Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
OSX // switch na Intel procesore // mogućnost portanja na PC
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Meko S
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 14.08.2005 10:31    Post subject: OSX // switch na Intel procesore // mogućnost portanja na PC Add user to your forum ignore list Reply with quote

Wired prenosi da hackeri tvrde da su uspjeli portati Mac OS X (Intel developer edition) na običan PC, što je svakako moguće. Tvrde čak i da je zaštita od portanja sa Mac hardwarea iznenađujuće slaba. Članak o tome možete naći ovdje.

U svakom slučaju što prelazak znači?
Apple Powerbookovi i iBookovi na novim Intel procesorima trebali bi biti jači i imati bolje hlađenje što je bila boljka kod IBM procesora. Profesionalci koji već godinama koriste jače modele Apple računala, dual procesor konfiguracije i slično vjerovatno će ostati vjerni hardware-u. Sinergija koja je već spomenuta pokazala se pouzdanom i neće je tek tako napustiti. Prodaja Mac računala u istočnoj Europe i drugim tržištima sklonim piratiziranje raste, ali još nije takva da bi portanje Mac OS X-a na običan ne-Apple hardware utjecalo na rezultate prodaje. Budimo realni, većina korisnika će Mac OS X na ne-Apple hardwareu koristiti tek ako Apple izda verziju baš za to. Sumnjam da će mnogo ljudi koji nisu toliko "fanatični" za računalima odnosno ne žele riskirati s hackovima pokušavati manevar portanje.

Što Intel Macovi znače nama smrtnicima koji bi htjeli koristiti Mac OS X i switcherima?
- iako nepodržan službeno, Windows će se moći instalirati na Mac računala što nam daje mogućnost:
- da igramo igre na Windowsima
- da testiramo izgled siteova na Windows browserima
- x86 linux distribucije moći će se direktno instalirati na Mac računala
- veći izbor hardwarea

Prava snaga Mac-a leži u Mac OS X-u, zaista odličnom OS-u te sinergiji sa hardwareom. Mac hardware će mnogi kupovati i zbog ljepote istog, a i nove mogućnosti da prtljaju po unutrašnjosti s novo-kompatibilnim komponentama. Korisnici koji već imaju PC, moći će probati isprobati Mac OS X preko hackova ako bude moguće...

Apple čini sve kako bi prijelaz bio što lakši, jer već ima loša iskustva s prijelazima, stoga developerima su već poslane upute kako kod prilagoditi novim Intel-baziranim računalima, useri već naveliko raspravljaju. Prijelaz bi trebao biti lagan, i znajuči Apple zahvalan za krajnjeg korisnika.

U svakom slučaju, biti će ovo zanimljiva godina za Mac... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 14.08.2005 11:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dajte dosta people... Wink

zamorno je vec, kaj nije bilo dovoljno stavit taj link u njuze?
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 14.08.2005 12:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne, zato što me zanima što drugi ljudi misle Smile Forum je za rasprave zar ne Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 14.08.2005 15:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stripe wrote:
zamorno je vec, kaj nije bilo dovoljno stavit taj link u njuze?

nope, ovo je dosta važna stvar, slažem se sa fortom, ova će godina (a posebno sljedeća) biti zanimljiva i za Mac i za PC (jer će se interchangeat puno)

ja se polako spremam da i ja probam OS X na svoju mašinu, imam intela, samo još trebam vidjeti da li ima još drugih h/w requirements
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 14.08.2005 15:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

ja se polako spremam da i ja probam OS X na svoju mašinu, imam intela, samo još trebam vidjeti da li ima još drugih h/w requirements


Need some help Wink?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 14.08.2005 15:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

no need, sad sam vidio da nemam SSE2

za sve one koji se hoće upustiti u takav pothvat, CPU mora podržavati SSE2 instrukcije, a još bolje SSE3 (da radi i iTunes i DVD player)

svoj procesor provjerite sa alatom CPU-Z
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 14.08.2005 20:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ja sinja imam, x86 sa MMX, SSE i SSE2
al reci ti meni Sulien, o'klen tebi cdovi?
tj. ajte vi meni lipo recite jel se moze sta srediti po tom pitanju Very Happy ja'b osx Very Happy
ako ko ima neke bolje informacije, da bar kaze... ako to dobro funkcionira, ja bi prvi ceko dok izadje pravi mac na intelu ili bi koristija osx dotad...

p.s. imam oni gigabajtni fajl sa imageom diska, ali mislim da neradi... ja nisam pokusavao doduse... ali po prici drugih nije funkcioniralo... meni treba instalacijski cd, to je prava stvar... hehe

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 14.08.2005 20:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uuuuuu, fancy Very Happy

Jel ima kog da mi sprzi DeVeDe sa os x, darwin i ostalim potrebnim stvarcicama i image-ima da se malo igram s tim pod Vmware-om?! Financijska nagrada (do neke razumne cijene od 20-30 kn Smile) slijedi
Sori ak vas nerviram sa svojim bedastim nadama da se to da pokrenut, al ako neko ima nekakvog iskustva s tim, molio bi i da meni malom jadnom omoguci da se igram posto nedam hrpetinu lofe HT-u za bandwidth da skidam te image fajlove s net-a.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 14.08.2005 23:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nemam još sve, ali nabavljam (čitaj: bittorent), instalirat ću na drugi komp kad moj već nema SSE2

procedura je jako teška i preporuča se samo techiesima, guideova ima dovoljno po internetu i lako ih je naći

ali kad budem sredio svoj poslat ću valjda dojmove i dati drugima ako žele, patience
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 15.08.2005 00:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam cuo da pored nabrojanog ovde, trebas imati chipset kao na dev mashinama, kao i istu intelovu graficku. jer je kao osx x86 skinut sa dev mashine, pa ga je jedino mogice (ili najlakse) instalirati na istu mashinu.
pa onda o onom famoznom chip-u Infineon 1.1. Te ima ga, te nema.....

u svakom slucaju vrlo interesantno. bas me zanima kako ce ici i koliko bi lak za instalaciju i upotrebljiv piratski OSX postao. U prezent formi, dostupan je samo manjem broju entuzijasta i to u vrlo rudimentiranoj formi. Verujem da ce Apple napraviti sve da to ostane tako. Apple je inace poznat po hardverskim zastitama (hardverski dongle za logic pro, koji se ne razbija nimalo ili vrlo tesko) (znam, znam, logic pro nije bio originalno apple-ov).

Mislim da ce 10.4 za x86 u konacnoj formi biti "razlican" od ovog koji kruzi danas (skinut sa dev masinama, koje ce ionako biti povucene za godinu dana). danasnji 10.4 x86 ce, po svojoj prilici, ostati mrtav un-updateable OS.
Isto bi se trebalo desiti i sa finalnom verzijom. Vrlo tesko (nemoguce obicnim ljudima) instaliranje na ne-Apple hardver i nula support za update. Kompatibilnost i komplementarnost koja postoji kod appleovih masina izmedju softvera i hardvera, bice skoro nemoguc poduhvat na vanila mashinama. Znaci, po svojoj prilici Mac ce ostati Mac, intel ili ne, crackan OS ili ne.

S druge strane, win i x86 *nix na Mac-u zvuci vrlo interesantno i primamljivo! imati sve od svih svetova....... Wink

samo mojih 0.02$ Wink
@stripe, ako ti je dosadno m8, preskoci ovaj thread, pa 'nek ide zivot!

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 15.08.2005 11:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kolko sam ja informiran postoje 2 verzije tog "dobavljivog mek os-a" - jedna skinuta sa neke mašine na sajmu, ali ima već i prava, koje su se dokopali oni developeri koji sudobili mašine od Apple-a, pa počeli prepržavat - dakle prava fina radeća verzija. Što se tiče ovog Infineon čipa, to je afaik proizvijalec RAM modula Smile, ali postoji nekakvi TBM (valjda se tako zove - trusted nešto module) na intelovoj matičnoj, ali su ga afaik već skrakali Razz ("modificirali" samo neki fajl tako dabajpasa taj čipić). Tako da bi čak moglo radit na velikoj paleti nekakvih prosječnih PiCeka s manje više generičkim komponentama Smile (bar se nadam Wink )
Back to top
View user's profile Send private message
niksy



Joined: 29 Sep 2003
Posts: 727

PostPosted: 15.08.2005 12:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

flek wrote:
... ali postoji nekakvi TBM...

TPM - Trusted Platform Module. Vec su ga bajpasali i navodno da im nije bio toliko velik problem to uciniti:
Quote:
It seems like getting around the TPM wasn't that hard, according to a hacker nicknamed "parch," who said, "Apple could have made the lock heavier."

Sulien, ocekujem dojmove Wink. Ovo moze biti dobra prilika za one koji se zele upoznati sa Mac OS X-om prije nego sto se odluce prebaciti.

Evo i nekih slikica: http://www.pearpc.net/screenshots.php
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 15.08.2005 13:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uf...

ima tu dosta posla, a nije ni tako bezazleno pošto jedan korak u krivo može učiniti da prebrišete svoju win instalaciju ili onemogućite da se boota

no, ipak se može instalirati na BILO KOJI procesor sa SSE2/3, znači svi noviji Inteli i Athloni

dao sam link, dive in!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 15.08.2005 15:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Niksy? Ti si ]LP[ Niksy (ili bar nekad bio?). Tebe znam, igrali smo Wolfenštajna Smile BTW,ja sam onaj xeon ak me se sjećaš Wink Take Care!
Back to top
View user's profile Send private message
niksy



Joined: 29 Sep 2003
Posts: 727

PostPosted: 16.08.2005 10:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

flek wrote:
Niksy? Ti si ]LP[ Niksy (ili bar nekad bio?). Tebe znam, igrali smo Wolfenštajna Smile BTW,ja sam onaj xeon ak me se sjećaš Wink Take Care!

Aaa, xeon, sjecam se Cool , samo se ne mogu sjetiti iz kojeg klana (CIR, Sabbat, ...?) Rolling Eyes

Sad on topic...

http://www.uneasysilence.com/archive/2005/08/3937/
Na ovom linku pise popis HW-a s kojim ce raditi Mac OSx86, ali ne vidim nigdje nForce3, kojeg imam, a proc ima SSE2. Sad nisam siguran hoce li mi raditi kak' treba Sad ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 16.08.2005 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
...I compiled a list of working components that work in native mode (no Pear, or VMware)...

možda ti i neće radit native, ali tako i tako ćeš prvo ići na VMWare pošto je malo lakše i sigurnije... a sa VMWare bi ti trebalo raditi no matter what chipset
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 16.08.2005 17:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien ima li kakvih novosti? Si uspio skinut sta sa BitTorrent-a? Ak da, jesi uspio sta instalirat?
Back to top
View user's profile Send private message
niksy



Joined: 29 Sep 2003
Posts: 727

PostPosted: 17.08.2005 10:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Quote:
...I compiled a list of working components that work in native mode (no Pear, or VMware)...

možda ti i neće radit native, ali tako i tako ćeš prvo ići na VMWare pošto je malo lakše i sigurnije... a sa VMWare bi ti trebalo raditi no matter what chipset

Native? Mislis, kao da je samostalan OS?

Da li za native treba imati potpuno cisti disk?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 17.08.2005 11:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imas vec dual boot fore, a osim toga, mos nabavit IDE disk od 20 gigi i naviše po 100kn vec na usenetu i u oglasniku, pa ga spojis ko secondary i moglo bi radit, iako vjerojatno sve radi na jednom disku
Back to top
View user's profile Send private message
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 17.08.2005 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja naso VmWare HDD image OSXa Very Happy tralalalalala... kad vidim kako funkcionira, javim Very Happy

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
niksy



Joined: 29 Sep 2003
Posts: 727

PostPosted: 18.08.2005 10:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

flek wrote:
Imas vec dual boot fore, a osim toga, mos nabavit IDE disk od 20 gigi i naviše po 100kn vec na usenetu i u oglasniku, pa ga spojis ko secondary i moglo bi radit, iako vjerojatno sve radi na jednom disku

Ma nije problem disk, imam jedan WD-ov IDE od 60 GB koji nije upogonjen, ali me zanima hoce li OS radit samostalno sa nForceom3.

@ burne: Ajd' sto prije s tim dojmovima.
I nabaci koju slikicu Wink.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 18.08.2005 10:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

niksy wrote:
Ma nije problem disk, imam jedan WD-ov IDE od 60 GB koji nije upogonjen, ali me zanima hoce li OS radit samostalno sa nForceom3.


Ma maticna bi trebala radit, vec bi neko izlajao jasno i glasno da mu ne radi, eventualno neke integrirane komponente nebudu odma radile, za kaj bus mozda naknadno dobil podrsku. Evo, sad cak mos koristit i SSE2 prockase s rosettom, znaci iTunes, iDVD i ostalo iz palete iCrap proggyja (bar se ja ostrim za to sa svojim jadnim malim P4 Northwoodom) Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 23.08.2005 09:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ih habe a kvešćn:
oće to radit na mom athlonu xp 2500+? odnosno, da reformuliram pitanje: pošto apple prelazi na INTEL, a ja imam AMD stroj, hoće li to raditi?
naravno, pogledat ću da li imam SSE2, je li to jedini uvjet?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 23.08.2005 10:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
ih habe a kvešćn:
oće to radit na mom athlonu xp 2500+? odnosno, da reformuliram pitanje: pošto apple prelazi na INTEL, a ja imam AMD stroj, hoće li to raditi?
naravno, pogledat ću da li imam SSE2, je li to jedini uvjet?


Ako proc podržava set instrukcija radit će i na AMD-u. Koliko sam ja njuškao po netu većina ekipe koja je i uspjela natjerati svoj PC da žvače OS X, čitavu stvar je radila na konfiguracijama baziranim na AMD procesorima.
Back to top
View user's profile Send private message
EasyViber



Joined: 21 Sep 2004
Posts: 6
Location: Svuda pomalo

PostPosted: 23.08.2005 13:31    Post subject: os x tiger x86 Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle, imam software potreban nesto 60tak kuna Smile
ako netko hoce mogu mu ustupiti DVD s tim za jednu cugu... cisto da malo pokrijem troskove przenja i sl...
(naravno, samo ako vec posjedujete svoj primjerak OSX Tigera i trebate backup kopiju. Ipak treba poslovati po zakonu, ne?)
Smile

i mogu reci da os x ipak bolje radi i bolje izgleda na ovom dual G5 2 GHz stroju sa 1.25 GB rama i cinema displayem za kojem trenutno radim, nego na Athlonu XP 2500+ na kojem je testiran OS X x86 Smile

pitam se zasto Smile

Last edited by EasyViber on 23.08.2005 18:12; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Meko S All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group