Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Rusenje cijena - prostitucija dizajna
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Marvin



Joined: 22 Apr 2004
Posts: 72

PostPosted: 22.04.2005 08:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
leon wrote:
hehe, bash sam danas imao ovakav slucaj...

Frendica kaze da ima neki posao, politicka stranka nesto (bogtepitaj), i doletim ja na sastanak, lik se dofura u bmw-u sedmici (stari, al opet je sedmica), i izvadi tamo neke papire sa nekim svojim idejama, ovo ovak, ovo onak... treba im slozit logo i memorandum, te nekakav statut... i kaze frendica; "daj ono, smanji malo cijenu" a znamo se fakat od malih nogu i kazem ja "ok, kad je za vas 4 soma... " a lika maltene herc strese i kaze "Mi smo mislili oko 1000 kn", a ja mu kazem "malo ste krivo mislili... "

I kaj je najbolje, on bi da je to sve gotovo do srijede navecer, jer u cetvrtak to treba biti pred nekim odborom... moš' si mislit...

za soma kuna mi se ne isplati ni illustrator upalit...


you're my man...
na pocetku kad sam sljako i nisam znao qrca o cijenjenju svog rada...sad mislim da ipak znam...


Al ne znas da nekome dvjesto kuna puno znaci - jer njemu i jos dva brata samohrana majka ne moze priustiti studiranje.
Back to top
View user's profile Send private message
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 22.04.2005 17:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

LOGO?

Evo ovako cijene variraju, al ti mogu reci za neke osnovne standarde za graficki dizajn, recimo za logo od 4000kn pa sve do 24000kn. (vece dizajn face)
pa tako za malu tvrtku od 4000-6000, za srednju tvrtku 8000-13000, a za veliku tvrtku sa velikim budetom od 14000-24000 (u sve te cijene ti je uracunato idejno rjesenje i izvedbeno rjesenje tj. razrada). Redizajn logotipa 6000-10000, logotip obljetnice od 3500-6500 i tako dalje. Jebiga ovisi kako radis, dal si na dobrom glasu ili ne - sve su to sitnice koje ti mogu formulirati cijenu. Osobno mislim da je pristojna cijena za logo od 3000-6000kn ( ideja i razrada), al svaki klijent ima drugi nacin razmisljanja - tipa zasto bi je tebi dao npr.3000kn kad mi to moze napraviti od prijatelja sin (koji nema vaze o dizajnu al zna pojedinu stvarcicu na kompu) - i oni koji ce rade tebi dati lovu i dobiti posteni rad i nekakvu jebenu kvalitetu ( uz logo mu nabacis neke standarde i tak). Mislim da za logo nebi iso ispod 3000kn. Ocijeni svoj rad, prihvati nekoliko kritika sa strane i na temelju toga si formuliraj cijenu.
Pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 22.04.2005 18:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
na pocetku kad sam sljako i nisam znao qrca o cijenjenju svog rada...sad mislim da ipak znam...

na pocetku nisi znao ni sljakat vjerojatno.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Matija



Joined: 22 Oct 2004
Posts: 571

PostPosted: 22.04.2005 19:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
LOGO?

Evo ovako cijene variraju, al ti mogu reci za neke osnovne standarde za graficki dizajn, recimo za logo od 4000kn pa sve do 24000kn. (vece dizajn face)
pa tako za malu tvrtku od 4000-6000, za srednju tvrtku 8000-13000, a za veliku tvrtku sa velikim budetom od 14000-24000 (u sve te cijene ti je uracunato idejno rjesenje i izvedbeno rjesenje tj. razrada). Redizajn logotipa 6000-10000, logotip obljetnice od 3500-6500 i tako dalje. Jebiga ovisi kako radis, dal si na dobrom glasu ili ne - sve su to sitnice koje ti mogu formulirati cijenu. Osobno mislim da je pristojna cijena za logo od 3000-6000kn ( ideja i razrada), al svaki klijent ima drugi nacin razmisljanja - tipa zasto bi je tebi dao npr.3000kn kad mi to moze napraviti od prijatelja sin (koji nema vaze o dizajnu al zna pojedinu stvarcicu na kompu) - i oni koji ce rade tebi dati lovu i dobiti posteni rad i nekakvu jebenu kvalitetu ( uz logo mu nabacis neke standarde i tak). Mislim da za logo nebi iso ispod 3000kn. Ocijeni svoj rad, prihvati nekoliko kritika sa strane i na temelju toga si formuliraj cijenu.
Pozdrav

Onda sam ja izabrao preJe..n posao.........hooooaaaaahhhh! Cool
pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 22.04.2005 20:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Matija wrote:
Quote:
LOGO?

Evo ovako cijene variraju, al ti mogu reci za neke osnovne standarde za graficki dizajn, recimo za logo od 4000kn pa sve do 24000kn. (vece dizajn face)
pa tako za malu tvrtku od 4000-6000, za srednju tvrtku 8000-13000, a za veliku tvrtku sa velikim budetom od 14000-24000 (u sve te cijene ti je uracunato idejno rjesenje i izvedbeno rjesenje tj. razrada). Redizajn logotipa 6000-10000, logotip obljetnice od 3500-6500 i tako dalje. Jebiga ovisi kako radis, dal si na dobrom glasu ili ne - sve su to sitnice koje ti mogu formulirati cijenu. Osobno mislim da je pristojna cijena za logo od 3000-6000kn ( ideja i razrada), al svaki klijent ima drugi nacin razmisljanja - tipa zasto bi je tebi dao npr.3000kn kad mi to moze napraviti od prijatelja sin (koji nema vaze o dizajnu al zna pojedinu stvarcicu na kompu) - i oni koji ce rade tebi dati lovu i dobiti posteni rad i nekakvu jebenu kvalitetu ( uz logo mu nabacis neke standarde i tak). Mislim da za logo nebi iso ispod 3000kn. Ocijeni svoj rad, prihvati nekoliko kritika sa strane i na temelju toga si formuliraj cijenu.
Pozdrav

Onda sam ja izabrao preJe..n posao.........hooooaaaaahhhh! Cool
pozdrav


think again...vise od 2000 kn samo za logo-logotip je uglavnom tesko naplatiti, a inace se zna pretvoriti u nocnu moru, ovisno o klijentu i njegovoj zahtijevnosti naplacujem samo za logo od 500-5000 kn... ako traze knjigu standarda (onda su se raspitali ili znaju sto hoce) 5000 - 20000 kn (mislim da ipak nisam nikad naplatio vise od 5000 kn za pojedinacni logo, čak ni kad smo trebali izmisliti i ime branda ili firme...)

mene recimo vise zanimaju cijene programiranja, jednostavniji cms-ovi, flash scripting, place programera mjesecne (fiksne, postotak...) jerbo mi treba jedan, a neznam koliko platiti...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 22.04.2005 20:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ili koliko traziti kad freelances za nekog.... flash intro, site, ili samo nacrtani layout, nekakav logo, skripta, ilustracija....

a sto se tice navedene teme meni osobno vaznije da skupim sto bolje reference, jer su upravo te reference kriterij za cijenu.... jer nemozes nekom svoj prvi rad naplatit ko pro, iako znas radit, ako ne mozes rec ja sam radio to i to....cak mi je bolje trenutno radit preko nekog studia nego solo, jer onda i ako je neki mali klijent(Miro i sinovi) mozes rec radio sam sa Pero Perić studiom, a to zvuci puno bolje nego radio sam za Miru i sinove... a i lakse je dokazat Pero Peric studiu da znas nego Miri i Sinovima da tvoj rad fakat vrijedi toliko...

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 22.04.2005 22:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma sve to stoji, al ja sam naveo neke standarde. Al ovisi ti od klijenta da klijenta, onaj kome je stvarno potrbna dobra kreativa spreman je platiti jer ce mu recimo dobra reklama ili vizualni identitet dobro prosiriti posao nego nekome ko ima logo kojeg je netko radio za sicu bez nekog intuzijazma. znam da ekipa nije spremna dati neku vecu pinku al se tu i tamo nade dobar i ozbiljan klijent. onaj ko zna sto hoce dat ce lovu da to i dobije, a ja cu se potruditi da to bude prema njegovim zahtjevima i s pravom mu naplatiti, pa ako bude zadovoljan s ponudom i ako je prihvati za buduce poslove mu nekaj i snizim. mislim ja ovaj posao radim prvenstveno iz vlastitog gusta, a sve ovo ostalo je veliki bonus. ove cijene koje sam naveo su ti neki standardi dizajn drustva.

Pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 23.04.2005 08:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Glow wrote:
ma sve to stoji, al ja sam naveo neke standarde. Al ovisi ti od klijenta da klijenta, onaj kome je stvarno potrbna dobra kreativa spreman je platiti jer ce mu recimo dobra reklama ili vizualni identitet dobro prosiriti posao nego nekome ko ima logo kojeg je netko radio za sicu bez nekog intuzijazma. znam da ekipa nije spremna dati neku vecu pinku al se tu i tamo nade dobar i ozbiljan klijent. onaj ko zna sto hoce dat ce lovu da to i dobije, a ja cu se potruditi da to bude prema njegovim zahtjevima i s pravom mu naplatiti, pa ako bude zadovoljan s ponudom i ako je prihvati za buduce poslove mu nekaj i snizim. mislim ja ovaj posao radim prvenstveno iz vlastitog gusta, a sve ovo ostalo je veliki bonus. ove cijene koje sam naveo su ti neki standardi dizajn drustva.

Pozdrav


ma jasno je to meni sve.... sam sam htio rec da je nama mladjima puno bolje freelanceat za studio nego direkt radit za klijenta....

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
andrej`
Guest





PostPosted: 23.04.2005 10:53    Post subject: Reply with quote

250kn je smješna cifra. I mislim da taj tip sa logotipom od 10minuta nece nikakav poso napravit. Klijent će skužit nakon nekog vremena da je to zakurac, ali ako decko STVARNO DOBRO RADI, onda je IDIOT zato što radi za takvu smješnu cifru. Logotip je velika stvar, i ja se nebi upuštao u takve ispade, nema tog prijatelja/brata/tate/mame/isusa i štatijaznam kojem bi naplatio 250kn...noway...

Mislim da takvi ne ruše cijenu nikome, samo sebe sramote, jer nisu ni klijenti glupi, oni sebi kontaju "Bolje ću dat 3000kn pa nek valja, nego 250kn pa da mjenjam za mjesec dana"... ali ima i iznimaka ofkors Wink
Back to top
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 23.04.2005 11:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

andrej` wrote:
250kn je smješna cifra. I mislim da taj tip sa logotipom od 10minuta nece nikakav poso napravit. Klijent će skužit nakon nekog vremena da je to zakurac, ali ako decko STVARNO DOBRO RADI, onda je IDIOT zato što radi za takvu smješnu cifru. Logotip je velika stvar, i ja se nebi upuštao u takve ispade, nema tog prijatelja/brata/tate/mame/isusa i štatijaznam kojem bi naplatio 250kn...noway...

Mislim da takvi ne ruše cijenu nikome, samo sebe sramote, jer nisu ni klijenti glupi, oni sebi kontaju "Bolje ću dat 3000kn pa nek valja, nego 250kn pa da mjenjam za mjesec dana"... ali ima i iznimaka ofkors Wink


istina...

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 23.04.2005 13:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tu se slazem s tobom. ja osobno radim za jedan studio u zagrebu, al kad mi nekaj uleti sa strane stavim relativno dobru cijenu, nema boga oca da bi nekome radio kreativu za 1000kuna. moda zvuci arogantno al jebiga, onda nek mu radi neki "papak" za 250kn. koliko para toliko i muzike. ja se osobno nebi sramotio sa takvim ciframa, drito da nemam ni prebijene pare, rede bi mu cijelu pricu slozio besplatno. svatko ima pravo staviti cijenu koja njemu odgovara, al mislim da to nije u redu prema drugima. mislim zasto rusiti neke standarde nase profesije, stavi ti manju cijenu, al da bude u granicama normale. mislim dizajn je u svijetu dobro placen posao, zasto nebi imao i neki standard kod nas(nije da nema al ak se ovako nastavi...). ak tak ekipa nastavi za par godina radit cemo za mizeriju, to je poanta price ili ne...
zalosno al istinito...kaj ces...

pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
Matija



Joined: 22 Oct 2004
Posts: 571

PostPosted: 23.04.2005 13:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...dečki samo vi pričajte i napunite forume s ovim tako da mogu svojim klijentima pokazati kako se zapravo naplaćuje Very Happy Cool Wink hhhhooooaaahhhh i am happy man! Wink Very Happy
pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
hooligan



Joined: 23 Jun 2005
Posts: 53
Location: cakovec

PostPosted: 23.06.2005 06:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...optimalna cijena za logo je ona koju mislis da hoces dobiti.
...a ak T neko nebude to platil, nebude.
...budu dosli ekipa kai to rade za 250 kn. a rad bude u skladu s cijenom. pa svi sretni & zadovoljni, a struka pati. ljudi se uce sugavoj estetici.
tipa: ¨...ma super je, kak smo rekli 250 kn?¨ a nije ni praf videl rad.
kejos
Back to top
View user's profile Send private message
flatLine



Joined: 29 Mar 2006
Posts: 11
Location: Osijek

PostPosted: 03.04.2006 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmmm blesavo za prvi post no...
Simpatični i pametni ljudi iz svijeta dizajna, imam jedno pitanje vezano uz temu:

Uskoro pokrećem vlastiti posao ( uuuuhhh muka mi je:-)) ) i imam nedoumica oko naplate posla. Radi se o 3d vizualizacijama, primarno u arhitekturi i uređenju: interijeri kuća i poslovnih objekata, vizualizacija okoliša itd...
3d-om se bavim od 486-ica i vrijeme je da naplatim znanje:-) no bojim se da Hrvatska nije plodno tlo za ovakav poslovni pothvat.
Ukoliko se za logo može tražiti od 500 do 5000 kn, koliko da naplatim vizualizaciju 5ero katnog poslovnog prostora, interijera jednog od lokala i implementaciju svega toga u real-life scenu ??? Riječ je o poslu za koji mi treba 7-20 dana zavisi o nivou detalja...bla bla znate i sami Smile


Cijenim sebe i struku, želim naplatiti vrijeme utrošeno uz 3dsMax ali računajte i na state-of-mind regionalnih poduzetnika:-)

KOLIKO?


p.s. sorry na velikom postu, prvi je pa neka:-)
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 03.04.2006 16:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

flatLine wrote:
Cijenim sebe i struku, želim naplatiti vrijeme utrošeno uz 3dsMax ali računajte i na state-of-mind regionalnih poduzetnika:-)

mene sve strah da nećeš moć naplatit pravu cijenu svog truda i znanja Sad((

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
hugama



Joined: 24 Feb 2006
Posts: 60
Location: Varazdin

PostPosted: 10.04.2006 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

problem je u tome sto je mentalitet hrvatskih poduzetnika tipa> "pa ti se to malo poigras na kompjuteru i ti bi za to 1000kn?"... i sto reci tim ljudima?
joj, koliko mi se puta to desilo.... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 10.04.2006 16:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hugama wrote:
problem je u tome sto je mentalitet hrvatskih poduzetnika tipa> "pa ti se to malo poigras na kompjuteru i ti bi za to 1000kn?"... i sto reci tim ljudima?
joj, koliko mi se puta to desilo.... Evil or Very Mad

vozi dalje

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 10.04.2006 17:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ocito radis sa krivim poduzetnicima - nemres liku koji drzi mesnicu traziti istu cijenu za logo kao i liku koji recimo drzi firmu za publikacije i zaposljava vise ljudi, dok ovaj ima 2 mesara Smile)
fala ti dragi broze, da nisam naletio na tekve kaj komentiraju, "ti se malo poigras na kompu"
mislim bilo je takvih slucajeva, al onda je odgovor, ok ja ti necu raditi, pa se ti igraj na kompu do mile volje i bok Laughing
al opet mislim da se cijene freelance dizajna moraju kretati u granicama normalne, ne previse niti premalo, nadi neku zlatnu sredinu. a i ovisi koliko ti cijenis svoj rad i koliko si dobra u njemu. mislim da se u freelancu nemres bas razbahatiti s cijenama pogotovo ako nemas prokrice da si dobar. mislim ja sam definitivno da cijene ne budu mizerija, jer to nikom nije u korist, em ce poduzetnik dobiti rad raden preko one stvari, em ce se cijene srusti do bola i svi cemo pusiti laganini. a uostalom bitna je komunkiacija i koliko spretno baratas rijecima oko dogovaranje cijena i kako mu sve to predocis. eto toliko od mene Very Happy

_________________
Dont tell my mother I work in an advertising agency; she thinks I play the piano in a whorehouse.
Back to top
View user's profile Send private message
sarma



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 99
Location: Osijek/ZG, Croatia

PostPosted: 10.04.2006 18:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

-- ovi postovi o raspravama za cijene naplate pojedinih radova su malo besmisleni zar ne????? al eto onda ću i ja, mislim da cijena koju ćete predstaviti klijentu svakako varira ovisno o tome za koga ćete raditi projekt, koliko je to stabilna firma, velika ili kakvo poslovanje firma ima. Ako je neka multinacionalna kompanija oni sami znaju što njihov logo predstavlja, jer je to ono po čemu će kupci diljem svijeta prepoznati njihov brand, dakle imat će puno više razumijevanja prepustiti posao profesionalcima po 'njihovim' uvijetima, za razliku od ljudi koji su u '24 sata' pročitali kako je za posao korisno imati stalno obilježje, ili internet stranicu i sl. i odmah im je prva pomisao ' ej, pa onaj mali niže u ulici je rekao da zna to radit na kompu, ma ja to lako kompenziram s novim Ipod-om' ili za dvije kobasice...........i posao mu procvjeta, je kako da ne.....
-- ali isto tako vrijedi i ono pravilo 'vi morate kupiti sebi klijenta, a onda će on vas', dakle trebate znati progurati svoju uslugu, uvjeriti ljude da ste baš vi za njih i zašto je ta vaša cijena ustvari vrlo prihvatljiva.....što je jako komplicirano, ali ako naletite na poslić u kojem će vam se to isplatiti, vrijedi malo puzati Razz

_________________
-- 45th generation Roman --
Back to top
View user's profile Send private message
hugama



Joined: 24 Feb 2006
Posts: 60
Location: Varazdin

PostPosted: 10.04.2006 19:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

totalno se slazem s filozofijom Sarme, al opet, dosta ljudi zna raditi odlicne stvari a ne znaju to prodat, ili se prodaju vrlo jeftino, sto ima za posljedicu spustanje cijena i podcjenjivanje kreativnosti. U Hrvatskoj opcenito postoji taj problem, jer ima malo onih pravih,velikih firmi koje znaju sto zele, a znaju (i mogu) to platiti. Zato mislim da te spike oko cijena itd. nimalo nisu besmislene i da itekako mogu pomoc, a mozda se time i poveca svjesnost onih koji rade, a i onih za koje se radi.

respect!
huz d meeeen
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 10.04.2006 19:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

huh... ovo je tema koja se uvek vraća, ali meni se čini da tu nema mjesta kukanju, to je slobodno tržište, pa bila to kreativa ili bilo kaj drugo... ako konkurencija izrađuje ciglu za 10 lipa a moja dođe 5 onda mi se valjda zahvaljujući kvaliteti može da naplaćujem toliko... ili ne.

i to je sve. dumping cijena? oduvijek postojao, zauvijek će postojati. netko ima kapitala da preživi držat niže cijene od konkurencije dok ne skviknu i preuzme tržište.

a što se freelancera tiče, nitko ne naplaćuje manje ako si može priuštiti naplatiti više... počeo sam radit kao čisti freelancer pred 5 godina... bez ikakvog drugog izvora prihoda. i, nećete vjerovat, na svašta sam pristajao... i dan danas priča ide tako da tražim sve bolje klijente, no cijene su mi i dalje u opako širokom rasponu, ovisno o gomilu faktora... da, bilo bi krasno imat tri, četiri stalna klijenta koji plaćaju top buck i ne gombat se s koječime. ali ja svoj minimum moram zaradit svaki mjesec i dok ne postignem tu utopiju o klijentima iz raja koji cijene kvalitetu mog rada.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
attic



Joined: 23 Apr 2006
Posts: 36
Location: London (UK) / Brežice (Slo) / New Delhi (India - coming soon :)

PostPosted: 26.04.2006 21:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kolko para tolko mjuze. ili obrnuto, kolko mjuze tolko para. Tvoj kolega ako je dobar brzo če skužit da može i više love tražit i sigurno neče više radit za dva sladoleda. Ali meni je taj dumping dobar. Puno mi ljudi dolazi i kaže da su naručili websajt za soma kuna i sad nakon pola godine telefoniranja, kafenisanja i obečavanja nemaju ništa osim neke raspadnute tabele na webu. Takvi klijenti počinju shvačat da za dobar posao trebaju i dobro platit ili neće imat ništa. Tako da ovi dumperi dugoročno rade korist struci.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
WiCkED



Joined: 20 Mar 2005
Posts: 95
Location: Varaždin

PostPosted: 26.04.2006 22:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo da i ja malo filozofiram. S mojeg gledista, kao suvlasnika i "sljakera" jedne tvrtke kojoj je primarno podrucje djelovanja web, nagledao sam se i naslusao u zadnjih godinu dana koliko postojimo kao pravna osoba svacega.
Ima tu klijenata bas sa onim stavom "ti se to malo poigras" i oni su obicno oni na kojima sam izgubio u prvih par mjeseci par kila zivaca. Cinjenica jest da te drzava ne pita dal imas ili nemas, moras platiti, ljudi kojima si duzan isto tako - ali dok mi danas nalete ljudi s takvim stavom da je web odnosno sam dizajn "igranje na kompu" jednostavno nastupim kao ono sto jesam - covjek koji se u stvari koje njima trebaju razumije puno vise nego sto to oni znaju. Jednostavno im u par recenica objasnim sto je za njih dobro i koliko to kosta. Ako imaju malo smisla i logike za neke stvari, super, suradjujemo, ako me gledaju u cudu ili zauzmu stav " a to onaj susjedov mali radi za novi monitor, kak ces ti meni naplatiti toliko", nemamo o cemu vise pricati. Jednostavno se ne isplati gubiti vrijeme i zivce na takve stvari, radije se primiti neceg korisnog.

Naravno bilo je i super ljudi koji su na pravoj funkciji u pravoj firmi, tako da je to stvarno jedan nivo suradnje koji je milina za raditi.. Dok narucitelj zna tocno sto i kad zeli, ovaj posao nije posao nego ono sto bi i trebao biti - uzivancija u stvaranju.
Nazalost, gola cinjenica jest da je masa ljudi jos ne razumije da je los web gori nego nikakav web, al eto, moram biti optimistican da ce se i to promijeniti i da ce se smanjiti situacije u kojima web jedne srednje velike tvrtke u pravilu radi direktorov necak, kumce ili slicno.
Evo, sto se raspisao, kvragu.. Bolje da se prebacim na photoshop a manje forumiram Smile
Pozdrav svima.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
attic



Joined: 23 Apr 2006
Posts: 36
Location: London (UK) / Brežice (Slo) / New Delhi (India - coming soon :)

PostPosted: 26.04.2006 22:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

WiCkED wrote:

Nazalost, gola cinjenica jest da je masa ljudi jos ne razumije da je los web gori nego nikakav web, al eto, moram biti optimistican da ce se i to promijeniti i da ce se smanjiti situacije u kojima web jedne srednje velike tvrtke u pravilu radi direktorov necak, kumce ili slicno.


Pa to je super. Dok postoje nečaci bit če i loših sajtova. Više loših sajtova i nezadovoljnih mušterija,više posla za majstore!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 27.04.2006 08:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Možemo se mi (mislim na nas koji naplaćujemo svoje kreativne usluge različitog tipa) žaliti i pravdati koliko hoćemo, da li naš rad vrijedi 100, 1000 ili 100K kn, ali na kraju uvijek presudi zakon tržišta i to je jedino što je čvrsto i egzaktno: vaš rad ili vi vrijedite upravo onoliko koliko ste plaćeni.

Mogu se ja dokazivati da moje znanje i iskustvo vrijedi više od znanja i iskustva mojeg kolege, ali naša plaća je jedini mjerodavni pokazatelj. U tom trenutku. Postoji i potencijalna vrijednost (neki bi to nazvali stvarnom vrijednošću) i ona označava koju bi vrijednost neki rad ili čovjek mogli (realno) postići. Ta potencijalna vrijedost je u nekom slučajevima različita od trenutne vrijednosti (tj. onoga što plaćaju za vas ili vaše radove). Ponekad smo prisiljeni raditi dosta ispod potencijalne vrijednosti jer su takve prilike na tržištu ili nemamo vremena niti mogućnosti čekati da se trenutna vrijednost približi potencijalnoj. I obrnuto, ponekad se dogodi da je zbog različitih prilika trenutna vrijednost puno veća od potencijalne. Bešćutni kapitalizam je jednima majka a dugima maćeha i s time se moramo pomiriti.

Ili ne moramo? Da bi se trenutna vrijednost približila potencijalnoj treba stvoriti uvjete za to. Većina prodavatelja usluga i proizvoda u ovoj našoj informatičkoj svakodnevnici nije za stvaranje regularne situacije jer ima puno više lovaca u mutnom od onih koji pošteno rade svoj posao.

Logo od 250 i logo od 24k kn vrijede toliko ukoliko je kupac platio tu cijenu za njih. Ali i jedan i drugi, s gledišta struke, mogu biti obično sranje koje ne vrijedi ništa.

Kreiranja logotipa ne može se svesti egzaktne cjenike, jer netko će u kreativnom zanosu za 10 minuta kreirati logo koji vrijedi milijune, dok će u idućoj situaciji za mjesec dana isproducirati smeće koje ne vrijedi ni 10 kn bez obzira na to koliko je on vremena utrošio na njegovo smišljanje.

Sve je relativno, rekao je striček Albert. Wink

P.S. Jedino mi smetaju spodobe koje bez par K kn ne sjedaju za računalo na kojem imaju isključivo piratske programe. To je kriminal i licemjerje najgore vrste. Kad sam svojedobo otvarao obrt najprije sam kupio sve programe koje sam koristio u radu jer sam smatrao da je nemoralno zarađivati novac uz pomoć ukradenih stvari.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group