Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Ajmo rješit dilemu oko cijena...
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hbielen



Joined: 24 Jan 2005
Posts: 24

PostPosted: 06.07.2006 20:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, ali neki smatraju cijenkanje neizostavnim djelom dogovaranja posla. Vjerojatno se ugledaju na talijane i njihva skonta. Smile
U zadnje vrijeme imam sve više takvih iskustva.
Sa svim mojim argumentima ne spuste cijenu baš puno. 500 kn ih veseli, a mene ne boli previše.

_________________
Hrvoje Bielen
www.hrvoje-bielen.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
WiCkED



Joined: 20 Mar 2005
Posts: 95
Location: Varaždin

PostPosted: 06.07.2006 22:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad smo već kod konretnog cijenkanja ili sličnog - ako vidiš da imaš prostora klijentu dati popust (korektan, ima buduće suradnje itd itd) po mojem mišljenju najprofesionalnije je reći "moj proizvod/rad vrijedi toliko i toliko - iz razloga tog i tog vama dajem 5% (ili koliko već) popusta".. Na taj način nemaš neugodnosti oko cijenkanja i natezanja - klijent odmah može vidjeti da je dobro prošao, a ako zanovijeta za još onda je jako dobro razmisliti da li surađivati uopće.. Ako tu cmizdri za 5-10% kako bude onda (i kako na vrijeme) platio posao..

btw. da ovo je bio lagani offtopic. sorry. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
hbielen



Joined: 24 Jan 2005
Posts: 24

PostPosted: 06.07.2006 23:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad klijent kaže da nije očekivao da će to tolko koštat i da ako moš smanjit malo cijenu jer da će bit još posla poslje, a on će tad imat više para... 100% je sigurno da više nikada neće zvat. Nemojte na to nasjedat. Cijena je cijena. Posao je posao. Ovaj posao ima ovu cijenu koja se može spustiti za (kao što je wicked rekao) 5%, a onaj drugi je drugi posao i on će imati svoju cijenu.

_________________
Hrvoje Bielen
www.hrvoje-bielen.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 07.07.2006 06:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

..... e da fakat, isli ste u skolu i studirali i sad ocete jos i novce za to naplatit, pasko em uci i sve to radi jeftinije .... mislim stvarno nije ni cudo kaj drzava propada...Smile
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 08:59    Post subject: Re: rekoh da necu ali ipak idem Add user to your forum ignore list Reply with quote

smijem li malo OT? Very Happy

ovo me malo impresioniralo:
hbielen wrote:


Diplomirao sam na Studiju dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu na temu "Grafičko korisničko sučelje i internet strukture". Baš me zanima na osnovu čega računari i informatički menageri oblikuju GUI. Od kuda znaju bilo šta o tome? Znam da možda zvučim umišljeno, ali moje je mišljenje isključivo produkt iskustva.
.



vjerojatno se racunari isto pitaju na osnovu cega ti kao dizajner stvaras tako los html i ne znas osnove accessibilitija i ergonomije, nemoj me uzeti za zlo ali sam morala ici vidjet sta radis, pa mi nije jasno kako mozes ljudima prodavat onakve sajtove Smile
hrvoje nemoj to shvatiti kao osobni napad, ali ja sam po formaciji medicinar koji je poceo raditi web '99 i sad mi je to profesija i na tvom sajtu mogu napraviti analizu gresaka, kako ergonomskih, kriterija pristupacnosti, tako tehnickih pa mi nije jasno sto vas to uce na fakultetu da mozes zakljuciti da ostali nemaju pojma o suceljima i internetu Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 07.07.2006 09:01    Post subject: Re: rekoh da necu ali ipak idem Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
...na tvom sajtu mogu napraviti analizu gresaka, kako ergonomskih, kriterija pristupacnosti, tako tehnickih pa mi nije jasno sto vas to uce na fakultetu da mozes zakljuciti da ostali nemaju pojma o suceljima i internetu Smile

agreed Wink

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 07.07.2006 10:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

... meni bi bilo cool da dizajner dizajnira a programer programira i onda da skupa nekaj naprave...... ali onda dodje pasko i pita zakaj to tolko kosta kad "susedov mali" sve to sam jeftinije moze Smile
Back to top
View user's profile Send private message
hbielen



Joined: 24 Jan 2005
Posts: 24

PostPosted: 07.07.2006 10:32    Post subject: Re: rekoh da necu ali ipak idem Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
vjerojatno se racunari isto pitaju na osnovu cega ti kao dizajner stvaras tako los html i ne znas osnove accessibilitija i ergonomije, nemoj me uzeti za zlo ali sam morala ici vidjet sta radis, pa mi nije jasno kako mozes ljudima prodavat onakve sajtove Smile
hrvoje nemoj to shvatiti kao osobni napad, ali ja sam po formaciji medicinar koji je poceo raditi web '99 i sad mi je to profesija i na tvom sajtu mogu napraviti analizu gresaka, kako ergonomskih, kriterija pristupacnosti, tako tehnickih pa mi nije jasno sto vas to uce na fakultetu da mozes zakljuciti da ostali nemaju pojma o suceljima i internetu Smile

Very Happy

hehehe
dobar odgovor. nema šta.
ma taj sajt je prilično star. i ima tonu grešaka na istome.
radim na novom as we speak.
Isto tako zbog vremena nisam stigao updejtati portfolio na sajtu tako da novijih radova tamo ni nema.

A kaj se tiče predavanja vezanih uz web na Studiju dizajna... Web tamo predaje Vilko Žiljak. Dok nam je predavao, paralelno je išao na tečaj u Algebru. Katastrofa. Na predavanju smo mu objašnjavali kako se što radi. Tako da glede tehničke strane (kodiranje, programiranje i sl.) studenti SD-a nisu baš u nekoj prednosti. Ali sve se to da naučiti. Ali vizualna komponenta je ipak na malo višem nivou nego na jednom studiju koji se bavi menagmentom. Da li sam što krivo rekao? Mislim da ne.

Isto tako znam da čovjek ne mora završiti škole da bi bio odličan dizajner. U to sam se uvjerio promatrajuči radove par prijatelja koji s završenim srednjim školama rade lude stvari. Ali u tom slučaju ni njima ne ginu godine i godine nauka. Možda i malo težeg od onog na fakultetu. Dok sam radio u Iskonu kao dizajner i programer s menom je u sobi sjedio lik bez fakulteta koji je programirao kaj god je htio i u kojem god jeziku je htio.

Stilizacija nije dizajn. Dizajn je nešto puno više i komplicranije.

_________________
Hrvoje Bielen
www.hrvoje-bielen.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 07.07.2006 10:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@hbielen, mogu vidjeti neke tvoj uratke i što si točno na njima radio?

Da li si možda zainteresiran podijeliti nešto od svog znanja sa zajednicom?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
hbielen



Joined: 24 Jan 2005
Posts: 24

PostPosted: 07.07.2006 11:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nema problema.
forum za to i služi.
samo da se stvar ne pretvori u selfpromotion jer je to kontraproduktivno.

evo moja zadnja dva sajta:
www.mirelab.com
www.felja.com

Radio sam sve na njima. Od ideje do realizacije. Radovi objavljeni na tim stranicama ofkors nisu moji nego od osoba koje su vlasnici tih stranica.
Ne mogu vam govoriti o cijenama ovih stranica jer ih nije ni bilo. Mirelab.com je stranica moje supruge, a felja.com je poklon frendici za Božić.

_________________
Hrvoje Bielen
www.hrvoje-bielen.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 11:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slazem se s tobom dok pricas o dizajnu Smile i pustimo na stranu starost sajta (jerbo i moji su stari), radi se o tipu gresaka koje imas. kao npr kontrast boja.

ali mislim da dizajn i web-design dvije jako razlicite stvari.
ovdje u francuskoj npr grafickim suceljima se bave psiholozi i kognitivisti, i ne samo grafickim, u industriji automobila (znaci koncepciji sucelja) psiholozi i ergonomi igraju jednaku ulogu kao i dizajneri Smile

kao sto ti kazes, kod i informatika se daju nauciti. eh pa mogu ti reci da je dizajn za web iz a informaticka sucelja (kojem je baza svega pristupacnost informacija) toliko ogranicen poznavanjem ergonomije, html koda, js i pristupacnosti da sav taj princip dizajniranja koji si ti naucio postaje nesto sasvim novo jer moras nauciti dizajnirati gledajuci na masu problema koje kao sto i ti sam priznajes na faksu niste naucili.
a ne vjerujem da imate niti neurofiziologiju rada kao predmet Smile
GUI podrazumjeva dizajniranje prije svega sredstva kojim se covjek sluzi da dodje do informacije ili da obavi neku funkciju u svom poslu.
ne bi vjerovao koliko baze fiziologije, anatomije i psihologije, treba imati da bi se koncepiralo dobro sucelje Smile

web design nije samo graficki dizajn i to objasnjava pojavu masu samoukih ljudi koji se bave time Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sad kad sam vidjela ova dva sajta koja si stavio jos vise potvrdjujem ono sto sam rekla Smile
zelis li se stvarno baviti web designom mislim da je vrijeme da promijenis nacin razmisljanja i pocnes uciti WEB design Smile
inace ce izgledati da krades lovu klijentima Wink

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 07.07.2006 11:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:


ali mislim da dizajn i web-design dvije jako razlicite stvari.


.... dizajn, bilo kakav...je dizajn ali dobar dizajner razmislja o svim aspektima i prije nego nesto radi treba upoznati probleme materije pa na osnovu toga napraviti dizajn...


a na kraju onda dodje jos i pitanje sto je umjetnik htio reci....Smile
Back to top
View user's profile Send private message
hbielen



Joined: 24 Jan 2005
Posts: 24

PostPosted: 07.07.2006 11:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sve što kažeš je točno. točka
Wink
na faksu smo imali i psihologije i ergonomije i ekologije i još štošta bez čega se dobro sučelje neda napraviti.
sad je još bolje jer su studenti dobili novi poboljšani i prošireni program.
skoro mi je žao kaj nisam sad upisao studij (khm... bullshit... khm) Wink

Web dizajn nije grafički dizajn ali spadaju u istu grupu vizualnih oblikovanja. Web ne može ni biti grafički dizajn kad se bave apsolutno drugačijim medijem, a svaki medij zahtjeva drugačiji pristup rješavanju problema.
Najgori su oni koji web smatraju katalogom na ekranu, a takvih je puno, uključujući staru gardu vrhunskih grafičkih dizajnera u hrvatskoj koji ne vide dalje od svojih Bodonyja što ih čini totalnom katastrofom za web medij jer su ti isti ljudi u svim žirijima na natječajima pa najbolji webovi nikad ne prolaze.

Uh, što volim ovakve rasprave.

_________________
Hrvoje Bielen
www.hrvoje-bielen.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 11:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Najgori su oni koji web smatraju katalogom na ekranu


ne znam zasto ali onaj sajt felja.it mi je dao bas takvu impresiju Smile

anyway, ne zelim sad tu pametovat, htjela sam samo prodiskutirati onu tvoju prvu frazu o informaticarima Smile jest da su i ovi moji malo teski, pa se cude "kako ja to mogu slozit dobre boje a oni ne" ali opcenito, generalizacija je gadna stvar, a web pun samoukih ljudi koji rade jako dobre webove.
i kontaj da ja sebe smatram prosjekom, nikad ne bih rekla za sebe da radim super genijalan web, nego jednostavno, korektan web. Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
hbielen



Joined: 24 Jan 2005
Posts: 24

PostPosted: 07.07.2006 11:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
sad kad sam vidjela ova dva sajta koja si stavio jos vise potvrdjujem ono sto sam rekla Smile
zelis li se stvarno baviti web designom mislim da je vrijeme da promijenis nacin razmisljanja i pocnes uciti WEB design Smile
inace ce izgledati da krades lovu klijentima Wink

možeš li to molim te obrazložiti?

_________________
Hrvoje Bielen
www.hrvoje-bielen.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 07.07.2006 11:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemam nikakvo službeno obrazovane što se ove tematke tiče, no ono što mogu kao "običan" (khm Smile ) korisnik zaključiti je da je ovaj prvi site-a daleko od onoga što bih ja nazvao pristupačnima, dobrog GUI-a...

NHF...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
hbielen



Joined: 24 Jan 2005
Posts: 24

PostPosted: 07.07.2006 11:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da? a zašto ne?
koje su karakteristike dobrog GUI-a?

_________________
Hrvoje Bielen
www.hrvoje-bielen.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 11:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hbielen wrote:
keye wrote:
sad kad sam vidjela ova dva sajta koja si stavio jos vise potvrdjujem ono sto sam rekla Smile
zelis li se stvarno baviti web designom mislim da je vrijeme da promijenis nacin razmisljanja i pocnes uciti WEB design Smile
inace ce izgledati da krades lovu klijentima Wink

možeš li to molim te obrazložiti?


sigurno Smile
1. sajtovi su ti kompletno u flashu i ne nudis alternativu juzerima. to iskljucuje veliki broj surfera. a sajt je na netu zato da bi ga ljudi vidjeli zar ne? najbolja solucija u ovom slucaju je sajt koji ima animacije u flashu ali sve sto je tekst trebalo bi biti u html-u.
2. i ono malo koda sto imas kao da i nemas. nisi deklarirao doctype znaci svaki browser ce ga interpretirati kako zeli, vjerojatno ce pokriti IE i to je sve (i to IE koji ima ugradjen flash).
znas li da pretrazivaci citaju iskljucivo tekst na html stranici? nemas texta, nema sajta nigdje. eventualno na vizitki tvog klijenta. znaci postavlja se pitanje: koja je funkcija nevidljivog sajta?
3 sajt mirelab.com : jesi li probao otvorit taj sajt u operi? gdje je navigacija? ja stigla na cv i ne mogu vise ni naprijed ni nazad. navigacija se ne vidi niti radi Smile
4 kontrast boja: sve je to jako fancy, ali sa kontrastom nikad ne bi prosao kraj kognitivista i u koncepciji bilo kakvog sucelja. ti u ovom slucaju radis reklamu. ne zaboravi tko je target toj reklami. vec iznad 40 godina ljudi imaju problema sa kontrastom boja a nakon fizioloske prezbiopije, mali font+los kontrast.... tesko ce to proci Smile usput; kricavo zelena je jako teska boja, sreca da nema puno teksta Smile
5 izbornik koji trci po ekranu je totalno nepristupacna stvar. zamisli covjeka koji surfa bez misa, kako da dodje do tog izbornika? Smile

itd, itd, ne idem u druge detalje jer vec ovo sa flashom i doc typeom povlaci sa sobom masu stvari tako da bi trebalo vidjeti istu verziju u html-u pa da mozemo stvarno popricati o webu.
ovo sto ti radis je simpa za nekakve lokalne prezentacije (gdje se ne brines o targetu, browserima, pristupacnosti) ali nikako za web.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 07.07.2006 11:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ja pogleda mirelalab, mislim da su 4 klika previse da se dodje do samog rada, i dva klika je truba, ali podnosljivo.
a s obzirom na skolovanje, ja sam diplomira na splitskoj akademiji na odjelu za kiparstvo, a vrlo dobro znam sta se radi (odnosno sta se radilo na vizualnim komunikacijama) - to je katastrofa, pristup grafickom dizajnu je srednji vijek, a o webu necu ni govorit.

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 11:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hbielen wrote:

koje su karakteristike dobrog GUI-a?


he, pa ne bih isla na master iz ergonomije da se to sve moze naucit u dvije recenice Laughing

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 07.07.2006 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@keye

zasto sajt nebi bio 100% u flashu?

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 11:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

astolitu wrote:
@keye

zasto sajt nebi bio 100% u flashu?


ako pricamo o pristupacnosti sajta i optimizaciji, mislim da je jasno (pa gore sam objasnila).
istina, sajt se moze optimizirati i ako je u flashu sa dobrim backlinkovima, ali i load na svaki klik je stvarno iritantno na webu. i jos ne mozes povecati font kako zelis, ja bih flash ipak ostavila za prezentacije i igre, a ne za pristup informaciji Smile
evo ovaj flash na mitriju je ono sto ja zovem dobro iskoristeni flash. ostavimo sa strane accessibility. flasha ima a nikome ne smeta.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
marx



Joined: 27 Jun 2006
Posts: 48
Location: Laduč

PostPosted: 07.07.2006 11:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hbielen wrote:

na faksu smo imali i psihologije i ergonomije i ekologije i još štošta bez čega se dobro sučelje neda napraviti.


Nije mi jasno kakve veze ima psihologija i ekologija sa web dizajnom i izradom sučelja......... mejbi sam malo stupid pa ne kužim....... Question Brick wall

Mislim da je sve ovo tišlo malo OT.............
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.07.2006 11:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne ne, nikako nije ot: pricamo o formiranju cijena i kako tko opravdava cijenu svog weba i radi ispod ili preko cijene. Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 4 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group