Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
New Actionscript in town! (AS3/Flex/Flash9)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 28.09.2006 23:20    Post subject: New Actionscript in town! (AS3/Flex/Flash9) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nadam se da ste svjesni nedavnog velikog događaja: pojavljivanja Actionscripta 3!

Zasad se AS3 programira u FLEX-u, te u Flashu 9 beta verziji, a može i koristeći notepad + BESPLATNI Flex 2 SDK.

Jedini demo do kojeg sam do sada došao je ovaj performance test: njegov autor tvrdi da je u AS2 verziji cijela stvar počela "štekati" sa 6 objekata, dok u AS 3 sa 100 objekata ne šteka, štoviše moj je 3GHz procesor vrlo vrlo nisko. Imajte na umu da su ovdje u pitanju hit testove između objekata, kao i depth-sorting! Stvar raste eksponencijalno s brojem objekata.

Sve što zasad znam o AS3 je da se hacka isključivo u .as fajlovima, dakle nema koristi od njega u timeline-u.
.fla može biti prazan, ili uopće ne treba postojati, ako koristite SDK.
Ako .fla postoji, u Publish Settingsima namjestite output na Flash Player 9 / AS3 i setirate tzv. Document class na ime vaše "startup" klase iz .as fajla.

Sintaksa AS3 je bitno različita od sintakse AS2, dakle nemojte se kao ja nadati da će AS2 projekt proraditi u AS3 bez puno peripetija.

Ukratko, kao što je Flash 8 bio revolucionaran za design/grafiku, tako je Flash 9 za programiranje/performance. Mislim da će sada počet nagli razvoj 3d igrica u Flashu!
I naravno ovakvih aplikacija.

Da biste se okoristili brzinom novog Actionscripta, morate (napokon) naučiti programirati u pravom smislu te riječi, dakle OOP (object oriented programming). Pošto je nova sintaksa prilično slična sintaksi C#, Jave, Javascripta, mislim da na webu ima podosta materijala-a za naučiti razmišljati objektno. Riječi kao što su class, extends, constructor, event, override.. moraju vam postati bliske.

Korisni resursi:
http://www.senocular.com/flash/tutorials/as3withmxmlc/
http://www.kirupa.com/forum/showthread.php?s=c7fee706829d41218ee4487566b393c3&t=223798
http://www.adobe.com/devnet/flex/?tab:samples=1

Ajmo, Hrvati...

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 29.09.2006 05:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam za AS3.. Vec sam prije to škico,,,

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
moko



Joined: 02 Dec 2003
Posts: 159
Location: zagreb

PostPosted: 29.09.2006 09:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidjeh, malo probah, malo pročitah, nije mi drago Smile

back to the drawing board.

Ovo mi izgleda velik skok. Ono šta se dogodilo u Flashu 8 šta se tiče grafike može se jednostavno nadograditi na postojeće znanje Flash designera.

Pitanje za nekog tko je malo prodrio u as 3.0 je da li je početniku preporučljivo dat da nauči prvo 2.0 ili ga bacit odmah na 3.0?

Last edited by moko on 29.09.2006 11:41; edited 1 time in total

_________________
to explore and not explode
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 29.09.2006 10:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobar topic Smile motivirao si me da pogledam malo dublje u te novosti kad budem imao vremena
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 30.09.2006 12:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moko wrote:
Pitanje za nekog tko je malo prodrio u as 3.0 je da li je početniku preporučljivo dat da nauči prvo 2.0 ili ga bacit odmah na 3.0?

Moram priznati da još nisam napravio ništa korisno u AS3.0 (tek sam na čitanju tutoriala), ali odgovor na tvoje pitanje je zapravo trebao biti postavljen u vrijeme kad je izlazio AS2, jer:
- ako ti Flash služi poglavito za design, onda programiraš u timeline-u i ne služiš se vanjskim klasama (.as fajlovima)
- ako hoćeš napraviti kompleksniju aplikaciju, onda programiraš "kako treba" ™, tj. koristeći objektno programiranje u AS2/AS3 (nužno u .as fajlovima)

Ako radiš samo neke button rollovere, onda ćeš to raditi u timeline-u koristeći stari AS. Ne isplati si se raditi klase za takve stvari (osim ako ih nećeš koristiti i u kasnijim projektima).
Ako ćeš raditi npr. igricu, onda ćeš nju najbolje realizirati u OOP/AS3 tehnologiji. Jer ako ne koristiš objektno progamiranje, količina i nerazumljivost koda nakon nekog vremena postaju nepremostiv problem!

Razlika između AS2 i AS3 je u tome da je AS3 poboljšana verzija AS2 i po sintaksi više slična drugim programiskim jezicima kojima se programiraju aplikacije. To znam jer svakodnevno programiram u C#/.NET-u.
AS3 je puno "striktniji" za pisanje jer se sve varijable moraju deklarirati itd.
U načelu - što niža verzija actionscripta, to je lakše za pisanje, manje prijavljenih grešaka - ali kad imaš bug u "runtime-u" onda ga je teško naći.

U svakom slučaju treba početi programirati objektno, jer to je danas standardni način programiranja. Aplikacije danas ne bi bile na ovakvom stupnju razvoja da nije toga i da svatko mora krenuti od nule služeći se operacijama jezika na najnižem nivou.
U OOP-u uzmeš gotove klase (.as fajlovi u Flashu, .DLL-ovi u .NET-u), od tih klasa "instanciraš" objekte koji imaju svoje propertyje i metode: objekte shvaćaš kao male inteligentne robote koji nešto rade. Kako rade interno - ne zanima te, zanimaju te samo ulazni i izlazni parametri, tj. način njihovog korištenja.

Za OOP pristup napisano ja puno tutorijala na net-u, a preporučam one na www.senocular.com i www.kirupa.com, također sve od Colina Moocka i drugih Flash velikana.

U svakom slučaju ako krećeš programirati objektno, onda odmah počni s AS3.
Dodatna nagrada kodiranja u AS3 je brzina aplikacije - za koju kažu da je veća do 10x (!).

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 30.09.2006 18:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.torrentspy.com/torrent/795794/Lynda_com_ActionScript_3_0_Essential_Training

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 05.11.2006 14:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ljudi, FLEX je revolucija na polju web aplikacija!!!

U ovo kratko vrijeme koliko isprobavam Flex stvarno sam oduševljen s njime!

Za razliku od starih tehnika/tehnologija: HTML + Javascript + AJAX + workarounds, rad s tehnologijom FLEX + web service je piece of cake!
Nema više zafrkancije sa browserom! Browser je izbačen iz cijele priče - sve što imaš je Flash applet preko cijelog ekrana (100% x 100%), imaš njegov Canvas i u njemu možeš napraviti što hoćeš - totalna sloboda!

Actionscript 3.0 je fantastičan - što se tiče sintakse i brzine.
Customiziranje gotovih Flex komponenti (Button, TabStrip, DataGrid...) je nevjerojatno dobro izvedeno. Svaka komponenta imam nevjerojatno velik broj propertija za mijenjanje look&feel-a.

Integracija vaših vlastitih AS3 klasa/MovieClip-ova i Flexovih mx.core.UIComponenta je trivijalna.. Pogledaj primjer:

http://dkozar.com/flex/bg_anim/

Kome više trebaju statični backgroundi?!! Laughing Laughing Laughing

ps. Navodno je SAP (najjača kompanija za poslovni software na svijetu) prešla na Flex u svojoim NetWeaver web aplikacijamama. To vam sve govori Wink

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 05.11.2006 15:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ono što me najviše impresioniralo u Flexu su tzv. "Bindable" varijable.

Ako u glavnoj klasi aplikacije naznačiš:

Code:
[Bindable]
public var projectStatistics: ArrayCollection;


.. tada se promjene vrijednosti te varijable automatski propagiraju na sve objekte u aplikacji koji koriste vrijednost te varijable. Objekt pritom može biti i sub-sub-sub kontrola, svejedno je gdje se u aplikaciji nalazi!

Dakle, ako imaš ArrayCollection (koji puniš preko web servisa queryjem na bazi) i koji je DataSource za neki DataGrid, sve što trebaš napraviti da promijeniš vrijednosti u DataGrid-u je - ponovno pozvati metodu web servisa koji puni taj ArrayCollection.
Sve ostalo se događa AUTOMATSKI! Dakle, ne moraš zvati DataBind kontrolu DataGrida niti osvježavati ostale kontrole koje se napajaju iz bindable varijabli, a to čini programiranje nevjerojatno lakim i vaš kod nevjerojatno čistim! Smile

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 10.05.2007 14:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto, moje 6-mjesečno prčkanje po Flexu dalo je i neke rezultate Smile

Demo aplikacija nalazi se na sljedecem linku: http://promotor.flexbytes.com/
(trenutno je zatvorena za public, ali otvorit ćemo je uskoro za znatiželjnike koji žele steći osjecaj o Flexu)

Sve feature možete vidjeti u ovom demou: http://promotor.flexbytes.com/demos/demo1.html

Ukratko: ovo je aplikacija za administriranje promocija i promotivnih materijala diskografske kuce. Aplikacija je full jednostavna, ali može poslužiti kao dobar primjer što Flex može.

Aplikacija namjerno izgleda kao tipičan desktop, jer težimo Windows-like aplikacijama (cross-browser, cross-platform) na webu. Aplikacije su na clientu u Flexu 2.0.1, .NET 2.0 na serveru i SQL Server 2005 ili Oracle kao baze. Client i server komuniciraju preko web servisa razmjenjujući kompleksne DTO-e.
Frend i ja radimo u timu - obojica programiramo u .NET-u na serveru, pritom je on majstor za baze (SQL Server, Oracle...) a ja sam zadužen za Flex, Flash i user interface. Domenu FlexBytes smo pokrenuli 1.5.2007. Izgleda se da smo prvi u Hrvatskoj koji rade Flex.. Smile

btw istinski vjerujemo u Flex jer se pokazao kao najrobusnije rješenje za web (we believe that HTML+Javascript is not a good start Smile).

Vjerujemo da je budućnost web aplikacija u appletima veličine 100x100%, a browser promatramo samo kao transport.
To misle i SAP , Oracle, a od nedavno i Microsoft koji pod imenom Silverlight želi napraviti svoj "Flash" i "Flex". Prema primjerima koje sam vidio - Silverlight je trenutno na nivou Flasha od prije 5 godina; framework kao Flex još nemaju.. Rolling Eyes
Druga stvar je da Microsoft (Microsoft kao Microsoft Smile) uvijek forsira samo svoju platformu - po nama to nikad nece raditi na svim sistemima 100%. Dok Flex radi svugdje i sa svim vrstama back-enda (.NET, Java, PHP, CF web servisi...).

Ukoliko netko ima pitanje vezano za Flex, slobodno me može kontaktirati...

Komentari su dobrodošli!

Danko

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 11.05.2007 11:00    Post subject: Feel Flex Add user to your forum ignore list Reply with quote

Live preview:

http://promotor.flexbytes.com/

Username: test
Password: test

S obzirom da sam test useru dao sva prava - lijepo vas molim da imate obzira Wink
Također - ako se nekome događaju čudne stvari, to će vjerojatno biti zato jer je još netko ulogiran istovremeno i radi na istim podacima Smile
U principu nemojte brisati postojeće recorde i sve će biti ok.. (inače ću svaki čas morat restorat bazu.. )

ps. zanemarite Vista soundove, još mi nisu stigli originalni soundovi; čim stignu - izbacujem Vistu.. Mr. Green

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 11.05.2007 11:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Probajte kako stvar radi u različitim browserima: IE, Firefox, Netscape, Opera, Safari... Wink

Nakon toga zaboravite na browser i isprobajte Windows verziju! (2.5 MB) Smile

(raspakirajte Promotor.exe i config.xml u isti folder i pokrenite .exe)

ps. Ako nemate instaliranu potrebnu verziju Flash playera na kompu, bit ćete upitani da li želite instalaciju i nakon toga će se sve dogodit automatski... Cool

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 13.05.2007 13:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, svidja mi se jako
- kakvi su tehnicki requirements za to, kako server, tako i client
- ova windows verzija se sama generira?
- bilo kakve ostale informacije, tipa koliko ovo ima koda, koliko se razvijalo
- kako radi sa PHP+Apachejem?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 15.05.2007 08:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
ok, svidja mi se jako
- kakvi su tehnicki requirements za to, kako server, tako i client
- ova windows verzija se sama generira?
- bilo kakve ostale informacije, tipa koliko ovo ima koda, koliko se razvijalo
- kako radi sa PHP+Apachejem?


- tehnicki requirements:
+ server: ako koristiš web servis kao komunikaciju, onda ti je svejedno što je na serveru: .NET, PHP, Java, ColdFusion... bitno je samo da znaš isprogramirati web servis
+ client: isključivo Flex, možeš ga programirati besplatno u notepadu jer je SDK besplatan (cijeli framework, tj. klase koji su ljudi programirali i čine framework, je besplatan), a možeš i u FlexBuilderu koji košta $750 - u njemu imaš Intellissense, debugging i hrpu korisnih featurea. FlexBuilder ti zbilda i HTML stranicu koja hosta Flash, Flash sniffer i sve ostalo
- windows verziju sam dobio na klasični način: pokrenuo sam SWF i kreirao projector Wink Imaš i Apollo s kojim možeš napraviti installer za sve sustave (PC, Mac..) koji imaju instaliran Apollo framework
- ima dosta koda Rolling Eyes(ali ja sam komplicirao s Cairngorm patternima), naravno: moraš programirati objektno orijentirano; Flexom se se počeo bavit u 12. mj 2006, dakle za nekih 5 mjeseci učenja Flexa
- nisam još probao s PHP-om, ali kako rekoh web servisi komuniciraju SOAP protokolom koji je baš zato i napravljen - to je običan XML (text) koji ide preko HTTP-a i svi strojevi ga razumiju. Jedna od alternativa je JSON, možeš komunicirati JSON objektima, možeš i GET ili POST protokolom (JSON je string)... danas je JSON parser implementiran svugdje (pa tako i u Flexu)

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mirko_



Joined: 15 May 2007
Posts: 5

PostPosted: 15.05.2007 13:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svaka cast jako mi se dopada!!!
I ja sam poceo raditi u flex-u isto tako mislim da flex ima ogromnu buducnost Smile, moja iduca stvar je napraviti pravi Flash CMS.
Sve sto ce biti potrebno je samo upisati url od XML-a i imat ces potpunu kontrolu nad sajtom znaci sve zivo ce se moci izmjeniti od texta slika itd..

Jos jednom svaka cast za ovo. Smile

_________________
trace(this);
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 17.05.2007 15:50    Post subject: flex Add user to your forum ignore list Reply with quote

E sad me zanima jel Flex i Flex builder ista stvar ili je to odvojeno.
Imam Flex Builder 2 i super mi je mada nisam programer,ali samim pogledom na njega mi se jako dojmio, i ono šta sam vidio šta se sve sa njime može.
Valja krenit u to pa di stigneš.
Izazovno, izazovno....

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 22.05.2007 17:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

App built in FlexBuilder (webcast): http://www.adobe.com/products/flex/media/flexapp/

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jay-S
Guest





PostPosted: 22.05.2007 18:36    Post subject: Reply with quote

uff predobro Cool
Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group