Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Ajmo rješit dilemu oko cijena...
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 30.06.2006 10:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni se nedavno desilo da me zove lik i trazi "kompletan vizualni (logo + cijeli stationery), web, letak, novinski oglas ...), i sad mi pricamo par minuta i odjednom on ispali "kak god bilo da bilo ja za to nedam vise od 300 kn ... ". ja sam mu zahvalio i poklopio slusalicu ...

drugi slucaj kad tip hoce vizualni + knjigu standarda i onda mi na moju ponudu odgovori nesto u stilu "... pa to mi mali iz kvarta napravi za 200 kn ...".

u mom gradu je dumpanje cijena tako jako da je to skoro nevjerojatno. ima par "dizajn studija" koje naplacuju za kompletne vizuale 300 kn, rade webove za 500-tinjak i sl. kak si oni mogu pokrit troskove, poreze i sl. nemam pojma. kraj takve konkurencije prezivljavanje je jako tesko jer nakon moje ponude vecina ipak uzme onaj web s CMS-om za 500 kn ... uzas.

P.S. nama je pocetna cijena 3.500, ukljucuje hosting i domenu ... ispod toga nejdemo ...

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 30.06.2006 13:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to sto klinci rade je ko da taxiras bez dozvole i s ukradenim autom Wink

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ON AIR
Guest





PostPosted: 30.06.2006 13:45    Post subject: Reply with quote

keye wrote:
to sto klinci rade je ko da taxiras bez dozvole i s ukradenim autom Wink

... ili pak da radiš kao web developer, a zapravo ono što zapravo imaš je dozvola i certifikat taxiste, ili pak kamiondžije ...
Back to top
WiCkED



Joined: 20 Mar 2005
Posts: 95
Location: Varaždin

PostPosted: 30.06.2006 13:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po mojem mišljenju, pitanje cijena web dizajna u Hrvatskoj je totalno fiktivna stvar, isto kao sto je i sam web veeelikoj većini naručitelja apstraktan pojam. Ljudi naručuju nešto o čemu su načuli iz desete ruke, o čemu im je pričao susjedova klinac i slično.
I logično, kad neznaš stvarnu vrijednost nečega, sumnjivo ti je dok ti netko želi naplatiti 5-10k kn za nešto što si čuo da se može dobiti i za tisuću ili manje. Tako dugo dok i kod nas ne poraste opća svijest o webu kao mediju koji vrijedi isto kao i TV, radio, novine ili možda čak i više, teško će biti preživljavati od njega. Na sreću, stvari se mijenjaju. Nažalost, dosta sporo.

Iz osobnog iskustva mogu reći da smo izgubili nekoliko klijenata jer jednostavno ne radimo besplatno. Neki od njih su se vratili nakon par mjeseci podvijena repa jer su naučili razliku između dobre i loše stvari, neki nisu...

Ali kao što stara narodna kaže - dobar glas se daleko čuje, a loš još dalje. Ako radiš kvalitetno i u razumnim cjenovnim granicama nema razloga da ne napreduješ, usprkos ogromnoj konkurenciji.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 30.06.2006 15:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

WiCkED wrote:
Tako dugo dok i kod nas ne poraste opća svijest o webu kao mediju koji vrijedi isto kao i TV, radio, novine ili možda čak i više

to ce biti kada ce web vrijediti kao medij isto kao tv, radio, novine, etc.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 30.06.2006 16:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako ti dođe majstor za vodu i zamjeni ti kolino i tri gumice na lavandinu ( 30 min. posla) i naplati 400 - 500 kn, zasto bi neko radia web ili dizajn necega za sitne pare, pogotovo ako taj web donosi profit. Ako je netko vodia statistiku s nekom firmom za koju je radia web i ako je
postotak prodaje skocia (naravno govorimo o webu) nemamo dalje o cemu pricat.

Ja za layout ( idejno riješenje [ boje, raspored elemenata, bla bla] i sve podstranice) naplatim
1000€, za idejno riješenje i homepage layout naplatim 2000kn.
Koliko uzmem za cijeli sajt ili flash necu ni govorit.

Naravno nekad treba bit prebrz, radit u komadu 40-tak sati i jos stosta, sto se isto tako naplacuje.
To što instance, odnosno državni aparat(broken machine) funkcionira na principu vlastelina i kmetova to su ljudi sami krivi, to što neko dozvoljava da mu se u radnu knjižicu upiše srednja
stručna sprema jer "glava" ne zeli placat veci doprinos, a zavrsia je magisterij i zna radit - to si je sam kriv.
Problem je da su ljudi toliko navikli na sranja da je to postalo normala. Koliko sami cijenite svoj rad ( ukoliko to sto radite, radite dobro i kvalitetno) toliko ce vas cijenit i drugi.

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
noiz
Guest





PostPosted: 30.06.2006 16:36    Post subject: Reply with quote

"Koliko sami cijenite svoj rad ( ukoliko to sto radite, radite dobro i kvalitetno) toliko ce vas cijenit i drugi."

To je Utopija. A mi živimo u ovon svijetlom dijelu na karti: http://www.systembooking.com/gfx/Croatia.gif
Exclamation
Back to top
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 30.06.2006 16:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajd ne cmizdrite, cijeli svijet je veliko selo, svi imaju te probleme, nije tako samo u rvackoj.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
noiz
Guest





PostPosted: 30.06.2006 16:56    Post subject: Reply with quote

keye wrote:
ajd ne cmizdrite, cijeli svijet je veliko selo, svi imaju te probleme, nije tako samo u rvackoj.


lol Very Happy
Back to top
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 30.06.2006 17:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tko jos danas radi za novce:) radite za slavu pa ce onda lova sama doci Idea
Back to top
View user's profile Send private message
andrej`
Guest





PostPosted: 30.06.2006 19:36    Post subject: Reply with quote

neznam za vas ja volim radit za klijenta i još njemu platit 100 kuna što mi je dao priliku da radim Very Happy
Back to top
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 30.06.2006 19:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam u srednjoj skoli cijelo ljeto radila u istarskom kazalistu preko omladinskog servisa za nekih 200 maraka Very Happy bas mi je bilo super Cool
da su se onda radili sajtovi vjerovatno bi za tu cijenu imali i sajt Laughing

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Pekx



Joined: 09 Sep 2004
Posts: 559

PostPosted: 30.06.2006 19:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lol, ja sam klinac i radim sajtove free da imam sto staviti u portfolio, od "dizajniranja" LOL nisam jos zaradio ni kune, a klinci po mom susjedstvu znani kao ne_znam_kaj_je_DW_ali_FP_je_CAR, imaju hakeriš nickove rade sajtove za neke firme, koji obicno zavrse u trahu tu na mi3-ju zaraduju i po 1000 kn od glupih klinaca (da se razumijemo, ja imam 17 godina, tako da bi ja radio sajt i za 500 kn.
a svaki sajt koji sam do sad radio iprogramirao sam formu za unos editiranje, glavnom kontrolu contenta i onda mi lik kaze, aj ok ti je sajt, ali mogo si to malo bolje, halooo, besplatno je, jao sad bi dao link ali necu da nebi bilo svega.

odsad cu koristiti front page i fotosop sliceove, necu korisstiti css nego cu linkove ostavljat plavo podvucene i prilagođavat cu sajtove samo za IE pa cu valjda onda zaradit nekaj.

grr, al sam ljut, zanemarite ovo gore Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 01.07.2006 00:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zato ja nikad ne uzimam papke ak...hmm paske za klijente.

A to ti se svodi na ono, dali kupjes robu na placu ili u Diselu. Jafetina roba nikad nece spustit Dizelu cijenu.

Kaj ne
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
noiz
Guest





PostPosted: 01.07.2006 04:30    Post subject: Reply with quote

raytech wrote:
Zato ja nikad ne uzimam papke ak...hmm paske za klijente.

A to ti se svodi na ono, dali kupjes robu na placu ili u Diselu. Jafetina roba nikad nece spustit Dizelu cijenu.

Kaj ne


Neće spustit Dieselu cijenu jer Diesel ovde ima samo podružnice, i kad jeftina roba ovde ne spusti Dieselu cijenu već ga ostavi bez kupaca, on jednostavno stavlja "Na prodaju" natpis i otvara novu trgovinu u Francuskoj. Jerbo Diesel je velik, internacionalan i nije ga briga. A ja ne znam osobno nijednog dizajnera/web dizajnera koji može reć (i napravit) istu stvar. Sad vidiš u čemu je stvar? I moj odgovor na kaj ne je ne.
Back to top
n10tiny



Joined: 02 Aug 2005
Posts: 153
Location: Kisstown

PostPosted: 01.07.2006 12:01    Post subject: Kako se cijena stvara Add user to your forum ignore list Reply with quote

...Ma zašto nitko ne prizna kako se cijena stvara.
Prilikom prvog razgovora s klientom najprije gledamo kako je obučen i s kojim je autom došao --- odjelo definitivno unaprijed diže cijenu naše ponude (kao - vidi ovoga - ovaj ima para).
Nakon toga slušamo što dotični kaže i ako skužimo da nema pojma o web-u i dizajnu povisimo cijenu za još koju nulu.
Upravo o tome želim pričati - niti jedan dizajner/studio (skoro) na svom siteu nema unaprijed definiranu cijenu svojih usluga - na onoj osnovnoj razini mislim --- npr. fotografiranje na terenu --- 500,00 kuna, izrada logo-a 500,00 kuna... i sl.

Svi smo mi vampiri koji najprije ugledaju žrtvu (najbolje ako je neka državna institucija ili lokalna samouprava) pa navalimo sisat krv (nemilosrdno)...

I da... upravo smo mi odgovorni ako nam majstor vodoinstalater za nikakav posao naplati 400 kuna, i upravo je zato hrvatski web siromašan i jadan i upravo će zato naše firme skužiti da im site može raditi i netko iz bugarske ili rumunjske ili makedonije do puno manjoj cijeni... jer naše su užasno visoke...

I ajde mi molim vas objasnite što je to tako posebno na site-ovima koji koštaju 10.000 i više tisuća kuna, a sami kažete da toliko naplačujete Question
(napominjem da je su to 3 ili više placa prosjecnog Hrvata)

Ma ajmo se spustit na zemlju i ne budimo umisljeni ko naši "kolege" arhitekti - njih barem opravdavam jer su pun ku..fer vremena proveli na faksu i za...bavljali se tehničkim crtanjem, matematikom i slicnim...
Mi ipak imamo hrpu gotovih besplatnih skripti, slicica i inspiracije (www.templatemonster.com) na webu, koje morate priznati svi koristimo povremeno ili uvijek...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 01.07.2006 12:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pasko wrote:

I ajde mi molim vas objasnite što je to tako posebno na site-ovima koji koštaju 10.000 i više tisuća kuna, a sami kažete da toliko naplačujete Question
(napominjem da je su to 3 ili više placa prosjecnog Hrvata)

Da malo razmisliš tom svojom glavicom, onda bi shvatio da na takvom projektu radi min. 3 ljudi ( u studiu ), mejsec dana ( uz svo testiranje na serveru ) kojima je prosječna plaća svakome 3 500 kn min. Plus što firma mora platiti poreze i ostale dađbine.
Neki ljudi od toga žive, a ne bave se time kao hobijem između ispita.

A ako malo realno sagledaš situaciju, nije problem u albancima i makedoncima već u ljudima koji djele tvoje mišljenje.

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 01.07.2006 12:27    Post subject: Re: Kako se cijena stvara Add user to your forum ignore list Reply with quote

pasko wrote:
(napominjem da je su to 3 ili više placa prosjecnog Hrvata)

prosjecan hrvat ne zavrsi fakultet vec nosi šipku u prtljazniku...i nije samo prosjecan hrvat lose placen

pasko wrote:
Ma ajmo se spustit na zemlju i ne budimo umisljeni ko naši "kolege" arhitekti - njih barem opravdavam jer su pun ku..fer vremena proveli na faksu i za...bavljali se tehničkim crtanjem, matematikom i slicnim...
Mi ipak imamo hrpu gotovih besplatnih skripti, slicica i inspiracije (www.templatemonster.com) na webu

haha pa takvi ce naplatit 500kn, i o njima pricamo kada spominjemo "prostituciju", *eh* *eh*

@noiz: jesi ziher da si dobro protumacio cijelu stvar s dizelom? ;)

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 01.07.2006 13:56    Post subject: Re: Kako se cijena stvara Add user to your forum ignore list Reply with quote

pasko wrote:
...Ma zašto nitko ne prizna kako se cijena stvara..

Oprosti, prijatelju, ali ti neznaš o čemu govoriš ili jednostavno nisi dovoljno o tome razmišljao. EOD za mene. Wink

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
andrej`
Guest





PostPosted: 01.07.2006 14:20    Post subject: Reply with quote

Po mene je klijent jednom dosao u Mercedesu S320 ... i kak da ja tom covjeku naplatim?! Smile

pasko wrote:

Ma ajmo se spustit na zemlju i ne budimo umisljeni ko naši "kolege" arhitekti - njih barem opravdavam jer su pun ku..fer vremena proveli na faksu i za...bavljali se tehničkim crtanjem, matematikom i slicnim...
Mi ipak imamo hrpu gotovih besplatnih skripti, slicica i inspiracije (www.templatemonster.com) na webu, koje morate priznati svi koristimo povremeno ili uvijek...


Da imamo dovoljno resursa, al reci ti meni kolko je učenja, truda, vremena i ostaloga uloženo da se kreira recimo custom cms sa tabeless dizajnom, templejtom za sajt etc.

Vjeruj mi, i više od 4 godine učenja za ispite je potrebno... to ti najčešće radi par ljudi koji su minimalno 2-5 godina uložili u svoje znanje.

U ostalom, i arhitekti imaju mogućnost resursa... možda i više nego mi, postoje BROJNE knjige o tome, na internetu se mogu nać radovi drugih arhitekata, osvrnu se oko sebe i vide tuđe arhitektonske radove (zgrade, trgove etc. )
Back to top
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 01.07.2006 14:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

andrej` wrote:
Po mene je klijent jednom dosao u Mercedesu S320 ... i kak da ja tom covjeku naplatim?! Smile


I nama je frajer došao sa novim mercedesom i u fensi šmensi odijelu i rekao da mu je puno platit 1800 kuna i da bu si on sam napravio .. i napravio si je .... nje-sra Smile

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
andrej`
Guest





PostPosted: 01.07.2006 14:36    Post subject: Reply with quote

kakarinac wrote:
andrej` wrote:
Po mene je klijent jednom dosao u Mercedesu S320 ... i kak da ja tom covjeku naplatim?! Smile


I nama je frajer došao sa novim mercedesom i u fensi šmensi odijelu i rekao da mu je puno platit 1800 kuna i da bu si on sam napravio .. i napravio si je .... nje-sra Smile


Ma to ništ ne znaći... doduše ja sam ovom solidno naplaatio. Ali nepisano pravilo je što je bogatiji to je škrtiji.
Back to top
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 01.07.2006 15:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zašto nitko ne spominje strano tržište? puno je veće, a i posao se znatno više cijeni?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 01.07.2006 15:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
zašto nitko ne spominje strano tržište? puno je veće, a i posao se znatno više cijeni?


as I sad, svijet je veliko selo.

dodajem: ne rade se cijene ovisno o klijentu nego ovisno o poslu koji radis, odgovornostima koje imas i koje troskove imas.
veliki klijent=veliki posao=velika odgovornost=velike pare
a postoji i verzija veliki klijent=normalne/male pare jer ako je veliki klijent dosao kod mene a ne u najvecu agenciju u parizu znaci da zeli sto manje potrosit.
a zna da mu ja, obrtnik, nikad necu dat garancije koje mu daje SARL sa kapitalom od 200 000 eura. zato zna da ce i manje platit.
a meni opet nije bas svejedno jer on je velik i ako nesto zeznem, on mene tuzi kao fizicku osobu i moze me doslovno unistiti (jerbo on ima dobre advokate a ja ne).
zato prestanite sanjat o velikim parama i velikim klijentima ako nemate veliku ponudu i garancije.
simple as that.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 01.07.2006 15:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

illusions are dead
long live keye Very Happy

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 2 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group