Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
razmak između slova i riječi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
SOLOMON



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 1

PostPosted: 07.10.2005 19:16    Post subject: razmak između slova i riječi Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav

Dakle radim u Indesignu. Znam da postoji opcija ali je nemogu naci. Ono što mi je potrebno jest da definiram konstantni razmak između slova u riječi i između samih riječi. Problem se javlja kada se tekst poravnava u obziru na lijevu i desnu marginu, onda se dobije onaj čudni efekt širenja praznog prostora kao i kod worda. Mislim da se to naziva hifernacija ali nisam siguran.
Ako itko zna što o ovome molim za pomoč.
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 07.10.2005 19:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hifenacija ili hyphenation je lomljenje zadnje riječi u redu u novi red. ta opcija se uključuje/isključuje na paragraf paleti u donjem lijevom uglu. ako ju ostaviš uključeno tekst će se ljepše lomit to jest nećeš imati toliko velike rupe između riječi.

normalno je ako imaš justify poravnanje da se mogu pojaviti ružne rupe između riječi, ali onda se možeš odlučiti za neku drugu vrstu poravnanja (desno ili lijevo) ili napraviti textualni stupac sa većim brojem znakova po širini tako da program ima više mogućnosti za lomljenje.

ovisno o vrsti texta možeš i kompenzirati sa povečanjem razmaka između slova. to se zove kerning (u in designu se zove tracking) i nalazi se na character paleti.

ovisno o tipu fonta možeš čak i suziti slova po širini, a to je isto kao i veći broj znakova po jednom retku. i ta opcija se nalazi na character paleti.
sretno
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 07.10.2005 19:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ps: nemoj zaboravit označit text dok primjenjuješ opciju Smile
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 07.10.2005 22:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hyphenation je najbitniji, inace nemos koristit ful alajn kako spada. Naravno moras imat pravi dictionary da bi koristijo hyphen. Imas dodatne jezike na adobe sajtu, ako nemas croatian dictionary. (naravno ako je hr tekst u pitanju).

To mos definirat u stilovima i opcijama za frame, kad da koristi hyphen (dakle kolko min slova mora imat rjec koju lomi itd.). Tako da se trebas malo poigrati sa tim i napravit prikladne stilove, i onda ce ti ljepo sve lomit sam i nes morat gubit vrijeme na gluposti. (dobro ti dodje i object library uz paragraph styles)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 17.10.2005 00:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kle wrote:

normalno je ako imaš justify poravnanje da se mogu pojaviti ružne rupe između riječi, ali onda se možeš odlučiti za neku drugu vrstu poravnanja (desno ili lijevo) ili napraviti textualni stupac sa većim brojem znakova po širini tako da program ima više mogućnosti za lomljenje.
ovisno o vrsti texta možeš i kompenzirati sa povečanjem razmaka između slova. to se zove kerning (u in designu se zove tracking) i nalazi se na character paleti.
sretno


hmmm, kerning i tracking su dvije odvojene stvari. I u svakom se programu zovu isto... Kerning odredjuje razmak izmedju dva slova. Unosi se uglavnom rucno. Postoji nesto sto se zovu kerning parovi, npr za slova V i A.
Tracking odredjuje razmak izmedju rijeci. jedno i drugo se koriste u drugacije svrhe i ne treba ih mijesati.
Hipenacija je bitna za fini izgled stupca, ali ak nemas hrvatski rijecnik, koristi talijanski jer je jako slican.
Ak nemres narihtat tekst na justify to ne znaci da je to nemoguce i da odmah moras preci na neko drugo poravnanje...
Najbitnija opcije kod ovoga ti jei Justification. Znaci odes na paragraf paletu i odaberes Justify... E, sad... glyps spacing ti ne treba, tebi je bitan word i letter spacing. Sve ti pise. Imas minimum, maximum i desired... Igraj se s vrijednostima i dobit ces poravnanje texta na justify kak spada, bez puno cackana po hipenaciji i kerningu i trackingu...
Nastoji da ti razmaci medju vrijednostima ne budu preveliki...
A boze moj, osim toga postoji i help... ali upamti... Justification je kljuc dobrog preloma texta...
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 17.10.2005 00:30    Post subject: @Bond Add user to your forum ignore list Reply with quote

eto isprika, ja malo pobrko pojmove.
dakle tracking je razmak između znakova opčenito,
a kerning između posebnih parova .

kako se unose željene vrijednosti u kerning kućicu?
probao sam i neda mi.
ok, imam help, ali reci mi ti ako znaš.
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 17.10.2005 10:17    Post subject: Re: @Bond Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kle wrote:
eto isprika, ja malo pobrko pojmove.
dakle tracking je razmak između znakova opčenito,
a kerning između posebnih parova .

kako se unose željene vrijednosti u kerning kućicu?
probao sam i neda mi.
ok, imam help, ali reci mi ti ako znaš.


Postavis kursor izmedju dva slova. Znaci ne selektiras ih vec ga stavis izmedju i onda upisujes vrijednosti...
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 17.10.2005 12:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eto izvrtio sam film i shvatih da brkanje pojmova kerning i tracking potječe od usmenog nasljeđa dizajnera stare škole koji su pod pojmom kerning podrazumjevali razmak između znakova. ili je bug nekad negdje nastao u mojoj glavi. ???????????

ovo sad mi je prosvjetljenje.

Bond wrote:

Postavis kursor izmedju dva slova. Znaci ne selektiras ih vec ga stavis izmedju i onda upisujes vrijednosti...


i sad mi baš nije jasno čemu točno služi unošenje vrijednosti... znači unošenje vrijednosti u kerning kućicu se odnosi samo na dotični par znakova koji izaberem i nijedan drugi isti par u textu. znači služi za dizajniranje manje količine texta. Hm? do sad sam to radio i sa tracking opcijom.
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 17.10.2005 13:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kle wrote:
i sad mi baš nije jasno čemu točno služi unošenje vrijednosti... znači unošenje vrijednosti u kerning kućicu se odnosi samo na dotični par znakova koji izaberem i nijedan drugi isti par u textu. znači služi za dizajniranje manje količine texta. Hm? do sad sam to radio i sa tracking opcijom.


Pa npr. imas slova V i A... ako font nije napravljen kak spada odnosno ak kerning parivo nisu napravljeni onda izmedju slova V i A postoji neprirodan razmak. S kerningom ga definiras. Smanjis ga tako da se slovo A priblizi slovu V tako da se bolje "pasu"...
Kerning je odlican i ja ga stalno koristim za drop cap opciju. Mnogi uopce ne rihtaju drop cap vec ga samo zadaju (koliko slova i koliko duboko).
Ali, taj prvi znak koji je drop cap u velikoj vecini slucajeva nije poravnat s lijevim rubom teksta ispod. Onda se zada dodatni znak za drop cap u sirinu, a na njegovo mjesto se ne upisuje niti jedan znak vec se samo da razmak (space). Onda se taj nevidljivi space kerningom uvuce lijevo da bi desni znak koji treba biti drop cap dobio poravnanje s blokom teksta...
Kerning je neizbjezan pri izradi naslova s velikim pismom. Jer se onda ti nepravilni razmaci medju slovima najocitije vide.. Tu onda kerning cini cuda da bi smanjio te razmake i da bi naslov bio ljepsi...
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 18.10.2005 12:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

havala bond
otkrio si mi vrlo bitnu stvar

edit: čuj mene havala

hvala

Last edited by Kle on 18.10.2005 22:00; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 18.10.2005 13:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Smile tnx
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group