Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
[Teorija] - Fleksibilna web sučelja za pristup korisnicima

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
chubz



Joined: 26 Mar 2008
Posts: 1
Location: agRam

PostPosted: 03.12.2008 18:11    Post subject: [Teorija] - Fleksibilna web sučelja za pristup korisnicima Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav, imam par pitanja za vas ljude koji se bavite/bavili ste se teorijom izrade web sučelja...

Naime zanima me koji su temeljni principi izrade web sučelja i to posebno oni koji se bave fleksibilnošću pristupa krajnjeg korisnika i krajnjem korisniku?


Koliko se pažnje (u teoriji) treba obratiti na koji aspekt izrade web sučelja kako bi ga korisnik prihvatio?


Imate li slučajno saznanja i pristup nekim konkretnim podacima vezanim uz proces izrade?

Ili eventualno znate za neke ocjene korisnika naspram konkretnih sučelja?


Jeste li čuli za neka istraživanja i gdje se mogu pronaći rezultati istih?

Uglavnom, mislim da ćete iz ovog shvatit što me zanima i što mi zapravo hitno treba....

Hvala....

_________________
Ak-khan du Nex
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
igorzilla



Joined: 29 Nov 2008
Posts: 8

PostPosted: 04.12.2008 11:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Postavljaš malo apstraktno pitanje; i dizajneri i developeri će ti reć da je usability na prvom mjestu (dobro više developeri Smile.

Nema univerzalnog rješenja, svaki web ima svoju svrhu i trebao bi ju kvalitetno ispuniti kroz grafičko oblikovanje i tehnička rješenja; ona u sinergiji moraju postizati kvalitetno korisničko iskustvo.

S opsežnijim modernim webowima ti to zapravo često znači da imaš različite stranice više ili manje sličnim servisima. Bitno je da kroz cijeli web zadržavaš konzistenciju u smislu npr headera, glavne navigacije, podnavigacije, nekih standardnih formi, stylesheetova itd. Malo sam sad pomiješao, al želim skratiti priču.

Moj savjet je:

1. Prouči malo grafički prijelom, tj izradu mreže po kojoj ćeš poravnavati elemente. Tu se već daju čuda napravit. Samo o gridovima bismo mogli raspravljat dok Sanader ne rješi privatizaciju. Također na webu možeš naći puno članaka o hijerarhiji elemenata na stranici i u kakvom bi odnosu trebali biti. Vele da homosapiensi gledaju u 'F'

2. Odi na web i nađi webove sa sličnom svrhom kao što je ona koja tebi treba. Vjeruj mi, nakon dovoljno ispregledanih stvari imat ćeš puno jasniju sliku kako tehnički, pa možda čak i vizualno stvar treba funkcionirati/izgledati (fuj kopirati ! - unaprijediti i preoblikovati!)

3. Napraviti tehničku shemu i barem grubi layout svake stranice i definiraj kako je sve povezano - ko ovo dobro napravi, njemu djevojka.

4. Cijelo vrijeme u sebi ponavlja Hare Krsna ili neku pjesmu od Ramba i dok klikaš po radnoj verziji razmišljaj 'Što bi ja sad očekivao da sam korisnik i prvi put sam došao korisititi ovaj servis; da li sve kopčam i da li mi je lako to koristiti?' Ako se ne možeš toliko odvojit sam od sebe, skupi nekoliko ljudi i testiraj na njima, zapisuj komentare i promatraj da li uspijevaju preživit. Ustvari aplikacija. O ovom svemu je jeoš bolje razmišljat pod 3.

5. Nađi dobru dizajnericu. Može i dizajner, al bolje dizajnerica.

6. Upali neki od popularnih web preglednika i pokušaj u tražilicama s engleskim rječima:
user, web, interface, usability, user, experience. Permutiraj malo rječi, dodaj pluseve navodnike i ostalu interpunkciju. Na internetu možeš sve pronaći ako znaš engleski, ali pazi šta pišeš po Fejsbuku.

7. Ovo s istraživanjima i rezultatima ne bih komentirao, neka to bude mali samostalni zadatak istraživananja. Predlažem autonagradu bombonom po završetku. Voćni ili karamela.

Nemam sad više inspiracije, neka neko dopiše još što pametno ako misli da treba, nadam se da sam ti bar malo pomogao. Ispričavam se na cinizmu, ali premijer je jednostavno takav, nepopravljivi cinik.

Pozdrav,

Igor
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group