Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
hrvatska slova, XML i flash, to su para dva...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 24.07.2006 17:02    Post subject: hrvatska slova, XML i flash, to su para dva... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pomagaj tko zna...

Radim prvi put flash sajt koristeci se xmlom (za menu i galeriju). Sve lijepo radi osim hrvatskih slova...stavim ih recimo u rijec koja je vrijednost atributa ili u rijec u tekst nodeu ali ih flash ne procita dobro. Onda sam procitao sam da ih ne mogu koristiti jer su dozvoljeni samo ISO 8859-1 (Latin-1) znakovi s tim da su neki charactersi rezervirani (< > tab...i sl.) pa ih moram zamijeniti kodom.
Ali kako da koristim hrvatska slova a da ih flash prepozna? Je li to uopce moguce (siguran sam da jest)? Probao sam staviti hrvatske rijeci u CDATA ali ni tamo ne rade... Š mi čita kao kvadratic, č i č kao c, a đ mi totalno sjebe xml jer mi ga cita kao invalid character, cak i kad je unutar CDATA nodea...

Sto da radim... kako da nazovem neki menu item četvrtak a ne cetvrtak koristeci xml?
Back to top
View user's profile Send private message
marx



Joined: 27 Jun 2006
Posts: 48
Location: Laduč

PostPosted: 24.07.2006 17:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

možda ovo pomogne......... neznam........ probaj...........

http://www.sephiroth.it/tutorials/flashPHP/specialChars/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 24.07.2006 17:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

embedaj font

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.07.2006 20:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je li xml spremljen sa ispravnim encodingom (UTF-8 ili 8859-2) i da li ga server ispravno šalje (navodi isti encoding u headerima)?

to prvo provjeriš, onda tek kreneš rješavati problem u samom Flashu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 25.07.2006 12:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala svima na odgovoru...

@sulien hvala posebno jer si mi pomogao da lociram gresku...

Problem je bio u tome sto sam u headeru imao naveden utf-8 ali fajl nije bio spremljen s istim encodingom.
Kad sam bio otvorio novi xml fajl u dreamweaveru defaultni encoding mi je bio "iso-8859-2", pa sam ga ja izbrisao i promjenio u "utf-8". Mislio sam da je dovoljno promijeniti header pa da ce ga dreamweaver tako i sejvati, medjutim on mi ga je sejvao s "iso-8859-2" encodingom... uopce mi nikad valjda ne bi palo napamet da je u tome greska, poludio sam ... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 26.07.2006 18:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jos jedan issue:

Kao sto rekoh gore ucinilo mi se da sam bio otklonio problem ali je dosao novi... pa mozda opet netko zna kako ga rijesiti...

Naime sad mi je xml encodiran u unicodu, font koji koristim je embedan i kad koristim font poput Times New Romana ili Verdane svi hrvatski znakovi se prikazuju. Medjutim kad sam stavio font koji cu konacno korisiti (rukopisni) u njemu se hr znakovi ne prikazuju... iako ih on ima i prikazuju se kad pisem direktno u flashu, znaci kad ne kreiram text dinamicki nego s text toolom..... probao sam i neke druge rukopisne fontove i isto nece... totalno sam zbunjen...
Back to top
View user's profile Send private message
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 26.07.2006 20:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jesi siguran da si embed-ao sve znakove tog fonta?
Ako si stisnuo samo a-z, onda među njima možda i nema hrv. znakova...

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 27.07.2006 08:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Adrian wrote:
Jesi siguran da si embed-ao sve znakove tog fonta?
Ako si stisnuo samo a-z, onda među njima možda i nema hrv. znakova...


Sori, ne kuzim.... gdje jesam li stisnuo a-z.... zar negdje mogu birati pojedinacno znakove?? Nisam nijedno slovo napisao text toolom, sve kreiram dinamicki. Zar se font ne embeda u cjelosti?
Uostalom kada u libraryju promjenim u propertysima od fonta font, stavim npr. Times, a sve ostalo ostane nepromjenjeno: linkage name, i TextFormat instance itd, onda se svi znakovi prikazuju kako treba.....


anyone.... pliz, moram zavrsit posao, do vikenda a nemrem skuzit. Je li moguce da se hr znakovi u tom rukopisnom fontu ne nalaze na istim mjestima kao i u Timesu ili Verdani.... (ali kako onda taj font prikazuje hr znakove kad radim s text toolom)... aaaarghhh
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 27.07.2006 09:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako ti je namjesteno na "dynamic text" sa strane imas botun na kojem pise embed, kad ti se otvori prozor oznaci AZ,az, numerals i punctuation i dole u polje upisi hr znakove(Čč,Ćć,Šš,Đđ) i klikni "auto fill", to bi trebalo bit to

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 27.07.2006 09:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

astolitu hvala na brzom odgovoru... probao sam i to ali svejedno nece... stvarno ne kuzim... Je li moguce da ne emdeda hr znakove zato sto koristim TextFormat i dinamicki embedam font sa embedFonts = true; A embedFonts nema mogucnost da odredis koje znakove zelis da embeda pa onda on embeda samo npr. Latin1... Ali opet i to mi se cini cudno jer kao sto rekoh kad promjenim font i stavim recimo Times onda mi embeda i hr znakove i sve radi kako spada...

Ovo je kod za tekst:
Code:
var menuFormat:TextFormat = new TextFormat();
menuFormat.font = "amazone";
menuFormat.size = 16;

currItem.labelText.text = currNode.attributes.name;
currItem.labelText.setTextFormat(menuFormat);
currItem.labelText.embedFonts = true;

a u libraryju imam embedan font s linkage nameom amazone, a u propertisyima pod font je izabran taj font. I kad promjenim u propertysima font i stavim neki od "poznatijih" fontova sve radi za pet... ne rade samo ovi "opskurni" fontovi poput amazonea (iako i on ima hr znakove koji se najnormalnije prikazuju kad napisem text Text Toolom.
Back to top
View user's profile Send private message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 27.07.2006 10:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

JEEEEEEEEES........rjeseno Smile Very Happy Laughing Twisted Evil Laughing Very Happy Smile

Evo objasnit cu da se jos neko ne bi zajebo ko ja.

S obzirom da sam instancu TextFielda kreirao s Text Toolom onda nisam uopce trebao raditi s TextFormatom. Jer s textFormatom moramo embedati font s embedFonts propertyijem namjestenim na true a u tom slucaju ne mozemo birati koje cemo charactere embedirati nego se embedaju samo defaultni characteri a to je vjerovatno Latin1. Napravio sam ovako kako je astolitu rekao, embedirao sam font u properties panelu i izabrao znakove ali sam ovaj put maknuo TextFormat i sad radi. Maloprije mi znaci nije radilo jer je TextFormat s*ebao settinge koje sam namjestio u properties panelu... uh valjda sam jasan... uzbudjen sam od srece da mi je proradilo nakon dva dana *ebanja s kodom Smile
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 27.07.2006 13:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dblchckd wrote:
Evo objasnit cu da se jos neko ne bi zajebo ko ja.

S obzirom da sam instancu TextFielda kreirao s Text Toolom onda nisam uopce trebao raditi s TextFormatom. Jer s textFormatom moramo embedati font s embedFonts propertyijem namjestenim na true a u tom slucaju ne mozemo birati koje cemo charactere embedirati nego se embedaju samo defaultni characteri a to je vjerovatno Latin1. Napravio sam ovako kako je astolitu rekao, embedirao sam font u properties panelu i izabrao znakove ali sam ovaj put maknuo TextFormat i sad radi. Maloprije mi znaci nije radilo jer je TextFormat s*ebao settinge koje sam namjestio u properties panelu... uh valjda sam jasan... uzbudjen sam od srece da mi je proradilo nakon dva dana *ebanja s kodom Smile
gg!

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group