Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Renesansa hrvatskog weba?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 30.05.2008 09:17    Post subject: Renesansa hrvatskog weba? Add user to your forum ignore list Reply with quote

E zanima me vaše mišljenje o jedne teme. Kao web masteri/dizajneri/developeri te općenito ljudi koji proučavaju industriju, što mislite kuda će se kretati Hrvatski web kroz slijedećih 5 godina?

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
zipa



Joined: 25 Feb 2007
Posts: 34
Location: Pariz/Pula

PostPosted: 30.05.2008 12:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemoj me krivo shvatiti, jer pitanje je dobro, ali kada bih znao odgovor, bio bih bogat čovjek Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 30.05.2008 12:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

regionalizacija, pa zatim internacionalizacija. mozda i mobile.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 30.05.2008 12:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Very Happy nešto su mi3evci filozofski raspoloženi u zadnje vrijeme.

vjerujem da će i dalje ostati trend da kod nas dođe ono što je vani krenulo 2-5 godina prije

ja se inače često zapitam hoće li nam ovaj web2/3 design, koji nam je danas tako mio oku, izgledati ružno i totalno zastarjelo za 5-10 godina. i koliko god mi se čini da je ovo ipak lijepo i puno ljepše od onih dizajna od pred 10 godina - trend je takav da se ukusi mijenjaju - tako je uostalo i sa modom i sa frizurama...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 30.05.2008 13:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Web 2.0 dizajn je urbani mit.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
dbomez



Joined: 19 Oct 2007
Posts: 163
Location: Pula

PostPosted: 30.05.2008 13:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

web 2.0 je pokret u umjetnosti Liar Whistle


mislim da su haer dizajneri nekako u korak s vremenom, barem se krece u tom smjeru, dok opcenito ljudi i nacin razmisljanja malo ipak zaostaju za svijetom pa ce za 5 godina nekom hrvatu biti normalno ono sto je to danas normalno nekom ko zivi u civiliziranom svijetu. Ogranicenja koja mi imamo sto zivimo u hrvatskoj su strahovita, ja sam siguran da vecina poduzetnika, dizajnera, informaticara zivi u recimo Americi bi bili bogatasi dok kod nas krpaju kraj sa krajem. Stalno spominjem kad su dosli strani poduzetnici u hrv. i cudili se kako ljudi posluju kod nas i kako bi oni vec odavno propali da posluju u takvim uvjetima.
Back to top
View user's profile Send private message
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 30.05.2008 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Maratz dobro kaze.

Mobile ce postat korporativno trazen, al ne vjerujem da ce se koristit pretjerano. bar ne dok je hdz na vlasti i nema liberalizacije i razvoja telekomunikacija...

Bitna stvar bi moglo biti obavljanje papirologije i birokratskih postupaka kroz neke custom servise, naravno, ako nadlezne osobe budu dovoljno pametne da to "dopuste"...

Mozda ce se poceti desavati nekakva integracija razlicitih sajtova, shareanje podataka o korisnicima i sl. Komercijalizacija svih jacih webova u smjeru direktne zarade od korisnika.

Ako smo pametni, mi developeri s vizijom cemo pokrenut vlastitih projekata more.
huz d meeeen

Nekolicina nasih firmi ce sa svojim proizvodima izici na svjetsko trziste.
Razlog? Evo ga:

http://www.bytelevel.com/map/ccTLD.html

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 30.05.2008 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa jel se uopće isplati ulagati vrijeme i novac u web biznis? Ipak su velike face (portali, moj posao, nekoliko foruma, par servisa) pobrali sav šlag, a blogeri se moraju oslanjati na Ad Sense i X-claim te publiku koja klika po oglasima samo i isključivo kako bi uništili nekome zaradu...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 30.05.2008 14:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dbomez wrote:
web 2.0 je pokret u umjetnosti Liar Whistle


mislim da su haer dizajneri nekako u korak s vremenom, barem se krece u tom smjeru, dok opcenito ljudi i nacin razmisljanja malo ipak zaostaju za svijetom pa ce za 5 godina nekom hrvatu biti normalno ono sto je to danas normalno nekom ko zivi u civiliziranom svijetu. Ogranicenja koja mi imamo sto zivimo u hrvatskoj su strahovita, ja sam siguran da vecina poduzetnika, dizajnera, informaticara zivi u recimo Americi bi bili bogatasi dok kod nas krpaju kraj sa krajem. Stalno spominjem kad su dosli strani poduzetnici u hrv. i cudili se kako ljudi posluju kod nas i kako bi oni vec odavno propali da posluju u takvim uvjetima.


Zaključak? otvorit podružnicu u razvijenoj zemlji.
sa par godina iskustva hrvatskog poduzetništva osjećao bi se kao Chuck Norris vani. Smile
I onda s parama koje dodju izvana ovdje birat poslove jos pomnije. Smile)

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 30.05.2008 14:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemesis wrote:
Pa jel se uopće isplati ulagati vrijeme i novac u web biznis? Ipak su velike face (portali, moj posao, nekoliko foruma, par servisa) pobrali sav šlag, a blogeri se moraju oslanjati na Ad Sense i X-claim te publiku koja klika po oglasima samo i isključivo kako bi uništili nekome zaradu...


Zavisi koliko si dobar u tome što radiš, i koliko imaš smisla za biznis hrvatskog tipa.
Napravi nesto dobro i nemas beda.

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 30.05.2008 14:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

BTW: ako nekog zanima, dobar članak na kojeg sam nabasao
http://www.imamnovac.com/Portal-kao-biznis/146.aspx
http://skrati.net/uspjeh

Čini se da nije sve tako crno kako se priča, iako daleko od zapadnjačkog prosjeka, što je razumljivo....

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 30.05.2008 16:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na redu su vertikale.

"Web za klijente" je isti svuda, samo što se ono izvana ne vidi. I tamo su klijenti
neobrazovani i troši se puno vremena na evanđelizam. Gdje smo tu mi? Niski
troškovi života i konkurentne cijene.

Ad based revenue modeli neće funkcionirati još dugo.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 30.05.2008 20:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:

(...)
Ad based revenue modeli neće funkcionirati još dugo.


znači li to da
- Ad based revenue modeli će uskoro prestati funkcionirati
ili
- Ad based revenue modeli će profunkcionirati u dogledno vrijeme

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 30.05.2008 20:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ocito ovo drugo.

mile wrote:
Ipak su velike face (portali, moj posao, nekoliko foruma, par servisa) pobrali sav šlag..

A sto se ovog tice, uvijek ce bit mjesta, pola trenutno jakih ce poumirat sigurno, novi ciklus mora doc, it's a roundabout (nije vezano samo za web, to je jednostavno tako).

EDIT: Moram dodat IMO za ovo jel Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 30.05.2008 23:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ali iskreno, broadband i razvoj servisa je stvarno počeo utjecati na hrvatski web. CroPortal je predobar alat, a vidim da su i večernji list, index, net.hr, tportal, 24sata i brdo blogova preuzeli inicijativu i krenuli u promidžbu putem ovog digg klona. Stvarno pomaže, samo da je privući više korisnika na CroPortal, ali intenzivnom offline promidžbom će se privući početnici (iliti n00bovi) koji tek stupaju na internet i razmišljaju koji će portal staviti za homepage.

Blogovi su također uzeli maha, pogotovo ovi stručni, jer oni se čitaju, a ne ova trljezganja emo dječurlije. Sve je više zasebno hostanih blogova, možda zbog zasićenja blog servisa. Imho, blog.hr is going down...

Ekipica više ne otvara forume i portale te ih više ne promovira na svim ostalim forumima. A što se tiće sadašnjih lidera na webu, mislim da će se "Javno" i "Croportal" dobro progurati na vrh.

Samo još da izdresiraju korisnike na kupovinu preko neta. Na žalost, mediji (HRT prvenstveno) govore o internetu kao mjestu gdje se skupljaju prevaranti, pedofili, lopovi, dječurlija i nezaposleni. Neki web shop s širokim rasponom proizvoda i affiliate program koji ide uz to bi savršeno sjeli svim korisnicima i web masterima...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group