Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Par rookie pitanja o montazi i taq to :)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Frikec



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 83

PostPosted: 08.07.2006 18:59    Post subject: Par rookie pitanja o montazi i taq to :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle imam par divx-a iz kojih bi trebao izrezati djelove koji mi trebaju i onda ih smontirati jedan za drugim videowall spike (odredjene djelove bi trebalo malo usporiti, al pretpostavljam da to nije neki problem).
Zvuka nema tako da to nije bed. U biti me s obzirom kako mi je kodiranje divx-a dosadasnji vrhunac video obrade zanima preporuka za najjednostavniji nacin kako to izvesti.
U prijevodu koji program bi mi preporucili (moze odmah i link na neki tutor, ak se ima Smile), uzet u obzir da je to jucer trebalo biti gotovo Smile

Eh da trenutno imam premiere pro.

Drugi malo veci problem je u tome sto je source video u 4:3 formatu, dok bi finalni proizvod trebao biti 16:9.
Postoji li neki relativno bezbolan nacin za prebacivanje iz jednog u drugi bez potrebe za prevelikim rezanjem i izoblicavanjem?
Eh da finalni proizvod bi trebao biti u DVD formatu (pretpostavljam da se misli na vobove).
To je zasad to, makar imam neki filing da ce biti jos nepoznanica....

Erm da uz to bi video trebao risajzat, ali treba mi free tranform kao recimo ctrl+t u photoshopu, nisam siguran jesam li mutav pa nemogu pronaci, ili premiere to ne podrzava.

EDIT:
Shvatih kako mogu resizeati sliku, al samo s constrain proportionsima, nije mi jasno kako i gdje to iskljucujem?
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 08.07.2006 21:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uzevsi u obzir cinjenicu da prvi puta to radis, mogu ti reci da imas puno pitanja i nepoznanica, moj savjet bi ti bio da prije nego sto pocnes takvo nesto radit da se praksas malo, i tek onda kasnije prihvatis posao za koji si siguran da mozes odradit.

Dalje, Imas taj dakle film u divxu, ako stavis 16:9 ili 1024x576 (mislim da je ta rezolucija) onda ces izgubit kvalitetu tog source divxa, moze se desit neki neugodni video divx pixelasti "interlace", itd itd.

Isto tako, ako mislis razvuc neki film bez originalnih proporcija, jasno ti je da ces izduzit sliku i samim time ju istovremeno poruzniti. Moj savjet je da odrezes gornji i donji dio tog source divxa, razvuces ga na widescreen rezoluciju (ili koja ti vec treba), doduse tada ti se desi ono kaj sam ti vec napisao a to je da se unisti kvaliteta jer je source divx.

Jedino od software kaj cu ti rec da koristis je Premiere koji vec imas, nemoj nista drugo jer ovaj je relativno lagan, moja baka bi se znala s njim sluzit nakon nekog vremena.

Dakle, osim sigurnog gubitka kvalitete samog videa, preostaje na tebi kako ces sve to namontirati. kad napravis, stavi tu da vidimo kaj je divx guru napravio. Smile

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tole



Joined: 10 Jun 2006
Posts: 16

PostPosted: 09.07.2006 12:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slazem se da je premiere najbolji izbor programa, u njemu mozes sve to napraviti osim ovoga 4:3 ---> 16:9! ovisi kaj hoces! ako ti je bitno da to ima one dvije crne slajfne onda to napravis u premiereu. ali ako to trebas za vrtiti na ekranima 16:9 formata onda malo teze. uopce ne znam dali je to moguce, a da se kvaliteta slike ne narusi!
nisam siguran da se moze odsjeci gore i dole i tako dobiti 16 9 kak kaze Philatz.to bi bio crop videa, a ja neznam jel to moze, odnosno ak moze neznam kak!
...mozda da otvoris novi project u 16 9, pa ufuras svoj 4 3 i onda ga stisnes po okomici! eventualno tak!
ove ostale stvarcice nisu neki problem! mozes ubrzavati i usporavati kak hoces! desni klik na clip, speed....100% je original! 60% usporavas, 160% ubrzavas!
Back to top
View user's profile Send private message
tihoper



Joined: 04 Jul 2006
Posts: 6

PostPosted: 14.07.2006 13:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pošto si amater u video editingu, moj savjet je da probaš raditi sa MainConcept MainActor-om. Program ti je vrlo jednostavan i za razliku od premiere-a 1.5 ili 2.0, Mainactor prima DivX-e, s tim i da je odličan i za konverziju, pogotovo ako ćeš iz njega direktno expotirati gotov film koji ćeš pržiti na DVD. On ti sadrži codec koji koristi Adobe Encore kada kodira DV-Avi u MPEG format, pa ti je većina posla odmah gotova. I još nešto: Premiere ti je dobar samo ako imaš video karticu (Matrox RTX100 ili tako nešto), a one su ti dosta skupe (od 8000 kn nadalje) te kada ubaciš bilo kakav Avi format u Premiere, morat ćeš ga rendati, a to traje jako puno vremena pa ti garantiram da ako pokušaš u njega ubaciti video dužine cca. 45 minuta odmah ćeš odustati. Eto, to ti je to
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 17.07.2006 18:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tihoper wrote:
Pošto si amater u video editingu, moj savjet je da probaš raditi sa MainConcept MainActor-om. Program ti je vrlo jednostavan i za razliku od premiere-a 1.5 ili 2.0, Mainactor prima DivX-e, s tim i da je odličan i za konverziju, pogotovo ako ćeš iz njega direktno expotirati gotov film koji ćeš pržiti na DVD. On ti sadrži codec koji koristi Adobe Encore kada kodira DV-Avi u MPEG format, pa ti je većina posla odmah gotova. I još nešto: Premiere ti je dobar samo ako imaš video karticu (Matrox RTX100 ili tako nešto), a one su ti dosta skupe (od 8000 kn nadalje) te kada ubaciš bilo kakav Avi format u Premiere, morat ćeš ga rendati, a to traje jako puno vremena pa ti garantiram da ako pokušaš u njega ubaciti video dužine cca. 45 minuta odmah ćeš odustati. Eto, to ti je to


skuzio sam da ako si amater i nemas karticu za video montazu u premijeru je za radit ko da u pustinji cekas kisu.....sa malim fajlovima vec nekako ali sa velikima....mozes u kino otici i pogledati film dok se exporta obradjeni materijal

dali postoji koj nacin da se to svede na nesto manje bačenog vremena?
imam u planu uskoro obradjivat neke materijalei pribojavam se da cu izgubit zivce

dali se moze rijestiti tako nesto...znaci da on ipak radi malo brze a da se nemora kupiti kartica vrijedna 8 k kn?

thx

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 17.07.2006 20:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako hočeš brže exportanje kupi si bolji procesor pa imao ti firewire karticu ili ne. Koja, by the way, dođe oko 130 kuna, a ne 8000(?!).

tihoper wrote:
Premiere ti je dobar samo ako imaš video karticu (Matrox RTX100 ili tako nešto), a one su ti dosta skupe (od 8000 kn nadalje)


Dude, what the fuck? Firewire za 130kn je više nego i dobar za video produkciju. Video kartica ima samo prednost što možeš uštekat televiziju pored, a to ionako možeš proći jeftinije da si kupiš novi monitor i na tom drugom monitoru onda imaš preview window. Ako ti grafička to podupire, naravno.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 18.07.2006 11:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

luksy wrote:
Ako hočeš brže exportanje kupi si bolji procesor pa imao ti firewire karticu ili ne. Koja, by the way, dođe oko 130 kuna, a ne 8000(?!).

tihoper wrote:
Premiere ti je dobar samo ako imaš video karticu (Matrox RTX100 ili tako nešto), a one su ti dosta skupe (od 8000 kn nadalje)


Dude, what the fuck? Firewire za 130kn je više nego i dobar za video produkciju. Video kartica ima samo prednost što možeš uštekat televiziju pored, a to ionako možeš proći jeftinije da si kupiš novi monitor i na tom drugom monitoru onda imaš preview window. Ako ti grafička to podupire, naravno.


nije mi jasno ja sam na firewire gledo samo kao sredstvo preko kojeg stavim materijal sa kamere na komp..a ne sredstvo preko kojeg iz premijera exportam obradjene stvari na komp.

nadam se da smo se razumjeli. meni treba malo brzi export obradjenog materijala na komp

thx

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 18.07.2006 12:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...ili s kompa na kameru.

Za brže eksportanje ti treba bolji procesor. Dual-core po mogućnosti.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 18.07.2006 15:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

luksy wrote:
...ili s kompa na kameru.

Za brže eksportanje ti treba bolji procesor. Dual-core po mogućnosti.



....recimo obradio sam u premijeru i zelim kasnije jos u effectsu napravit par stvari, dali onda idem iz premijera na kameru pa iz kamere u effects? (po nekoj logici) ili da kupim odma procesor bolji dual-core. (idem vidit kolko košta)

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 18.07.2006 16:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Premiere>export>avi, After effects>import. Nikakva kamera. Da bude brže, iz Premiera exportaj samo onaj dio kojeg želiš obraditi u After Effectsima i onda taj dio opet importaš u Premiere i sve zajedno exportaš u avi. Pri exportanju nema prečaca. Čekanje je jedina solucija. Ili bolji komp za manje čekanja :) Ali u svakom slučaju - tu je čekanje.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 18.07.2006 17:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

luksy wrote:
Premiere>export>avi, After effects>import. Nikakva kamera. Da bude brže, iz Premiera exportaj samo onaj dio kojeg želiš obraditi u After Effectsima i onda taj dio opet importaš u Premiere i sve zajedno exportaš u avi. Pri exportanju nema prečaca. Čekanje je jedina solucija. Ili bolji komp za manje čekanja Smile Ali u svakom slučaju - tu je čekanje.


znači npr. imam cjeli uradak u time lineu i sad zalim samo jedan dio obraditi u afteru , znaci moram samo taj dio izabrati nekako oznaciti i exportat (u avi kako kažeš)? kako samo njega exportam to me nauci i za danas sam dosta naucio Smile
thx

sad sam bas iso malo probati jedan klip i eto 30min mu treba da mi exporta 22sekunde. microsoft avi......i high kvaliteta...

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 18.07.2006 17:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

trenutno nemam premiere, ali uz malo guglanja ću već neš pokušat...

Imaš iznad timeline-a jedne dvije ručkice koje znače početak i kraj. Znači te dvije ručkice pomakneš tako da izabereš početak tvog klipa i kraj tvoj klipa.



Zatim odeš na export i u General settingsima pod Range izabereš Work Area Only (mislim da se tak zove).



Na slici piše Entire Sequence, ali ne izabereš to nego ono drugo (mislim da je work area nešto). To je to. Kod finalnog exportanja pazi da vratiš na Entire Sequence.
Eh, da sorry, s*ebo sam se kod formata. Ne avi nego DVAvi. To ti je ono...baš glavni format kod montiranja.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 18.07.2006 18:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e sad je sve ko pjesma...Smile

naucio sam se raditi u premijeru i efectu i bas sam zadovoljan programima...

samo jedine stvari što mi ponekad zadaju probleme su exporti u raznim formatima.

znaci kod obrade materijala sa kemere u moje amaterske svrhe uvijek da koristim microsoft dv avi? jel ima potrebe za nekim drugim formatom kod exporta dali neki pruza bolju kvalitetu a da ne traje pre dugo exportanje ili je ova čist dosta?

Very Happy

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 18.07.2006 21:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

LUKAvac wrote:
naucio sam se raditi u premijeru i efectu

Vjeruj mi - nisi. I da, DVAvi je way to go.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 19.07.2006 09:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znaci kazes DVAvi format za AE..budem probo

ma znam da nisam al ga znam koristiti to je ono bitno....a sta se tice adobovih hodnika njima nikad nema kraja možeš lutati i lutati

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 20.07.2006 09:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gle, ne znam za vas al ja koristim quicktime, 100% quality, lower field. za prikazivanje na televiziji.

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 21.07.2006 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
gle, ne znam za vas al ja koristim quicktime, 100% quality, lower field. za prikazivanje na televiziji.


i valja 100% ?

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 21.07.2006 16:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote



uzeo sam screen shot formata u kojima se moze exportati....to je ovo ljevo to su svi..a ovo desno su od quick timea "pod formati" ..nije mi jasno sto bi treblo biti lower field pa ako mi možeš objasniti..
trebo bi mi provjereni format u kojem bi mogo exportat tako da vise nemem muke stim..samo mi je bitno da radi u prenijeru (za to sumljam da bi moglo bit problema)

hvala

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 21.07.2006 19:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

proveo sam par sati otkrivajuci formate..ovaj H.261 mi se jako svidio na quck..Smile

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group