Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
vektor i tisak

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
SANDRA24



Joined: 19 May 2006
Posts: 42
Location: ZAGREB

PostPosted: 07.03.2007 20:24    Post subject: vektor i tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav,
moje pitanje za iskusne:
još sam nova u svemu tome pa me zanima vezano za tisak na tekstil koja su pravila?


300dpi?
dal rub treba biti cca 5 mm veći kao i za vizitke?
cmyk?
ako pišem tekst stavljam u krivulje?
ako stavljam neki logo na tekstil dal ga u photoshopu prvo prebacim u cmyk ili ga takvog stavljam u illustrator pa u ilustratoru convertiram?
ako je tekstil u nekoj boji na kakvoj podlozi radim u illustratoru budući da neznam recimo boju tekstila?
itd.....

unaprijed se ispričavam na banalnim pitanjima, ali eto dobila neku ponudu pa da bar donekle znam kako to funcionira, dosad sam nešto sitno radila vizitke, banere i logiće..
pa neznam koja je razlika između toga i tekstila...

.....pa ako je netko voljan ukratko mi reči neka najosnovnija pravila bit ću zahvalna.... ili ako se već o tome pisalo da mi pošalje link...

hvala


Smile
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 07.03.2007 20:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

300 dpi svakako...
napust u principu nemas
text u biti uvijek ide u krivulje kad saljes fajl
logo je najbolje raditi u vektorskim programima i tamo ih staviti u cmyk
paz ak iams dvobojnu aplikaciju onda moras napomenutii koje dvije boje se koriste. jer recimo ak imas ljubicastu i zelenu onda ne radis CMYK, vec te dvije boje implementiras ili u spot bojama ili recimo ljubicastu kao magentu, a zelenu kao cyan....

to vidis s tiskarom, najbolje je da njemu das vektorski fajl pa da si on sam sredi pripremu, jer neznas koju ce metodu uzetiza tisak sito ili preslikac i sto mu za to treba


kod tiska na tekstil u principu izbjegavaj rastere jer ak se ide na sito to cesto zna biti komplicirano kod implementacije

za vise odgovora prosim vise detalja.....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
drdule



Joined: 04 Feb 2007
Posts: 22
Location: Srbija

PostPosted: 07.03.2007 22:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

za sito ti ne treba 300dpi zavisi od linijature sita koja ce se koristiti pri stampanju u svakom slucaju pustas na film raster od 45-75 lpi, sto znaci da ti ne treba jace od 150dpi slika. Sto se tice vektora tu te ne interesuje linijatura ako ne radis iz rastera vise boja tu liniju. Text bi bilo bolje pretvoriti u krive ako nosis taj fajl da se pusti negde. Sto se tice boja receno ti je ako imas dve boje pretvorices ih u osnovne ili pantone zbog pustanja i samo napomenuti stamparu da zna koje su to boje. Ako je majca neke tamne boje a na nju se stampa nekom bojom osim bele, onda bi bilo pozeljno da se uradi i beli film kao podloga, znaci ispod svega treba da ide bela boja i kako ispod vektora tako i ispod slike. Ako ti je slika iz photoshopa, napravi je kao lejer i ima oblik npr. neke glave, ne bitno sta je, imas jednu super alatku u corelu X3 da ti uradi outline oko svih objekata koji su selektovani i to mozes odradit za tu belu boju. Ako je pravougaona ili elipsasta naravno je da ces je iscrtati. Sto se tice preslikaca pripremu pravis u kontrasihti, a kao ide direktno sa sita na majicu onda se pravi da se cita, ali to ces vec prepustiti stamparu da ti kaze kako ce raditi kada vidi konacno resenje i to ces samo napomenuti ljudima koji ce ti praviti filmove ili ce to sam stampar uraditi.

_________________
Posle svih ovih godina shvatam da sam i dalje na pocetku Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
SANDRA24



Joined: 19 May 2006
Posts: 42
Location: ZAGREB

PostPosted: 08.03.2007 12:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala na odgovorima...
Smile

javim se još sa pitanjima ako zapnem negdje...
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 08.04.2007 00:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zamolio bih vas da mi malo detaljnije objasnite kako se radi kada su u igri dvije boje...evo kako ja radim u illustratoru:dakle u swatches maknem sve boje koje nisam koristio i ostanu tipa te dvije boje..zar to nije dovoljno napravit?jer ako uzmem recimo iz pantone palete i mijenjam u cmyk recimo zasičenost crne boje onda to više nije boja iz te palete ili se varam?
Back to top
View user's profile Send private message
drdule



Joined: 04 Feb 2007
Posts: 22
Location: Srbija

PostPosted: 08.04.2007 08:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Boom22 wrote:
zamolio bih vas da mi malo detaljnije objasnite kako se radi kada su u igri dvije boje...evo kako ja radim u illustratoru:dakle u swatches maknem sve boje koje nisam koristio i ostanu tipa te dvije boje..zar to nije dovoljno napravit?


Pa u paleti swatches napravis dve boje koje hoces i da bi tebi bilo lakse da vidis kako ce to izgledati, samo pri pravljenju te dve boje ukljucis spot color umesto process color. Pa kada se bude pustalo one ce imati 100% zasicenja sem u varijantama gde si ima ti zadao odredjen procenat te boje na klizacu u paleti color ili ako si zadao transparenciju.

Boom22 wrote:
jer ako uzmem recimo iz pantone palete i mijenjam u cmyk recimo zasičenost crne boje onda to više nije boja iz te palete ili se varam?
pa ako menjas boju u swatchesu tu koju si napravio i pri pustanju das da se konvertuje u cmyk izacice onakva kakvu si ti definisao poslednji put pre pustanja.

_________________
Posle svih ovih godina shvatam da sam i dalje na pocetku Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 08.04.2007 21:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a gdje tocno ukljucim spot color?i još jedno pitanje zasto mi uz boje koje sam koristio uvijek osatne smoke(siva)boja?a nju nisam upotrebljavao!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group