.org/gallery/showcase/carr/ izgleda kao da je statican a zapravo nije tj. dinamicki se generira na temelju podataka koji su u bazi. isto tak je moglo pisat nesto tipa ...mi3dot.org/index.php?module=gallery&feature=showcase&user=carr ali ona prva varijanta je, mislimo:
a) 'ljepsa' - skroz subjektivno
b) pamtljivija
c) neki roboti/crawleri bolje probavljaju takve linkove tj. znaju imat problema s ovim drugima
d) s time rjesavamo dosta security problema jer ne mozes pristupiti nekom resursu direktno jer sve prolazi kroz jedinstveni gateway koji parsa url i prosljedjuje zahtjev odgovarajucem modulu koji ga hendla dalje. ako u nekom trenutku zapne tj. probas prodat nesto sto nije predvidjeno dobijes ili neku reasonable alternativu ili error stranicu ili odes na defaultnu stranicu weba (npr: ako upises ...mi3dot.org/lib/image.inc otfurat ce te na naslovnicu weba, makar taj fajl postoji)


kulj, svidja mi se jako ideja.
al ne kuzim, recimo u mom slucaju, el postoji uopce direktorij
/gallery/showcase/carr/
(u ovom svemiru bar? Smile)

ako da, sta se u njemu nalazi, nekakav index.php koji je identican za sve usere, vjerujem da ne, jer se gubi na modularnosti.

ili je to samo URL koji se onda proparsira (kakko ruzna rijec), i ovisno o njemu se izbacuju podaci iz baze?
ako da - ko parsira taj URL, koji fajl, i kako to da se on poziva?

ako ti se neda ovo sve objasnjavat, daj neki link ili negdje gdje mogu procitati nesto o ovome. jer mi je ideja do jaja.

Quote:

ako se radi o nekom od modula koji vec imamo razvijen a ovo sto si napisao imamo onda se iz repozitorija skopira struktura direktorija s potrebnim modulima. svaki modul je svoj direktorij. kreira se struktura baze i enableaju moduli u konfiguraciji sajta. nakon toga 'sajt' ... 'funkcionira'. ovaj dio je gotov za kajjaznam, 10 minuta.
i tu pocinje prica:
- vizualno: dizajn/crtanje/flashanje, definiranje css stilova, slajsanje layouta i rasporedjivanje gdje sto ide (nekakvi globalni templejti pa onda po modulima)
- extendanje sustava: ovo je kao i dizajn, skroz per project nikad nije as-is a cesto se dosta prosiruje i zapravo stvaraju skroz novi moduli. ako za ovaj dio bude interesa mogu kroz neko vrijeme napisati malo vise na konkretnom primjeru, sajtu na kojem trenutno radimo.


samo daj, ako/kad imas volje. mene zivo zanima.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 18.11.2003 22:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja se s Borjom oko casopisa u potpunosti slazem, dugo sam radila u novinama i apsolutno sve stoji. Po prirodi sam totalni entuzijast (za sve i svasta), ali to nije dovoljno za izdavanje takve vrste casopisa. Sama cinjenica da netko misli da se ikakav casopis moze raditi bez lektora u meni budi ovo: s takvom osobom ne bih zeljela raditi. Obralozenje i za ovo je dao Borja, pa nema smisla da ponavljam njegovu usporedbu.

Da je caspois tako lako izvediv, vjerujem da bih vec bila u prvim redovima jer sam totalni fan tiskanog medija. Mislim da ce to morati sacekati jos neko vrijeme, kada se stvari u ovoj zemlji malo razviju.

Jos nesto: mislite da ljudima u HDD-u (ma sto mi mislila o tom drustvu) nikada nije palo na pamet da izdaju casopis? A sto mislite, zasto oni, kojima su sredstva puno dostupnija nego nama, a bogami i ego koji bi ih natjerao da revno pisu iz broja u broj, to jos nisu ostvarili?
Jedino sto na nasem trzistu mozete naci, a sto se koliko-toliko tice dizajna (ali nije iskljucivo posveceno dizajnu) jest "Zvono". Provjerite kako to izgleda pa razmislite zasto samo to i imammo u Hrvatskoj.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group