Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Kako manipulirati zvukom u flashu ?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
1sthing



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 67

PostPosted: 13.08.2006 02:28    Post subject: Kako manipulirati zvukom u flashu ? Add user to your forum ignore list Reply with quote

kako u flashu ubaciti sound,

- takođe bi volio znati ubaciti sound ne samo za anim vec i za web, tako da ako vec neko zna da mi objasni i to kako napraviti onaj trik sa ukljucenjem-iskljucenjem (povecanjem-smanjenjem) zvuka

ako negde ima nekakav iscrpan tutor molio bih link, ako vam je truba ocde pisati a.script i objasnjavati mi

- imajteu vidu da se radi o amateru koji u flashu do sada zna samo animirati Smile

Last edited by 1sthing on 13.08.2006 02:56; edited 1 time in total

_________________
Best Greetings!
Back to top
View user's profile Send private message
Fortress



Joined: 25 Nov 2005
Posts: 51
Location: Beograd

PostPosted: 13.08.2006 02:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koliko znam, muziku u Flashu ubacuješ tako što neki muzički file prvo ubaciš u library.
Ideš:
file- import to library
ako ti prozor library nije otvoren, klikni gore na windows, pa na library
library će ti se otvoriti sa desne strane
kada se pesma nađe u library jednostavno klikneš na nju i prevučeš je na stage, tj na prozor u kojem praviš animaciju.
To pojacavanje i utisavanje zvuka su opcije Fade in Fade out
Odaberes opciju, npr Fade in, zvuk je slab pa se postepeno pojacava, ili Fade out - bude glasno pa se utisava.
Sretno! Very Happy

_________________
optimizam je posledica nedostatka informacija
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
1sthing



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 67

PostPosted: 13.08.2006 03:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala Ti fortress !

P.s. kada sam spomenuo manipulaciju nad jačinom zvuka mislio sam na neki action.script kojim bi mogao krajnjem korisniku omogučiti da svojevoljno pojačava, smanjuje, te bira neke od ponuđenih audio shema ...

anyway, još jedno Veeeeliko hvala tebi fort ! !

_________________
Best Greetings!
Back to top
View user's profile Send private message
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 13.08.2006 12:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.tutorialized.com/search.php?s=sound&id=5&x=0&y=0 >> http://www.biorust.com/tutorials/detail/195/en/

A ima i Flash u helpu tutorial za to.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group